Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Yapabileceğim İş Konusunda Fikir ve Önerilerinizi Alabilir miyim?

ebuDher Çevrimdışı

ebuDher

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
in$aat, kasabci, pastane, araba ticareti...kitabcI, erikli su... türkiye gelisen ülkelerden yunanistan, suriye den cok daha iyi, cok yere (15+) müracaat etmeni tavsiye ediyorum...

A Çevrimdışı

Aybars82

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bilader bir mahzuru yoksa sana bir sorum olacakti tavsiyeler vermissin iyi guzel hosta sen turkiyede mi ikamet ediyon? yani tr'ye bilen biri olarak mi konusuyon?

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yok tr gelisiyor falan hikaye bunlar

Hikaye olmasa masaldır, tagutlar masalı.

Bir varmış, bir yokmuş. Oylar sandık içinde, vekiller küfür içinde. O zaman kargalar meclise girmek için bin bir takla atarlarmış. Bir yalan söyleyenin cebi para dolarmış. Fakirler daha fakirmiş, zenginler de daha zengin.

A Çevrimdışı

Aybars82

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yani bugun gidin tarlabasina, haci husreve, zeyreke, suleymaniyeye veya balata, tr gelisti mi kendi gozunuzle musahede edin yoksa hala 30 yil oncesi gibi mi bir bakin

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
adami buyuk bir pislige davet ediyorsun farkindamisin bilmiyorum gardas? reklamcilik sektorunu iyi bilirim bogazindan haram lokma gecirmek istemeyen kimseler dikkat etsin.
şimdi bu senin benzetmen bir zamanlar matbaa gavur icadıdır kullanmayın diyenlere benziyor..öncelikle arkadaşımız bilgisayar yazılımcısıyım diyorki bunun pek çok alanı helalı ve haramı var bunu senin hangi yönde kullanacağına bağlı,heleki günümüz teknolajilerinde artık bilgisayarsız işlem yapılmıyor her ilmi teknolojide bu işlemlerden geçer siz oturduğunuz bilgisayarın nasıl bir güvenliği sahip olması gerektiğini, tabiki bireysel çalışmaların olmadığından gerektiğini bilemiyorsun..senin bilgisayarından senin kimliğinin fotokopisini çıkartırlar farkındamısın..?
Onun için arkadaşım siz bu işinizde helal Rahmani amaçlarda kullanırsan hem helal ,hemde sevap kazanırsın inan..

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
pastanelerde yaş pasta vs. satıldığı ya da yapıldığı için orada çalışılması caiz değildir.Kitapçı işi ise Dini açıdan satılmasında sakınca olmayan kitaplar satılırsa olur.Misal ders kitapları,islama ters olan romanlar,islam karşıtı içerik barındıran kitapların satılması asla caiz olmaz bunların satılması haramdır.Bu satılması caiz olmayanları da çıkarırsak elinde satmak için fazla bir çeşit kalmıyacağından dolayı müşteri sayısı da azalacaktır.Kitap satma işi yapılacaksa da bu şekilde yapmaktan başka bir seçenek yoktur.

Akhi yaş pastanın nesini göz önünde bulundurarak haram olur dedin?

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşlerim daha önceden bi firmada bilgisayar yazılım desteği veriyordum fakat haramdan korunmak için bu işi bırakıp ve ailemi geçindirmek içinde bir iş yapmam gerekiyor.
2 gündür düşünüyorum ve aklıma gelen en iyi fikir metrobüs duraklarında elime büyük bi termus alarak pohaça + çay 1 TL den satmak.

daha değişik fikirleri olan arkadaşlarım lütfen yardım etsinler.

Kardeş sen en iyisi bir tavuk çiftliği kur. Adı da "Mırişka Reş" çiftliği olsun.

A Çevrimdışı

Abdullah Yusuf

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
1. Pastaneye günde misal 20 kişi yaş pasta almak için giriyorsa bunların belkide 20 side "canım çekti bir yaş pasta yiyeyim" diye değil,doğum günü,sevgililer günü,evlilik yıldönümü ya da islama aykırı olan ve kafirlerin yaptığı bu ve benzeri parti kutlamalarını yapmak için aldıklarından dolayı satılması haram olur.

2. Pasta imalatında sıklıkla domuz jelatininden elde edilen katkı maddeleri kullanılıyor.

bu iki sebepten dolayı haram olur dedim ahi..

akhi ticaret yapanlar sattıkları urunu müşterinin ne yapacağını sorgulamak uygunsa satıp değilse satmamasımı gerekir bunu anlıyorum

mesela kanepe satan müşterinin bunda neler yapacağını , cep telefonu satan neler konuşacağını gibi

buna ilim ehli abimizin cevab vermesi daha hayırlı olacağı kaatindeyim

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
akhi ticaret yapanlar sattıkları urunu müşterinin ne yapacağını sorgulamak uygunsa satıp değilse satmamasımı gerekir bunu anlıyorum

mesela kanepe satan müşterinin bunda neler yapacağını , cep telefonu satan neler konuşacağını gibi

buna ilim ehli abimizin cevab vermesi daha hayırlı olacağı kaatindeyim
bıçak satmakta haram olabilir o zaman birini bıçaklayabilirsin vs domuz jelatini tamam oda yakini bir bilgi olursa allahu alem

C Çevrimdışı

coban6842

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bıçağın neresi haram be kardeşim ALLAH dewmiri boşama yarattı HAşa efendimiz cennet kılıçların gölgesi altındadır demiştir savaşmadan islamiyeti nasıl yayacaksın onlar senin sözünü dinlemezler - Amerika nin girmediği yer varmı izin almadan ne yapabiliyor t.c nusretten rahatsız oldu terör listesine ekledi . ALLAH imtihan için yolladı insanı akıl verdi suçsuz yere ölüdürse haramdır .

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bıçağın neresi haram be kardeşim ALLAH dewmiri boşama yarattı HAşa efendimiz cennet kılıçların gölgesi altındadır demiştir savaşmadan islamiyeti nasıl yayacaksın onlar senin sözünü dinlemezler - Amerika nin girmediği yer varmı izin almadan ne yapabiliyor t.c nusretten rahatsız oldu terör listesine ekledi . ALLAH imtihan için yolladı insanı akıl verdi suçsuz yere ölüdürse haramdır .
ya ben yukardaki ismail vakkas kardeşin sözüne katılmadığım için öyle yazdım
biraz şaka yollu

M Çevrimdışı

mucahidhakan

Üye
İslam-TR Üyesi
bende maalesef telefon tamiri isi yapmaktayım.Allah svt nasip etse de daha başka bir is bulabilsem keske.kücük bir memlekette yasıyoruz maalesef fabrika vs.iş sahası yok denilecek kadar az.akhiler cok dua edinde Allah svt nın razı olacagı bi is bulabileyim.en cok sıkıntı çektigim konulardan biri konuyu acan kardesden ve diger kardeslerden Allah svt razı olsun

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bende maalesef telefon tamiri isi yapmaktayım.Allah svt nasip etse de daha başka bir is bulabilsem keske.kücük bir memlekette yasıyoruz maalesef fabrika vs.iş sahası yok denilecek kadar az.akhiler cok dua edinde Allah svt nın razı olacagı bi is bulabileyim.en cok sıkıntı çektigim konulardan biri konuyu acan kardesden ve diger kardeslerden Allah svt razı olsun
telefon tamirinde hangi haramlar var acaba
haram olan mesleklerden biride kuaförlük sakal kesme var

H Çevrimdışı

hakdava

Üyeliği İptal Edildi
Banned
kardeşler yanlış anlamayın bu kadar ince düşünen kardeşler varsa hepsi bir araya gelsin paralarını birleştirip helal yol ile kazanacağı bir iş yapsın yeterki güven olsun arada bir adamın sermayesi az olur iş yapamaz ama ben bazı müslümanlar biliyorum 10 kişi bir araya gelmiş şirket kurmuş işleride çok iyiydi inşaat sektöründeydiler neyse umarım anlatmak istediğimi anlamışsınızdır müslüman her haliyle izzet ve şeref sahibidir.

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Rahman olan Allah'ın kulları, yeryüzünde tevazu ve vakar ile yürürler. Cahiller kendilerine laf atıp sataştıkları zaman aldırmadan "Sela*metle" deyip geçerler.( Furkan 63)

Senin gibilerin seviyesine inmekten ALLAH'a sığınırım

hadi selametle aybars

Üst Ana Sayfa Alt