Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Üstteki Sahabeyi Tanıyor musunuz?

A Çevrimdışı

Anti-Siyonist

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum!..
Çok Basit bir Oyundur.. Şu Şekilde Oynanır:

Sorulan Sorunun Cevabı:...................'dır..
Yeni Soru:........

Benim Sorum:Olümü Misafir Gibi Kabul Eden.. Ensârin ileri gelenlerinden bir sahabi. Rasûlüllah (s.a.s) onu Muhâcirînden Abdullah b. Mes'ud ile kardes yapmisti.
"Ümmetim içerisinde helâl ve harami en iyi bilen ......... ... ......... dir" demistir

Evet Parmakları Görelim.
........

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
muaz bin cebel(r.a.)

Kur'an-ı Kerim'i Mekkede ilk açıktan sesli olarak okuyan sahabi ..........'dir
buyrun...

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
doğrudur..MUS'AB BİN UMEYR dir
Rabbim size onları hakkıyla tanıyıp, örnek olanlardan olmayı nasib etsin (amin)
sorunuz?

hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Amin insAllah cumlemizide :ahim

iste bu soru zor, Babası Büd veya Büdehşan adlı bir zat :melek

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selman Fârisî (r.a.) olsa gerekti???

bedirde yayı ve oku alarak

- Yâ Resûlallah, Kureyş kavmi 100 metre veya daha yaklaştıkları zaman yayla okları kullanırız. Kureyşliler, bize taş yetişecek kadar yakınımıza geldikleri zaman taşla mücâdele ederiz. Mızrak yetişecek kadar yakınımıza geldikleri zaman, mızrak kırılıp parçalanıncaya kadar mızrakla mücâdele ederiz. Kırılınca mızrağı bırakır, kılıçlarımızı sıyırır ve kılıçla çarpışmaya tutuşuruz.
diyen bunun üzerine
Peygamber efendimizinde bunu beğenerek:

- Harbin îcâbı budur. Bu tarzda çarpışılması lâzımdır. Çarpışan ve vuruşan onun çarpışması gibi çarpışşın! Buyurduğu sahabi kimdir?

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Esad bin Zürare olsa gerektir(zor bir soru :güldüm)

ALLAH resulunun "Kim Kur'an'ı ilk indiği şekilde okumayı severse, onun kıraatini okusun"
buyurduğu sahabi kimdir?
:cihad

A Çevrimdışı

Anti-Siyonist

Üye
İslam-TR Üyesi
eylemzayi ' Alıntı:
Esad bin Zürare olsa gerektir(zor bir soru :güldüm)

ALLAH resulunun "Kim Kur'an'ı ilk indiği şekilde okumayı severse, onun kıraatini okusun"
buyurduğu sahabi kimdir?
:cihad
cevabınız yanlış.. Musab bin Umeyr.
sorunuzun cevabı Abdullah b. Mesud'dur..
Sorum: Cennet ile Müjdelenen Sahbeleri Yazınız? (Kolay Oldu Galiba Bu Sefer)

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Anti-Siyonist ' Alıntı:
cevabınız yanlış.. Musab bin Umeyr.
sorunuzun cevabı Abdullah b. Mesud'dur..
Sorum: Cennet ile Müjdelenen Sahbeleri Yazınız? (Kolay Oldu Galiba Bu Sefer)
siz yanlış biliyor olabilir misiniz? ben bir kaç kaynakta bu şekilde okudum:
Medine'de ilk cuma namazini Es'ad b. Zürâre kildirmistir (Ali el-Mütteki, Kenzü'l-Ummâl, V, 136-137). Medine'de onun evi Islâm tebligcilerinin bir merkezi durumunda idi. O zamanlar müslümanlar kirk kisi idi. Medine'de insa edilen Mescidi Nebevi, iki yetimin arsasi üzerinde kurulmus, onlar arsalarini Hz. Peygamber'e bagislamak istemelerine ragmen, Hz. Peygamber arsayi satin almis ve Es'ad b. Zürâre de onlara Beyâdogullari tarafinda bir arazi temin etmistir. Es'ad b. Zürâre'nin menenjitten öldügü nakledilmis, öldügü zaman yahudiler Hz. Peygamber hakkinda, "Bir kudreti olsaydi arkadasini kurtarirdi" diye fitne çikarmaya çalismislardir. Hz. Peygamber de onlara kendisinin bir tabib olmadigini, görevinin ris'alet oldugunu söylemistir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 138; Ibnü'l-Esir, Üsdül-Gâbe, II, 7). Es'ad b. Zürâre öldükten sonra Hz. Peygamber'e gelen Neccârogullari, nakiblerinin öldügünü ve yerine birisini atamasini istemisler ve Hz. Peygamber de ''Sizin nakibiniz benim" demistir (Ibnü'l-Esir, a.e.g., I, 72).

Medine'de Islâm'in yayilmasi konusunda en çok çaba harcayan ve fedakârlikta bulunan kisi süphesiz Es'ad b. Zürâre idi. Bu çaba ve fedakârliklari nedeniyle tabii olarak temayüz etmis önder durumuna gelmisti. Yalniz Islâm'i teblig etmekle yetinmiyor, zaman zaman müslümanlari da biraraya getirerek bilgilendirmeye, ümmet bilincine ulasmalarini saglamaya çalisiyordu. Bu nedenle müslümanlari namaz için biraraya getiriyor, yemekler vererek birbirleriyle görüsmeleri, tanismalari imkânini hazirliyordu. Bir rivâyete göre müslümanlar toplanarak yahudi ve hristiyanlar gibi haftada belli bir gün biraraya gelmeyi kararlastirdilar. O zaman Arube denilen günde Es'ad b. Zürâre'nin çevresinde toplandilar. Es'ad, müslümanlara iki rekât namaz kildirdi, vaaz etti. Beraberlikleri aksama kadar sürdü. Es'ad onlara ögle ve aksam yemegi verdi. Bu olaydan sonra Arube'ye toplanti günü anlaminda Cuma denildi (Muhammed Ali es-Sâbûnî, Ahkâm Tefsiri, II, 463)
HZ. MUS'AB İSLAMI MEDİNEDELİ MÜSLÜMANLARA TEBLİĞ VE ÖĞRETME GÖREVİNDEYDİ DİYE BİLİYORUM??

cevabınız doğrudur Abdullah b. Mesud(r.a.) olacaktır.

sorunuzun cevabı: cennetle müjdelenen sahabeler(aşereyi mübeşşere)
1 - Hz. Ebu Bekir
2 - Hz. Ömer
3 - Hz. Osman
4 - Hz. Ali
5 - Hz. Sad Bin Ebi Vakkas
6 - Hz. Zeyd Bin Sabit
7 - Hz. Talha Bin Ubeydullah
8 - Hz. Zübeyr Bin Avvam
9 - Hz. Ebu Ubeyde Bin Cerrah
10-Hz. Abdurrahman B. Avf'tır

sorum: YALANCI PEYGAMBER MÜSEYLEMET-ÜL KEZZABI ÖLDÜREN SAHABİ KİMDİR?

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Abdullah bin Zeyd

bir sohbet sonrası sohbet anındaki hali kaybedince eyvah münafık mı oldum diyip üzülen sahabe kimdir?