Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Türkiye'de Hangi Alimi Takip Etmeliyiz, Neden?

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum Akhiler

Türkiye'de hangi alimi takip etmeliyiz, neden? Ya da hangilerini takip etmemeliyiz? Bu sitede araştırdığımda neredeyse bütün herkese bel'am deniliyor. Ubeydullah Arslan, alparslan kuytul vs.

Anlamadım şimdi, biz mi çok doğruyuz, yoksa bu kişiler çok mu sapkın? Bir alimi takip edebilmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekmektedir? Şüphesiz ki herkesin hatası olabilir ve biz bu hataları görmezden de gelebiliriz. Ama iman edenlerin akidede kırmızı çizgileri nelerdir ve bu kişiler nasıl kırmızı çizgileri çiğnetiyorlar? Bu ve daha detaylı bilgi verirseniz sevinirim:

Abdullah Yolcu

Nurettin yıldız

Ubeydullah Arslan

Yukarıdaki alimler hakkında bilgi talep ediyorum.

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
İsim isim işte bu tamamdır desen alevilerin imamlarına masumluk vermesi gibi bişey olur.
Kaldı ki herkes de der ki onun şuyu var bunun buyu var.
Kişileri boşver. İstediğin kişileri okuyabilir ve takip edebilirsin. Bi şartla. Verdiği bilgiyi kuran ve sünnet eleğinden geçirmen lazım.
Konulara bu şekilde bakarsan rahat edersin. Yoksa kişileri sevsen biri laf ettiğinde gereksiz yere üzülürsün.
Söylediklerine bakacaksın- söylediklerine edilen itiraza bakacaksın vs.
Selef alimleri kendi söyledikleri ile alakalı hep "eğer kurana ve sünnete" ters bulursanız almayın der.
E yani alimlerin hepsinde bunu düşünmeliyiz demektir. Genel düşüncen bu olursa rahat edersin diye düşünüyorum

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Orası öyle tabi, doğru söylüyorsunuz.

Fakat ben akidesi yanlış olan alimin takip edilmemesi taraftarıyım.

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Zaten takip etme diyorum. Konulara önem ver diyorum insanlara değil.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet, yine doğru söylüyorsunuzgaliba. Bizde insanları takip etmek hastalık haline gelmiş.

Bir insanı tekfir edemezsiniz çünkü tekfirin şartları vs. vardır. Bir hadisi ya da ayeti görürsünüz ona göre amel edersiniz. Sonra biri çıkar size der ki dur, bunun da şartları vardır. Siz dersiniz ki bu şartları kim ikame ediyor. O da der ki ehli sünnet alimleri. Fakat sizin ilminiz o kadar çok yoktur. Şartlar denince tıkanıp kalırsınız. Dediğim gibi tekfir meselesi gibi birçok şey de böyledir. Şartlar şurtlar...

Geçmişte ehlisünnet alimlerinin işlemedikleri ya da işlediyseler de benim habersiz olduğum şu demokrasi meselesinde kendimize alimleri örnek alıyoruz, tıpkı ehli sünnet alimleri gibi. Ondan sonra bugünkü katılım bankaları da yine öyle. Bunun gibi birçok işlenmemiş güncel meseleleri örnek olarak gösterebiliriz. İşte bütün bunları biz tek referans olarak kur'an ve sünnet ışığında almamız gerektiğini anlıyoruz, fakattıkanıyoruz. Tıpkı genel konularda bir ehlüsünnet alimine ihtiyaç duyduğumuz gibi bugün de güncel konular için bir alime ihtiyaç duyuyoruz.

Peki ama hangi alim, neden?

Bu soru aslında kesin bir şekilde kur'an ve sünnete ehli sünnet alimlerinin önderliğinde bağlanmaktır. Ama bazı güncel meseleler için kendimiz içtihad edemeyiz ya... bundan dolayı neden?

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
İçtihad edecek konu mu var diyeceğim de neyse kafanı karıştırmayım. insanlar hakkında görüşü olan yazsın madem sana. Allah hayr versin hepimize.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İçtihad edecek konu mu var diyeceğim de neyse kafanı karıştırmayım. insanlar hakkında görüşü olan yazsın madem sana. Allah hayr versin hepimize.

Amin sağolasın.

Açık konuşmak gerekirse, kardeşlerle tıkandığımız konularda demokraside oy kullanan bir alime danışıyoruz. İşte benim içimi kemiren mesele budur.

L Çevrimdışı

lafons7275

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Amin sağolasın.

Açık konuşmak gerekirse, kardeşlerle tıkandığımız konularda demokraside oy kullanan bir alime danışıyoruz. İşte benim içimi kemiren mesele budur.

Ben oy kullanmıyorum ama bir daha ki seçimde kullanmayı düşünüyorum. Oy pusulama "ŞERİAT istiyorum" diye yazmayı planlıyorum. Ne düşünürsünüz, sizce uygun mu?

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben oy kullanmıyorum ama bir daha ki seçimde kullanmayı düşünüyorum. Oy pusulama "ŞERİAT istiyorum" diye yazmayı planlıyorum. Ne düşünürsünüz, sizce uygun mu?

Ben kendim kullanmam. Siz tevhidi inancınıza ramen kullanıyorsanız, bu sizinle Allah arasında olan bir şey. Şüphesiz ki Allah en güzel bir şekilde hesap görendir. Hakkınızda hayır işlemişseniz sizi ödüllendirici ya da günah işlemişeniz cezalandırıcı olan O'dur.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Türkiye'de hangi alimi takip etmeliyiz, neden? Ya da hangilerini takip etmemeliyiz? Bu sitede araştırdığımda neredeyse bütün herkese bel'am deniliyor. Ubeydullah Arslan, alparslan kuytul vs.

Söylemis oldugunuz sahislar alim vs degildir, herhangibi fakulte mezunu olduklarini da sanmiyorum (Daha sonra bir yerleri bitirdilerse bilmiyorum). Birileri onlari elestiriyorsa emin ol ki elestirilmemis halleri daha coktur.

Türkiyede dünya capinda muteber alim oldugunu da sanmiyorum.(Bazi ehli sünnet hocalar haric.) Tabii burada önemli olan etken, alim nedir kavrami, eger bunu anlamis olsaniz zaten bu sekilde soru ile gelmez ya da örnekleriniz bu sahislar olmazdi.

Alimleri takip etmek istiyorsan ehli sünnetin (vefat eden) alimlerinin bir cogunun kitaplari cevrilmistir ve halen cevirilmekte olanlar var, herkesin temel kaynaklari okumasi gerekir ki, insan kendi beldesindeki ak ile karayi ayirt edebilsin.

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiyede bir tane alim var oda BENİM itirazı olan varsa gelsin kapıma o mısır puskulu sakallarını yolacam... :)

Fakülte bitirmişler Allah nerede fakulte bitiren alimdir diyor. Alim olabilmek için önce yavşak olmamak gerekir. Bu ALTIN KURAL. Yavşak olursanız ALİM DEĞİL BEL'AM olursunuz.

Alim olmak için ALLAH'tan Korkmak gerekir. Buda ALTIN KURAL....

Ben neden buraya geldiğimde sinirleniyorum bu forumda cin mi var :))))

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Söylemis oldugunuz sahislar alim vs degildir, herhangibi fakulte mezunu olduklarini da sanmiyorum (Daha sonra bir yerleri bitirdilerse bilmiyorum). Birileri onlari elestiriyorsa emin ol ki elestirilmemis halleri daha coktur.

Türkiyede dünya capinda muteber alim oldugunu da sanmiyorum.(Bazi ehli sünnet hocalar haric.) Tabii burada önemli olan etken, alim nedir kavrami, eger bunu anlamis olsaniz zaten bu sekilde soru ile gelmez ya da örnekleriniz bu sahislar olmazdi.

Alimleri takip etmek istiyorsan ehli sünnetin (vefat eden) alimlerinin bir cogunun kitaplari cevrilmistir ve halen cevirilmekte olanlar var, herkesin temel kaynaklari okumasi gerekir ki, insan kendi beldesindeki ak ile karayi ayirt edebilsin.

Peki akhi, nuredding yıldız ve abdullah yolcu da alim değiller mi?

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nedir tekfirin şartları? Sürekli tekfir edemezsiniz çünkü tekfirin şartları var diyorsun ve o şartları açıklamıyorsun.

Bu şekilde konuya mantıklı izah getirmeden açıklama yaparsan kafa karışıklığına yola açarsın.

Buradaki amacım tekfirin şartlarını bildirmek değildir. Benim maksadım kur'an ve sünnetin daha iyi anlaşılabilmesi için bir ehlisünnet alimine danışmamız gerektiğini izah etmekti. Tekfirle ilgili meseleleri merak ediyorsanız bu sitede araştırma yapıp benim vereceğimden çok daha fazla bilgi sahibi olabilirsin.

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Türkiyede bir tane alim var oda BENİM itirazı olan varsa gelsin kapıma o mısır puskulu sakallarını yolacam... :)

Fakülte bitirmişler Allah nerede fakulte bitiren alimdir diyor. Alim olabilmek için önce yavşak olmamak gerekir. Bu ALTIN KURAL. Yavşak olursanız ALİM DEĞİL BEL'AM olursunuz.

Alim olmak için ALLAH'tan Korkmak gerekir. Buda ALTIN KURAL....

Ben neden buraya geldiğimde sinirleniyorum bu forumda cin mi var :))))

Mazlumu getirin ona...

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hiçbir hoca kusursuz değil yanlışlarını bilip her hocayı dinleyin...sapık tarikatçılar hariç

Aslında hocaların hatalarını işlemek yanlış bir yaklaşım olur. Fakat şuan internet üzerinde ulaşabildiğimiz insanların akideyi doğru bir şekilde işleyip işlemediklerini öğrenmek lazım...

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alparslan Kuytul hocaya cahil ve belam diyen cahil ve belamlara gelsin:

Alparslan Kuytul Hocaefendi 1965 yılında Adana’da dünyaya geldi. Ailesi ve çevresinden aldığı dini eğitim ve terbiye ile İslam’ı seven bir çocuk olarak yetişti. Henüz ortaokul tahsili esnasında, dinini öğrenme ve anlatma gayreti içerisindeydi. Lise yıllarına geldiğinde milletinin içerisinde bulunduğu durumu, onu daha çok çalışmaya ve İslam’ı tebliğ etmeye yöneltti. Yaptığı araştırmalar ve okuduğu kaynak eserler; ayrıca çeşitli hocalardan aldığı Arapça ve klasik ilimler O’nu Kur’an ve sünnete daha çok yaklaştırdı.
Yüksek öğrenimini, Çukurova Üniversitesi Mimarlık Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mısır’ın El-Ezher Üniversitesi İslam Hukuku Fakültesi’nde tamamladı.
Temeli 1980 yılına dayanan Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin başlattığı bu hareket; Allah’ın yardımı, Hocaefendi’nin fedakâr çalışmaları ve birkaç gayretli insanla filiz vermiş, ardından 1994 yılında Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı adıyla çiçek açmıştır.
Hocaefendi’nin en büyük amacı Rabbani metotla İslami hizmetler yapan, tüm meselelere sahabiler gibi Kur’an ve sünnet penceresinden bakan ve iman - ibadet - ahlak - cihad gibi Kur’an da bulunan tüm vitaminleri alınması gerektiği kadar alabilen öncü bir neslin yetiştirilmesidir. İşte bu özlemini gerçekleştirebilmek amacıyla tüm mesaisini eğitim ve hizmet çalışmalarına vakfetmiştir.
İslam Ümmeti’nin kurtuluşunun âlim ve aydın vasıflı insanların yetiştirilmesinden geçtiğine inanan Hocaefendi; bu amaçla yıllardır talebeleriyle derslerine devam etmektedir.

@!islam4ever akhi doğru söylüyor. Bir kişiye alim demek için onu tanımak lazım. Biz belki de on yıl medrese eğitimi görmüş birisine ilim talebesi derken, siz belki de üç yıl eğitim görmüş birisine alim diyorsunuz.

A Çevrimdışı

Ahmed1

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Alim mi istiyorsunuz?

Hangi mezhepte isen , al o mezhebin en büyük delilli fıkhını ve oku hepsini...

Sonuçta o müçtehite ve görüşlerine tabi olmuş olursun.

Üst Ana Sayfa Alt