Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ticarette Anlaşmayı Bozma Serbestliği Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?

C Çevrimdışı

cendeller

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum abiler. Ben ticaret yapan biriyip cogu zaman satış yaptığım insanlar ile sorun yaşıyorum. Ben ticarette bir mal uzerine satış yapildiğinda o mal alıcının eline gecip alıcı ile satıcı birbirinden ayrılmadıkları müddetçe her iki tarafinda anlaşmayı bozma serbestliği vardir diye biliyorum. Bu konuyu bilen bir kardes var ise delilleri ile izah ederse cok makbule geçer... abdulmuiz hocam özellikle sizden cevap bekliyorum.

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum abiler. Ben ticaret yapan biriyip cogu zaman satış yaptığım insanlar ile sorun yaşıyorum. Ben ticarette bir mal uzerine satış yapildiğinda o mal alıcının eline gecip alıcı ile satıcı birbirinden ayrılmadıkları müddetçe her iki tarafinda anlaşmayı bozma serbestliği vardir diye biliyorum. Bu konuyu bilen bir kardes var ise delilleri ile izah ederse cok makbule geçer... abdulmuiz hocam özellikle sizden cevap bekliyorum.

Sorunuzla aynı mı tam olarak bilmemekle beraber atacağım forumda ki ilgili sorunun cevabını okuyabilirsiniz inşaAllah ve aynı kısımda ticaret ile ilgili soru-cevap kısmına bakabilirsiniz..

https://www.islam-tr.org/konu/alis-veristen-sonra-caymanin-hukmu.38472/

C Çevrimdışı

cendeller

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu soruma cebap niteliğinde pek bir şeyler bulamadım yinede tşk ettim. Sorum şu ben ben net uzerinden urun satıyorum, genellikle sattığım urunler konusunda %90 pazarlık yapar müşteriler bazen anlaşırız okey derim, lakin daha sonra aynı ürüne başka bir alıcı çıkıyor ve bir onceki muşterinin yaptığı gibi pazarlık yapmayıp urunun fiyatı ne ise onu vermeyi kabul ediyor, dogal olarak benim için fiyatı yuksek veren müşteriye urunu satmak gibi bir durumum oluyor. Bunun sonrasında kendisi ile ilk okeylestigimiz müşteri bunu doğru bulmadığını kendisine söz verildikten sonra böyle bir şeye mazur kaldıklarından dolayı beni söz verdikten sonra sözünde durmamak ile suçlayabiliyorlar, bende islamın ticaret ahkamında mal müşterinin eline geçip alıcı ile satıcı birbirinden ayrılmadıkları müddetçe akit gerçekleşmiş değildir kuralı üzerinden, beni tenkit etmelerinin doğru olmadığını onlara söylerim ama nafile.. bu konuda doyurucu cevap vericek birinide bulamadım. Cevap vefebilecek bir kardes var ise çok makbule geçer...

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu soruma cebap niteliğinde pek bir şeyler bulamadım yinede tşk ettim. Sorum şu ben ben net uzerinden urun satıyorum, genellikle sattığım urunler konusunda %90 pazarlık yapar müşteriler bazen anlaşırız okey derim, lakin daha sonra aynı ürüne başka bir alıcı çıkıyor ve bir onceki muşterinin yaptığı gibi pazarlık yapmayıp urunun fiyatı ne ise onu vermeyi kabul ediyor, dogal olarak benim için fiyatı yuksek veren müşteriye urunu satmak gibi bir durumum oluyor. Bunun sonrasında kendisi ile ilk okeylestigimiz müşteri bunu doğru bulmadığını kendisine söz verildikten sonra böyle bir şeye mazur kaldıklarından dolayı beni söz verdikten sonra sözünde durmamak ile suçlayabiliyorlar, bende islamın ticaret ahkamında mal müşterinin eline geçip alıcı ile satıcı birbirinden ayrılmadıkları müddetçe akit gerçekleşmiş değildir kuralı üzerinden, beni tenkit etmelerinin doğru olmadığını onlara söylerim ama nafile.. bu konuda doyurucu cevap vericek birinide bulamadım. Cevap vefebilecek bir kardes var ise çok makbule geçer...
Kur'an ve Sünnetten delil getirebilecek kadar ilmim yok fakat mantıksal olarak şöyle yapabilirsin; anlaştığın kişiye tamam dedikten sonra eğer daha fazla veren olursa daha fazla verene satabileceğini belirtebilirsin ya da bir kişiyle anlaştıktan sonra tezgahtan ürünü kaldırabilirsin.

fisebililkahhar_ Çevrimdışı

fisebililkahhar_

!صبرا يا نفسي معنا الله
İslam-TR Üyesi
Kur'an ve Sünnetten delil getirebilecek kadar ilmim yok fakat mantıksal olarak şöyle yapabilirsin; anlaştığın kişiye tamam dedikten sonra eğer daha fazla veren olursa daha fazla verene satabileceğini belirtebilirsin ya da bir kişiyle anlaştıktan sonra tezgahtan ürünü kaldırabilirsin.

Akhi hakkını helal et, madem delil getirecek kadar ilmimiz yok en iyisi susmak bence, taki meselenin şer'i boyutu ortaya çıkana kadar

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
.

Icab \ kabul ve ikale konulari mezhepce ihtilafli olsada antlasma yerin de bedence ayrilmadigi surece her iki tarafta muhayerdir.

Antlasma yapildiktan sonra icab/kabul her iki tarafin rizasi dahilinde anltlasma fasit haline gelebilir aksi mahkemede sonuclanabilir.

Lakin antlasmayi Allah swt rizasi icin kardesinin leyine bozanada guzel ecir vardir.

Fikihta ticaret konusunda
-Icab ve kabul
-Ikale konularini arastirarak daha detayli bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gorusun dogru bile olsa \mantiksal\kadi sifati disinda,delilsiz hukum vermen avam kisiye caiz degil.

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Gorusun dogru bile olsa \mantiksal\kadi sifati disinda,delilsiz hukum vermen avam kisiye caiz degil.
Sonradan fark ettim abi Allah affetsin, elbette ki böyle bir şey demek istememiştim. Din akıl değil nakil işidir diye i'tikad ediyorum.

Üst Ana Sayfa Alt