Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Vatandaşlık Seçmesi İstenilen Kişinin Anayasaya İmza Atması Gerekiyor mu?

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Tüm Müslümanlara
Es selâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtuhû.

Benim bir kaç sorum var.

Almanyada yaşayıp, çift vatandaşlı olan birinin reşit olduğu zaman vatandaşlık seçimi yapması isteniyor mu?

İsteniyorsa eğer, Anayasaya imza atılması isteniyor mu? -Türkiye veya Almanya vatandaşlığında-

Bildiğim kadarıyla Alman vatandaşlığını alan bir kimsenin Anayasaya imza atması isteniyormuş.

Bu türk vatandaşlığından alman vatandaşlığına geçildiği zaman mı böyle, yoksa çift vatandaşlığında seçim yapılmasını istedikleri zaman da mı Anayasaya imza atılması isteniyor?
Yani çift vatandaşlıktan Alman vatandaşlığı seçildiği zaman.

Bilen kardeşler varsa cevaplayabilir mı?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alman vatandasi olmak icin anayasaya imza atmiyorsun (pek cok yere imza Atsan da anayasaya atmiyorsun) Ama sözlü olarak yasalara bagli kalacagina dair yemin ediyorsun. Bi kagittan okumak zorundasin. Cift vatandaslikta zaten vatandas olarak dogmussun o yüzden yemin ettireceklerini düsünmüyorum Ama tc vatandasligindan Ciktigini ispat etmek gerekecektir.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Alman vatandasi olmak icin anayasaya imza atmiyorsun (pek cok yere imza Atsan da anayasaya atmiyorsun) Ama sözlü olarak yasalara bagli kalacagina dair yemin ediyorsun. Bi kagittan okumak zorundasin. Cift vatandaslikta zaten vatandas olarak dogmussun o yüzden yemin ettireceklerini düsünmüyorum Ama tc vatandasligindan Ciktigini ispat etmek gerekecektir.

Bildiğim kadarıyla Alman vatandaşlığına geçen kimsenin
-haşa- Anayasayı kabul ettiğine dair imza atması isteniyormuş. Seçim yapmam istenirse ne yapmalıyım bilmiyorum, böyle bir imza atılması istenir mi, onuda bilmiyorum.

|FaraH| Çevrimdışı

|FaraH|

°
İslam-TR Üyesi
Ne zaman seçim yapmanız isteniyor? Şu an Alman vatandasi misiniz?
Pasaportumun süresi bitti ve değiştirilmesi lazım, seçim yapmam istenilebilir. Bildiğim kadarıyla reşit olmaya yakın olanlardan istiyorlar, ALLAHU Alem.
Ben çift vatandaşım, almanyada doğduğum için.
Seçim yapmam istenir mi, bilmiyorum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bildiğim kadarıyla Alman vatandaşlığına geçen kimsenin
-haşa- Anayasayı kabul ettiğine dair imza atması isteniyormuş. Seçim yapmam istenirse ne yapmalıyım bilmiyorum, böyle bir imza atılması istenir mi, onuda bilmiyorum.
Imza atmasan da sözlü olarak yemin etmen gerekiyor yasalara bağlı kalacağın. Ama dediğim gibi zaten vatandaşsın eğer çifte vatandaşsan. O yüzden TC vatandaşlığından çıktığına dair kağıt isterler. Onu da konsolosluktan yapıyorsun. İzinle çıktığın için mavi kat veriyorlar. Tabi bunların hepsi için bir yerlere imza atıyorsun.

A Çevrimdışı

Amatullah Hanifah

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Pasaportumun süresi bitti ve değiştirilmesi lazım, seçim yapmam istenilebilir. Bildiğim kadarıyla reşit olmaya yakın olanlardan istiyorlar, ALLAHU Alem.
Ben çift vatandaşım, almanyada doğduğum için.
Seçim yapmam istenir mi, bilmiyorum.
Ama sözlü olarak yasalara bagli kalacagina dair yemin ediyorsun.
Imza atmasan da sözlü olarak yemin etmen gerekiyor yasalara bağlı kalacağın
@Pangea ablamız sorunuzun cevabını verdi @HurmaAğacı

Üst Ana Sayfa Alt