Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ücretsiz Bir Windows 8.1'e Sahip Olmak Istermisiniz ?

A Çevrimdışı

amel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm Akhiler,
Öncelikle bu konunun dini olarak doğru mu yanlış mı bilmiyorum. Okuduğum kadarı ile zaten bunu microsoft kendisi veriyor öğrencilere. İnşaALLAH sizlere nasıl ücretsiz bir windows alabileceğinizi anlatacağım. Belki bazı akhiler zaten bunu biliyorlardı, ben bilmeyenler için yazıyorum :).

Microsoft öğrenciler için ücretsiz program ve işletim sistemleri indirmemize olanak sağlayan bir sitesi var. Sitenin ismi Dreamspark (adres: https://www.dreamspark.com/Student/) microsoft epostasıyla kayıt oluyoruz. Sonra bize öğrenci olduğumuzu kanıtlamamızı istiyor. Bazı yerlerde okulun vermiş olduğu eposta adresini onaylatarak (örnek: [email protected] gibi) lisans alabilir yada kütüphane kartı, öğrenci belgesi (ben bunu önermem tc niz var sonuçta onda) ile onaylatabiliyorsunuz. Diğer bir yöntem de etkinleştirme kodu ile, onu daha sonra size açıklarım. Ve akhiler sadece öğrenciler için diye biliyorum.
resim1.jpg

resim2.png

resim3.jpg

Elimden geldiği kadar size anlattım. Öğrenciler için geçerli olduğunu biliyorum (mühendislik, bilgisayar vb. bölümler için olduğunu okudum sanırım. Bunun dışında oluşabilecek kul hakkı vb. şeylere dikkat ediniz. Öğrenci değilseniz kul hakkı olabilir. Konu yanlış ise silebilirsiniz.

@Abdulmuizz Fida

ALLAH bizi bağışlasın, bize rahmet ve merhamet etsin.

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Ayrıca Win 8.1'in 'Key Card' ı satılıyor mutelif yerlerde lisanslı olarak. Ben almayı düşünüyorum.

A Çevrimdışı

amel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer öğrenci iseniz bence bunu ücretsiz edinin satın alıp onlara destek olmayın diye düşünüyorum. Hem bu windows sürümü gereksiz program ve diğer şeylerle şişirilmiş değil diye biliyorum ve bildiğim kadarı ile bu professional ile bir farkı yok. Bitlockerı kullanabiliyorsunuz.

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Eğer öğrenci iseniz bence bunu ücretsiz edinin satın alıp onlara destek olmayın diye düşünüyorum. Hem bu windows sürümü gereksiz program ve diğer şeylerle şişirilmiş değil diye biliyorum ve bildiğim kadarı ile bu professional ile bir farkı yok. Bitlockerı kullanabiliyorsunuz.

Öğrenci değilim mesele o işte akhi :)

A Çevrimdışı

amel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
@amel benim bilgisayara yaramadı biliyorsun :D
Selamünaleyküm,

@Ahmed ben sana kurdum fakat sen iyi konfigure etmedin ve sorun çıktı, ben sana sürücüleri siteden indir ve kur dedim sen ekran kartı dışındakileri araştırıp kurmadın. Sıfırdan formatlamak emek ister emeği verdiğinizde ortaya çok güzel temiz ve hızlı bir şey çıkar. Ama kalkıp gereksiz boş işe yaramaz şeyler kurup kaldırırsanız şişer o windows ve ağırlaşır. Şu an ben kullanıyorum gayet hızlı ve güzel.

Ayrıca ileriki günlerde win 10 çıkarsa ücretsiz ona yükseltebiliyorsunuz.

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm,

@Ahmed ben sana kurdum fakat sen iyi konfigure etmedin ve sorun çıktı, ben sana sürücüleri siteden indir ve kur dedim sen ekran kartı dışındakileri araştırıp kurmadın. Sıfırdan formatlamak emek ister emeği verdiğinizde ortaya çok güzel temiz ve hızlı bir şey çıkar. Ama kalkıp gereksiz boş işe yaramaz şeyler kurup kaldırırsanız şişer o windows ve ağırlaşır. Şu an ben kullanıyorum gayet hızlı ve güzel.

Ayrıca ileriki günlerde win 10 çıkarsa ücretsiz ona yükseltebiliyorsunuz.
aleykum selam.biliyorum şaka yaptım :)

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Öğrenci olabilirsin. Bir üniversite vardı netten kayıt olup, sonra yine netten 2 sınava gir sana etkinleştirme kodu verecektir. Fakat ne kadar doğru olur onu bilmiyorum.

Sadece bunun için olacağından 'kılıfına uydurmak' gibi olur. Benim bahsettiğim 'Key Card' çok uçuk bir fiyatta değil zaten yani kutulu fiyatının onda biri fiyatına zaten :)

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Win 10 Yükseltme fiyatı 30$, yani win 7 veya win 8 lisansınız varsa ödeyeceğiniz para. Sıfırdan almaya kalkarsan var sen hesab et win 8 400 küsür lira kutulu :)

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
alışkanlıklardan vazgeçmek zor oluyor be akhi :) tam olarak ne farkı var?

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
alışkanlıklardan vazgeçmek zor oluyor be akhi :) tam olarak ne farkı var?

- Windows'tan kat be kat sade bir yazılım
- Virüs derdi yok
- Güvenli
- Açık kaynak
- Kod biliyorsan istediğin gibi şekillendirebiliyorsun.

Eksileri
- Çoğu şey windows destekli olduğundan kendi programlarını kullanma zorunda kalıyorsun ama genelde linux destekli çıkıyor büyük yazılımlar.
- Program yükleme (Başta çok zor geliyor, kod gir vs.)
- Video izleme kalitesi bariz olarak win'den düşük (Kullandıklarım Linux Mint 17, 17.1, Ubuntu 14.10)
- Bazı ufak şeyler (Mesela Youtube'da 480p'den hd'ye otomatik olarak geçmiyor win'deki gibi)
- Win'den geçince sudan çıkmış balığa dönüyorsun bir süre :D

@Muhammed Faruk akhi bu video izleme kalitesine bir çözüm var mı? Pek araştırmadım ama bu beni baya bir soğuttu linux/ubuntu'dan.

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Eksilerine ben cevap veriyim ;)

-Herkesin kullandığı Windows yazılımları zaten kapalı kaynak bazıların GNU/Linux sürümü oluyor.Skype gibi.Alternatifleri var zaten GNU/Linux'ta.
-Program yükleme konusuna gelince-Yazılım Merkezi var Linux Mint'te.Tek tıkla yükleyebiliyorsun zaten.Kod kısmıylada yaparsın sıkıntı yok.Sorun yaşarsan zaten dağıtımın Türkçe Forum siteleri var.Ordan destek alabilirsin.Ben burda olana kadar bana sorabilirsiniz inşALLAH :)
-Video izleme kalitesi derken?
-Yukardaki ile bağlantılı galiba.
-Normaldir.Sonuçta ilk gördüğün birşey kullanırsın.

Ve en önemlisi çoğu ilk kullanıcını yaptığı hata GNU/Linux'ta bir sorun başlarına geldiğinde hemen pes edip Windows'a geri dönüyorlar.Mümin dediğin sabırlı olur :D

Akhi yani win'e baktığında cam gibi linux mintte baktığımda 720p'de pikselleri göre biliyorum neredeyse, bilmiyorum belki donanımla ilgilidir. Kullanılmayacak bir yazılım değil dediğim gibi geçince insanı ferahlatıyor ama ben araştırmadan çekindim belki de dediğin gibi bilemiyorum :( (sınav dönemi vs.)

Muhammed Faruk Çevrimdışı

Muhammed Faruk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi yani win'e baktığında cam gibi linux mintte baktığımda 720p'de pikselleri göre biliyorum neredeyse, bilmiyorum belki donanımla ilgilidir. Kullanılmayacak bir yazılım değil dediğim gibi geçince insanı ferahlatıyor ama ben araştırmadan çekindim belki de dediğin gibi bilemiyorum :(
Akhi ekran kartı sürücüleri yüklenmemiş olabilir.Belki sorun ondandır.

Üst Ana Sayfa Alt