Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Gördüğüm Rüya Hakkında Yardımcı Olur musunuz?

Fada Çevrimdışı

Fada

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bunu okuduğum gece elektrikler gitmişti. Sabah ezanına kadar hayatım boyunca gördüğüm bütün kabuslar bir bir aklıma geldi.
Yapmayın abilerim ablalarım. :bayıldım

TUVEYLİB Çevrimdışı

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun, ben koymadım bunu program otomatik verdi..Bende bunu düşünemedim hiç...Allah sana rahmet etsin...Beni hatamı bana gösterdiğin için.....

Rüyanı anlatmaya gelince -Allah en doğrusunu bilir- bu sünnette yasaklandığı için anlatmamak gerekir. Ancak cin vs bir sorunun çözümü için sana bu konuda faydalı olabilecek bir kimseye anlatmanda bir sakınca olmaz...

TUVEYLİB Çevrimdışı

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
upload_2017-4-7_21-12-32.jpeg Şu kitabı tavsiye derim...Bir arkadaş yazarı tanıyormuş muvahhid bir kimseymiş. Ben geçen aldım kitapçıdan güzel bir kitap, tevhidi bir menhec üzere yazılmış, çok gzle bilgiler içeriyor tavsiye ederim...

Rayet Et Tevhid Çevrimdışı

Rayet Et Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah'tan (s.a.) sahih olarak rivayete göre, şöyle buyurmuştur: "Salih rüya Allah'tandır. Kötü rüya ise şeytandandır. Kim hoşlanmadığı bir rüya görürse, sol tarafına üç kere tükürür gibi tuh desin ve şeytandan Allah'a sığınsın. Bu surette o rüya ona zarar vermez. Bu rüyayı hiç kimseye de anlatmasın. Eğer güzel bir rüya görürse, sevinsin ve sadece sevdiği kimseye anlatsın."[1083]

Yine hoşlanmadığı bir rüya gören kimseye Hz. Peygamber (s.a.), diğer yanma dönmesini[1084] ve namaz kılmasını emretmiştir.[1085]

Hz. Peygamber (s.a.) kötü rüya gören kişilere, beş şey emretmiştir: 1) Sol tarafına tükürür gibi tuh demesini, 2) Şeytandan Allah'a sığınmasını, 3) Hiç kimseye anlatmamasını, 4) Diğer yanma dönmesini, 5) Namaz kılmasını. Bunları yaptığında kötü rüya ona zarar vermez; aksine bu hareketler, rüyanın şerrini uzaklaştırır.

Rasûlullah (s.a.) buyurdu kî: "Rüya tâbir olunmadığı müddetçe kuşun ayağmdadır. Tâbir olunduğunda ise tahakkuk eder. Rüya ya sevilen bir dosta veya rüya tabirinde isabetli görüşleri olan bir kişiye anlatılma-hdır."[1086]

Hz. Ömer'e (r.a.) bir rüya anlatıldığında: "Ey Allah'ım! Şayet hayırlıysa bize, şerli ise düşmanlarımıza olsun." derdi.

Rasûlullah'tan (s.a.) şöyle rivayet edilmiştir: "Kime bir rüya anlatılır-sa, bu kimse, rüya görene; hayırdır, desin."

Rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (s.a.), rüya gören kişiye, rüyasını tâbir etmeden önce "hayır görmüşsün" der, sonra tâbir ederdi.

Abdürrezzak, Ma'mer — Eyyûb — İbn Şîrîn kanalıyla şöyle naklediyor: Hz. Ebu Bekir (r.a.) bir rüya tâbir edeceği zaman: Şayet rüyan doğruysa, şöyle şöyle olacak, derdi. [1087]

[1083] Buharı, 91/10, 15; Müslim, 2261; Ebu Davud, 5022; Tirmizî, 2277.

[1084] Müslim, 2262.

[1085] Müslim, 2263.

[1086] Tirmizî, 2278; Ebu Davud, 5020; îbn Mâce, 39)4. Tirmizî hadisin hasen-sahih olduğunu söylemiştir. Hâkim, (4/390) sahih olduğunu söylemiş, Zehebî de bunu kabul etmiştir. Ayrıca hadisin bir de şahidi vardır ki Abdürrezzak, (20354) sika raviler kanalıyla mürsel olarak; Hâkim de, (4/391) Enes'den mevsul olarak rivayet etmiş, sahihtir demiş, Zehebî de onu kabuî etmiştir: Rasûlullah (s.a.) buyuruyor ki; "Rüya tabir edildiği şekilde tahakkuk eder. Bu rüya tabiri ayaklarını başka bîr yere koymak İçin bekleyen kuş gibidir. (Yani kuş nasıl hızla başka bir yere konarsa rüya da ilk tabir edildiği şekilde meydana çıkmak ister.) Sizden biri rüya gördüğünde, bu rüyayı ya nasihat ehli birisine veya bir âlime tabir ettirsin." Bu konuda bir hadis daha vardır ki, Dârimî (2/131) hasen bir senedle Süleyman b. Yesâr'dan, o da Hz. Âişe'den (r.anha) şöyle dediğini nakletmiştir: Medine'ÜIerden kocası ticaretle uğraşan bir kadın vardı. Hz. Peygamber'e (s.a.) geldi ve dedi ki: Kocam kayıptır. Beni de hamile olarak terketmiş-ti. Rüyamda evimin direğinin kırıldığını ve şaşı bir çocuk doğurduğumu gördüm. Ra-sûlullah (s.a.): "Hayırdır. Kocan inşAllah sağlam olarak dönecek. Sen de iyi bir çocuk doğuracaksın." diye yorumladı. Kadın (aynı rüyayı) üçüncü defa görünce, hemen geldi. Fakat Rasûlullah evde yoktu. Ben ne gördüğünü sordum. O da rüyasını anlattı. Bu sefer ben: Şayet rüyan doğruysa kocan ölecek, sen de kötü bir çocuk doğuracaksın, dedim. Kadm oturdu, ağlamağa başladı. Bu arada Rasûlullah (s.a.) geldi ve bu yurdu ki: "Bırak ey Âişe! Bir müslümanm rüyasını yorumladığınızda, mutlaka hayır ile yorumlayın. Çünkü rüyayı tabircİ nasıl yorumlarsa

öyle tahakkuk eder." Hz. Âişe (r.anha) der ki: Allah'a yemin olsun ki bir zaman sonra kadının kocası öldü. Kadını da fâcir bir çocuk doğurmuş olarak gördüm.

[1087] İbn Kayyim el-Cevziyye, Za’du’l-Mead, İklim Yayınları: 2/470-471.

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
geç kalmışım konuya. @IsLaM4eVeR niye etiketlemedin beni :)

Akhi ben de bir yakınımdan dolayı cinler alemi ile yıllar önce tanıştım. O dönem çok da korktum açıkçası. o dönem eşim memleketinde olduğu için eve bile gidemeyip mescid de yatmıştım 1 hafta. Sonrasında bir müslüman bana muavezeteyn surelerini ve ehemmiyetini anlattı.Ayrıca bunların elebaşı iblis olduğuna göre ve yüzlerce yıldır vırvır çene çalıp kafa ütülemekten başka birşey gelmiyor elinden. O yüzden o gece korkumu yendim.O gündür bugündür kat kat daha fazla uğraşmama rağmen bu konuda korkumu yendim elhamdulillah.

Çok ciddiye alıp takılacak adam yerine konulacak varlıklar değiller. Yatarken bu sureleri oku. Mümkün mertebe günlük zikirlerini yap. Çok daraldığında kur'an dinle. Çok rahatsız olursan kur'an'a sarıl ve yat. İçine ferahlık gelecektir Allah'ın izni ile. Rukyecilerin tarifeleri duruma göre 50-1000 arası değişiyor. Ama şifa ayetlerini Kur'an okumasını bilen ve cesur olan herkes sana okuyabilir. Eğer bedenine cin musallat olmuş ise illa ki dile gelecek diye birşey yok. Kur'an okunması kalbine ve bedenine mutlaka ferahlık verecektir.

Rabbim şifa versin.

Garib Muslim Çevrimdışı

Garib Muslim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
geç kalmışım konuya. @IsLaM4eVeR niye etiketlemedin beni :)

Akhi ben de bir yakınımdan dolayı cinler alemi ile yıllar önce tanıştım. O dönem çok da korktum açıkçası. o dönem eşim memleketinde olduğu için eve bile gidemeyip mescid de yatmıştım 1 hafta. Sonrasında bir müslüman bana muavezeteyn surelerini ve ehemmiyetini anlattı.Ayrıca bunların elebaşı iblis olduğuna göre ve yüzlerce yıldır vırvır çene çalıp kafa ütülemekten başka birşey gelmiyor elinden. O yüzden o gece korkumu yendim.O gündür bugündür kat kat daha fazla uğraşmama rağmen bu konuda korkumu yendim elhamdulillah.

Çok ciddiye alıp takılacak adam yerine konulacak varlıklar değiller. Yatarken bu sureleri oku. Mümkün mertebe günlük zikirlerini yap. Çok daraldığında kur'an dinle. Çok rahatsız olursan kur'an'a sarıl ve yat. İçine ferahlık gelecektir Allah'ın izni ile. Rukyecilerin tarifeleri duruma göre 50-1000 arası değişiyor. Ama şifa ayetlerini Kur'an okumasını bilen ve cesur olan herkes sana okuyabilir. Eğer bedenine cin musallat olmuş ise illa ki dile gelecek diye birşey yok. Kur'an okunması kalbine ve bedenine mutlaka ferahlık verecektir.

Rabbim şifa versin.
:) bahsettiğin durum özetlemişsin birde tarifeyle alakalı cümlen baya güldürdü beni maşallah aynen vakıa böyledir :)

Garib Muslim Çevrimdışı

Garib Muslim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Rasûlullah'tan (s.a.) sahih olarak rivayete göre, şöyle buyurmuştur: "Salih rüya Allah'tandır. Kötü rüya ise şeytandandır. Kim hoşlanmadığı bir rüya görürse, sol tarafına üç kere tükürür gibi tuh desin ve şeytandan Allah'a sığınsın. Bu surette o rüya ona zarar vermez. Bu rüyayı hiç kimseye de anlatmasın. Eğer güzel bir rüya görürse, sevinsin ve sadece sevdiği kimseye anlatsın."[1083]

Yine hoşlanmadığı bir rüya gören kimseye Hz. Peygamber (s.a.), diğer yanma dönmesini[1084] ve namaz kılmasını emretmiştir.[1085]

Hz. Peygamber (s.a.) kötü rüya gören kişilere, beş şey emretmiştir: 1) Sol tarafına tükürür gibi tuh demesini, 2) Şeytandan Allah'a sığınmasını, 3) Hiç kimseye anlatmamasını, 4) Diğer yanma dönmesini, 5) Namaz kılmasını. Bunları yaptığında kötü rüya ona zarar vermez; aksine bu hareketler, rüyanın şerrini uzaklaştırır.

Rasûlullah (s.a.) buyurdu kî: "Rüya tâbir olunmadığı müddetçe kuşun ayağmdadır. Tâbir olunduğunda ise tahakkuk eder. Rüya ya sevilen bir dosta veya rüya tabirinde isabetli görüşleri olan bir kişiye anlatılma-hdır."[1086]

Hz. Ömer'e (r.a.) bir rüya anlatıldığında: "Ey Allah'ım! Şayet hayırlıysa bize, şerli ise düşmanlarımıza olsun." derdi.

Rasûlullah'tan (s.a.) şöyle rivayet edilmiştir: "Kime bir rüya anlatılır-sa, bu kimse, rüya görene; hayırdır, desin."

Rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (s.a.), rüya gören kişiye, rüyasını tâbir etmeden önce "hayır görmüşsün" der, sonra tâbir ederdi.

Abdürrezzak, Ma'mer — Eyyûb — İbn Şîrîn kanalıyla şöyle naklediyor: Hz. Ebu Bekir (r.a.) bir rüya tâbir edeceği zaman: Şayet rüyan doğruysa, şöyle şöyle olacak, derdi. [1087]

[1083] Buharı, 91/10, 15; Müslim, 2261; Ebu Davud, 5022; Tirmizî, 2277.

[1084] Müslim, 2262.

[1085] Müslim, 2263.

[1086] Tirmizî, 2278; Ebu Davud, 5020; îbn Mâce, 39)4. Tirmizî hadisin hasen-sahih olduğunu söylemiştir. Hâkim, (4/390) sahih olduğunu söylemiş, Zehebî de bunu kabul etmiştir. Ayrıca hadisin bir de şahidi vardır ki Abdürrezzak, (20354) sika raviler kanalıyla mürsel olarak; Hâkim de, (4/391) Enes'den mevsul olarak rivayet etmiş, sahihtir demiş, Zehebî de onu kabuî etmiştir: Rasûlullah (s.a.) buyuruyor ki; "Rüya tabir edildiği şekilde tahakkuk eder. Bu rüya tabiri ayaklarını başka bîr yere koymak İçin bekleyen kuş gibidir. (Yani kuş nasıl hızla başka bir yere konarsa rüya da ilk tabir edildiği şekilde meydana çıkmak ister.) Sizden biri rüya gördüğünde, bu rüyayı ya nasihat ehli birisine veya bir âlime tabir ettirsin." Bu konuda bir hadis daha vardır ki, Dârimî (2/131) hasen bir senedle Süleyman b. Yesâr'dan, o da Hz. Âişe'den (r.anha) şöyle dediğini nakletmiştir: Medine'ÜIerden kocası ticaretle uğraşan bir kadın vardı. Hz. Peygamber'e (s.a.) geldi ve dedi ki: Kocam kayıptır. Beni de hamile olarak terketmiş-ti. Rüyamda evimin direğinin kırıldığını ve şaşı bir çocuk doğurduğumu gördüm. Ra-sûlullah (s.a.): "Hayırdır. Kocan inşAllah sağlam olarak dönecek. Sen de iyi bir çocuk doğuracaksın." diye yorumladı. Kadın (aynı rüyayı) üçüncü defa görünce, hemen geldi. Fakat Rasûlullah evde yoktu. Ben ne gördüğünü sordum. O da rüyasını anlattı. Bu sefer ben: Şayet rüyan doğruysa kocan ölecek, sen de kötü bir çocuk doğuracaksın, dedim. Kadm oturdu, ağlamağa başladı. Bu arada Rasûlullah (s.a.) geldi ve bu yurdu ki: "Bırak ey Âişe! Bir müslümanm rüyasını yorumladığınızda, mutlaka hayır ile yorumlayın. Çünkü rüyayı tabircİ nasıl yorumlarsa

öyle tahakkuk eder." Hz. Âişe (r.anha) der ki: Allah'a yemin olsun ki bir zaman sonra kadının kocası öldü. Kadını da fâcir bir çocuk doğurmuş olarak gördüm.

[1087] İbn Kayyim el-Cevziyye, Za’du’l-Mead, İklim Yayınları: 2/470-471.

Hadisin son kısmını anlamakta güçlük çektim ve bu hadis sahih midir doğrumudur.Yada bu hadisi açıklayabilecek varmı hikmeti nedir çünkü rüyayı şerre yordu diye şer olması veya hayra yordu diye hayr olması yani kısaca işimiz tabircinin durumuna kalmışsa bu anlaşılır bişey değil kuranıkerimde bile kimse kimsenin günahını yüklenmeyeceği yazıyorken bir tabircinin yorumuyla bizim haşa kaderimizemi etki edecek subhanallah. Mutezile gibi aklı naklin önüne geçirmekten Allaha sığınırım lakin bu hadis izahata muhtaçtır Allahu alem..

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Ducane (r.anh), ALLAH Rasulu (s.a.v.)´nun huzuruna gelip:
"Ya Rasulullah! Yatağıma yattığım zaman değirmen sesi, arı vızıltıları gibi sesler işitiyorum. Simşek parıltısı gibi şeyler görüyorum. Başımı kaldırıp baktığımda evimin orta yerinde siyah ve uzun gölge gibi bir şeyin olduğunu görüyorum. Yakalamak için elimi uzattığımda derisinin üzerinde ki kılların kirpi kılları gibi olduğunu ve ağızından yüzüme doğru ateş parçaları attığını görüp beni yakacağını zannediyor, uyuyamıyorum, korkuyorum." dedi.
Rasulu Ekram (s.a.v.) şöyle buyurdular: "Ey Ebu Ducane, evinize gelen korkunç bir mahluktur. Bana bir kağıt ve kalem getiriniz."
Getirilen kağıt ve kalemi Ali (r.anhuma)´ya verdi ve "Bismillah diyerek (üstteki) yaz." buyurdu.
Ebu Ducane (r.anh) diyor ki: "Rasulu Ekram (s.a.v.)´in yazdırdığı bu mektubu götürüp yastığımın altına koydum ve yattım. Gece yarısı uyanmıştım. Kulağıma şöyle bir korkunç ses geldi:​
Lat ve Uzza´ya yemin ederim ki bizi yaktın. Bu mektubun sahibi hakkı için bu mektubu kaldır. Senin evine bir daha gelmeyeceğiz."​
Ebu Ducane (r.anh) diyor ki: "Sabahleyin erkenden kalkıp Rasulu Ekram (s.a.v.)´in arkasında sabah namazı kıldım. Cinlerin feryadını Rasulu Ekram (s.a.v.)´e haber verdim."
Rasulu Ekram (s.a.v.) bana şöyle buyurdu: "Ey Ebu Ducane! O mektubu kaldır. Beni hak peygamber olarak gönderen Allah'a yemin ederim ki, eğer o mektubu kaldırmazsan onlar kıyamete kadar azap içinde kıvranırlar."​

Bu rivayet hakkında İbn el-Cevzî (rahimehullah),el Mevduat (uydurma rivayetler) adlı eserinde : Bunun uydurma olduğunda hiç şubhe yoktur” diyerek değerlendirmiştir. (İbn'ul Kayyim el Cevziyye, el Mevduat, C. 3, S. 169)

Beyhakî (rahimehullah) ise şöyle demiştir: “Bu rivayetin uydurma olduğunu ve hadis olarak kullanılmasının caiz olmadığını” belirtmiştir. (Beyhâki, Delailu’n-Nubuvve, C. 8, S. 188)

Ayrıca Suyûtî (el-Leâliu’l-Masnua, C.2, S. 292) ve Muhammed Tahir b. Ali el-Hindî (Tezkiretu’l-Mevduat, C.1, S. 212)'debu rivayetin uydurma olduğunu zikretmişlerdir.

Hadisi uyduran senin rüyandan esinlenmiş ALLAHu alem

https://www.islam-tr.org/konu/muska-takmanin-ve-rukyenin-hukmu-nedir.31300/

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben daima kötü rüya görüyorum çeşit çeşit, bu kötüye işaretmidir

Üst Ana Sayfa Alt