Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Türkiye'de Hangi Alimi Takip Etmeliyiz, Neden?

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alim mi istiyorsunuz?

Hangi mezhepte isen , al o mezhebin en büyük delilli fıkhını ve oku hepsini...

Sonuçta o müçtehite ve görüşlerine tabi olmuş olursun.

Mesela ben hanifi imamını takip ediyorum.

Bu imam, demokrasi, katılım bankaları, sigorta, kasko, emeklilik gibi konuları işlemiş mi?

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sağol kardeşim imzamı atıyorum altına,
Hoşunuza giden bir dini anlatınca veya hoşunuza gidecek şekilde dini anlatıyorsa saygın ve cesur alim - hoca oluyor ama yıllarını İslami eğitimle geçirmiş ve İslami davayı omuzlamış biri bir hatasından dolayı harcanıyor. Alimi ancak alim anlar. İlim sahibi olmayan kişi rahatlıkla alimlere dil uzatır. Ama ettiği o laflar döner dolaşır sahibini bulur.

Aslında mesele alim olup olmamak. Varsayalım ki bahsettiğiniz hoca hatasız olsun. Bu kişinin hatasız olması onu alim yapmaya yetmez ki. Ama bir kez Allah dedi mi oldu Hoca Efendi.

Gerçekten de Türkiye'nin alim kavramı farklıymış...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Alparslan Kuytul hocaya cahil ve belam diyen cahil ve belamlara gelsin:

Alparslan Kuytul Hocaefendi 1965 yılında Adana’da dünyaya geldi. Ailesi ve çevresinden aldığı dini eğitim ve terbiye ile İslam’ı seven bir çocuk olarak yetişti. Henüz ortaokul tahsili esnasında, dinini öğrenme ve anlatma gayreti içerisindeydi. Lise yıllarına geldiğinde milletinin içerisinde bulunduğu durumu, onu daha çok çalışmaya ve İslam’ı tebliğ etmeye yöneltti. Yaptığı araştırmalar ve okuduğu kaynak eserler; ayrıca çeşitli hocalardan aldığı Arapça ve klasik ilimler O’nu Kur’an ve sünnete daha çok yaklaştırdı.
Yüksek öğrenimini, Çukurova Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mısır’ın El-Ezher Üniversitesi İslam Hukuku Fakültesi’nde tamamladı.
Temeli 1980 yılına dayanan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin başlattığı bu hareket; Allah’ın yardımı, Hocaefendi’nin fedakâr çalışmaları ve birkaç gayretli insanla filiz vermiş, ardından 1994 yılında Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı adıyla çiçek açmıştır.
Hocaefendi’nin en büyük amacı Rabbani metotla İslami hizmetler yapan, tüm meselelere sahabiler gibi Kur’an ve sünnet penceresinden bakan ve iman - ibadet - ahlak - cihad gibi Kur’an da bulunan tüm vitaminleri alınması gerektiği kadar alabilen öncü bir neslin yetiştirilmesidir. İşte bu özlemini gerçekleştirebilmek amacıyla tüm mesaisini eğitim ve hizmet çalışmalarına vakfetmiştir.
İslam Ümmeti’nin kurtuluşunun âlim ve aydın vasıflı insanların yetiştirilmesinden geçtiğine inanan Hocaefendi; bu amaçla yıllardır talebeleriyle derslerine devam etmektedir.

Burada sizi zorla tutmuyorum,istemiyorsaniz girmeyin.

Hocanizin el ezheri bitirdigini sanmiyorum, hocanizin sinif arkadasi ile bundan yillar önce denk gelmistim bana onun 1.sinif terk oldugunu demisti. Bugün telefiler arasinda da 1.sinif terk olupda ülkede alimcilik oynayanlar var.

Hos mesele bitirip bitirmeme meselesi degil, nice universite bitirip, nice universitelerde ders veren hocalar da gördük.

Hocaniz tüm universiteleri bitirse kukla alimler heyetine baskanlikda etse, onun Allah katindaki degeri önemlidir.Biz ise müslümanlara görünen zahirine bakariz.

Adamin cahilin önünde gideni, simdi dakikalarima aciyorum ve sözü kesiyorum, herseyi bilen kuytul hakkinda daha fazla zaman harcamayacagim.

Sizin öncü neslinize pardon bayanlarin cogunlukda oldugu nesilde sizin olsun.

Ibadet, ahlak ve cihad diyorsunuz.

Ne güzel cihad ediyorsunuz, suriyede sehid olanlar icin dedikleriniz hala kulaklarimizda...

Selametle.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Mesela ben hanifi imamını takip ediyorum.

Bu imam, demokrasi, katılım bankaları, sigorta, kasko, emeklilik gibi konuları işlemiş mi?
Ehli sünnet imamlarının fıkıh kaidelerini okuyup öğrendikten sonra,faizsiz bankalarca verilen kar payının faizin başka bir adı olduğunu,demokrasinin,şeriatın reddi olduğu,sigortanın ödediğinden sonraki aldığın artı paranın faizi olduğunu,emeklilik parasının insan hayatının idamesi ve kişilerin zaruri ihtiyaçları için devlet tarafından verilmiş bir ihsan tanımına girdiğini anlayabilirsin.Ayrıca devletin bireyin canını,malını,aklını,neslini,dinini korumakla mükellef olduğunu görebilirsin.Ayrıca Allahtan sakınarak şüpheli amellere girmekten korktuğun zaman,Allah bize doğru ve yanlışı ayırt edecek bir anlayış sahibi kılacağını müjdelemektedir.

Ey îmân edenler! Eğer Allah’dan sakınırsanız, size furkan (hak ile bâtılı ayıracak bir anlayış) verir, kötülüklerinizi örter ve size mağfiret eder. Çünki Allah, (pek) büyük ihsan sâhibidir.(Enfal/29)

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Peki akhi, nuredding yıldız ve abdullah yolcu da alim değiller mi?

Ahi mesele burada iste, kuran duruyor, sahih hadis külliyatlari duruyor,4 büyük mezhep imamlari duruyor, tarihdeki büyük alimler duruyor, aydin ve hoca kesimlerinin pesine gidiyoruz. Kimse hakkinda konusmak istemiyorum, bu dedigimi nurettin yildiz da der, abdullah yolcuda der.

Zemini saglam atarsaniz baska hocalardan alacaginiz sohbetler ve dersler sizin binanin bir kum tanecigi olur. Ama zemin saglam atilmazsa o kum tanecigi gözünüzde büyür büyür ve serap görürcesine karsiniza bir saray gibi cikar.

Hangi hocanin neye isabet ettigi, etmedigini anlayabilmek icin de akidenin-temelin saglam olmasi gerek yoksa Allah muhafaza onlarin bir cümlesi ile akide edinip amel edindiginde temeli patlatabilirsiniz bu kistas herkes icin gecerlidir. Bir insan 99 dogru söyler ama 1 inde dininizi parcalayabilir, ondan dolayi alimlerimiz yasayanlara degil ölenlere tabii olmamizi istemistir.

Bugün bir cok hoca kesimi 5 sene öncesi durum ile 5 sene sonrasi durum arasindaki görüsünü degistirmistir, olan ise onlari at gözü ile takip eden hizipcilere olmustur.

Mesele A,B sahsi olmamali, bizim ilk kaynagimiz, kuran ve sahih hadisler (sahih hadis külliyatlari) 4 büyük mezhep imamlarimiz ve ehli sünnetin muteber gördügü alimlerimiz olmali.

A,B ye gelince onlar bir binanin ancak bir kum tanesi olabilir ama aksi halde hizipci olursa kum tanesi olur basimiza saraylar....

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
gerekli izahatı yapmıştım ben önceki saylafarda hacım :))

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahi mesele burada iste, kuran duruyor, sahih hadis külliyatlari duruyor,4 büyük mezhep imamlari duruyor, tarihdeki büyük alimler duruyor, aydin ve hoca kesimlerinin pesine gidiyoruz. Kimse hakkinda konusmak istemiyorum, bu dedigimi nurettin yildiz da der, abdullah yolcuda der.

Zemini saglam atarsaniz baska hocalardan alacaginiz sohbetler ve dersler sizin binanin bir kum tanecigi olur. Ama zemin saglam atilmazsa o kum tanecigi gözünüzde büyür büyür ve serap görürcesine karsiniza bir saray gibi cikar.

Hangi hocanin neye isabet ettigi, etmedigini anlayabilmek icin de akidenin-temelin saglam olmasi gerek yoksa Allah muhafaza onlarin bir cümlesi ile akide edinip amel edindiginde temeli patlatabilirsiniz bu kistas herkes icin gecerlidir. Bir insan 99 dogru söyler ama 1 inde dininizi parcalayabilir, ondan dolayi alimlerimiz yasayanlara degil ölenlere tabii olmamizi istemistir.

Bugün bir cok hoca kesimi 5 sene öncesi durum ile 5 sene sonrasi durum arasindaki görüsünü degistirmistir, olan ise onlari at gözü ile takip eden hizipcilere olmustur.

Mesele A,B sahsi olmamali, bizim ilk kaynagimiz, kuran ve sahih hadisler (sahih hadis külliyatlari) 4 büyük mezhep imamlarimiz ve ehli sünnetin muteber gördügü alimlerimiz olmali.

A,B ye gelince onlar bir binanin ancak bir kum tanesi olabilir ama aksi halde hizipci olursa kum tanesi olur basimiza saraylar....

Allah razı olsun. Gerçekte bu düşünce bizim aklımızda da var ama iyice şuurumuza perçinlememiz gerekiyor ki bununla iman edelim.

Temeli sıfırdan alabilmek için bana kitaplar, külliyatlar vs. önerir misin ki ben de düzenli bir şekilde okuyup amel edeyim.

A Çevrimdışı

Ahmed1

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Allah razı olsun. Gerçekte bu düşünce bizim aklımızda da var ama iyice şuurumuza perçinlememiz gerekiyor ki bununla iman edelim.

Temeli sıfırdan alabilmek için bana kitaplar, külliyatlar vs. önerir misin ki ben de düzenli bir şekilde okuyup amel edeyim.

-Fıkıh-

Hanefi olduğunu söylemiştin sanırım.

Serahsi'nin Mebsut adlı kitabını tavsiye ederim.31 Cilt.Hanefi Mezhebini detaylarıyla aktarmış.

-İslam Tarihi-

1-Mustafa Asım Koksal-Peygamberimizin Hayatı-17 Cilt (4 Ciltliği de var)
2-Mustafa Asım Koksal-Peygamberler Tarihi - 2 Cilt

-Hadis-

İbrahim Canan,Kütübü Sitte tercüme ve Şerhi 17 Cilt (7300 hadis)
Heysemî,Mecmauz Zevaid Tercümesi 20 cilt (Kütübü Sittede olmayan 18.000 hadis)

-Tefsir-

İbn Kesir Tefsiri,12 Cilt - (Hadislerle tefsir)
Taberî tefsiri,6 Cillt

-Kur'an ve Meal-

Satır arası Kuran-ı Kerim Meali,Abdulvehhab öztürk

Üst Ana Sayfa Alt