Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Siz Hangi Cemaate Mensupsunuz ?

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Cemaatler, Gruplar, Tarikatlar, İdeolojiler… Falanlar filanlar.

Siz hangisindensiniz? Yoksa sizin bir grubunuz falan yok mu?

cemaat.jpg

İslam’ın cemaatleşmeye verdiği önemi herkes çok iyi biliyor. Ama maalesef gelin görün ki her köşe başını birileri kapmış gelip geçenleri araklamaya çalışıyorlar. O kadar cemaat var ki isimlerini sıralamaya kalkarsak uzun bir liste oluşuverir onun için gerek yok sanırım.

Her cemaat önderi gasp ettiği köşe başında kendisine çağırır durur. Cemaatler övülürde övülür, yere göğe sığdırılamaz….
“Bizim cemaat var ya; şu kadar iyidir… bu kadar çalışkandır… şunu yapar, bunu yapar… falan, filan”
Hele hele camaat önderleri için söylenenler akıllara ziyan.
“Yaw bizim üstadı bi görsen var ya… yüzünden nur fışkırıyor… ayakları yerde başı bilmem nerde… bizim üstat gibisi dünyada bulunmaz…” övgülerin ardı arkası kesilmez.

Birde daha ilk tanışmada ahiret sorusu gibi soru sorarlar.
“ Kardeşim acaba hangi cemaate bağlısınız ?”
Şimdi adama ne deseniz ki tatmin olsun. “A” cemaatinden olduğunuzu söyleseniz ve karşınızdaki “ B” cemaatine mensupsa yüzü hemen büzüşür. Yüzünde az önceki tebessümden eser kalmamıştır ama yinede sizi kazanabilmek, cemaatine bir üye daha yetiştirmek için zoraki de olsa tebessüm etmeye devam eder.

Doğuda insanlar tanışır tanışamaz hemen klasik bir soru sorarlar birbirlerine “ Sen hangi kabiledensin hewal ?” hiçbir kabileye mensup olmadığını söylesen …

“Kardeşim hangi cemaate mensupsun acaba ?” sorusuna da “İslam” deseniz hiçbir cemaat üyesi memnun olmaz. Bu cevap tatmin etmez karşınızdakini. İllaki bir cemaatin mensubu olmalısınız. İllaki ağzınızda bir cemaatin adı çıkmalı. Yoksa dinden çıkmış muamelesi görürsünüz.

Yoksa sizin hâlâ bir cemaatiniz yok mu?

Çok büyük bir kayıp…

Adama diyorsunuz ki “ Benim Müslüman olmam, İslam’a mensup olmam neyinize yetmiyor ?”
Hemen cevap geliyor “Hepimiz Müslümanız ama İllaki bir üstada, bir cemaate bağlanmak gerekir”

“Ben bütün İslami cemaatleri ve Müslüman önderleri seviyorum. Hepsini de okuyorum dinliyorum. Kuran ve sünnete uygun davranışlarını alıyorum diğerlerini önemsemiyorum” deseniz bile olmaz.
İllaki o sihirli cümleyi dudaklarınızın arasından çıkarıvereceksiniz “ Ben … Cemaatine mensubum”
Eğer karşınızdakinin Cemaatini tutturamazsanız yine kurtulamzsınız. Bu seferde “neden bizim cemaate gelmiyorsun. Neden bizim üstadı dinlemiyorsun. Sen bakma o mensup olduğun cemaate. Aslında onlar şöyle böyledirler. Oysa bizim cemaat daha iyi, güzel hoştur…”
Eğer diretirseniz bir tartışma başlar ki sormayın.
Neredeyse “Yaw benim cemaatim bi kere senin cemaatine 15 çeker. Hem sen biliyon mu? Benim üstadım seninkini döver.” … gibi çocukça münakaşalar yaşanacak.

Neyse; Ben Müslümanım!!! İslam diye bir dine mensubum!!! Resulullah (S.a.v) gibi muazzam bir önderim, üstadım şeyhim var.

Sizinde var değil mi?

Eeee o zaman bu kavga neden ?

İnsanları Allaha çağıran, iyi iş yapan ve "Ben Müslümanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kim vardır?
Fusilet- 33

H Çevrimdışı

Hanne-sevde

Üye
İslam-TR Üyesi
Kayali34 ' Alıntı:
çok güzel bir açıklama tebrikler !sLaM4eVeR :helalsana

Ben Müslümanım!!! İslam diye bir dine mensubum!!! Resulullah (S.a.v) gibi muazzam bir önderim, üstadım şeyhim var. :yale
------------------
kamill ' Alıntı:
bi söz var ;mirşit uçmaz miridi o mürşidi ucururmuş.;(sen alim sen evliyasın vs.)onun için cemaatlar ayrı bir din gibi gösteriliyor hiç cemaatten haberi olmayan insanlar cemaat hakkında yorum yapıyor .yani bir cemaate bağlı olmak peygamberimizin sünneti seniyyesini terk manasınamı geliyor .?ben cemaat denilince dini ibadetlerini yerine getirmeye çalışan bi toplluluk anlıyorum. bir birini seven sayan bir topluluk anlıyorum .bunda ne ver neresi yanlış beş vakıt namazını cemaale ifa eden bir topluluk bunun neresi yanlış. peygamber efendimiz allah için bi araya toplanan kimseler günahları effedilmedikce ordan ayrılmazlar .hz allah o kulların günahlarını affeder .buyuruyor .bumu yanlış olan?bir liderin önderliğinde bir araya gelip allahı zikr edip dini ilimleri müzakerenin nerisi yanlış? eğer insanın mürşidi peygamber efendimizin hadislerine dil uzatuyorsa o zaman o mürşit, dini irşat eden değil. dini ifsad edendirki o mürşit değildir zaten..fazla uzatmıyayım..bence hepimiz bi cemaat olalım allahı beraber cemaat halinde zikr edelim inş peygamber efendimizi hadisi şerifinde buyurduğu gibi...
-------------
zaten Allah'a iman eden,Rasulün yolunda ilerleyen her mü'min,ehli sünnet ve'l cemaattir...ilminden faydalandığımız hocalarımız farklı olabilir,onları Rabb,ilah melik edinmedikçe,şirk koşmadıkça hepsini Allah için seviyoruz ve sayıyoruz....bu da bizim mü'min kardeşliğimizin gereğidir....Kamil kardeşim aynı dili konuşuyoruz,üzülme.....
İnsanları Allaha çağıran, iyi iş yapan ve "Ben Müslümanlardanım" diyenden daha güzel sözlü kim vardır?
Fusilet- 33 ---------------------
Rasulullah'ın cemaatinin mensubuyuz hepimiz selametle kalın ve bu dinin yardımcıları olun inş....

S Çevrimdışı

sare88

Üye
İslam-TR Üyesi
Kayali34 ' Alıntı:
çok güzel bir açıklama tebrikler !sLaM4eVeR :helalsana

Ben Müslümanım!!! İslam diye bir dine mensubum!!! Resulullah (S.a.v) gibi muazzam bir önderim, üstadım şeyhim var. :yale

ikraislam Çevrimdışı

ikraislam

Aktif Üye
Site Emektarı
Kardeşler gerçekten açılan konu Müslümanların en büyük yaralarından biri Cemaatçilik.
örneğin bizler cemaat ayrımı yapmadan bir cd hazırladık ve ücretsiz dağıttık ve herkesimden bizlere tepki yağdı gözleri görmeyen kardeşlerimiz kendi cemaatlerine hitap edenler dışındaki eserler yüzünden bize düşman oldular
Şunu özelikle Belirteyimki bugüne kadar cemat cemat diye diye bir çok kardeşimiz islamdan soğumasına sebeb olduk. onlara cemaat kavramı yerine İSLAMI kavramını ön planda tutsaydık inanki bir çok kişinin hidayetine vesile olacaktık Rabbim şuur versin .....

F Çevrimdışı

FAKİRULLAH

Üye
İslam-TR Üyesi
AMİN...ÇOK HAKLISIN CEMAAT DEĞİL İLME KARŞI BİR SEVGİ OLMASI VE OLDURULMASI LAZIM VURGULAMIŞTIM BİR KERE DAHA SÖYLEYEYİM İNSANDIR VE HERKESİN BİR HATASI OLUR HATALARDA TAKILIP KALMAMAK O ŞAHSIN BÜYÜĞÜN İLMİNDEN FAYDALANMAK LAZIM İLİM NERDE BİZ ORDA OLMALIYIZ HER KİŞİNİN KENDİNİ GELİŞTİRDİĞİUZMAN OLDUĞU NOKTALAR VAR MEVLEM FAYDALANANLARDAN EYLESİN İNŞ...BİRBİRİMİZİ KÖTÜLEMEKTEN VAZ GEÇMELİYİZ...BİZ BİZE OLAMADIKTAN SONRA???????

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
ikraislam ' Alıntı:
Şunu özelikle Belirteyimki bugüne kadar cemat cemat diye diye bir çok kardeşimiz islamdan soğumasına sebeb olduk. onlara cemaat kavramı yerine İSLAMI kavramını ön planda tutsaydık inanki bir çok kişinin hidayetine vesile olacaktık Rabbim şuur versin .....

amin Allah razı olsun ahi yerinde bir açıklama..

H Çevrimdışı

Hanne-sevde

Üye
İslam-TR Üyesi
!sLaM4eVeR ' Alıntı:
ikraislam ' Alıntı:

amin Allah razı olsun ahi yerinde bir açıklama..
evet çok doğru ve çok yerinde...Rabbimiz yanlışlarını düzelten bir ümmet eylesin bizleri...amin

H Çevrimdışı

Hanne-sevde

Üye
İslam-TR Üyesi
Mahmut Akar ' Alıntı:
Ben de İslam Cemaatindenim , Yani Resulallah'ın müridiyim. Başka da şeyh veya öndere tabii değilim :yale
Ancak ille de ehli sünnet olacağız diye bir kural olduğunu da zannetmiyorum. :güldüm
Sünnî veya Şiî olmak zorunda mıyız?
Irak’taki durum giderek içinden çıkılmaz bir hal alırken, en son Saddam’ın idamı ile Şiî-Sünnî gerilimi ve saflaşması bir kez daha tetiklendi

http://www.haber10.com/makale/5718/#Scene_1
olmak zorundamıyız????????????zor bir soru...kanaatimce bizler müztehid alim olmadığımıza göre,mutlaka bir müctehidin içtihadıyla amel etmek zorundayız...zira hiç birimiz dini hükümlerden fetva çıkaracak makam değiliz...ayrıca sünni olmak veya şii olmak değil mesele,mesele Allah'a şirk koşmamak,ortak tanımamaktır...Allah azze ve celle şirk koşmadan gelen herkesi cennetine koyacağının müjdesini vermiyor mu?birbirimizin mezhebine,görüşüne amellerine saygı duymak ve vahdeti sağlamak aslolandır....

B Çevrimdışı

burak_

Üye
İslam-TR Üyesi
Fitne ve Fesatlık Ortalıkta kol Gezdiği Sürece İstediğinizi Yaza Bilirsiniz. Sorun aslında Cemaat'te Değil İnsanlarda. Kur'an-ı Kerime, Peygamber efendimizin sünnetlerine ve Ashab-ı Kiramalarına Sahip Çıkan ve Hakkıyla Yaşıyan Her Müslümana Bende Sahip Çıkarım. Bu ister bi cemaat'ten olsun İster Bir Cemaat'ten Olmasın. Körpe Bir Gençliğe Eğer Bir Cemaat İslamı Tebliğ ediyorsa ne mutlu o cemaat'e ve ne mutlu o insana. Eğerki Allah (c.c.) emir ve Yasaklarına Yani Kur'an-ı Kerime, Resulullah efendimiz (s.a.v.) Uymuyorsa(Saptırıyorsa,Soğutuyorsa,Bid'atlarla Süslüyorsa) Ne kötüki o Cemaat'e ve Ne Kötüki O insana.

Allah (c.c.)'a iftira ederek yalan uyduran veya o'nun ayetlerine yalan diyen, Kimseden Daha zalim kim olabilirki ? Şüphe yokki zalimler kurtuluşa eremezler [En'am Suresi,Ayet 21]

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
103- Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı yapışın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini işte böyle açıklar.

104- Sizden, hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır.

105- Kendilerine apaçık belgeler geldikten sonra, parçalanıp ayrılan ve anlaşmazlığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük azab vardır.

ali imran süresi 103-104-105

Allahın ipine sımsıkı sarılıp parçalanmak istemeyenler cemaatindenim :yale Allahın ipiyle ip atlayarak onun emirlerini alaya alıp küçümseyen, emirleri kendi çıkarlarına göre yorumlayan güruhtan değil... :helalsana

H Çevrimdışı

Hanne-sevde

Üye
İslam-TR Üyesi
deli ' Alıntı:
103- Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı yapışın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp-ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini işte böyle açıklar.

104- Sizden, hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır.

105- Kendilerine apaçık belgeler geldikten sonra, parçalanıp ayrılan ve anlaşmazlığa düşenler gibi olmayın. İşte onlar için büyük azab vardır.

ali imran süresi 103-104-105

Allahın ipine sımsıkı sarılıp parçalanmak istemeyenler cemaatindenim :yale Allahın ipiyle ip atlayarak onun emirlerini alaya alıp küçümseyen, emirleri kendi çıkarlarına göre yorumlayan güruhtan değil... :helalsana
-------------------
Allah razı olsun kardeşim....

M Çevrimdışı

mucahit571

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşler keşke doğru şeyhe başvursak bütün şeyhler aynı yola götürür fakat onlar vefaat ettikten sonraki vekiller başka amaç güderler

Ş Çevrimdışı

şahin

Üye
İslam-TR Üyesi

ben allah ve resulunun yolunda olanlarlayım ötekileriyle zaten işim olmaz

H Çevrimdışı

hasna

Üye
İslam-TR Üyesi
bu ülkede iki kelimenin suyunu çıkardılar adına namusuna kara çaldılar çünklü islam DEMEK CEMAAT VE ŞERİAT demek o yüzden biz daha kendi içimizde cem olamıyorken şeriat diyoruz ve dediğimizle kalıyoruz ama birbirimzi karalayıp yalanlayacağımıza kıskanıp çatlayacağımıza inşallah yardım edelim cem olalım sahip çıkalım ki "İçinizden hayra çağıran, iyiliği yayıp kötülükleri önleyen bir topluluk bulunsun " ayetine muhattap bir kul olalım bir ferd olalım..