Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tavla Ve Satranç

A Çevrimdışı

Abdulberr

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Alimlerin çoğunluğu tavla oynamamnın haram olduğu görüşündedirler.Bunun haramlığına aşağıdaki hadisleri delil getirirler:
Büreyde (r.a) den rivayete göre, allah Resulu(s.a.v.) şöyle buyurmuştur:"Kim tavla oynarsa elini domuz etine ve kanına batırmış gibidir" (Hadisi Müslim, Ahmed bin Hanbel ve Ebu Davud kaydetmiştir.)
Ebu Musa'dan rivayete göre, nebi (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:"Tavla oynayan Allah'a ve Resulune isyan etmiştir."(hadisi Ahmed bin Hanbel, Ebu Davud, ibni Mace ve malik kaydetmiştir.)
Said Bin CÜbeyr Tavla oynayanlara rastladığı zaman onlara selam vermezdi.

Satranç onamanın haramlığı haramlığı hakkında hadisler varid olmuştur fakat bu hadslerdebn hiç biri sabit deildir.
İbni Hacer el Askalani şöyle demiştir:"Satrancın haramlığı hakkında sahih veya hasen bir hadis sabit olmamıştır"

Bu yüzden fakihler onun hükmünde ihtilaf etmişlerdir:Kimisi haram sayar, kimide mubah sayar.
Ebu Hanife, Malik ve Ahmed bin Hanbel onu haram sayanlardandır.
Şafii ve tabilerinden bazıları onun haram deil mekrh olduğunu söleyerek şöle demişlerdir:"Sahabeden bir cemaat ve tabiinden de sayılamayacak kadar kimse satranç oynamıştır"
İbni Kudame "el-muğni" adlı eserinde şöle demiştir:
"Satranç da haramlıkta tavla gibidir.Ancak tavlanın haramlığı, hakkında varid olan nasslar sebebiyle daha kuvvetlidir.Fakat Satrançda onun mansına girer.Böylece hakkında hüküm tavlaya kıyasen tesbit edilmiştir."
Ebu Hureyre Said bin Müseyyeb ve Said bin Cübeyr'in onu mubah ogördüğü nakledilmiştir.
Onlar "Eşyada aslolan mübahlıktır" kaidesiyle ihticac etmişlerdir.Onu haram kılan ne bir nass varşd olmuştur ne de nassın manasına dahil edilebilir.Bu yüzden mubahlık hükmü devam eder.
Onu mubah sayanlar, Mubahlığı için bzı şartlar koymuşlardır:
1.Dini gereklerden bir vacibi yerine getirmekten alıkoymamalı
2.Kumara karıştırılmamalı.
3.Oyun esnasından Allah'ın şeriatine muhalif şeyler sadır olmamalı.

U Çevrimdışı

uksimu

Aktif Üye
Frm. Yöneticisi
Allah razı olsun kardeşim eline saglık bu arad hoş gelmişsin. hayırlara vesile olur inşallah.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Allah razı olsun konu için..

Kafirler arabada bizler devede..Çok korkunç farklar var..Eski kafalı vehabiler ilk telgraf çıktığında bu bidattir demişlerdir...Bu konu hakkında söylediğiniz hadisler mevcuttur..Zaten şans oyunu vs türünden şeylerin haramlığı konusunda ümmeti muhammed ittifak halindedir...

Santranç konusu açıkcası bu konu üstad mevdudinin deccal konusuna benziyor..Bu konuda haram diyemiyorum helalde diyemiyorum..Zira üstad bu konuda her ne kadar isabet edemesede onunda haklı delilleri vardır..Bende buraya santranç konusunda buna benzer delilleri yazabilirim ama bunun dini olarak pek ehemmiyeti olacağını sanmıyorum ondan uzak duruyorum....

Unutmadan strateji oyunu oynamayı seven kardeşlerime redatlet türü oyunları tavsiye ederim...

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
eline sağlık.hakkını helal et strateji oyunları sevenlere "redatlet" tavsiyene biraz güldüm ya.herhalde yanlış yazdın kardeşim. red atlet gibi geldi gözüme ondan güldüm kusura bakma.red alert.:):):)

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
bu arada benim de en sevdiğim oyundur.tüm serisini oynadım...selametle .

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Dilim öyle alışmışda bir ara gelinde sizinle kozlarımızı paylaşalım : )

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
heheee.ya enaniyet olmasın arkadaşlar arasında ii oynamakla tanınırdım ama son zamanlarda bıraktım.ama sen beni yenersin.iman gücü ile falan saldırırsın ne bileyim .mubareklik farkı:):):):):)

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin