Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Velioğlu'nun 'tekfirciliğe' Bakışı

E Çevrimdışı

ebu isa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim aklıma takılan bir soru var. Neden Hizbullah cemaati, liderleri Hüseyin Velioğlu'na "rehber" derler? İran etkisi mi acaba?

Abdulmuizz Fida

Moderatör tarafında düzenlendi:
M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Durmaz olan soyadını Velioğlu olarak değiştirmesini Ergenekon davasındaki veli küçüğe bağlıyorlardı gerçekliği olabilirmi ?

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Durmaz olan soyadını Velioğlu olarak değiştirmesini Ergenekon davasındaki veli küçüğe bağlıyorlardı gerçekliği olabilirmi ?
sübhanALLAH...Daha neler duyacağız ...bu kadar iftiranın hesabını ALLAHa verecekler elbette...
Aslı şudur kardeşim..soyadını değiştirdiği tarihe bak 1978
Resmi kayıtlarda soy isimleri DURMAZ olan Şehid Rehber Velioğlu’nun mensubu olduğu aileye, “Veligiller”–”Velioğulları” anlamına gelen “Mala Weli” deniyordu ve bu şekilde tanınıyorlardı. Yani bu ailenin halk arasındaki maruf ismi ve lakabı buydu. Bunun sebebi ise; ismi VELİ olan dedesinin (babasının babası) 1916 tarihinde, Rus cephesinde Şehid olmasıdır. Resmi kayıtlara ölüm tarihi 20. 07. 1916 olarak geçen Veli, 39 yaşında iken Şehid olmuş ve kendisinden geriye iki oğlu yetim olarak kalmıştır. Yetim olarak büyüyen Osman ve Ahmet adlı kardeşlere, bu hadiseden dolayı Velioğulları anlamında MALA WELİ denildi ve bunlardan sonra gelen nesil bu adla tanındı.

Rus cephesinde genç yaşta iken Şehid düşen birinin torunları olmaları ve aynı zamanda O’nun adıyla anılmaları nedeniyle, Şehid Rehber Hüseyin Velioğlu’nun ağabeyleri kendi aralarında konuşup anlaştılar ve DURMAZ olan soyadlarını VELİOĞLU olarak değiştirmeye karar verdiler. Bunun üzerine mahkemeye müracaat ettiler ve aile bireylerinin onayı ile Batman Asliye Hukuk Mahkemesinin 09. 05. 1978 gün ve esas 1978/27–1978/51 sayılı kararıyla soyadlarını VELİOĞLU olarak değiştirdiler. Dolayısıyla Şehid Rehber’in 1978’e kadar Hüseyin Durmaz olan adı, bu tarihten sonra kimliğine Hüseyin Velioğlu olarak geçti.

Nüfus kütüğündeki resmi kayıt bilgileri, bu değişiklik öncesinde şu şekilde geçmektedir:

Adı ve Soyadı:..................................Hüseyin Durmaz
Baba adı: ..........................................Osman
Ana adı: ............................................Fatıme
Doğum Yeri ve Tarihi: ....................Gercüş 01. 01. 1952
İli: .....................................................Mardin
İlçesi: ...............................................Gercüş
Bucağı:..............................................Kayapınar
Köyü:.................................................Bağözü
Ev no:.................................................3
Cilt no:...............................................8
Sayfa no:............................................67
Verildiği nüfus idaresi:....................Kayapınar

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim aklıma takılan bir soru var. Neden Hizbullah cemaati, liderleri Hüseyin Velioğlu'na "rehber" derler? İran etkisi mi acaba?
:)

her taşın altında iran aranırsa,tabiki akla herşeyde acaba iranmı var denmesi normaldir...
Bu harekeri kuran ve öncüsü olan,yani ilk rehberi olduğu için ona rehber denilir..hepi hepi bu kardeşim,dahada komplo teorilerinden haberim yok..
selametle.

E Çevrimdışı

ebu isa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
:)

her taşın altında iran aranırsa,tabiki akla herşeyde acaba iranmı var denmesi normaldir...
Bu harekeri kuran ve öncüsü olan,yani ilk rehberi olduğu için ona rehber denilir..hepi hepi bu kardeşim,dahada komplo teorilerinden haberim yok..
selametle.
Akhi her taşın altında iran aramıyorum ama şu anda Hizbullah içinden çıkmış pek çok kişi(hepsi değil elbette) iran sempatizanı. Ayrıca hizipçiliğin lüzumu yok. Hizbullah da hata yapabilir, El Kaide de, Taliban da, IŞİD de. Bunların liderleri ismet sıfatına sahip değiller ki. Aklıma takılmıştı bu soru. Sen iran etkisi yok diyorsan yoktur.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi her taşın altında iran aramıyorum ama şu anda Hizbullah içinden çıkmış pek çok kişi(hepsi değil elbette) iran sempatizanı. Ayrıca hizipçiliğin lüzumu yok. Hizbullah da hata yapabilir, El Kaide de, Taliban da, IŞİD de. Bunların liderleri ismet sıfatına sahip değiller ki. Aklıma takılmıştı bu soru. Sen iran etkisi yok diyorsan yoktur.
Biraz latife yapmıştım,hakkını helal et..
yinede benim sözümü tek ölçü alma kardeşim,direk iranın hiçmi etkisi yok diyenlerin itirazları olabilir,ki muhakkak başka şeylerde etkisi olabilir,iranın devrimi olduğu zaman dünyadaki tüm islami hareketlerin ilk zamanlarda onlardan,yöntemlerinden,mücadelelerinden,şahı devirmeleri,halk hareketi olması vb bir çok noktadan etkilenmiştir,mesela şehid metin yüksel etkilenmiştir,bu bir şahıs olarak olduğu gibi hareketsel bazdada olabilir..asıl olan akidelelerinden etkilenmemek,onun dışında mücadele ve devrim metodlarından ders almakta yanlışlık yok veya benzer taktikleri sergilemekta sorun yok,o açıdan bir etkilenme olabilir,ama onun dışında bizde şia olalım gibi bir etkileşim yok,olmuşsada eski dönemlerde ferdi bazda olmuştur,ama yöntem olarak camianın öyle bir anlayışı yok,ama halen bireysel bazda şia etkisinden kurtulamayanlar var,bundan kurtulmalarını Rabbimden diliyorum..

E Çevrimdışı

ebu isa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biraz latife yapmıştım,hakkını helal et..
yinede benim sözümü tek ölçü alma kardeşim,direk iranın hiçmi etkisi yok diyenlerin itirazları olabilir,ki muhakkak başka şeylerde etkisi olabilir,iranın devrimi olduğu zaman dünyadaki tüm islami hareketlerin ilk zamanlarda onlardan,yöntemlerinden,mücadelelerinden,şahı devirmeleri,halk hareketi olması vb bir çok noktadan etkilenmiştir,mesela şehid metin yüksel etkilenmiştir,bu bir şahıs olarak olduğu gibi hareketsel bazdada olabilir..asıl olan akidelelerinden etkilenmemek,onun dışında mücadele ve devrim metodlarından ders almakta yanlışlık yok veya benzer taktikleri sergilemekta sorun yok,o açıdan bir etkilenme olabilir,ama onun dışında bizde şia olalım gibi bir etkileşim yok,olmuşsada eski dönemlerde ferdi bazda olmuştur,ama yöntem olarak camianın öyle bir anlayışı yok,ama halen bireysel bazda şia etkisinden kurtulamayanlar var,bundan kurtulmalarını Rabbimden diliyorum..
Sen de hakkını helal et akhi. İğneleyici konuşmak istemedim. Mesela merak ettiğim bir şey var yanlış anlama, Nurettin Şirin isimli zat Hizbullah içinden mi çıkmıştır? Böyle okudum bir yerde ondan soruyorum.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sen de hakkını helal et akhi. İğneleyici konuşmak istemedim. Mesela merak ettiğim bir şey var yanlış anlama, Nurettin Şirin isimli zat Hizbullah içinden mi çıkmıştır? Böyle okudum bir yerde ondan soruyorum.
EstağfirALLAH..benim açımdan sorun yok,istediğini söyler ve yazarsın,kızmaca ve darılmaca yok..:)
Nureddin şirinin geçmişini bilmiyorum(net emin değilim,onun için emin olmadığım bir konuda bişey deyipte yanıltmak istemem)Ama şuan bu camiayı çok seviyor(sadece sevgi var),bunuda ümmetçilik ve vahdet anlayışına binaen yaptığını sanıyorum ..onun lübnan hizbullahı ve şia anlayışını asla kabul etmiyorum ve benimsemiyorum,onunda çok mutaassıp,sapkın şialardan olduğunu sanmıyorum,iran ve hizbullah konusunda aşırı fanatik olabilir,ama sahabelere laf attığına dair hiç bir duyum duymadım,olsada haberim yok..

E Çevrimdışı

ebu isa

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
EstağfirALLAH..benim açımdan sorun yok,istediğini söyler ve yazarsın,kızmaca ve darılmaca yok..:)
Nureddin şirinin geçmişini bilmiyorum(net emin değilim,onun için emin olmadığım bir konuda bişey deyipte yanıltmak istemem)Ama şuan bu camiayı çok seviyor(sadece sevgi var),bunuda ümmetçilik ve vahdet anlayışına binaen yaptığını sanıyorum ..onun lübnan hizbullahı ve şia anlayışını asla kabul etmiyorum ve benimsemiyorum,onunda çok mutaassıp,sapkın şialardan olduğunu sanmıyorum,iran ve hizbullah konusunda aşırı fanatik olabilir,ama sahabelere laf attığına dair hiç bir duyum duymadım,olsada haberim yok..
Cevap için ALLAH razı olsun :) Şirin'de aşırı bir israil karşıtlığı var bu güzel ama iran ve hizbullah'a hem itikadi anlamda hem de Suriye meselesinden dolayı gereken tavrı koyamıyor.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Uzun bir aradan sonra bu konuyu okudum. 4 yıl geçmiş ve seviyeli bir soru cevab olmuş.
Bu vesileyle kuşçu ebu isa ve mustafa sabri ve diğer kardeşlerimden Rabbim razı olsun.
Her şey bir tarafa ama buradaki kardeşlerle güzel ve verimli yıllar oldu.
Emek veren herkesten Rabbim razı olsun.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah sana ve ehline hayırlar versin kardeşim , inşeAllah iyisindir ,seni burada daha sık görmek isteriz

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah sana ve ehline hayırlar versin kardeşim , inşeAllah iyisindir ,seni burada daha sık görmek isteriz
Abe Allahcc sizden razı olsun. Hamd olsun Rabbime,iyiyiz çok şükür.
Abe burayı zaten hiç bırakmadım muhakkak sık sık ziyaret eder,istifade ederim. Özellikle gece gelir ve konuları okurum,heybemize atacağımız bir azık varsa alıp giderim. Eskisi gibi aktif olup yazmasamda burdayım abe.
Selam ve dua ile.

kalemşur Çevrimdışı

kalemşur

berhedan jiyane
İslam-TR Üyesi
Merhum Amcam Hüseyin Velioğlu 95 Seçimlerinde Refahı Partisini Destekledi mi ???