Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Zamm-ı Sûrenin En Az Miktarı Nedir?

Mercan Çevrimdışı

Mercan

Eski nick : Salih Kul
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum kardeşler;
Kur'an-ı Kerim'i arapça ardından sayfa sonu mealiyle birlikte okumaya çalışıyorum. Mealleri okurken ezberleyip namazlarımda okumak geçti içimden. Küçüklüğümüzde öğrendiğim namaz sureleri diye bilinen kısa surelerle namaz kılıyorum hala.
Sorum şu;
* “Dinde zorlama yoktur. Hak, batıldan ayrılmıştır. Kim tağutu inkar edip Allah’a iman ederse kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa tutunmuştur. Muhakkak ki Allah Semi’dir, Alim’dir.” (Bakara: 256)

* “Ey ademoğlu! Ben size apaçık düşmanınız olan şeytana değil yalnız bana ibadet edin dosdoğru yol budur, diye bildirmedim mi?” (Yasin: 60-61)

* {Muhammed Suresi}
7. Ey iman edenler! Eğer siz Allah'a (Allah'ın dinine) yardım ederseniz O da size yardım eder, ayaklarınızı kaydırmaz.
8. İnkâr edenlere gelince, onların hakkı yıkımdır. Allah onların yaptıklarını boşa çıkarmıştır.
9. Bunun sebebi, Allah'ın indirdiğini beğenmemeleridir. Allah da onların amellerini boşa çıkarmıştır.

gibi anlam bütünlüğü olan tek ayet (uzun olarak, bakara suresinde 1 sayfa var mesela) yada iki ayeti zammı sure olarak kabul edebilirmiyiz?

bir yerde okumuştum, zammı sure olarak en kısa sure kevser suresi (3 ayet) olduğundan, dolayısıyla zammı sure için en az 3 ayet olma şartı var mıdır?

Allah razı olsun cevaplar için.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İlk iki rekatta Fatiha'dan sonra zamm-ı sura olarak , en az 3 kısa ayet veya 1 uzun ayet okunmalıdır. Bu en alt sınırıdır. Dilediğin gibi uzatmak caizdir. Delil olarak
"... Bundan böyle Kur'an'dan kolayınıza geleni okuyun; O, içinizden hastaların olacağını, diğer bir kısmının Allah'ın lutfundan bir kar aramak üzere yeryüzünde yol tepeceklerini, diğer bir kısmının da Allah yolunda çarpışacaklarını bilmektedir; O halde, o (Kur'an)dan kolayınıza geleni okuyun; namazı kılın, zekatı verin ve Allah'a karz-ı hasen verin!" (Muzzemmil 20)

Namazda kıraatın (en az) farz olan miktarı, İmam Azam'a göre bu farz olan miktar, kıraat farz olan her rekatta, ayet kısa dahi olsa, en az bir ayettir. Bu miktar Kur'an okundu mu, bu farz yerine getirilmiş olur. Fakat iki İmama ve İmam Azam'dan diğer bir rivayete göre, bu mikdar üç kısa ayet veya en az üç kısa ayet miktarı olacak kadar uzun bir ayettir. İhtiyata uygun olan da budur.
Bir harften veya bir kelimeden ibaret olan "Nun" ve "Mudhammetân" ayetlerinin okunması, sahih olan görüşe göre, ittifakla yeterli olmaz. Çünkü bu mikdar kıraat sayılmaz.

Bir âyet-i kerîmeden başkasını okumaya gücü yetmeyen kimse, o âyet-i kerîmeyi İmam Azam'a göre bir rekatta bir defa okur, üç kez okumaz. İki imama göre, üç kez tekrarlar. Fakat üç ayet okumaya gücü yeten kimsenin bir ayeti üç kez tekrarlaması iki İmama göre de caiz değildir.

Orijinali :

Namazla İlgili 8 Önemli Soru

Üst Ana Sayfa Alt