Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Sosyal Ağdan Video İndirip Paylaşmak Kul Hakkı mıdır?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamün Aleyküm;
Ben sosyal paylaşım sitelerinde video paylaşarak para kazanmak istiyorum.Fakat islami yönden engeller olduğundan kafamda bir çok soru kaldı sorularıda çözmeden bu işe girişmek istemedim Allah'ın izniyle bu konuda bilgili kardeşlerimden yardım istiyorum
.

Âleykum selam we rahmetullah kardeşim;

1-) İlk olarak film yüklemeye karar verdim fakat filmleri izleyen kişiye ve bana vereceği zarardan dolayı vazgeçtim. Çünkü hem kul hakkı hemde bir çok ibadetin aksamasına sebep olmaktadır.
Daha sonra oyun video çekmeye karar verdim, belki görmüşsünüzdür bir çok kişi oyun oynayıp videosunu sosyal ağa atarak para kazanmakta, ancak onlar pek kul hakkı gözetmediğinden korsan yayından gelir elde etmektedir.
Ben islama aykırı olmayan ve orjinal bir oyunun oynanış videosunu çekip sosyal ağa eklesem günah olur mu?
C 1- İslam'a aykırı olmadığının kararını verecek uzman kimdir?

İslam'a zararı olmadığının ölçüsü ve bu konudaki kıstaslar kişilerin anlayışına göre değişiklik arzetmemelidir. Bunu da bu konuda İslami bir otoritenin ekibinin onayı olmalıdır. Bu sebeble bu oyunların İslam'a uygunluğu veya zararsızlığının onaylanmamış olması durumunda, bu tür video oyun yükleyerek gelir elde eden kişilerin her an harama düşme riskiyle başbaşa kalabileceklerini göze almaları gerekmektedir.

Bir diğer mesele, oynanan oyunun videosunu sosyal ağa eklenmesinden, oyun şirketinin rızasının olub olmaması meselesi vardır ki; oyun şirketinin bu tür eklemelerden rahatsızlığı ve mahrumiyeti söz konusu ise yine bu işe girişilmemelidir.

Muttâki kişinin, her ne kadar şu anki mevcut verilere göre kesin haram diyememiş olsak da, bu tür flû işlerden sakınması kendisine yakışandır.

Nu'man İbnu Beşir(radıyallahu anhumâ)anlatıyor: "Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki:
"Şurası muhakkak ki, haramlar apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında (haram veya helal olduğu) şubheli olanlar vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şubheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da tebrie etmiş olur. Kim de şubheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı koruluğun etrafında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an koruluğa düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir koruluğu vardır, Allah'ın koruluğu da haramlarıdır. Haberiniz olsun, cesette bir et parçası var ki, eğer o sağlıklı olursa cesedin tamamı sağlıklı olur, eğer o bozulursa, cesedin tamamı bozulur. Haberiniz olsun bu et parçası kalbdir."

(Buharî, İman 39, Bûyû 2; Muslim, Musakat 107, (1599); Ebu Davud, Bûyû 3, (3329, 3330); Tirmizî, Bûyû 1, (1205); Nesâî, Büyû 2, (7, 241)
2-) Haber videolarının çoğu televizyonda haber sitelerinde paylaşılıyor o videoları yükleyerek gelir elde etmemde sakınca var mı tabiki islami videolar ve islama uygun içerikler.
C 2- Eklenen haber videosunun İslam'a aykırı olmaması gibi, eklenen sitelerin de İslam'a aykırı ve düşman yayınlar içermemelidir. Eklediğiniz videoyu izlemek için o sitelere girecek kişilerin, İslama aykırı yayınlarla karşılaşması ve etkilenmesinin sorumluluğu da burada gündeme gelmektedir. Mâlum;
فَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ
وَمَنْ يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ

Kim zerre kadar iyilik yapmışsa onu görür.
Kim de zerre kadar kötülük yapmışsa onu görür
. (Zilzal 7 - 8)

3-)İslami bir arşiv oluşturup paylaşıcam ve bundan gelir elde edicem bir sorun teşkil eder mi?
C 3- İslami eserlerin yayınlanmasında dinen bir sakınca yoktur. Geliri, eserleri inceleyen üyelerden değil de, eserlerin bulunduğu sosyal paylaşım sitelerinden almanızda bir sakınca yoktur.

Fakat detaylı düşünmemiz gerekirse; bu paylaşım sitelerinin size ücret ödemesindeki gaye ve menfaatleri nedir? Bu sorunun cevabını net bilmeli ve İslama aykırı olmadığına emin olunmalıdır.

Yine bir diğer sakınca, sanal olsa da sözleşmelerin onaylanması ve size ücret yatıracak şirketlere vereceğiniz bir banka hesabının açımı ve finansın teminindeki sakıncalar da göze alınmalıdır.

İslami Eserlerde Kul Hakkı Olmaz

https://www.islam-tr.org/konu/korsan-yayin-islami-eserlerde-kul-hakki-olmaz.11404/
4-) Mesela günlük çocukların seyrettiği çizgi filmler oluyor.Bu çizgi filmler televizyonda yayınlanıp siteye eklendikten sonra bende o çizgi filmi indirip sitemde paylaşsam kul hakkına girer mi? Ben bu konuda şöyle düşümüştüm çizgi film televizyonda yayınlandıktan sonra herkese açık hale geliyor ve sitede yayınlanınca herkesin izlemesi için yayınlıyor benim o videoyu başka yerde paylaşmamda sorun olmaz çünkü kendi reklamları yapılmış olacak.
C 4- İslami olmayan çizgi filmlerin kopyalanmasından şirketin rızâsının olmaması veya o (aynı veya benzeri diğer) videoların gayr-ı resmi yayınlanmasından haberdar olub da kaldırılması gibi bir girişimde bulunması durumunda câiz olmaz.

İslami Eserlerde Kul Hakkı Olmaz

https://www.islam-tr.org/konu/korsan-yayin-islami-eserlerde-kul-hakki-olmaz.11404/
5-)Sosyal ağlardaki videoları indirip aynısını ben paylaşsam kul hakkı olur mu?
C 5- İslami olmayan eserler câiz değildir. Bundaki ölçü evveliyatla budur.

6-) İslami kitapları indirip siteme arşivlesem ve ordan indirmeleri durumunda gelir elde etmemde sorun var mı şöyleki indirenden bişey eksik olmayacak sadece normal gelirsiz indireceklerine ben upload ettiğim siteyle anlaşıp indirme başına para kazanıcam yardımlarınızı bekliyorum inşeallah
C 6- İslami kitabları indirmeniz, indirtmeniz câizdir. İndirenlerden ücret almamanız da doğru bir harekettir.

Bu meselede asıl bilmemiz gereken; eserleri yüklediğiniz paylaşım sitesinin, yüklediğiniz eserlerin izlenmesi, okunması veya indirilmesi durumunda size ücret ödemesinin asıl sebebi nedir? Eğer İslama aykırı bir durum söz konusu değilse bir sakınca yoktur, Allahu âlem.

Üst Ana Sayfa Alt