Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Vefatının Ikinci Yıl Dönümünde Ömer Abdurrahman

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
1938 Mısır doğumlu olan Abdurrahman küçükken geçirdiği bir hastalık yüzünden henüz 10 aylıkken muhtemelen bebeklik dönemine özgü bir hastalık nedeniyle gözleri ama oldu. Ömer Abdurrahman amalar tarafından kullanılan Brail alfabesi kullanarak eğitimini sürdürdü ve erken dönemde bu alfabe ile Kur’an’ı ezberledi. Abdurrahman el Ezher'de öğrenim gördü ve bu üniversitede Tefsir alanında doktorasını yaptı. Ömer Abdurrahman doktora çalışması olarak “Tevbe Suresinin Tasvir Ettiği Şekliyle Kuranın, Düşmanlarına Karşı Takındığı Tavır” konusunu seçti. Bu süreçte Ömer Abdurrahman Mısır Cihad Cemaati ve Cemaati İslâmiye ile yakınlaştı ve geniş bir kitleye hitab eden vaazlar vermeye başladı.

1487450660.jpg


Abdurrahman 1969’da Cemal Abdunnasır için kullandığı Firavun benzetmesi yüzünden tutuklandı. Ancak 1971’de dönemin Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ın emri üzerine serbest bırakıldı. 1971-78 yılları arasında Suudi Arabistan’ın çeşitli üniversitelerinde ders veren Ömer Abdurrahman, Kahire’ye döndükten sonra camilerde vaaz vermeye başladı. Ekim 1981’de Enver Sedat suikastı sanıklarının kendisinden fetva aldıklarını iddia etmeleriyle tutuklanan ancak daha sonra Fayyum şehrinde zorunlu ikamete tabi tutulan Abdurrahman, 1990 yılında Mısır tarafından vatandaşlıktan atıldı ve Afganistan’a geçti.

1487451053.jpg


Dr. Ömer Abdurrahman Afganistan'a geçtiğinde Afgan-Rus harbi tüm sıcaklığıyla devam etmekteydi ve Ömer Abdurrahman bu süreçte Abdullah Azzam ve Usame bin Ladin’in kurmuş oldukları ve Afganistan direnişine destek için gelen savaşçıların ve maddi yardımların organize edilip dağıtıldığı Mektebul Hizamat Lil-Mücahidin (Mücahidlere Hizmet Bürosu) bünyesinde çalışmalar yaptı.

Ömer Abdurrahman Afganistan'da Abdullah Azzam ve Bin Ladin ile sıkı bir dostluk dönemi geçirdi. Abdurrahman bir süre sonra Suudi Arabistan’a geçmek istedi ancak bu ülkenin kendisini kabul etmemesi üzerine Sudan’a, ardından da turist vizesiyle ABD’ye geçti. ABD’de bulunduğu sürede 5 turist merkezine yapılan saldırıdan sorumlu tutuldu ve tutuklanarak cezaevine konuldu.

1487450568.jpg


Abdurrahman bu dönemde ABD’nin Irak’ı bombalaması ve İslâm Dünyasındaki emperyal planları aleyhine vaazlar vermekteydi ve bir vaazında şunları söylemişti:

“Eğer hakkını talep etmek terörizm ise evet bizler teröristiz ve eğer en büyük teröristleri terörize etmek terörist olmak ise bizler terörist olmak ile gurur duyuyoruz.”

1995’de müebbet hapis cezası verilen Ömer Abdurrahman, 18 Şubat 2017 tarihinde yaşamını yitirdi. Zaman zaman ABD’nin işkencelerine maruz kaldığı için gündeme gelen Ömer Abdurrahman bununla ilgili bir mektup yazıp İslam dünyasına durumundan haber vermişti.

1487450637.jpeg


Ömer Abdurrahman’ın avukatı Lynne Stewart Ömer Abdurrahman’ın masum olduğunu ve FBI tarafından kendisine tuzak kurulduğunu iddia ettiği ve Ömer Abdurrahman’ın bir mektubunu ailesine ulaştırdığı için tutuklanıp 3 yıl cezaevine atılmıştır.

Dr. Ömer Abdurrahman
Mepa News | Haber Merkezi
www.mepanews.com
 
Üst Ana Sayfa Alt