Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ummulkura Yayınlarının Yeni Kitabı Hakkında Görüşleriniz Nedir?

S Çevrimdışı

Selefi_Davetçi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum ahiler dediğim gibi yeni bir kitap var
Adnan ibnu Abdilkadirin yazdığı
"Namaz Kılmayanı Tekfir Eden Görüşün İcma İddiası ve Abdullah B.Şakik Rivayeti
Tahlil ve Tenkid"

Şahsen ben kitabı okudum harbiden yazan arkadaş çok güzel yazmış hadislerin sıhhatini raviler hakkındaki verilen cerh ve ta'dilleri çok güzel araştırıp yazmış ama özellikle Abdullah ibnu şakik rivayeti üzerinde durması ve bu rivayetin zayıf olduğunu açıklaması ve namaz kılmayanın küfre gireceği hakkındaki hadislerden 5-6 tanesini* (yanlış hatırlamıyorsam) rivayet edip bunların sahih olmadığını kanıtlaması ve bazen bu hadisleri açıklarken mantık oyunları yapması biraz eksiklik gibi geliyor bana.Ayrıca namaz kılmayanın küfre gireceğine dair hadisler bu kadarla sınırlı değildir bu konuda çokça rivayet gelmiştir hatta bunlara Ahmed Şakir,Elbani gibi alimlerimiz tahkiklerinde sahih demiştir niçin acaba bu rivayetleri kitabına katmamış da sadece zayıf olanlar üzerinde durmuş sizce bununla amaçlanan nedir?

*Müellif şöyle diyor "Ben bu risalede namazı terk edenin kafir olduğunu söyleyen kimselerin bütün delillerini toplamayı hedeflemedim.Benim maksadım sadece namazı terk edenin küfründe sahabenin icma ettiğini zikreden rivayetlerdir ve bu rivayetleri başka bir yönden değil, hadis ve usul yönünden incelemektedir.Netice olarak bu konuda sahabenin icma etmiş olmaları bir yana, sahabilerden hiç kimseden namazı terk edenin kafir olduğuna dair sahih yolla gelen bir sözün olmadığı benim için açıklığa kavuşmuş bulunmaktadır."

hikem-1428 Çevrimdışı

hikem-1428

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bazı sahabilerin bu görüşte olduğu doğru olmakla beraber , bu konuda icma olduğu doğru değidir.Ahmed bin Hanbelinde mezhebi böyledir.Yani o da tekfir ediyor..

A Çevrimdışı

ahmet ömer

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hanbelinin cumhuru tekfir etmez ama İmam Ahmet eder diye biliyorum hatta Muhammed Bin Abdulvehhabda namaz kılmayanı tekfir etmez

Üst Ana Sayfa Alt