Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Adetliyken Oruç Tutulabilir mi?

A Çevrimdışı

Abdullah1977

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bizim burda almanyada mustafa islamoglu yu cok tutan bir dernek var.
ama gecen su fetwas ini okudum...

MUSTAFA ?SLAMO?LU

siz ne dusunuyorsunuz bu fetwa dan? benim bildigime gore oruc tutulmaz.
bu adam guvenilir birimi?

nergiss Çevrimdışı

nergiss

Üye
İslam-TR Üyesi
bu konu bana da oldukça kafa karıştırıcı gelmişti. araştırma yaptım ama tatmin edici bir sonuca ulaşamadım. yardımcı olacak arkadaşlardan Allah şimdiden razı olsun.. büyük hayra girerler bizleri aydınlatmakla..

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Muaz (r.a.) şöyle demektedir: “Ben Hz. Aişe (r.a.)'ye hayızlı bir kadının sadece orucu kaza edip, namazıkaza etmediğinin sebebini sordum.

O şöyle cevap verdi: “Biz Rasûlullah ile beraber bulunduğumuzda, hayızlı iken sadece orucu kaza etmemizi söyler, namaz hakkında herhangi bir emirde bulunmazdı.”

(Buhâri,Savm,14; Müslim,Sıyam,21.)

maxsimilyan70 Çevrimdışı

maxsimilyan70

Üye
İslam-TR Üyesi
Mustafa İslamoğlu ayrıca Türkiyede Hadis düşmanlığı yapan Hayrı Kırbaşoğlu'nun
kitaplarını tavsiye ediyor. Bu da İslamoğlu'nun Hayri ile aynı kulvarda olduğunu göstermektedir.
Tepki almayacağını bilse hadisleri hiç ağzına almayacak.

Tavsiye Kitap:
4. Hayri Kırbaşoğlu'nun sünnet hakkındaki tüm eserleri.

Bir de son zamanlarda Hilal Tv'de Mehmed Okuyan çıkıyor dikkat edin kaynak olarak tek bir hadis vermez.

Güzel tespitler. Hadis noktasında Mustafa İslamoğlu muteber birisi değil. Fakad diğer görüşlerinden ve bazı tespitlerinden yararlanmak gerekir.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Mustafa İslamoğlu, cevabında kendini İmam Nevevi ile kıyaslayıp Kalbi yatan onun görüşüyle amel eder diyerek kendi cevabına kalb yatanın hayızlı iken oruc tutabileceğini söylüyerek iki muhaddis ve aynı zamanda alimin(!) görüşüyle de amel edilebileceğini terennum ediyor.
Aynı zamanda Hayızlı iken Oruc tutulmayacağı hadisini Rasulullah söylememiş, hz Aişe kendisi söylüyor diyerek reddetmekte, fakat Hayızlı iken oruc tutulacağına delil olarak hadis gösterememesine rağmen kendini delil göstermekten çekinmemektedir.
Bilmiyorum böyle sapkın bir iddiayı, İslam Tarihinde kendisi gibi savunan bir hadis ayıklayıcısı(!) daha var mıdır?
Halbuki kendisinin de kabul ettiği gibi İslam alimleri bu konuda ittifak halinde iken , kendisi böyle sivrilerek neden feminist kadınların cemaatinde ön saflara koştuğunu ortaya koyuyor.
Hayızlı iken tavaf da yaptırırsın sen... Hadi Mustafa , ha gayret!

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Sırıtan Sıfatına deli oluyorum

Bütün hal ve hareketleri yapmacık

Üst Ana Sayfa Alt