Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Maliki Mezhebinde Namazın Sünnetleri ve Mendupları Nelerdir?

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum
Maliki mezhebinde bilerek yada unutarak terkedilmesi halinde namazi bozan MUEKKED SUNNETLER VE MENDUPLAR NELERDİR?Ve sayi sarti varmi yoksa bilerek yada yanilarak 1 muekked sunnet terki yada mendup terki namazi bozuyormu?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam kardeşim.

Maliki Mezhebi bana çok karışık gelir oldu bitti. Çünkü ehli rey bir ekol ve bana göre hadise dayanmayan ayrımlar konusunda Hanefi Mezhebinden bile daha fazla görüşleri var.

Bilerek bir müekked sünneti terk etmeye namazı bozar diyen de var bozmaz diyen de .Mezhep içinde ihtilaf var bu konuda.

Ve bir tane mendup yani müekked olmayan sünneti terk ekmek sehiv secdesini gerektirmez. Hatta selamdan önce mendubu terk ettim diye sehiv secdesi yapacak olursan namazın bozulur. Bu konuda ihtilaf bilmiyorum sanırım yoktu.

İki tane mendup terk edersen aynı müekked sünnet hükmünde olur. Yani iki sarı kartın kırmızıya eşit olması gibi bir şey tabiri caizse.

Mesela bu son yazdığıma göre iki mendubu kasıtlı terk etsen bir tane müekked sünneti kasıtlı terk etmişsin hükmünde olacak ve de ihtilaflı olarak namazın batıl olacak.

Şuan çıkmam lazım müsait değilim .Yazan olmazsa akşam kitaptan da bakar daha net cevap verebilirim hem toplu olarak Maliki Mezhebindeki müekked sünnet ve mendupları görmüş olursunuz.

Not: Neden bu soruyu sordunuz Maliki Mezhebinin görüşleriyle mi amel ediyor/etmek istiyorsunuz yoksa sırf meraktan mı sordunuz bilmiyorum. Ama benim tavsiyem hadislere en çok uyan Mezhep olan Hanbeli Mezhebinin görüşlerini öğrenmeniz/amel etmenizdir.

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Merak ettim siz hanbeli mezhebiylemi amel ediyorsunuz?Mesela hanbelide 5 vakit namazi cemaatle kilmak farz.Bu nasil hep uygulanabilirki? Bizde bu tembellik varken bu zor olmazmi?
Yada nereden ogrendiniz bu mezhebin fikhini ?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hanbeli fıkhını Abdurrahman Ceziri, Vehbe Zuhayli'den okudum. Ayrıca Muğni de okudum. Ki başka tercüme eser yok zaten bu mezheple alakalı. Ve gördüm ki okuduğum Buhari,Müslim vs hadis kitaplarıyla tamamen paralel ictihadlar yapmış . Mesela vitr namazını rekatlara göre oturuş sayılarını anlatırken hadisle tamamen paraleldir.

Her namazı cemaatle kılmak zor geliyor. Ama aslında zor değil. Günümüz için zor. Cemaat deyince akla hemen cami cemaati gelmemeli. Evde ailenle kılarsın, okulda öğrencilerle kılarsın, işte arkadaşlarınla kılarsın, avmde illaki birileri gelir beklersin onunla kılarsın vs.

Madem bu iki kitap da var sizde benim resim atmama gerek kalmadı. Orada anlamadığınız yerin madde numarasını söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bende bu iki kitap mevcut degil tabletten okuya okuya kaynaklari oradan diyorum yani.Ve ben hanefiyi taklit ediyorum cunku en cok iyi bildigim mezhep o.Fakat bu 1 yil icinde 4 mezhep fikhi arastirmasina basladim.Ilk olarak Ulkemizde 2. Yaygin mezhep olarak safiiyi kendi ilmihallerinden okudum halil gonenc mehmet keskin yani safiiyi ogrendim namaz oruc..vs konularda.Sonra malikiye basladim.Malikide namazin sunnetlerini falan okudum fakat sunnetler yeterli aciklanmiyor ki ve o zaman soru isareti oluşuyor.SORU SORMA OLMADAN MALIKI VE HANBELI AYRINTILI OGRENILMIYOR INANIN ORNEGIN BEN SIMDI ILMIHALDE OKUDUM.Malikide kunut sabahin farzinda rukudan once okunur.Fakat kunutun lafizlarini bulamadim ve kunutun oncesinde hanefiler gibi tekbir almak varmi ve kumut okunurken malikide ellerin hangi sekilde olmasi efdal ISTE BUNLARI OGRENEMIYORUM VE SINIR EDIYOR INSANI BU.Bunun icinde soru sormam gerekiyor mecburi olarak ben arastirmamin buyuk bolumunu yaptim simdi kafamda sorular takildi.Sunu belirtmeliyimki ben butun 4 mezhep imamlarin hukumlerinin hepsini iyi buluyorum.Cunku ben gibi bir cahil elestirmeye giderse batar.Oyle degilmi? Biz onlarin tirnagi olamayiz......

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kunutun nasıl olduğu kitaplarda yazıyor. Siz latince yazımı mı istiyorsunuz?

Ayrıca teşehhüd de farklı biraz .Onu nasıl okuyorsunuz?

Sabah namazında kunut okunacağı zaman tekbir alınır mı, eller kaldırılır mı konusuna baktım ama bulamadım ben.

Kunut okunurken eller bağlı olmayacak. Namazda hiçbir yerde el bağlanmaz zaten Maliki Mezhebi'nde.

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yok hayir arapca..Aksine latin halini buldum hep...
Malikide tesehhud soyle degilmi
ettehiyyatu lillahi ezzakiyyatu lillahi veddeyyibatussalevatu lillah.Esselamu eyke eyyuhennebiyyu verahmetullahi veberekatuh.Esselamu Aleyna veala ibadillahissalihin.Eshedu ellailahe illallah VEHDEHULASERIKELEH veeshedu enne muhammeden abdusu verasuluh
dogrumu?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Ettehiyyatü lillahi, ezzekiyyatü lillahi, ettayyibatü esselevatü lillahi. Esselamü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi ve berekatüh. Esselamü aleyna ve ala ibadillahissalihin, eşhede en lailahe illallahü vahdehu la şerika lehü ve eşhedü enne Muhammed Abdühü ve Resulüh."

Koyu yazılmış olan yer yoktu benim baktığım kitapta. Bunu netten kopyaladım.

O zaman resmini çekip atayım kunut duasının Arapçasını.

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu hanefilerin kunutuna cook benziyor.Zaten tespitime gore hanefiyle maliki arasinda cok benzerliker var...

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hangi konuda? İki mezhep genel anlamda pek benzemez . Şafi ve Hanbeli benzer birbirine.

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mesela Ehli rey.Mesela kolaylik olarak en kolayi hanefiden sonra maliki geliyor.Oyle degilmi?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ehli rey ikisi tamam da benzemeleri zor adı üstünde rey bu. Ehli hadisler birbirine benzer kaynakları aynı çünkü. Ama reycilerin kaynağı aynı mı o reyleri ortaya koyarken? Akıl giriyor işin içine ne kadar aynı olabilir?

Bilmem hangisi daha kolay. Bunu demek için birçok meseleyi göz önüne almak lazım. Ama Hanefi Mezhebi genel olarak kolaydır tabi.

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Baktigimda mesela subhaneke tahiyyat elleri gobegin alrinda baglama falan hanefiyle benziyor hanbelide...

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kisacasi ve Acikcasi 4 u kiyaslandiginda herbirinin birbiribe benzeyen taraflari var.

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mesela kunut isini dusundugumde bir farkli oluyorum.Cunku Acaba bu kunutun en dogru okunma yeri neresi sabahmi vitirmi vs...?
Neyse cevabini ahirette ogreniriz artik.....Cunku isin icinden cikamiyorsun her iki tarafinda hadisleri var...

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şurada hata yapıyoruz genelde: Peygamberden ibadetlerde sabit davranış/hareket bekliyoruz. Ama o bizim şuan ibadetimiz gibi ibadet etmiyordu. Mesela öğleden önce 4 sonra 2 kılmıyordu hep. Bazen öğleden önce hiç kılmıyordu bazen öğleden sonra 4 kılıyordu. Yok önce dua mı edeceğiz yoksa tesbih mi çekeceğiz diye soru oluyor mesela. Ama peygamber bazen kısa bir dua yapıp kalkıyordu. Bazen 40-45 dakika (mesela sabah namazından sonra) yerinden kalkmıyor zikirle tefekkürler meşgul oluyordu. Nasıl cevap verilebilirki bunu sorana sabit bir şekilde.

Kunut duasına gelince bırakın sabah namazında kunut var mı yok mu meselesini peygamberin 5 vakit namazın arkasından 1 ay boyunca kunut yapmıştır. Yani sabah, öğlen, ikindi ,akşam ve yatsı.

Günümüzde de o kadar mazlumlar şehit olurken bir tane imam bırakın öğle namazında kunut yapmayı sabah namazında bile yaptı mı? Müminler de o bedduaya meleklerin şahit olduğu o bedduaya amin dedi mi? Ha, doğru imamlar Hanefi idi değil mi? Yok yapamazlar yoksa Hanefilikten yani dinden çıkarlar!

Yani kunutun en doğru şekli diye bir şey yok. Peygamber gerektiğinde her namazda kunut yapmıştır.

Hadisler net değil. Sanki namazın bitimine yapmıştır gibi de algılanabilir. Ama bu meseleyi de güzelce izah eden rukudan doğrulduktan sonra diye açıklayan hadis var.

Üst Ana Sayfa Alt