Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Eymen El Zevahiri'nin Irak Islam Devleti Ve Nusret Cephesi'ne Mektubu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Müslümanlar siyasetin S'ni bilmiyor, askeri strateji'den bir haber, istihbarat desen o hiç yok zaten, savaş uçağı kullanabilen mücahid hemen hemen yok gibi vs vs. sen gırgıra devam et müslümanlara zulumde devam ediyor.. kalıcı çözümler için ümmet kafa yormuyor.
İlk defa bir konuda sana katılıyorum.Müslümanlar tembelleşmiş.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Müslümanlar siyasetin S'ni bilmiyor, askeri strateji'den bir haber, istihbarat desen o hiç yok zaten, savaş uçağı kullanabilen mücahid hemen hemen yok gibi vs vs. sen gırgıra devam et müslümanlara zulumde devam ediyor.. kalıcı çözümler için ümmet kafa yormuyor.

Kalıcı çözüm olmayacak sakallı !!! Çok ters gelebilir ama ben buna inanmıyorum mehdi bile kalıcı değil hepiğ topu 40 yıl en fazla .... Kötümserlik olarak demiyorum bunu olması gereken oluyor manasında ... İstikamet kıyamet kardeş ,, hani demiştin ya lat uzza anmayın falan istikamette daha onlara bile dönüş var sahihse o okuduğum hadisler ..

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kozsoy ben seni bilmem kaptan ama ben şu ayete iman ediyorum:

Müşrikler istemese de O dini (İslam'ı) bütün dinlere üstün kılmak için peygamberini hidayetle ve hak dinle gönderen O'dur. (Tevbe 33. ayet)

M Çevrimdışı

Mervan Hadid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
SAKALLI, sırf muhalefet etmek için bunları söylediğini biliyorum. Bu bir değil iki değil.. Amacın tartışmamı çıkarmak bilmiyorum ama yinede bu söylediklerinede güzel bir dille cevap vereceğim.

Biliyorum Mervan yeri ve sırası değil ama bu önemli dediğin kitapların İslam dünyası için önemi belki 2% bile değil. Bu bahsettiğin kitapları okumadanda birisi Allah'ın emrettiği gibi müslüman olabilir. Selefi (Cihad) zihniyet bu devirde dini sadece bu şahıslardan veya kaynaklardan öğreneceğini zannediyor ama yanılıyor.

Mesela sen okudun diyelim veya tüm suudi arabistan o kitapları okudu diyelim ne değişti ? Ümmet kalkındı, güçlendi ve hükümdar oldu mu? Daha çok şey anlatırım aslında ama kimse takmiyor beni o yüzden bu kadarı ile iktifa ediyorum.

Bu verdiğin rakam %2 bence senin katındaki önemi. Ve sende İslam dünyasını temsil etmiyorsun. Türkiye'deki 1980'lerdeki bilinçlenme nasıl oldu hatırlatırım. Bu din tamamen bu kitaplardan öğrenilmez ama gençlere en fazla bilinç verende bu kitaplardır. Bunu kimse inkar edemez. Bu kitapları okumadanda elbette Allah'ın istediği gibi bir müslüman olursun. Niye her dediğimi saptırmaya çalışıyorsun!? Ben Suriye'deki vahim durumu anlatmak için bu örneği verdim. Bir halkı cahil bırakmanın en kolay yolu kitaplardır. Şam ehlinde çok fazla ilim vardı. Niye senelerdir Esed gibi zındık kafir birisine boyun eğdiler. Eğer gençlerin elinden kendilerine heyecan ve mucadele ruhu verebilecek kitapları, insanları alırsan köle ruhlu insanlar yetişmeye devam edecektir.

Ben İslamı bu kitaplardan öğrenmedim. Ama okudum ve bana çok şey kattı. Ben kendimden ve çevremden sorumluyum. Allah bana hükümdarlığı sormayacak!

a buarada şunuda söylemekte fayda var suudi arabistanda yaşayan çoğu müslüman ibn teymiyye, ibn kayyim kitapları okumuş kimseler. Ama gel gör ki bu eğitimli kitle İslami düzeni getiremiyor.. neden acaba?

Suud-i Arabistan'da İbn Teymiyye ve Muhammed bin Abdulvahhab'ın kitapları sansürlenerek halka takdim ediliyor. Yinede elbette bir çok insan var bu kitapları okuyan. Onların çoğuda hapiste zaten..
Ayrıca çok düz bir mantık. Her ibn teymiyye okuyan halk İslami düzen getirecek diye bir şey yok. Nedenini de sen araştır bi zahmet..

Ozaman tam bir çelişki oluşur bir yandan diyeceksinki bu kitaplar çok önemli sonradan diyeceksin ki kitabın bu kısmı zaman aşımına uğramış.

Bu sözlerine cevap verilmez aslında. Kur'an'dan başka hiç bir kitap %100 doğru değildir. Ve ancak Kuran evrenseldir, tüm zamanlar için geçerlidir. Diğer kitaplardaki hükümler tabiki zamana ve şarta göre değişebilir. Bunu biraz düşünürsen bulursun. Ben hiç bir kitaba ve alime taassubla bağlı değilim.

Bence sen şu uslubünü düzelt, herşeye mudahil olup forumda boş yere kargaşa çıkarma. Gerekirse o derin ilmini kendine sakla, bırak insanlar cahil kalsın.

sirati mustakim Çevrimdışı

sirati mustakim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ha buarada şunuda söylemekte fayda var suudi arabistanda yaşayan çoğu müslüman ibn teymiyye, ibn kayyim kitapları okumuş kimseler. Ama gel gör ki bu eğitimli kitle İslami düzeni getiremiyor.. neden acaba?

assalamu aleykum kardesim ;)
Rehine konsolos yardımcısı, Suudi yönetimi ifşa etti! | ORTA DOĞU | Inca News Haber Portalı

bu sebeplerden biri ola bilirmi sence?

bide EVRENSEL İSLAMİ DİRENİŞE ÇAĞRI (EBU MUSAB ES-SURİ) boyle bi risalesi var.
assalamu aleykum

E Çevrimdışı

Ebu Halid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
IRAK ISLAM DEVLETININ YAPMIS OLDUGU HATARLARDAN BAHSEDEBILIRMISINIZ ?

Kardeşim.. Burada anlatmak istediğimiz şey gizli bilgilerin açığa vurulması değildir. Irak İslam Devleti ve diğer cihadi cemaatlerin hatalarından ibret almamız gerekir. Onların düştükleri hatalara düşmememiz ve o hataların tekrarlanmasında hiçbir mücahide destek çıkmamamız gerekir. Mücahidler diye onların hiç hataları yoktur diyemeyiz. Eğer yapılan hatalar ümmete malolan hatalardan ise bunlara karşı ciddi bir tavır sergilememiz gerekir.

Irak İslam Devleti'nin yakın zamanda Suriye'de işledikleri hatalar tüm İslam Ümmeti'ni ilgilendiriyor. Çünkü Şam cihadı bir grubun tek elinde değildir ve şuan itibariyle bir grubun tahakküm altına alması kesinlikle mümkün değildir. Buradaki hatalar bir süreç içerisinde gün yüzüne çıkacaktır inşaallah. Şimdi sabredelim ve Mücahidlerin medyalarını takip edelim.

Eş-Şumukh sitesi Nusret Cephesi'nin haberlerini tekrar girmeye başladı. Mücahid gruplardan bu durum ile ilgili yakında yapılması muhtemel açıklamalar bizleri aydınlatacaktır inşaallah.

Al-Alameyn Çevrimdışı

Al-Alameyn

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Al-Alameyn kardeş çok güzel özetledin, Allah razı olsun. Şunu da ekleyeyim; Ebu Muhammed Makdisi'nin o dönemlere ait bir röportajı var. Orada Iraklı gençlere tekfir konusunda ciddi uyarıda bulunuyordu. Müslüman halkı tekfir etmemeleri konusunda.. Bu da başarısızlığa yol açan bir önemli husus.

Şuan Suriye halkı için çok ciddi davet çalışmaları yapılması gerekiyor. Hafız Esed'in olağanüstü hal kanunundan sonra Suriye'de en önemli gördüğümüz alimlerin kitapları yasak. Örneğin; İbn teymiyye, ibn kayyim, seyyid kutub, mevdudi, said havva, abdullah azzam ve buna benzer alimler.. Bunların hepsi yasak. Bir halk kolay yetişmiyor. Bu yüzden ciddi bir sabırla bu halkı eğitmeli.. Ondan sonra zaten istenilen İslami düzen kendisi gelecektir inşaAllah.

Mervan Hadid kardeşim, mesajıma vakit bulup okuduğun için teşekkür ederim, Allah senden de razı olsun..

Evet, Ebu Muhammed Makdisi 6 Temmuz 2005’deki El Cezire’yle olan röportajında tekfir konusunda Zerkavi, Irak halkı ve diğer müslümanları ciddi biçimde uyarmıştı.. Bu da Irak’ta başarısızlığa neden olan etkenlerden biri oldu ve olmaya da devam ediyor.. Bağdadi de sonradan, Makdisi’nin uyarılarına aldırış etmeden tekfir hatasını devam ettirdi..

Diğer noktalara da sonra değineceğim...

Al-Alameyn Çevrimdışı

Al-Alameyn

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Halid kardeşim, Allah C.C. razı olsun, tekrar önemli noktalara dokundun..

Ebu Meryem kardeşimizin “IRAK ISLAM DEVLETININ YAPMIS OLDUGU HATARLARDAN BAHSEDEBILIRMISINIZ ?” sorusuna gelmek istiyorum.. Mervan Hadid, Şeyh Makdisi’den bahsetmişti bir önceki cevabında.. 2004-2005 yıllarında Makdisi ve Zerkavi arasındaki tartışmalara bakarsak, Irak İslam Devleti'nin (IİD) yapmış olduğu hataları sırayalabiriz. Bilindiği üzere Şeyh Makdisi Zerkavi’nin bir zamanlar akıl hocasıydı.

O yıllardaki El-Cezire kanalı ve diğer Arap medyasında çıkan beyanatlarında, Şeyh Makdisi Zerkavi ve IİD’nin yaptığı şu hataların cihadi hareketi başarısızlığa sürüklediğini söylemişti:

1. Şiilere karşı tekfir yapılması. Diyor ki “Ben İbni Teymiyye’nin okuluna göre hareket ederim. O Şiileri tekfir etmedi... Bilakis, onları savaş ve buna benzer noktalarda Yahudi ve Hristiyanlarla eşleştirmek haramdır.”

[*]Camilerin bombalanması. Diyor ki " Camiyi hedef alan ya da camide patlatilan bombalama hareketlerini onaylamıyorum.”

[*]İntihar eylemi ve buna benzer yöntemlere başvurulması. Bununla beraber Iraklı sivillerin, kadın ve çocukların rastgele öldürülmesi.. Bu konuda “Eğer mücahid, düşmanı bir kalaşnikof veya tabancayla öldürebiliyorsa, o zaman kendini havaya uçurması haramdır.. 6 ay önce, hergün gazetelerde düzinelerce Iraklı sivil, kadın ve çocukların oldürüldüğü haberini okuyorduk, ama sadece bir ya da iki Amerikalı işgalci öldürülüyordu” demişti.

[*]Sivillerin kaçırılması ve haksız yere öldürülmeleri

[*]Asıl mücahidlerin imajının bombalama, yollara mayın döşenmesi, kalabalık yerlere ve pazarlara havan saldırısı gibi eylemlerle tahriş edilmesi. Şeyh demişti ki “Mücahidlerin ellerinin temiz kalması için, kendilerine kanlarının akıtılması haram olanların (Müslümanlar) öldürümesiyle kirletmemeliler, velevki bunlar asi günahkar (Müslümanlar) olsa da.”

Yukarıdaki listeye daha çok noktalar eklenebilir.. Fakat Zerkavi, Şeyh Makdisi’ye olan cevaplarında hep Şeyh’in yanlış ve kendi yaptıklarının doğru olduğunu körü körüne iddia ediyordu.. Daha önce de dediğim gibi, Bağdadi’nin bunu Irak’ta devam ettirip Nusret’e empoze etmeye çalışmasıyla da başarısızlık Irak ve Suriye’de devam etti.

Nasıl ki Zerkavi Şeyh Makdisi’ye hocası olmasına rağmen isyanda bulunmuşsa, şu anda da Bağdadi Şeyh Zevahiri’ye aynı şekilde davranıyor.. Haziran 14’ünde yayınlanan mesajında Bağdadi zaten Şeyh Zevahiri’nin kararını tanımayacağına dair bir bildiri yayınladı.. O zaman şunu sorabiliriz: Zevahiri-Bağdadi uyuşmazlığı ve Nusret Cephesi’nin IİD’yle birleşmek istememesinin faturası neden Culani’ye kesiliyor? Acaba Bağdadi Culani ve Nusret’e karşı bir misillemeye mi girişecek?

Şeyh Makdisi, Tartusi, Muhammed El-Masari ve Moritani gibi alimler El Kaide ve IİD’nin uyguladıkları birçok metodun yanlış olduğunu defalarca söylemelerine rağmen, kimse bu alimleri dinlemedi. Son olarak Zevahiri’nin anlaşmazlığın çözümü için atadığı Şeyh Ebu Halid es-Suri’yi kim ciddiye alacak acaba?

Sonuç olarak daha önce dediğim gibi Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in sünnetini uygulamak ve ona göre hareket etmek her zaman olumlu sonuçlar getirecektir. Şeyh Zevahiri, Bağdadi ve Culani’nin de yapması gereken bu olmalı..

A Çevrimdışı

Abu Jafar

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bence bir Konu acilsa, daha güzel olur:

https://www.islam-tr.org/suriye-haberleri/46045-ebu-bekir-el-bagdadi-zevahiriye-itaat-etmedi.html

Sunlari biri tercüme edebilse güzel olur:

جبهة النصرة ودولة الإسلام | أخوة الدين والجهاد بين الشيخين البغدادي والجولاني | قمة المحبة

الدولة الإسلامية في العراق والشام | فذرهم وما يفترون | كلمة للشيخ أبو محمد العدناني الشامي

E Çevrimdışı

Ebu Halid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Birincisi Zerkavi 94-96 lı yıllarda Makdisi'nin emiriydi. Cemaatin emiri Ebu Musab ez Zerkavi'ydi. İkincisi Zerkavi'nin Irakta kurduğu Irak İslam Devleti oluşumu birebir El Kaide'ye biatlı bir oluşum değildir.

Zerkavi 11 eylül öncesi bazı hususlarda el kaide ile anlaşamadığı için, el kaide Zerkavi'ye şöyle bir teklif sundu, Zerkavi kendi cemaatini, askeri kampını idare edecek ve el kaide de onu destekleyecekti. Zerkavinin eskiden beri süregelen cemaatinin ismi Tevhid ve Cihad'tır. Bu kamp heratta kuruldu fakat abdnin afganistan işgali sonrası Zerkavi'nin cemaati afganistanı terketmek zorunda kaldı konvoylarla irandan ıraka geçtiler. İranda cok buyuk kayıplar verdiler. Zerkavi'nin en önde gelen adamlarını suriyeliler oluşturuyordu.

Zerkavi akide olarak el kaide'den her zaman farklıydı. 96 yılında içinde makdisinin de olduğu cemaatin emirliğini yaptığı sırada hamasın tekfiriyle ilgili bildiri yayınladılar. Sizler 2013 te hala hamasın tekfirini konuşuyorsunuz.

İkinci nokta şu ki Nusret Cephesini suriyeye gönderen Irak İslam Devletidir. Irak İslam Devletinin lider kadrosunda Zerkavi zamanından kalma birçok suriyeli var. Nusret cephesi Irak İslam Devletini reddedip Zevahiriye biat ettiğini ilan ederek eski cemaatini yoksaymıştır.

Bilgi olmadan yorum yapmak felakettir, cehaletin ta kendisidir.

Bak kardeşim... Bilgileri eksik veriyorsun. Şeyh Ebu Mus'ab ez Zerkavi "Irak'ta Tevhid ve Cihad" isimli grubun emiri olarak cihadına devam ediyordu. Fakat hatırlarsın ki Ekim 2004 yılında Ebu Mus'ab ez Zerkavi, El-Kaide lideri Usame bin Ladin'e biatını ilan etmiş, Usame bin Ladin'de karşıt bir cevap ile biatı kabul etmiş ve bazı nasihatlerde bulunmuştu. Bundan sonra "Tevhid ve Cihad" cemaati yerini تنظيم القاعدة في بلاد الرافدين / "Mezopotamya'daki El-Kaide Örgütü" ismine bıraktı. Irak'ta Zerkavi ve ekibi bu isim ile cihadlarına devam ederken 2006 yılında "Irak'taki Mücahidlerin Şura Meclisi" / مجلس شورى المجاهدين في العراق ismiyle diğer cihad gruplarının da katıldığı bir şura meclisi kuruldu. Bu meclise El-Kaide emiri olarak Şeyh Ebu Mus'ab ez Zerkavi de katıldı ve şura meclisi üyelerinden birisiydi.

Şeyh Zerkavi'nin 2006 yılında şehid edilmesi sonrasında hatırlarsınız Türkiye'de Abdulhadi el-Iraki isimli birisi yakalanıp CIA'ya teslim edilmişti. El-Kaide'nin üç numaralı ismi ve Afganistan'daki el-Kaide'nin Genel Mesulü Mustafa Ebu'l-Yezid, Abdulhadi el-Iraki'nin Irak'taki el-Kaide'ye yeni emir olarak merkez El-Kaide tarafından Irak'a gönderildiğini, Irak'a geçmek üzere ailesi ile birlikte Türkiye'ye giriş yaptığını, Türkiye'de Türk istihbaratı tarafından yakalanıp CIA'ya teslim edildiğini duyurmuştu. El Kaide Türkiye'yi tehdit etti - Yenisafak.com.tr - 20.06.2013

Merkez el-Kaide'ye danışmadan ve kendileri ile herhangi bir istişare etmeden Mezopotamya'daki el-Kaide ismini fesh ederek yerine Irak İslam Devleti'ni kurmaları emire itaatsizlik olmuyor da Nusret Cephesi'nin Bağdadi'nin zorlayıcı ve kimseyle istişare etmeden "yaptım oldu" edasıyla gerçekleştirdiği Irak ve Şam İslam Devleti'ni kabul etmemesi itaatsizlik mi oluyor?

Şeyh Usame'nin bilgisayarından çıkan mektuplarda Amerikalı Azzam Adem Yahya Gaden, Irak İslam Devleti oluşumunun merkez el-Kaide'ye bildirilmeden yapıldığını, bunun büyük bir hata olduğunu, Irak'taki el-Kaide'nin artık kontrolden çıktığını belirtmişti. Şeyh Usame, Şeyh Mustafa Ebu'l-Yezid'e yazdığı mektupta Ebu Ömer el Bağdadi'nin bazı hutbelerinin çok tehlikeli olduğunu, bunun Şer'i siyasete uygun olmadığını, Mücahidlerin imajını olumsuz şekilde etkileyeceğini, Şeyh Atiyyetullah'ın Iraklılara karşı yaptığı nasihatler konusunda kendisine destek olunması gerektiğini ve biran önce Iraklılara ciddi uyarı mektuplarının gönderilmesi gerektiğini belirtiyordu.

Asıl Irak İslam Devleti, El-Kaide'nin merkezini kaale almayarak kendi başına devlet ilanları yapmak suretiyle ve emirlerine itaat etmeyerek bağlı olduğu cemaatini yok saymıştır! Eğer İslam Ümmeti'nin ve Cihad önderlerinin nasihatlerini ve emirlerini umursamaz bir şekilde yoluna devam etmeye devam ederse Allahu teala onları cezalandıracaktır. Kendilerine itaatsizlik yapıldığında büyük günah oluyor da kendileri emirlerine itaat etmediğinde "Şer'i gerekçeler" bahane gösterilerek bildikleri okunuyor... Allahu teala onları ıslah etsin amin.

Bilgisi olmadan yorum yapan biz değil sizlersiniz! Eğer böyle diğer cihad gruplarını ve müslümanları küçük görüp kendinizi büyük gören kişilerdenseniz bu forumu derhal terk edin!

Konu yeterli bilgiyi barındırması ve amacından saptırılması tehlikesi sebebiyle kilitlenmiştir!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt