Çözüldü Tasavvuf Ehli Olmayan Fasık mıdır ?

Beytekin Osmanlı

Yeni Üye
Üye
"Kim ilim okur da tasavvuf ehli olmazsa fasık, kim de tasavvuf ehli olur ilim okumazsa zındık olur! Kim ki her ikisini yaparsa yani hem alim hem mutasavvıf olursa hakikat sahibi olur."

(İmam Malik r.a)

[Keşfu'l Hafa 1/141]

Sahih midir bu ? Tasavvuf ehli vatandaşların iddiası.
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Yönetici
Admin
Frm. Yöneticisi
Beytekin Osmanlı;263116' Alıntı:
İmam Malik (r.a) "Kim ilim okur da tasavvuf ehli olmazsa fasık, kim de tasavvuf ehli olur ilim okumazsa zındık olur! Kim ki her ikisini yaparsa yani hem alim hem mutasavvıf olursa hakikat sahibi olur." [Keşfu'l Hafa 1/141]

Sahih midir bu ? Tasavvuf ehli vatandaşların iddiası.
Rasulullah (s.a.v.)'e dahi hadis uydurmaktan korkmayan, Ebubekir (r.anhum), Ebu Hanife (rahimehullah), İmam Şafii (rahimehullah) vs. bile tasavvufcu / sofi (!) yapabilen ehli dalalet, İmam Malik'e iftira etmekten geri durabileceğini düşünmek aşırı safdillik olur. Ummetin itibar edilen muvahhid alimlerini kendilerine nisbet ederek sapkın itikadlerini meşrulaştırmaya çalışmalarını anlıyoruz; fakat saydıkları alimlerin şirk, bid'at ve hurafe kaynağı haline gelen sofiyyeden berî olan sözlerini nereye koyacağız? Bâri ona da bir cevab verselerdi güzel olurdu(!)


İslam Alimlerinin Tasavvuf (Aleyhine) Hakkındaki Meşhur Sözleri

İmam Şafii (rahimehullah) şöyle diyor: “Hiçbir akıllı kimse yoktur ki; sabahleyin tasavvufa girsin de, ikindi namazının vakti girdiğinde aklını yitirmiş olmasın.”

İmam Şafii (rahimehullah) şöyle dedi: "Sofilerle kırk gün beraber olan kimsenin aklı bir daha ebedi olarak ona geri dönmez"

Yahya bin Muaz (rahimehullah) şöyle dedi: insanların üç sınıf kimseden kaçının gafil Alimler, yağcı fakirler,cahil sofiiler

Yahya bin Yahya (rahimehullah) şöyle derdi: "Hariciler bana sofilerden daha sevimlidir"

Abdumelik bin Ziyad (rahimehullah) anlatıyor: "İmam Malik ile birlikte oturuyorduk. O'na memleketimizin iki sofisinin durumunu anlattım. O'na dedim ki: "Sofi denilen bu kimseler en güzel yemeni elbiseleri giyiyorlar ve şöyle yapıyorlar "

İmam Malik (rahimehullah): "Vay be! Onlar müslüman mıdırlar? dedi ve öyle güldü ki, etrafındakiler şöyle dediler:
"Biz onun böyle güldügünü hiç görmemiştik."


Yunus bin Abdullah (rahimehullah) anlatıyor: Şafii şöyle derdi: "Eğer bir adam günün ilk saatlerinde tasavvufa girerse öğlen olmadan ahmaklaşır."

ve yine şöyle der: "Yanına geldiklerinde abid görünen, Yanlız kaldıklarında aç kurtlara dönenleri birakın."

Asım şöyle derdi: "Bizler hala sofileri ahmak olarak biliriz. Ama onlar konuşmaktan hep gizlenirler."


İbnu'l Cevzi,
Teblis İblis (Şeytanın Ayartması - Hileleri), sayfa: 532 - 531
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt