Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tebliğde Bahsedilmesi Gereken Güzel Sözler Nelerdir?

Mercan Çevrimdışı

Mercan

Eski nick : Salih Kul
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum;
Kardeşlerim yakın bir zaman önce aranıza katılmış olan ben, yarım yamalak derdimi anlatabileyim düşüncesiyle dost ortamında tevhidi anlatmak, paylaşmak istedim.
Muhabbet döndü dolaştı yıldızlara geldi.

https://www.islam-tr.org/tevhid/12029-rasulullahi-kurutan-sozler-uydurma-hadisler-kitap.html
RASULULLAH'I KURUTAN SÖZLER : UYDURMA HADİSLER (kitap)
20. Ümmetimin ihtilafı rahmettir.
21. Ashabım yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız hidâyet bulursunuz. [İbn Abdi’l Berr, Camiul- İlm (2/91), İbn Hazm, İhkâm (6/82)]
22. Ehli beytim yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız hidayet bulursunuz.

Dikkatle az önce okudum, kavradım şükürler olsun.
Tarikatların sapkınlığıyla başladığım muhabbetimde karşımdakinin kafasında birkaç soru işareti bırakmış olmalıyım ki, tavsiye ettiğim birkaç dergi ve yoldaki işaretler kitabını kabul etti.

Değerli kardeşler,
" Onlar, Allah’ın kalplerindekini bildiği kimselerdir. Öyleyse onlara aldırma. Onlara öğüt ver ve onlara, kendileri hakkında etkili ve güzel söz söyle." 4 / NİSÂ - 63
Bu ayet uyarınca tebliğde bahsedilmesi gereken güzel sözler (ayet, sahih hadisler) olarak hangilerini önerirsiniz? Kuran mealinde altını çizdiğim ayetler var, onları derleyip toplamak zaman alacak. Değerli admin kayıtlı bir şablon var mıdır?
Okuduğum birkaç kitap dışında ve siteniz dışında herhangi bir araştırmam olmadı. Ahmed Kalkan hocanın sohbetlerini dinliyorum ayrıca.
Öyle sorular geliyorki cevap veremeyince Rabbim yardım et, dilimi çöz diyorum. Biraz daha konulara vakıf olmak mı lazım yoksa?
Erken mi davranıyorum, sitenizde tavsiye edilen kitapları kütüphaneme koydum ama henüz okuma fırsatım olmadı. Bitireceğim inşallah.
Duam Allah'adır. Yardımlarınızı bekliyorum.
Allah yar ve yardımcınız olsun. Rabbim sizlerden razı olsun inşallah.

acizkul46 Çevrimdışı

acizkul46

Üye
İslam-TR Üyesi
Ne kadar güzel bir niyetmiş bu :) Onlara kıssalardan örnek vererek açıkla, ümit verici ol, Allah'ın rahmetinden, merhametinden anlat yalnız azabından da uyar. Bunları diyorsunda sen yapıyor musun desene kardeş :( Allah'a emanet ol.

R Çevrimdışı

Rabbani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş, benim hep kullandığım etkili ve sarsıcı bir sözüm vardır, ki bu söz kime aittir bilmiyorum;''Allah öyle bir rabb'dir ki, Anamızdan, babamızdan ve ResulAllah'tan daha daha merhametlidir.'' Birisine tebliğ ederken İnşeAllah bu sözü sık sık söyle. Allah yardımcın olsun :)

Mercan Çevrimdışı

Mercan

İslam-TR Üyesi
MÜSLÜMANLARIN SAVRULMALARI ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ

Bu ortamda savrulmamaları için Müslüman gençlere ne tavsiye ediyorsunuz?

Rabbimizin bize Kur’an'ı göndererek ve Hz. Peygamber aleyhisselamın da bize bizzat yaşayarak öğrettiği İslam, bizlerden İman etmemizi ve bu iman üzere yaşamamızı isterken aynı zamanda bu imanı ilim üzere temellendirmemizi istiyor. Allah’ın dinine iman eden ve bu din uğrunda çaba göstermek isteyen kardeşlerimiz öncelikle iman ettiği dini öğrenmek zorunda. O dinin kitabını ve Hz. Peygamber’in sünnetini öğrenmek zorunda. Bu temel şarttır... Çünkü insan bilmediği şeyin şuurunda olmaz. Bilgi olmadan şuur gelişmez. Hem doğru davranış biçimi oluşmaz, hem de davetçi kişiliği oluşmaz. İnsan bilmediği şeyin nasıl davetçisi olacaktır? Davet dedik, çünkü davet bütün Müslümanların her çağdaki sorumluluğudur. İmanla, İslam’la tanışmış insanın bu güzelliğin zekâtını ödemesi gerekir ki bu zekât da davettir. O yönden bir kimse İslam saadetine ulaşmışsa, kendi yakın arkadaşlarına da bunu taşıyabilmelidir. Davette asl olan yaşayarak insanlara örneklik etmektir. Tıpkı Allah Rasulü ve muvahhit öncüler gibi… Hayatımızla, dinimize insanları hayran bırakmaktır. Onlara sözlü bir davette bulunmasak bile bizim duruşumuzdan etkilenerek inancımıza yaklaşabilmeliler. Endonezya ve Malezya’nın Müslüman olma süreci hep anlatılır. Hiçbir davet yapmadan oradakiler Müslüman tüccarların yaşantılarını gözlemleyerek Müslüman olmuştur. Onun için yaşantımıza çok dikkat edeceğiz.
ALINTI - Şükrü Hüseyinoğlu

"İmanla, İslam’la tanışmış insanın bu güzelliğin zekâtını ödemesi gerekir ki bu zekât da davettir. O yönden bir kimse İslam saadetine ulaşmışsa, kendi yakın arkadaşlarına da bunu taşıyabilmelidir."

Haydi kardeşler Allah rızası için zekatınızı bekliyorum.

Günlük forum mesajlarında konu kapattırmaya kadar giden ateşli tartışmalarla mangalda kül bırakmadan fikirlerini yazan kardeşlerim, ilminizi paylaşın benimle, bizimle..

A Çevrimdışı

AlexanderHeek

Üye
İslam-TR Üyesi
MÜSLÜMANLARIN SAVRULMALARI ÜZERİNE BİR SÖYLEŞİ

Bu ortamda savrulmamaları için Müslüman gençlere ne tavsiye ediyorsunuz?

Rabbimizin bize Kur’an'ı göndererek ve Hz. Peygamber aleyhisselamın da bize bizzat yaşayarak öğrettiği İslam, bizlerden İman etmemizi ve bu iman üzere yaşamamızı isterken aynı zamanda bu imanı ilim üzere temellendirmemizi istiyor. Allah’ın dinine iman eden ve bu din uğrunda çaba göstermek isteyen kardeşlerimiz öncelikle iman ettiği dini öğrenmek zorunda. O dinin kitabını ve Hz. Peygamber’in sünnetini öğrenmek zorunda. Bu temel şarttır... Çünkü insan bilmediği şeyin şuurunda olmaz. Bilgi olmadan şuur gelişmez. Hem doğru davranış biçimi oluşmaz, hem de davetçi kişiliği oluşmaz. İnsan bilmediği şeyin nasıl davetçisi olacaktır? Davet dedik, çünkü davet bütün Müslümanların her çağdaki sorumluluğudur. İmanla, İslam’la tanışmış insanın bu güzelliğin zekâtını ödemesi gerekir ki bu zekât da davettir. O yönden bir kimse İslam saadetine ulaşmışsa, kendi yakın arkadaşlarına da bunu taşıyabilmelidir. Davette asl olan yaşayarak insanlara örneklik etmektir. Tıpkı Allah Rasulü ve muvahhit öncüler gibi… Hayatımızla, dinimize insanları hayran bırakmaktır. Onlara sözlü bir davette bulunmasak bile bizim duruşumuzdan etkilenerek inancımıza yaklaşabilmeliler. Endonezya ve Malezya’nın Müslüman olma süreci hep anlatılır. Hiçbir davet yapmadan oradakiler Müslüman tüccarların yaşantılarını gözlemleyerek Müslüman olmuştur. Onun için yaşantımıza çok dikkat edeceğiz.
ALINTI - Şükrü Hüseyinoğlu

"İmanla, İslam’la tanışmış insanın bu güzelliğin zekâtını ödemesi gerekir ki bu zekât da davettir. O yönden bir kimse İslam saadetine ulaşmışsa, kendi yakın arkadaşlarına da bunu taşıyabilmelidir."

Haydi kardeşler Allah rızası için zekatınızı bekliyorum.

Günlük forum mesajlarında konu kapattırmaya kadar giden ateşli tartışmalarla mangalda kül bırakmadan fikirlerini yazan kardeşlerim, ilminizi paylaşın benimle, bizimle..

Kardeşim çok güzel diyosun azına sağlık ama Facebookta olsun bazı sitelerde olsun günlük hayata sokaklarda olsun.İslam hakkında konuşunca yada islami yaşam sitilini benimseyince bu ülkenin evlatları bir tahammülsüzlük içine giriyo nasıl bu insanları yolla getireceksin.

Mercan Çevrimdışı

Mercan

İslam-TR Üyesi
Kardeşim çok güzel diyosun azına sağlık ama Facebookta olsun bazı sitelerde olsun günlük hayata sokaklarda olsun.İslam hakkında konuşunca yada islami yaşam sitilini benimseyince bu ülkenin evlatları bir tahammülsüzlük içine giriyo nasıl bu insanları yolla getireceksin.

yola gelen (en doğru yolu bulan) kardeşlerime sırtımı dayayarak, bir(lik) olmakla tabiyki,
konuyu açma sebebimde onların tecrübelerini ve yardımını talep etmek.