Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Türkçe Ezan Zulmu Ve Felah Kelimesi‏

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Sübhanallah, sen gerçekten de zır cahilsin.

Kur'an'ın bir harfi dahi değişmez olurken çeviri gibi şeylerin nasıl anlam kayıplarına neden olacağını bir hesap edin. Mesela:

Fatiha suresindeki "elhamdulillahi rabbilalemin" ayetini bilirsiniz, alemlerin rabbi olan Allah'a hamd olsun demektir. Bu ayet yerine "elhamdulillahi rabbissemawati welard", yerlerin ve göklerin rabbi olan Allah'a hamd olsun derken bile kuran bozulurken türkçede bir kelimeyle bir şeyin karşılığının olmadı ve bu yüzden birçok anlam kayıplarını, farklı manaları nasıl dinin temelini oluşturabilir?

Bu durumda meal ve tefsir de yapılamaz size göre. Çünkü meal ve tefsir yaparken anlam kayıpları ve yanlış açıklamalar yapılabilir, değil mi?

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
provokatörler işbaşında.
Boşuna bu tartışma

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
arkadaşlar doğru bildiğinizi savunun da adama demediği şeyleri dedirtmeyin, ramazan günü vebale girmeyin

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
@highone türkçülük-ırkçılık senin bedeninde resmen habis bir ur olmuş ve her yerine dağılmış.Şimdi bu kendindeki necaset metastası yazdıklarınla forumdakilere de sıçratrmak istiyorsun ama boşuna uğraşıyorsun.Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem in ırkçılık ve ırkını ön plana çıkaranlar için söyledikleri bellidir.Sen bu düşünce ile kendini nasıl Muhammed Aleyhisselatu Vesselamın ümettinden sayabilyorsun ? Yazık sana.Senin gibiler bellidir.Asla laftan anlamazlar.5 page olmuş 55 page de yazsak senin bu ırk putunu kıramayız.

Çok şükür ki ben aşağıdaki rivayeti uyduran Arapçılar gibi peygamberin ağzına söylemediği lafları yerleştirmiyorum. "Peygamber, şu üç şeyden ötürü Türk'ü seviniz... dedi" demiyorum mesela.

Rivayet uydurma , bazı alimlere göre de zayıftır!

أحبوا العرب لثلاث لأني عربي والقرآن عربي وكلام أهل الجنة عربي

“Şu üç şeyden dolayı Arabları seviniz: Çünkü ben Arab’ım, Kur’an Arabcadır ve Cennetliklerin dili Arabcadır.”

Sahih değildir.
(Hâkim, el-Mustedrak, c: 4, s: 87; Beyhaki, Şuabu’l-İmân, c: 3, s: 34, Hadis no: 1433, 1610; Feyzu'l-Kadîr, 1:178 Hadis no: 225; Halimi Minhac (2/77); İbni Asakir (5/397); Ukayli Duafa(3/348); Suyuti, Leali (1/404); Fevaidu Mecmua(413); Fethul Kebir(353); Mecmauz Zevaid (10/52); Esrarul Merfua (706); Tenzihuş Şeria (2/30); İhyau Ulumid Din (2/364); Zehebi, Mizan (5737); Keşfu'l Hafa (133); Zubeydi İthaf (7/112); Durru Mensur (4/3); Kenz (33922); Nevafihul Atire (47); Tahricul İhya(2/364); Lisanul Mizan(4/486) İlelul Hadis (4641) Daife (160); İbni Cevzi, Mevduat (2/46); Ahmed Bin Mubarak, El İbriz (161); Kurtubi (1/23); Taberani (11/185); İbni Mende, Tercemeti Ebul Kasım Suleyman Bin Ahmed (1/357); Cami us Sagir (225); İbni Teymiyye İktiza (s212)

Ahmed b. Hanbel’in bu rivayeti “zayıf” gördüğü,
Ukaylî’nin “munker” ve “aslı yoktur” ve,
Zehebî’nin ise “uydurma” dediği kaydedilmiştir.

Muhaddislerin gerek bu ifadeleri ve gerekse rivayetin farklı geliş yolları ve râvileriyle ilgili değerlendirmeleri hakkında geniş bilgi için:
(Heysemi, Mecmau’z-Zevâid, c: 10, s: 25;
Zehebî, Telhîsu Kitâbi’l- Mevzûât, c: 1, s: 92;
Suyûtî, el-Leâli’l-Masnûa, c: 1, s: 404-405;
Fetteni, Tezkiretu’l-Mevzûât, c: 1, s:112;
İbn Arrâk, Tenzihu’ş-Şeria, c: 2, s: 30-31;
Şevkânî,el-Fevâidu’l-Mecmûa, s: 413;
Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, c: 1, s: 54-55)

- - - Updated - - -

provokatörler işbaşında.
Boşuna bu tartışma

Cevab veremedi

abdullah13 Çevrimdışı

abdullah13

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim, dini Türkçeleştirmeyi neden tahrif olarak görüyorsunuz? Ben yakarışımı, salatımı, çağrımı (ezan) Türkçe yaptığımda bazı Arapçılar bana bunları illa ki Arapça yapacaksın diyor. Dil, dinin temellerinden biri değildir. Dinin temelleri Tanrı'nın kesin buyrukları ve yasaklarıdır. Bunlar salat, savm ve sair şeylerdir. Dinin Arapça icra edilmesi gibi bir buyruk ve dinin Türkçe icra edilmemesi gibi bir yasak bilmiyorum ben.

Peygamber "ezanı (çağrıyı) Arapça yapın" mı demiş? Peygamber Çinli olsaydı ezanı yine "Allahu ekber" diye mi okuturdu?

Tanrı mı?
Oldum olası Tanrı lafını kullananlardan tiksinmişimdir.
Hele şu uluyan bir itin yanına "tanrı itten türeyen türkü korusun ve yüceltsin" diye yazanlar gelir aklıma ve de Afrika'daki ilkel kabileler hani şu birkaç put yapıp onlara tapan, tanrılar kurban istiyor diyen zavallı yamyam tipler geliyor aklıma. İki taraf arasında hiç fark yoktur.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
provokatörler işbaşında.
Boşuna bu tartışma

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim farklı dilleri konuşan insanların olduğu bir ortamda ortak dil olarak arapça okuyabilirsin ancak sadece tek bir dili konuşan insanların olduğu bir ortamda arapça okumak şart değil. hele arapça bilmeyen insanların olduğu bir ortamda arapça hiç okumamak lazım.

kardeşim tek millet yapılmaya çalışalam müslümanlar şuan farklı devletlerde olsalar da asıl gaye birliktir tek devlet tek millet buda ibadetlerde ortak dil olmasını gerektirir sen şuanı baz alıp ibadetleri çevirelim diyorsun bu belki kısa vadede karlı gibi görünse de sonuçta tamamen bir ayrıştırmaya gidecektir lütfen niyetin iyiyse tekrar düşün herkes arapça konuşmasın türkçece konuşmasın isteyen istediği dili konuşsun ama camiler bu kardeşleri birleştirsin ibadetler tek dil tek ibadethane olmalı ki birleşelim ve güçlenelim aksi halde kesinlikle islam hakim olamaz

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Resulullaha (sav) iftira atanlar,onun demediğini diyenler ateşteki yerini hazırlasın.Üstteki hadis sahih olmayabilir ama Nebi (sav)'nin ırkçılık ile söylediği hadisler sahihtir.Arap sevmeyen kafir olmaz ama ırkçı olan,ırkını dininden üstün tutan kafir olur.

"Ben Türkçü değilim, Türküm" diye kaç defa daha yazayım ki anlayabilesiniz? Ben Türklüğü üstün tutmuyorum aksine Arap emperyalizmi altında ezilmeye çalışılan Türklüğe sahip çıkmaya çalışıyorum. Arap emperyalizmine karşı Türklüğü savunduğum gibi, Türk emperyalizmine karşı Kürtlüğü de savunurum. Anlatabiliyor muyum?

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Tanrı mı?
Oldum olası Tanrı lafını kullananlardan tiksinmişimdir.
Hele şu uluyan bir itin yanına "tanrı itten türeyen türkü korusun ve yüceltsin" diye yazanlar gelir aklıma ve de Afrika'daki ilkel kabileler hani şu birkaç put yapıp onlara tapan, tanrılar kurban istiyor diyen zavallı yamyam tipler geliyor aklıma. İki taraf arasında hiç fark yoktur.

Evet, Tanrı. Ben de Tanrı sözcüğünden tiksinen Arap kafalılardan hiç hazzetmem. Bunlara Arapça küfür edilse, ona bile amin derler sanırım.

Türkün itten türediğini dair bir inancım yok ama maymunla ortak bir atadan türemiş olabiliriz.

- - - Updated - - -

provokatörler işbaşında.
Boşuna bu tartışma

Kafiyeli olmuş.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim tek millet yapılmaya çalışalam müslümanlar şuan farklı devletlerde olsalar da asıl gaye birliktir tek devlet tek millet buda ibadetlerde ortak dil olmasını gerektirir sen şuanı baz alıp ibadetleri çevirelim diyorsun bu belki kısa vadede karlı gibi görünse de sonuçta tamamen bir ayrıştırmaya gidecektir lütfen niyetin iyiyse tekrar düşün herkes arapça konuşmasın türkçece konuşmasın isteyen istediği dili konuşsun ama camiler bu kardeşleri birleştirsin ibadetler tek dil tek ibadethane olmalı ki birleşelim ve güçlenelim aksi halde kesinlikle islam hakim olamaz

Geçmişte Osmanlı, günümüzde ise ABD çok dilli, çok dinli, çok milliyetli, çok kültürlü vs. devletlerdir. Bu "çokluluk" birlik ve süper güç olmalarına engel oldu mu peki?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Geçmişte Osmanlı, günümüzde ise ABD çok dilli, çok dinli, çok milliyetli, çok kültürlü vs. devletlerdir. Bu "çokluluk" birlik ve süper güç olmalarına engel oldu mu peki?

ben türkiyenin süper güç olmasından bahsetmiyorum islamın hakim olmasından bahsediyorum sen anlama özürlümüsün

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Süper güç olmadan bir şey hakim kılınabilir mi?

Bu foruma ne için geldiniz?

Öğrenmek içinse soru sorma tarzınızda sorun var.
Yok ortalığı karıştırmak içinse boşa yorulma. Her cümlende daha da batıyorsun.

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Süper güç olmadan bir şey hakim kılınabilir mi?

islam olamayn her şey batıldır ahirette yararsızdır amaç zengin olmaksa Allah cc çalın çırpın zengin olun derdi bak sınırlar çizmiş amaç süper güç olmak tabiki ama müslüman bir süper güç yoksa hiç bir kıymeti olmaz bir sürü ahlaksız heram helal bilmeyen insanların oluşturduğu bir süper güç olsa olsa Allah cc dinine düşman olur seçimini yap sende artık islam mı beşeri değersiz olan değerler mi yarına çıkacağımız garanti değilken Allah cc iki elinin arasındayken banene ondan bundan biliyorum ki değerli olan Allah cc dini gerisinden banene akıllı ol kardeş lütfen tefekkür et milyonlar olsan süper güç olsan sana kim yardım edebilir sırat köprüsünde

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet, aynen öyle diyorum. Diyemez miyim?

O zaman sen Allah'ın Adem a.s'i çamurdan yarattığını, ve ondan da eşini yarattığını inkar ediyorsun. Allah'a küfretmiş oldun. Ve Allah'ın senin gibilerinin üzerindeki vaidi haktır. Ateşin bol olsun.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
islam olamayn her şey batıldır ahirette yararsızdır amaç zengin olmaksa Allah cc çalın çırpın zengin olun derdi bak sınırlar çizmiş amaç süper güç olmak tabiki ama müslüman bir süper güç yoksa hiç bir kıymeti olmaz bir sürü ahlaksız heram helal bilmeyen insanların oluşturduğu bir süper güç olsa olsa Allah cc dinine düşman olur seçimini yap sende artık islam mı beşeri değersiz olan değerler mi yarına çıkacağımız garanti değilken Allah cc iki elinin arasındayken banene ondan bundan biliyorum ki değerli olan Allah cc dini gerisinden banene akıllı ol kardeş lütfen tefekkür et milyonlar olsan süper güç olsan sana kim yardım edebilir sırat köprüsünde

Yaw sen neyden bahsediyorsun? Sırat köprüsü ne, helal ne, haram ne, şeri değerler ne? Maymunlar torunu darwin ailesine önce insan olmayı öğretmek gerek. Daha sonra bu insanın müslüman olması gerektiğini anlatırsın. Karşındaki kişiye kalkmışsın sırat köprüsü diyorsun. Sorun da o ya, adam sırat köprüsüne inanmıyor. İnanmadığı şeyin neyini anlatacaksın? Apaçık Allah'a küfretti, zalimlerden oldu.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu yazdıkların ile sen Kuranı inkar etmiş oluyorsun.Sen bir kafirsin.Senin kafir olmadığın konusunda şüphe eden de kafirdir.Derin bir sapıklığın içine düşmüşşün.Allah (svt) sana hidayet nasib etsin.Senin gibi birisine denecek tek şey budur.

Bu yazdıkların ile yobazlık etmiş oluyorsun. Sen bir yobazsın. Senin yobaz olmadığın konusunda şüphe eden de yobazdır. Derin bir yobazlığın içine düşmüşsün. Allah seni yobazlıktan kurtarsın. Senin gibi birisine denecek tek şey budur.

O zaman sen Allah'ın Adem a.s'i çamurdan yarattığını, ve ondan da eşini yarattığını inkar ediyorsun. Allah'a küfretmiş oldun. Ve Allah'ın senin gibilerinin üzerindeki vaidi haktır. Ateşin bol olsun.

Adem'in çamurdan yaratılmadığına ve eşinin de ondan yaratılmadığına dair bir ifademi bulup getirir misin?

Bir rivayete göre peygamber demiş ki; "Bir adam din kardeşine, ey kâfir derse, bu söz ikisinden birine döner. Eğer böyle denilen kişi söylenildiği gibi ise söz doğrudur; yerini bulmuş olur. Aksi takdirde bu söz söyleyene geri döner."

Şimdi, ya benim kafir olduğumu ispat etmeye aksi takdirde ise tevbe edip imanınızı tazelemeye bakın.

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Yaw sen neyden bahsediyorsun? Sırat köprüsü ne, helal ne, haram ne, şeri değerler ne? Maymunlar torunu darwin ailesine önce insan olmayı öğretmek gerek. Daha sonra bu insanın müslüman olması gerektiğini anlatırsın. Karşındaki kişiye kalkmışsın sırat köprüsü diyorsun. Sorun da o ya, adam sırat köprüsüne inanmıyor. İnanmadığı şeyin neyini anlatacaksın? Apaçık Allah'a küfretti, zalimlerden oldu.

Sırat köprüsüne inanmadığımı da nereden çıkardın? Siz hiç Allah'tan korkmuyor musunuz? İnsanların yapmadıkları şeyleri yapmış gibi göstermekten utanmıyor musunuz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt