Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Tağuti Sistemlerde Hiçbir Banka Vasıtası Olmadan Ticaret Mümkün mü, Uzak Müşterilere Satışlarda Kapıda Ödeme ile PTT Kullanılabilir mi?

Usud-ul Harb Çevrimdışı

Usud-ul Harb

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamu aleykum ve rahmetUllahi ve berekatuh ahiler.

Musadeniz olursa, dar-ul harbta ticaret hakkinda aklimiza takilan bir hususu sizlere danismak istiyoruz.
Helal yoldan ticaret yapmayi arzu ediyoruz, bunun icin mallarimizi aldik, lakin banka ve banka turu sistemlere bulasmanin caiz olmadigini biliyoruz, bu yuzden de onlardan kredi karti, bankamatik karti, atm karti, banka hesabi gibi hicbir fonksiyonu ne kullaniyor ne de kabul ediyoruz.

Bu durumda da satislarimiz sadece ikamet ettigimiz sehirde ve elden gerceklesmek durumunda kaliyor, elhamduliLlah.
Sehir disindaki musterilere ulasabilmek birkac tane kargo sirketi ile '' kapida odeme '' yontemini konustuk, onlar da kapida urunu teslim ederken bakiyeyi teslim alabileceklerini ama yalniz bankadaki hesabimiza yatirabileceklerini belirttiler.Bizde kabul etmedik.

Bunun disinda tek bulabildigimiz yol tagutun Ptt'si idi, onlara satilacak urun ve kargo bilgileri teslim edilince onlar da urunu musteriye ulastiriyor ve bakikeyi kapida tahsil ediyor, daha sonra bakiye kendi ofislerine geliyor ve biz oradan elden aliyoruz.Boylelikle hicbir bankaya bulasilmamis oluyor.

Ama burada aklimiza takilan husus su oldu ahiler ;
Burada bu hizmetin karsiligi olarak cuzzi bir miktar tahsil ediyorlar, cuzzi bile olsa bu miktari gonullu olarak taguta vermek bizi harama ya da daha tehlikelisine goturur mu acaba ?
Diger bir husus ise, ptt'nin calisani bakiyeyi musteriden tahsil ettikten sonra hic dokunmadan mi ofise getirip bize veriyor yoksa once sistemlerine koyup, biz de ofislerine gidene kadar o bakiye onlarin sistemlerinde is goruyor yani onlara, yani taguta hizmet ediyor da biz de sanki bankamatikten para cekermis gibi mi aliyoruz bilmiyoruz, yani bu sistemin tam olarak nasil isledigini biliyoruz, supheliyiz.
RasulUllah s.a.v.'in de '' supheli olana yaklasmayin '' uyarisi geregi bu konuyu cok dusunup, cok sorup oyle hareket etmek istiyoruz.

Bu sekilde ticaret yapmaya henuz baslamadik, dinimizin bu konudaki emirlerini ogrenebilmeyi niyaz ediyoruz Rabb'imizden.Bu tur sorulari da sorabilecegimiz insan hemen hemen hic yok gibi etrafimizda.O yuzden sizleri rahatsiz etmek durumunda kaldik, hakkinizi helal ediniz insaAllah :islam-tr:

karafi Çevrimdışı

karafi

Üyeliği İptal Edildi
Banned
kusura bakmayın ve yanlış anlamayın sizin ince görüşünüze karşı olduğum içindeğil fakat bir kaç sorum olacak inşeALLAH.
elektrik su telefon doğalgaz kullanıyormusunuz?
kullanıyorsanız bunların faturalarını ödemiyormusunuz?
belediye otolarına bindiğinizde ücretlerini ödemiyormusunuz?

B Çevrimdışı

BaiTullaH

Üye
İslam-TR Üyesi
Usudul kardeş ne kadar ugraşsan ülke bozuk bozuk sistemi düzeltemezsin ancak kökünden kaldırmalısın.anca kurtulursun

Usud-ul Harb Çevrimdışı

Usud-ul Harb

Üye
İslam-TR Üyesi
kusura bakmayın ve yanlış anlamayın sizin ince görüşünüze karşı olduğum içindeğil fakat bir kaç sorum olacak inşeALLAH.
elektrik su telefon doğalgaz kullanıyormusunuz?
kullanıyorsanız bunların faturalarını ödemiyormusunuz?
belediye otolarına bindiğinizde ücretlerini ödemiyormusunuz?

Cevabiniz icin tesekkur ederim karafi, tabii, merak ettiginiz hususlari cevaplayalim.
Elektrik, su, telefon ve dogalgaz kullaniyoruz.Faturalarini da oduyoruz.
Belediye otobuslerini de kullaniyoruz.

Buradan gelmek istediginiz tam noktayi anlayamadik lakin.Eger bunlari yapiyorsak PTT Kargo'nun da yapilabilir oldugunu yani caiz oldugunu mu belirtmek istediginiz acaba ?
Biz soyle zan ediyoruz, eger ki zannimizda da yaniliyor isek siz ve sizin gibi dusunen kardeslerin de fikirlerini deliller ile desteklemesi ve eger zahmet duymazlar ise bize sunmasi durumunda onlara pek mutesekkil oluruz.
Soyle ki ; Islam inananlarin hicbir zaman kufur ve sirk topraklarinda yasamasini istemez ( cihad haric ).Cunku oralarda yasanildiginda yorenin insanlarina benzeme ve oranin belli kanunlarina uymak zorunda kalabilme gibi durumlarin ortaya cikmasi da kacinilmazdir.
Ama bilidingi gibi bugun dunyada hem seriat ile yonetilip hem de can, mal ve nesil guvenligini saglayabilen bir devletimiz mevcut degildir, zamaninda olanlarda su anda isgal altindadir, yani su anki durum biraz mes'umdur.
Mesela surada Abdulhakem Izzetli ahi soyle belirtmis ;

'' Bir müslüman, ancak aşağıdaki şartlar dahilinde kafir devletlere vergi verirse, küfre girmez.

1 - Yeryüzünde İslam devleti mevcut olmamalı,

2 - Küfür sistemini ortadan kaldırmak için elinden gelen her şeyi, tüm gücü ile yapmalı,

3 - Kafir devletlere vergi verirken bir takım menfaatler elde etme gayesi olmalı.

Fakat bu şartlardan biri eksik olursa, gönül rızasıyla olmasa bile vergi vermek, sebepsiz yere küfrü desteklemek anlamına geldiği için, küfürdür.
Eğer yeryüzünde İslam devleti mevcut ise, kafir bir devlete vergi vererek elde edilen menfaat, kafirlerin menfaatlerine oranla daha az ise ve kafir devlet elde ettiği mallarla müslümanlara daha çok eziyet etme imkanı buluyorsa, o zaman vergi vermek, küfrü desteklemek anlamına gelir. Bu durumda, sadece vergi vermek değil, böyle yerlere yerleşmek ve oralarda yaşamak bile küfür olur. ALLAHu alem.''

Yukaridaki uyarinin acikligi ortadadir.Bizim merak ettigimiz husus da, biz tagutun bu aracini kullanirken kucuk ya da buyuk bir harama giriyor muyuz acaba ?
Cunku kisi belli haramlara giriyorsa bu, diger kucuk gorunenlere de ruhsat olmamali, olamaz diye inaniyoruz.Inananlarin bu konudaki siari da haramlardan kacinabildigi kadar kacinmasi gerekiyor diye biliyoruz.
Lakin, eger ki merak ettigimiz hususda belli ser'i deliller mevcut ise onlari gormenin daha saglikli olacagi kanaatindeyiz.Eger onlar meselenin caizligini gosteriyorsa ona tabii oluruz, lakin akilcilik yolundan gidersek cok taviz verilir diye dusunuyoruz.

Eger musadeniz olursa biz de size bir soru sormak isteriz karafi, banka sistemlerinin herhangi bir fonksiyonundan faydalaniyor musunuz acaba ?

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Cevabiniz icin tesekkur ederim karafi, tabii, merak ettiginiz hususlari cevaplayalim.
Elektrik, su, telefon ve dogalgaz kullaniyoruz.Faturalarini da oduyoruz.
Belediye otobuslerini de kullaniyoruz.

Buradan gelmek istediginiz tam noktayi anlayamadik lakin.Eger bunlari yapiyorsak PTT Kargo'nun da yapilabilir oldugunu yani caiz oldugunu mu belirtmek istediginiz acaba ?
Biz soyle zan ediyoruz, eger ki zannimizda da yaniliyor isek siz ve sizin gibi dusunen kardeslerin de fikirlerini deliller ile desteklemesi ve eger zahmet duymazlar ise bize sunmasi durumunda onlara pek mutesekkil oluruz.
Soyle ki ; Islam inananlarin hicbir zaman kufur ve sirk topraklarinda yasamasini istemez ( cihad haric ).Cunku oralarda yasanildiginda yorenin insanlarina benzeme ve oranin belli kanunlarina uymak zorunda kalabilme gibi durumlarin ortaya cikmasi da kacinilmazdir.
Ama bilidingi gibi bugun dunyada hem seriat ile yonetilip hem de can, mal ve nesil guvenligini saglayabilen bir devletimiz mevcut degildir, zamaninda olanlarda su anda isgal altindadir, yani su anki durum biraz mes'umdur.
Mesela surada Abdulhakem Izzetli ahi soyle belirtmis ;

'' Bir müslüman, ancak aşağıdaki şartlar dahilinde kafir devletlere vergi verirse, küfre girmez.

1 - Yeryüzünde İslam devleti mevcut olmamalı,

2 - Küfür sistemini ortadan kaldırmak için elinden gelen her şeyi, tüm gücü ile yapmalı,

3 - Kafir devletlere vergi verirken bir takım menfaatler elde etme gayesi olmalı.

Fakat bu şartlardan biri eksik olursa, gönül rızasıyla olmasa bile vergi vermek, sebepsiz yere küfrü desteklemek anlamına geldiği için, küfürdür.
Eğer yeryüzünde İslam devleti mevcut ise, kafir bir devlete vergi vererek elde edilen menfaat, kafirlerin menfaatlerine oranla daha az ise ve kafir devlet elde ettiği mallarla müslümanlara daha çok eziyet etme imkanı buluyorsa, o zaman vergi vermek, küfrü desteklemek anlamına gelir. Bu durumda, sadece vergi vermek değil, böyle yerlere yerleşmek ve oralarda yaşamak bile küfür olur. ALLAHu alem.''

Yukaridaki uyarinin acikligi ortadadir.Bizim merak ettigimiz husus da, biz tagutun bu aracini kullanirken kucuk ya da buyuk bir harama giriyor muyuz acaba ?
Cunku kisi belli haramlara giriyorsa bu, diger kucuk gorunenlere de ruhsat olmamali, olamaz diye inaniyoruz.Inananlarin bu konudaki siari da haramlardan kacinabildigi kadar kacinmasi gerekiyor diye biliyoruz.
Lakin, eger ki merak ettigimiz hususda belli ser'i deliller mevcut ise onlari gormenin daha saglikli olacagi kanaatindeyiz.Eger onlar meselenin caizligini gosteriyorsa ona tabii oluruz, lakin akilcilik yolundan gidersek cok taviz verilir diye dusunuyoruz.

Eger musadeniz olursa biz de size bir soru sormak isteriz karafi, banka sistemlerinin herhangi bir fonksiyonundan faydalaniyor musunuz acaba ?
seninki de tam gariplik bi taraf tağut öteki taraf ne .
elektirik alırken imzalıyon ama su alırken kabul ediyon tağutu. he banka kullanmıyon ooo ozaman kurtardın paçayı. !!

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Şimdi demissiniz ki, her türlü banka olayı caiz değil.

Bu yazınıza bianen bir altta kardeşin biri telefon,su vs faturadan bahsetmiş.

Ben biraz daha olayı zorlaştırmak istiyorum. Öncelikle telefon su elektirik gibi faturalarda sözleşmede herhangibi anlaşmazlık para ödenmemesi konusunda tc mahkemelerinde vs vs şeyleri kabul ettiğine dair abone imza atar.

Abone bu imzayı atmakla tağutun hükmüne boyun eğmiş olur mu?

Ayrıca verdiğiniz kapıda ödeme kargo ise çok saçma olmuş unutmaki attığın adımdan tağut vergi almakta (buna su,elektrik belediye ve şehirlerarası otobus vs de dahil) ve bu vergilerden umumhane yapmakta. Acaba kapıda ödeme servisini kullanırken umumhaneye katkı yaptığınızı da düşündünüz mü?

Buyrun bu işin içinden çıkabilirseniz bana da anlatın...

Not: Amacım kavram kargaşası oluşturmak değil, aksine birilerinin zorlama teviline bir tevil de benden olsun istedim.

karafi Çevrimdışı

karafi

Üyeliği İptal Edildi
Banned
evet kardeşim size inşeALLAH şeriatta geçerli bir kuralı aktarayım.delil getirmek iddia makamına aiddir yoksa delilini getiremezse 80 sopayı yemek zorunda kalır.şimdi kab bin eşrefin yeğenine işimi yaptırıyorum fakat bu işin karşısında senin paranı vermiyorum diyorum bunun bir örneği kuran ve sünnette varsa buyurun.

ben ne kradi kartı kullanıyorum nede post cihazı fakat aramızda 1000km olan bir mesafeden arkadaşıma(benim işimi para karşılığı yapan kab bin eşrefin yeğeninede yaptığı işin karşılığını vererek) havale yoluyla para gönderiyorum.

varsa hatamız tevbe ederiz buyurun.

Usud-ul Harb Çevrimdışı

Usud-ul Harb

Üye
İslam-TR Üyesi
Karafi kardesim, oncelikle olmasi gereken uslubta dusuncelerinizi dile getirdiginiz icin size tesekkur borc biliyorum.
Kab bin Esrefin zamaninda RasulUllah'a dili ile eziyet eden bir Yahudi oldugunu, RasulUllah'in da onun bir nevi suikast ile oldurulmesi icin sahabelerine izin verdigini biliyorum, bunun haricinde yegeni hakkinda olan kissayi bilmiyorum kardesim, eger benimle paylasirsaniz bek mutlu olurum :)

Kredi karti ve banka sistemlerinden faydalanma hususunda ise, eger verilen taviz nefislerimiz icinse bunun buyuk bir haram oldugu, eger ki soz konusu olan Islam'in izzeti ise ( mesela Cihadin desteklenmesi olsun ) tipki Abdulhakem ahinin de belirttigi gibi verilen taviz taguttan cok Islama yarar saglayacak ise bu durumda caiz olur diye biliyorum.

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Vergilerin alinmasi ZORUNLUDUR ve GÖNÜLLÜ degildir. Öyle ise bu bir nevi HARAC degil midir?

Usud-ul Harb Çevrimdışı

Usud-ul Harb

Üye
İslam-TR Üyesi
Vergilerin alinmasi ZORUNLUDUR ve GÖNÜLLÜ degildir. Öyle ise bu bir nevi HARAC degil midir?

Evet IbnIbraheem, bu yapilanlar tipki kervanini basan eskiyalarin aldigi harac gibidir.
Onlar eskiyaliklarini yapiyorlar, ama burada bizim icin sinir nedir ? Her zaman ayni delikten isirilmak bir Musluman'in yapacagi bir is midir ?
Evet, belli seylerde onlarin kanunlarini kabul ediyoruz, peki bunlari zaruri ihtiyacimizi giderecek kadar mi yapiyoruz acaba ? Eger zaruriden keyfiye kaymalar olur da Islam'in izzetinin yukseltilmesi siari unutulursa, yani sadece gecim derdi dusunulurse o zaman hukum ne olur ?

B Çevrimdışı

BaiTullaH

Üye
İslam-TR Üyesi
IbnIbraheem vergi haraç gibi gelmiyor osmanlıdada vergi vardı vergi olmasa maaşlar nasıl verilecek.

hatta osmanlıda topragı boş bırakandan bile vergi alınıyordu gayrimuslimlerden müslümanlara göre daha fazla vergi alınıyordu

askerlik yapmadıkları için.

tek_dileğim Çevrimdışı

tek_dileğim

Üye
İslam-TR Üyesi
Haklisiniz BaitUllah kardesim, onu duzeltmek icin de once kendimizden baslamamiz gerekiyor sanirim ya da hicret etmemiz :)

Kardeş bir şey sormak istiyorum yanlış anlamayın.. Kendimizden başlamalıyız ya da hicret etmemiz gerekiyor demenizin üzerine soruyorum, bilmediğimden..
Nereye hicret etmemiz gerekiyor?

Usud-ul Harb Çevrimdışı

Usud-ul Harb

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardes senin de takdir ettigin gibi linkini verdigim konu '' Dar-ul harb ve Dar-ul Islam Kitab '' konusu ve bu konu sizin sitenizde Tevhid kisminda en onemlisi de sitenin '' ustad '' diye cagirdigi Abdulhakem ahi tarafindan gonderilmis.Ve konu sticy'de.

Yukarida karafinin sorduklarina zaten cevap verdim, evet bizde elektrik, su, telefon ve dogalgaz kullaniyoruz.
Ama Abdulhakem ahinin yazdiklarina baktigimizda bu yaptiklarimiz birer taviz sayiliyor ve bu tavizi yalnizca Islam'in izzetini yukseltmek icin verebilirsiniz diyor.
Ben de bu konuda diger kardeslerin de fikrini ogrenmek icin bu konuyu actim, ama emin ol ben de zan etmiyordum boyle bir tepki ile karsilasacagimi.
Ki ben ilk mesajimdan bu yana bir helali haram ya da bir harami helal yapmaya kalkmadim, eger oyle gozukuyorsa da delil getirdim.
Evet, Abdulhakem ahinin gorusunu getirdim, cunku ondan baska gorduklerimin hepsi ( uzulerek ifade ediyorum ) sen ve samanpan'in yaptigi gibiydi.

Konuyu da duygusallastirmaya calistigim yok kardes, ayni akideyi paylasanlarin arasinda sert konusmalarin vesveseden geldigini biliyorum.
Ben yanlis olabilirim, belki sen de olabilirsin.Ama onemli olan onu guzelce duzeltmeye calismak degil mi.
Ki insanlar Allah'in arsa istivasi gibi konularda neredeyse birbirlerini sapiklikla itham etmeye dem kaliyorken bu kadar tepki gormuyorlar sanirim.

Yanlis bir kelam etti isem darilan hakkini helal etsin insaAllah.Benden varsa helal olsun.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bak kardeşim asıl sorun sizin kim olduğunuz ve ne maksatla bu konuyu açtığınız. Daha önceki konulardan ve bir yöneticinin çok eski nickiyle hitap ediyorsunuz. Geçmişten kalan birşeyler mi var bilmiyorum.

Neyse konuyu dağıtmak istemiyorum.

Kredi kartındaki benim tavrımda nettir. Ben sizin elektirik su vs şeylere caiz görüp ki bunu abdulhakemin yazısına dayandırıyorsunuz ardından kartla alışverise caiz değil diyorsunuz. Burada bir çelişki var size soru sormamızdaki makstta bu çelişkiye dikkat çekmek idi ancak siz anlamadınız.

Tekrardan soruyorum, elektirik su islama yarar sağlar düşüncesiyle kartla(faize bulaşmadan yapılan alışverişte) islama yarar sağlamaz mı demek istiyorsunuz bu aradaki fark nedir?

Usud-ul Harb Çevrimdışı

Usud-ul Harb

Üye
İslam-TR Üyesi
Elektirik olsun su olsun bunlarin caiz oldugunu soylemedim kardes, ama haram da demedim.Cunku bu konuda bizim de kafamiz yeterince karisik.
Lakin elektirik olsun, su olsun, yani icinde taguta vergi giden herseyden geregince sakinilmasi gerektigine sahsimca kanaat getirdim bu tur konularda okudugum dokumanlardan ve dinledigim sohbetlerden.
Mesela RasulUllah s.a.s de Mekke doneminde musrikler bir ara zulmu iyice arttirmislardi, Mu'minlerin ticaret yapmalarina musade etmiyorlardi oyle ki Mu'min artik paralariyla dahi yiyecek alamadiklari oluyor.Azgin musrikler de kara borsa yapip Mu'minlere 1'e 10, 1'e 20 karsiliginda erzak sattiklari da oluyordu.
Yani onlar yine de kendilerini o musriklerden belli bir seviye sakindiriyor, uzak tutuyorlardi.Hicret ermi de gelince hicret ettiler.

Belki ilk mesajimda ben soylemek istedigimi tam soyleyemedim sanirim.Ama niyetim sadece sunu ogrenmekti, sizce caiz mi ? Eger caizse delilleri nedir, ya da sakinmali mi ? Sakinmali ise delilleri nedir idi.

Forumdaki bir tane Bid'at konusunda tarikat ehli oldugu anlasilan biri sana soyle soruyor '' O zaman camiideki minare, hali, hoparlor ne varsa hepsi bid'at ''
Sen de ona demistin ( yanlis hatirlamiyorsam ) '' Bak kardesim, catal, bicak, kap kacak, minare, hali bu tur seyler esyadir ve direk dinin icine mudahale etmez ve bid'at sayilmaz ''
Yani burada belli bir gorusun vardi.

Bu konuda da belli bir cizgi olup olmadigini merak ettigimden actim bu konuyu, fetva verip de helal ve harami karistirmak icin degil kardes.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah razı olsun şimdi tam anladım. Musait zamanda bizden öğrenmek istediğin yere de yanıt vereceğim.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Ola ki Allah sizinle, içlerinden düşman olduğunuz kimseler arasına bir sevgi (ve yakınlık) koyar. Allah, hakkıyla gücü yetendir. Allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir.

Allah, sizi, din konusunda sizinle savaşmamış, sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış kimselere iyilik etmekten, onlara âdil davranmaktan men etmez. Şüphesiz Allah, âdil davrananları sever.

Allah, sizi ancak, sizinle din konusunda savaşan, sizi yurtlarınızdan çıkaran ve çıkarılmanız için destek verenleri dost edinmekten men eder. Kim onları dost edinirse, işte onlar zalimlerin ta kendileridir.

MÜMTEHİNE suresi 7-8-9

yukardaki ayeti kerimelerde iliskilerdeki ahenk cizgisinin ne kadar guzel oldugunu anlayip haramlardan sakinarak is yapabilirsiniz...selametle

Usud-ul Harb Çevrimdışı

Usud-ul Harb

Üye
İslam-TR Üyesi
Islamforever ;

Tamam kardes, Allah sizden de razi olsun insaAllah.Cevabinizi bekliyorum olacagim :)

Habibullah ;

Cok tesekkur ederim, bu ayetler fikirlerimize yon verir insaAllah.
Lakin su anda direk bizlere bir zulum olmasada belli sure araliklarinda kardeslerimize yapilmaktadir.Acaba sadece bu 3 ayetten yola cikarcak olursak yanlis yapar miyiz diye dusunmekteyiz, cunku o zulme ugrayan kardeslerimiz de burada yasiyorlar ve bizler ile ayni akideyi paylasiyorlar.

Samanpan ;

Forumu bir suredir takib ediyoruz, arada bir isim degisiklikleri denk goze carpiyor tabii.Tipki gecenin karanliginda beyaz los bir isik altinda siyah pardesu ve burunlu sapkasini takan quarantine gibi he :)

nefsime_takva ;

Su an icin Islam seriatinin uygulandigi bir devlet yok maalesef ( Iran'in molla seriati ve Suud'un kast sistemli seriati kabul edilmiyor tabii ).
Lakin kendi aralarinda seriat ellerinden geldigince uygulamaya gayret gosteren bolgesel cemaatler mevcuttur.
ElhamduliLlah, elhamduliLlah.Bu tur yerlerde bid'atlere, hurafelere, tagutun besledigi tarikatlere, kimi ispbirlikci kimi sapkin cemaat liderlerine, put neferlerine, faize, en guzellerinden biri de, toprak yollarinin ustunde buradaki gibi hayvanlar ile yarisan mahluklara pek rastlanilmaz.Orada Kur'an sayisi azdir, ama okuyani pek coktur, burada ki gibi camiilerin icinde hapis ve surgun hayati yasamaz.Insaninin ekseriyeti seriate gore yasar, erkek olsun bayan olsun hemen hemen hepsi tesetturludur.Buralarda basini nereye cevirsen bir haram vardir, illa mahluk olmasina gerek yok, panolar, paneller, otobusler, taksiler, duvarlar, direkler, camlar, kapilar, yeri gelince yerler..Heryerinde birer reklam vardir ve cogu da sehvet kabartici seylerden imal edilir.
Ama oralarda boyle isler yoktur, yollari genellikle patikadir, atlarin ve develerin en sevdiginden :) Sulari temizdir, durudur.Havasi berraktir, daglari yamandir.Oranin besilileri daha bir tatli gelir bakanin gozune, hayvanda olsa cunku o da bir candir, cunku o da kendine gore helal olandan beslenmektedir, buradaki gibi genetigine el surulmemistir.
Tabii bu kadar guzelligin yaninda ister istemez insana belli meziyetlerde kazandirir o diyarlar.
Mesela aza kanaat etmeyi, daha cok tevekkulu ogretir.Rabb'imize daha muhlis bir sekilde donebilmeyi ogretir.Kirlenmis zihinleri temizler, insana sabri ogretir.
Teknolojiden uzaklastirir, insanin beynini dinlendirir.

Iste boyle yerlere.
Bilmem anlatabildim mi :)

Üst Ana Sayfa Alt