Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Maliki Mezhebinde Namazın Sünnetleri ve Mendupları Nelerdir?

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mezhep demek din demek değildir.Bu kesinlikle dogru. Ancak kendimizi daha huzurlu hissettiğimiz için diğerine geçmek yada bir mezhepte sabit kalmamak bizi nefsimizin isteklerini yapmaya yoneltmezmi?Delilini arastirarak olursa tamam ona lafim yok FAKAT ODA HER BABA YIGIDIN HARCI DEGILDIR.Mezhep gerekli bilgiye sahip olamadığımız için bize kolaylık sağlayan dini uygulama yoludur.Su da varki bir kisi delilini kuvvetli bulursa bir meselenin o zaman onu yapabilir.Fakat size soruyorum hangi hadisin daha kuvvetli oldugunu anlayacak kabiliyet su cagin insanlarinda kac kiside vardir?Bu kabiliyetin en mukemmel temsilcileri Imami Safiiydi.Imami Hanbeldi.Imami Azamdi.(Sizi bilemiyorum belki delilini kuvvetli bulacak guctesinizdir?Bunu Allah bilir.)
Herkes simdi deseki biz soyle el baglayalim bazen oyle bazen o namazda kunut bazen oburunde.Bu sululuga kacmazmi? Ibadetlerdeki husuyu zayiflatmazmi? Ibadete deger kazandiran HUŞU fakat o zaman insanlar birtakim hareketlere takilarak (oylemi soylemi) ibadetin ASIL gayesinden sapmazmi ki?Yani icmalen demek istedigim bu cagin insanlarinin(avam yani delil kuvvetini anlamayan) en uygun olarak yapacagi sey bir mezhebe bagli kalmasi degilmidir?
Beni mazur gorun kardesim.Eger bir hatam varsa cekinmeden duzeltin.Biz beseriz sonucta...

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Mezhep gerekli bilgiye sahip olamadığımız için bize kolaylık sağlayan dini uygulama yoludur"

Saydığın o isimler benim delilimi bilmeden amel etmek caiz değildir demiştir. Ee nasıl olacak şimdi bu iş?

İbadetlerdeki huşuyu adetleşmiş ibadet bozar. Tekbir al aynı sureleri oku hep öğleden sonra 2 kıl hep aynı tesbihatı yap. Bir zaman sonra bir bakmışsın aynı şeyi yapa yapa vucut zaten otomatik pilota alınmış uçak gibi kendiliğinden hareket ediyor. Benim zikrim için namaz kıl emriyle uzaktan yakından alakası olmayan bir namaz ortaya çıkıyor. Kılmış olmak için namaz kıl olmuş olur bu. Önce kendinizi bir sorgulayın namaz kılarken bile Allah aklıma gelmiyor mu, namazın kaç yerinde aklım başka yere gitti vs.

Allah rasulü robotlaşmış ibadetin önüne geçmek adına bazen şabanda neredeyse tamamen oruçlu olmuş bazen hiç tutmamış. Mesela yatsıdan sonra 2-4-6 rekat kılmış. Hep 6 kılamaz mıydı sizce sabahlara kadar namaz kılan peygamber? Neyse uzatmamayım. Allah rasulü ibadetlerdeki bu değişiklikleri kasıtlı olarak yapmıştır Allahu alem. Bize düşen de o nasıl ibadet yapmışsa öyle yapmaktır. Mesela Maliki Mezhebine uymak adına namazda elleri salmanın da bir alemi yok .Çünkü el bağlama manevi mütevatirdir.

Allah bize rasulünün yaptığı gibi ibadet edenlerden eylesin. Amin.

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardesim dogru olabilirsin belkide bilemiyorum fakat su soz beni korkutuyor acaba boyle karisik yapmak hukum begenmemekmi olur ve boyle bir soz varmi?Evet delilini bilmek ve kuvvetli buldugunu secmek fakat biz muctehit nasil olacagizki? Bu imkansiz gibi bir sey..
İmam-ı Şafii hazretleri, İmam-ı A’zam hazretlerinden farklı ictihadları olduğu ve Hanefi mezhebinde olmadığı halde, (imam-ı a’zam Ebu Hanife’nin rey ve ictihadını beğenmeyene, Allahü teâlâ lanet etsin!)buyurmuştur.KARDESİM BU SOZ HANGİ ANLAMDA SOYLENMİS.TAM ANLAYAMADİM.MERAK ETTİM?
Sizide rahatsiz ettim epeyi.Hakkinizi helal edin..
Selametle...

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hüküm beğenmemekle alakası yok. O zaman İmam Şafi birsürü meselede kendisine beddua mı etmiş :) Madem böyle bir şey diyor ne diye kendisi ve ekolü her meselede baştan kafa yormuş :)

O sözü nerede demiş ne için demiş bilemeyeceğim. Ama bu tarz şeylere ihtiyatla yaklaşmak lazım. Mezhep partizanları karşı mezheplere o kadar iftira atmişki İsmail Hakkı Ünal hocanın doktora tezinde ehli hadisin Ebu Hanife için ne düşündüğü detaylı şekilde yazıyor. Tabi içinde yok artık denilecek şeyler de var. Çünkü benim hocam senin hocanı döver tarzınca çocukça bile atışmalar var içinde :)

Tabi aynı şekilde partizanlar kendi mezheplerini övmek için diğer müctehidler bakın bizim mezhebimizi nasıl övüyor diyebilmek için çok söz uydurmuşlar.

Not: O sözü araştırmadım nedir, ne değildir diye. Ben genel olarak konuştum. Bu konuda çok dikkatli olmak lazım. Uydurmaya en elverişli konulardan çünkü.

bismillah-06 Çevrimdışı

bismillah-06

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bilemeyecegim bu isler cok ince isler......Ve bir o kadarda tehlikeli.Az bir yanlis bir sey soylesem biterim din bu oyuncak degil.Bunun icin bu mesele hakkinda daha fazla birsey demekten haya ediyorum kardes..
selametle

Üst Ana Sayfa Alt