Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Selamun Aleykum

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Selamlar,
Aslinda tanışma konusu acmayi hedeflememistim.
Ve yine aslinda foruma üye olmak da istememistim. Fakat soru cevap kismini görünce her ne kadar bana biraz forum sert gelse de ki bu sadece kaba bir tarama sonucu edinmis oldugum bir görüştür ayrintiya girince bakış açım degisecektir lakin yine de dürüst olmak istedim.
Soruma gecmeden once şunu belirteyim.
Geleneksel musluman adi altinda yetismis lakin islamla ramazan dan ramazana bile bagi olmayan ailemle yasamaya devam etmekteyim. Tirnak icinde kafa kagidinda musluman disinda bir numarası yok. Bunun arnavut olmamizin da etkisi fazladir oralara girmeyecegim.

22 yasindayim ve 5 yıldır nedir ne degildir diye de arastirma yapıyorum fakat,net uzerinden degil. Kitap okurum ama daha cok okuduğum ettigim adi gecen yerleri de görmek ve bu insanlar cidden ne yapiyorlar diye de merak ettigimden hemen hemen butun ortadoguya da gezdim.
Keza türkiye icinde de hepsine gitmesem de cemaatler icinede girip ciktim zikirlerine vs katıldım.
Ve gectigimiz ramazan da ciddi bir karar verip tamam dedim islamdan gayri kurtuluş yoktur.
Fakat bir yere de baglanamadim.

Ailem okumus etmis ve hatta fikirlere saygılı insanlar olmasina ragmen yasamis oldugum bu sureci heves olarak nitelendirdikleri için karismamis olsalarda isin icine tesettur girince mevzunun rengi degisti.
Yani simdi onlarin cizmis oldugu akademik kariyer cetvelinden cikacak olmam ki çıkmıyorum aslinda engel teskil edeceğini dusunduklerinden sorunsal bir boyuta ulasti.
Babam kendi cizmekte oldugum yolda samimi olup olmadigimi sorgulama adina kendince yontemler uygulasa da yine de ailem olduklari ve gercekten cok sevdigim icin eyvallah diyor su an icin taviz vermiyorum ama cantani al ve git dedigin de ki oyle diyor bakalim ne kadar samimisin? Yapmam gereken sey nedir ?
En buyuk sorun kardeslerim hususunda yasaniyor ve kesinlikle mudahil olmam yasaklandi. Yani hadi gelin namaz kilalim diyemiyorum.

Cok uzun tuttugumun farkindayim.
Fakat devamla ;
Ramazan ayinda 2 kisi tanıştım.
Biri shems friendlander diğeri muhyiddin sekur..
Bana pek cok nasihatte bulundular fakat nasihatin uygulanmasi bazen cok zor olabiliyor.

Evden ayrilsam ne yapacagim bilemiyorum
Ayrilmasam ne yapacagim onu da bilmiyorum.

Cok fikir aldim cok istisare ettim ama tamam bu dedigim; daha dogrusu kalben ikna olamadim.
Olsam hareket edecegim ama yok.
Buraya yazmamin sebebi ise
Forumdaki soru cevap kisminin ciddiyeti.

Cep telefonundan yazdigim icin kelime -cumle hatam cok ve imla kurallarina uyamadim. Ve cok uzun tuttuğum icin mazur görün.

Tesekkur ederim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah kardeşim;

Evveliyatla hoş geldiniz sitemize, inşeAllah hayırlara vesile olursunuz.
Yazınız ve uslubunuzdan önce erkek, sonra tesettur konusunu bahsetmenizden dolayı da hanım olduğunuz kanaatine sahib oldum. Her halûkarda evde kalarak mucadele etmenizi, akidevi mevzuya değinmediği sürece onlarla en güzel şekilde mucadele etmeni uygun görürüm. Hele ki bayansan daha da bu durum önem kazanmaktadır. Bu ayrıca kardeşlerine (dini) ulaşabilmen için de önemlidir.

Ailenizin size getirdiği sınırlandırmalar sizin uslubunuzdan mı yoksa İslam'a olan kinlerinden mi kaynaklanıyor bunu siz daha iyi bilirsiniz.

Foruma gelirsek, konu bölümlerine göre çeşitli sorularınızı sorabilirsiniz.

Devlet-i 'Aliyye Çevrimdışı

Devlet-i 'Aliyye

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
SelamunAleykum.

Öncelikle istişare etmene -bir kardeşin olarak- çok hoşnut oldum. İnşeallah muvaffak olursun.

Allah’tan bir rahmet sayesinde sen onlara yumuşak davrandın. Şâyet kaba ve katı kalpli biri olsaydın, elbette onlar etrafından dağılırlardı. O halde onları affet, onlar için (Allah’tan) mağfiret dile ve iş hususunda onlarla istişare et. Bir kerede azmettin mi artık Allah’a güvenip dayan. Şüphesiz Allah kendisine güvenip dayananları sever. (Âl-iİmran Sûresi, 159)

Abdurrahman b. Nâsır es-Sa’dî -Allah Teala Ona Merhametiyle Muamele Etsin- Bu Ayet-i Kerime Hakkında Şunları Söylüyor:
159- Allah’tan bir rahmet sayesinde sen onlara yumuşak davrandın. Şâyet kaba ve katı kalpli biri olsaydın, elbette onlar etrafından dağılırlardı. O halde onları affet, onlar için (Allah’tan) mağfiret dile ve iş hususunda onlarla istişare et. Bir kerede azmettin mi artık Allah’a güvenip dayan. Şüphesiz Allah kendisine güvenip dayananları sever.

(…) Daha sonra Yüce Allah, Peygamberine, Zatına karşı işledikleri kusurları affedip Allah’ın buyrukları hususundaki kusurları dolayısıyla onlara mağfiret dilemesini emretmekte ve böylelikle hem af hem de ihsan yolunu bir arada izlemesini istemektedir. “Ve iş hususunda onlarla istişare et.” Yani müşavereye/danışmaya gerek duyulan, üzerinde düşünülmesi ve incelenmesi gereken hususlarla onlarla istişare et. Çünkü istişarede dinî ve dünyevî bakımdan sayılması mümkün olmayacak kadar fayda ve maslahat vardır:

1- İstişare, Yüce Allah’a yaklaştırıcı ibadetlerdendir.

(…)

Şanı Yüce Allah, insanlar arasında ki aklı en mükemmel, ilmi en çok ve görüşü en üstün olan Rasûlüne dahi “iş hususunda onlarla istişare et” emrini verdiğine göre başkalarının bu konudaki tutumları nasıl olmalıdır?

Daha sonra Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Bir kere de azmettin mi,” yani sen, -gerekliyse- istişare yaptıktan sonra bir işi yapmayı da kararlaştırdın mı “artık Allah’a güvenip dayan.” Kendi güç ve yeteneklerinden uzaklaşarak Allah’ın güç ve kuvvetine güven. “Şüphesiz Allah kendisine güvenip dayananları” ve sığınanları “sever.”

(Abdurrahman b. Nâsır es-Sa’dî, Tefsîru’s-Sa’dî –Özlü Kur’ân Tefsiri-, Cilt: 1, Sahife: 392, 393)

Anne Babaya "İyi Davranmayı" Bırakma İnşeallah:

Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine of! bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle. Onları esirgeyerek alçakgönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et! diyerek dua et. (İsrâ Suresi, 23-24)

Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e: −Amellerin hangisi Allah Azze ve Celle’ye daha sevgilidir? diye sordum. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Vaktinde kılınan namazdır.” Sonra hangisidir? dedim. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Ana babaya iyilik etmektir.” Sonra hangisidir? dedim. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Allah’ın yolunda cihad etmektir.” (Buhari 13/5973, Müslim 137/85)

Tavsiyem onlara -anne ve babana- içerisinde Allah Subhenehu ve Teala'ya isyan olmayan hususlarda itaat etmendir.

(Anlaşılan İslami Değerlerden Uzaklaşan Bir Ailen Var) Onları -Ailene- Şu Huslara Riayet Etmeye "Davet Et":

Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Muaz bin Cebel (Radiyallahu Anh)’ı Yemen’e gönderirken ona: ‘Şüphesiz ki sen, ehli kitap bir kavme gidiyorsun, onların yanına vardığın vakit önce onları La İlahe İllallah Muhammede’r-Rasulullah’a şehadet getirmeye davet et. Eğer onlar şehadet getirmede sana itaat ederlerse, Allah’ın kendilerine her gün ve gecede beş vakit namaz kılmayı farz kıldığını haber ver. Onlar bu beş vakit namaz kılma hususun da sana itaat ederlerse, Allah’ın kendilerine zekatı farz kıldığını, bu zekatın onların zenginlerinden alınıp fakirlerine verileceğini de haber ver. Onlar bu zekat hususunda da sana itaat ederlerse, onların yanında en kıymetli olan malı zekat malı olarak almaktan sakın ve mazlumun bedduasından kork. Çünkü mazlum ile Allah’ın arasında perde yoktur (duasına icabet eder)’ buyurdu.” (Buhari 1423, Müslim 19/29, Ebu Davud 1584, Nesei 2434, Tirmizi 625, Darimi 1/379, İbni Mace 1783, İbni Hibban Mevarid 156, Tabarani Mucemu’l-Kebir 12408, Ahmed 1/233, Begavi 1557)

Not: Allah'ın Rasulü (Sallahu Aleyhi ve Sellem) Taif'te sırf İslam'ı tebliğ ettiği için taşlandı. Nebevi metodun bir parçasıdır bu. İlla taşlanacaksın.

Abdulmuizz Fida Hocamız da cevap vermiş. İnşeallah yararlı olur.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Aleykum selam we rahmetullah kardeşim;

Evveliyatla hoş geldiniz sitemize, inşeAllah hayırlara vesile olursunuz.
Yazınız ve uslubunuzdan önce erkek, sonra tesettur konusunu bahsetmenizden dolayı da hanım olduğunuz kanaatine sahib oldum. Her halûkarda evde kalarak mucadele etmenizi, akidevi mevzuya değinmediği sürece onlarla en güzel şekilde mucadele etmeni uygun görürüm. Hele ki bayansan dana da bu durum önem kazanmaktadır. Bu ayrıca kardeşlerine (dini) ulaşabilmen için de önemlidir.

Ailenizin size getirdiği sınırlandırmalar sizin uslubunuzdan mı yoksa İslam'a olan kinlerinden mi kaynaklanıyor bunu siz daha iyi bilirsiniz.

Foruma gelirsek, konu bölümlerine göre çeşitli sorularınızı sorabilirsiniz.

Hosbulduk tesekkur ederim.
Abdulmuizz fida hocam / abi
( nasil hitap edecegim bilemedim)
Soru bölümünü gördüm ama nasil soracagimi bilemedim yani cekindim açıkçası. Bir de benim sorum, forumdaki sorulari gorunce baya deve de kulak kalınca tanışma kisminda yazdim.
Fakat toparladikca zihnimdekileri sorularimi sorarim inşallah.

Ve uslup konusunca gelince, ailemi seviyorum.
Ne olursa olsun saygi hususunda isyankar tavrim yoktur.
Aslında hani islama karsi kin degil. Ben boyle hic dusunmemistim.
Mesela babam cok mitolojik bakar dinlere.
Yani sumerlere kadar gider ve size baska bir veri ortaya çıkartır. Paganvari bir yaklaşım.
Hümanizmi benimsemistir.

Fakat bir yola girdiginiz de hani bunun da bazi getirileri kurallari kaideleri oluyor.
Tesettüre kadar sıkıntı yoktu.
Açıkçası tam tesettüre riayet edemiyorum.
Yani etek ceket ve başörtüsü. Pardesü devreye giremedi.

Aslinda boyle de olunca içsel olarak sıkıntı cekiyorum çünkü samimiyet noktasinda kendimi yetersiz buluyorum.

Yani dediginiz gibi yavas yavaş oluyorsa ne bileyim duzene giriyorsa benim sabirsizligim diyeceğim bunlar ama oyle mi onu da bilemiyorum.

Ben simdi üniversite ogrencisiyim.
Akademik kariyerimi yapar, annemi babami tatmin edersem,hayat tecrubesi kazanmış olup, sonrasinda tekrar düşündükten sonra istedigimi yapabilirim onlara gore.
Su an icin tesetture girmek de din ile ilgili seylerle ugrasmakta hem yersiz hem de erken yine aileme göre.

Ama bunda kararli isem yolumu kendim tayin etmem gerekiyor.
Babama gore( bir cesit yildirma politikası)
Arkadaş cevrem cok ama islami cevrem yok denecek kadar az. Yurt dışında tanıştığım gruplar var ama oralara da param pulum yok nasil gideyim,kalayım.

Yazdikca uzatıyorum.uzattikca yazmasamiydim diyorum.
Ne yapayim bilmiyorum.

Zahmet edip cevap verdiğiniz tesekkur ediyorum tekrar.
Allah razi olsun.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
SelamunAleykum.

Öncelikle istişare etmene -bir kardeşin olarak- çok hoşnut oldum. İnşeallah muvaffak olursun.

Allah’tan bir rahmet sayesinde sen onlara yumuşak davrandın. Şâyet kaba ve katı kalpli biri olsaydın, elbette onlar etrafından dağılırlardı. O halde onları affet, onlar için (Allah’tan) mağfiret dile ve iş hususunda onlarla istişare et. Bir kerede azmettin mi artık Allah’a güvenip dayan. Şüphesiz Allah kendisine güvenip dayananları sever. (Âl-iİmran Sûresi, 159)

Abdurrahman b. Nâsır es-Sa’dî -Allah Teala Ona Merhametiyle Muamele Etsin- Bu Ayet-i Kerime Hakkında Şunları Söylüyor:
159- Allah’tan bir rahmet sayesinde sen onlara yumuşak davrandın. Şâyet kaba ve katı kalpli biri olsaydın, elbette onlar etrafından dağılırlardı. O halde onları affet, onlar için (Allah’tan) mağfiret dile ve iş hususunda onlarla istişare et. Bir kerede azmettin mi artık Allah’a güvenip dayan. Şüphesiz Allah kendisine güvenip dayananları sever.

(…) Daha sonra Yüce Allah, Peygamberine, Zatına karşı işledikleri kusurları affedip Allah’ın buyrukları hususundaki kusurları dolayısıyla onlara mağfiret dilemesini emretmekte ve böylelikle hem af hem de ihsan yolunu bir arada izlemesini istemektedir. “Ve iş hususunda onlarla istişare et.” Yani müşavereye/danışmaya gerek duyulan, üzerinde düşünülmesi ve incelenmesi gereken hususlarla onlarla istişare et. Çünkü istişarede dinî ve dünyevî bakımdan sayılması mümkün olmayacak kadar fayda ve maslahat vardır:

1- İstişare, Yüce Allah’a yaklaştırıcı ibadetlerdendir.

(…)

Şanı Yüce Allah, insanlar arasında ki aklı en mükemmel, ilmi en çok ve görüşü en üstün olan Rasûlüne dahi “iş hususunda onlarla istişare et” emrini verdiğine göre başkalarının bu konudaki tutumları nasıl olmalıdır?

Daha sonra Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Bir kere de azmettin mi,” yani sen, -gerekliyse- istişare yaptıktan sonra bir işi yapmayı da kararlaştırdın mı “artık Allah’a güvenip dayan.” Kendi güç ve yeteneklerinden uzaklaşarak Allah’ın güç ve kuvvetine güven. “Şüphesiz Allah kendisine güvenip dayananları” ve sığınanları “sever.”

(Abdurrahman b. Nâsır es-Sa’dî, Tefsîru’s-Sa’dî –Özlü Kur’ân Tefsiri-, Cilt: 1, Sahife: 392, 393)

Anne Babaya "İyi Davranmayı" Bırakma İnşeallah:

Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine of! bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle. Onları esirgeyerek alçakgönüllülükle üzerlerine kanat ger ve: Rabbim! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse, şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et! diyerek dua et. (İsrâ Suresi, 23-24)

Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e: −Amellerin hangisi Allah Azze ve Celle’ye daha sevgilidir? diye sordum. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Vaktinde kılınan namazdır.” Sonra hangisidir? dedim. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Ana babaya iyilik etmektir.” Sonra hangisidir? dedim. Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: −“Allah’ın yolunda cihad etmektir.” (Buhari 13/5973, Müslim 137/85)

Tavsiyem onlara -anne ve babana- içerisinde Allah Subhenehu ve Teala'ya isyan olmayan hususlarda itaat etmendir.

(Anlaşılan İslami Değerlerden Uzaklaşan Bir Ailen Var) Onları -Ailene- Şu Huslara Riayet Etmeye "Davet Et":

Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi: “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Muaz bin Cebel (Radiyallahu Anh)’ı Yemen’e gönderirken ona: ‘Şüphesiz ki sen, ehli kitap bir kavme gidiyorsun, onların yanına vardığın vakit önce onları La İlahe İllallah Muhammede’r-Rasulullah’a şehadet getirmeye davet et. Eğer onlar şehadet getirmede sana itaat ederlerse, Allah’ın kendilerine her gün ve gecede beş vakit namaz kılmayı farz kıldığını haber ver. Onlar bu beş vakit namaz kılma hususun da sana itaat ederlerse, Allah’ın kendilerine zekatı farz kıldığını, bu zekatın onların zenginlerinden alınıp fakirlerine verileceğini de haber ver. Onlar bu zekat hususunda da sana itaat ederlerse, onların yanında en kıymetli olan malı zekat malı olarak almaktan sakın ve mazlumun bedduasından kork. Çünkü mazlum ile Allah’ın arasında perde yoktur (duasına icabet eder)’ buyurdu.” (Buhari 1423, Müslim 19/29, Ebu Davud 1584, Nesei 2434, Tirmizi 625, Darimi 1/379, İbni Mace 1783, İbni Hibban Mevarid 156, Tabarani Mucemu’l-Kebir 12408, Ahmed 1/233, Begavi 1557)

Not: Allah'ın Rasulü (Sallahu Aleyhi ve Sellem) Taif'te sırf İslam'ı tebliğ ettiği için taşlandı. Nebevi metodun bir parçasıdır bu. İlla taşlanacaksın.

Abdulmuizz Fida Hocamız da cevap vermiş. İnşeallah yararlı olur.

Aleykum Selam,
Yorumunuz icin tesekkur ederim.
Zahmet etmissiniz sagolun.
İstisare konusu öğrendiğim gün hayatima geçirdim.
Anneme ve babama emin olun saygiliyim.
Kavga gürültü tarzi seyler ailemiz icinde olmaz zaten. Belirttigim gibi ailemi seviyorum.
Onlarinda beni sevdiklerini biliyorum.
Zamanla bir uzlaşma yolu varsa nasipte bir an evvel gelmesini bekliyorum.
Tesekkur ederim tekrar nasihatli yorumunuz icin.

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Foruma hoş geldin. Sana bu yolda edindiğim tecrübelerden küçük bir kısmını paylaşayım inşaAllah;

1) İslam haktır. Ve Hak olan her şeyde onu kabul edenle etmeyen her zaman ayrışır. Eğer ayrışma yoksa ortada bir samimiyet yoktur.
- Bugün tesettür konusunda uzlaşır/geçiştirir ya da kabul ettirirsin yarın karşına başka bir ayrışma noktası çıkar. Önce bu ayrışmanın neden olduğunu ve ailenin(başta kendinin) tanımını iyi yap.

2) Bu ayrışmalar esnasında senin tutumun çok önemli
- Yolun başındasın ve sakın şimdiden sivrilme. Hak bildiğini söyleme ya da takiye yap demiyorum. Siyaset yap, baktın ki tansiyon yükselecek geri çekil. Meselelere yukarıdan bak, geniş düşün anlık tepkiler verme.

3) Ehil olmadığın konularda konuşma ya da sorulara cevap verme, bilmiyorum de.
- Ailen sana hep akli yorumlamalarla gelecektir, sakın o sahaya gireyim deme. Çünkü akıl akıldan üstündür, bazen sen onu alt edersin bazen onlar seni ve çelişkiye düşen hep sen olursun, onlar değil.
- Bizim için rehber olan akıl değil nakildir. Kuran'dır, Sünnettir, Alimlerdir. Aklımız sadece onları yaşamak ve anlamak için araçtır. Asıl olan değildir. İlimle hemhal oldukça beni daha iyi anlayacaksın.

4) Ailene öğrendiklerini yaşadıklarını anlatırken tedrici metodu unutma.
- İslam tedrici gelmiştir. Önce Allah Subhanehunun ilah olduğunu beyan ve iman vardır. Sonra Cennet ve Cehennem haberleri. Sonra sonra hükümler ve ibadet emirleri gelmiştir. Namaz, oruç, tesettür gibi.
- Sana tavsiyem ailene ilahlık kavramanı anlatmadan tutupda "İslamda kol kesme" gibi konulara asla girme!

Şimdilik bunlar geldi aklıma, ve lütfen forumda soru sormaktan çekinme. "Yahu bu da sorulmaz ki şimdi" deme. Allah hidayet ve sabır versin.

Selametle.

A Çevrimdışı

akıncıbir

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evden ayrılmak kaçış gibi geliyor bana.Mücadele etmelisiniz.Babanızın Mitolojiye kadar inmesi aslında güzel bir olay.Sizinde mitolojiyi araştırmanız babanızla bu konuda görüş alış-verişinde bulunmanız faydalı olabilir.Birbirinizi anlamanız aslında ne aradığınızın ilk basamağını teşkil etmektedir.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Foruma hoş geldin. Sana bu yolda edindiğim tecrübelerden küçük bir kısmını paylaşayım inşaAllah;

1) İslam haktır. Ve Hak olan her şeyde onu kabul edenle etmeyen her zaman ayrışır. Eğer ayrışma yoksa ortada bir samimiyet yoktur.
- Bugün tesettür konusunda uzlaşır/geçiştirir ya da kabul ettirirsin yarın karşına başka bir ayrışma noktası çıkar. Önce bu ayrışmanın neden olduğunu ve ailenin(başta kendinin) tanımını iyi yap.

2) Bu ayrışmalar esnasında senin tutumun çok önemli
- Yolun başındasın ve sakın şimdiden sivrilme. Hak bildiğini söyleme ya da takiye yap demiyorum. Siyaset yap, baktın ki tansiyon yükselecek geri çekil. Meselelere yukarıdan bak, geniş düşün anlık tepkiler verme.

3) Ehil olmadığın konularda konuşma ya da sorulara cevap verme, bilmiyorum de.
- Ailen sana hep akli yorumlamalarla gelecektir, sakın o sahaya gireyim deme. Çünkü akıl akıldan üstündür, bazen sen onu alt edersin bazen onlar seni ve çelişkiye düşen hep sen olursun, onlar değil.
- Bizim için rehber olan akıl değil nakildir. Kuran'dır, Sünnettir, Alimlerdir. Aklımız sadece onları yaşamak ve anlamak için araçtır. Asıl olan değildir. İlimle hemhal oldukça beni daha iyi anlayacaksın.

4) Ailene öğrendiklerini yaşadıklarını anlatırken tedrici metodu unutma.
- İslam tedrici gelmiştir. Önce Allah Subhanehunun ilah olduğunu beyan ve iman vardır. Sonra Cennet ve Cehennem haberleri. Sonra sonra hükümler ve ibadet emirleri gelmiştir. Namaz, oruç, tesettür gibi.
- Sana tavsiyem ailene ilahlık kavramanı anlatmadan tutupda "İslamda kol kesme" gibi konulara asla girme!

Şimdilik bunlar geldi aklıma, ve lütfen forumda soru sormaktan çekinme. "Yahu bu da sorulmaz ki şimdi" deme. Allah hidayet ve sabır versin.

Selametle.

Duaniza amin.
..
Anladım, teşekkür ederim.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Evden ayrılmak kaçış gibi geliyor bana.Mücadele etmelisiniz.Babanızın Mitolojiye kadar inmesi aslında güzel bir olay.Sizinde mitolojiyi araştırmanız babanızla bu konuda görüş alış-verişinde bulunmanız faydalı olabilir.Birbirinizi anlamanız aslında ne aradığınızın ilk basamağını teşkil etmektedir.

Ben evden gitmek istemiyorum zaten.
Fakat fikir alisverisi yapiyorum, mitolojik diye giris yaptığınız zaman sizleri bilmem ama benim kafam bir hayli karışmıştı vakti zamaninda. Atıyorum mesela bir Gönül Tekin'i dinlediginizde baska bir boyuta geçiş yapıyorsunuz. "Bu baya Mantıklı aslında" yorumlari yapıyor dinleri ortadan kaldiriyor sonrasinda ise mantıklı gorunen mantığını kaybediyor filan.

Tesekkur ederim yorumunuz icin.

A Çevrimdışı

akıncıbir

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Objektif açıdan yapılan bir mitoloji yorumu hedeflerimizi, ideallerimizi ve iddialarımızı zenginleştirmekten uzak olur.Mitolojileri bilmek ve yerli yerine tarihi bir gerçekliği ile açıklamak için buna yaklaşımlarımızın İslami ölçülerde olması gerekmektedir.
Bu alanda yazılan sağlam eserlere başvurulursa hem mitolojiye muhatapları etkilemenin önü açılır hemde her şey yerli yerine oturur.
Kaynak olarak iki kitap önerebilirim;
Dr.Hakkı açıkalın'ın Yunan Mitolojisine farklı bir bakış
Salih Mirzabeyoğlu'nun Esatir ve Mitoloji eseri : Bu eserden kısa bir alıntı yapmak gerekirse mevzumuzu özetlemiş oluruz.

"Bizim eserimizin mahiyeti ise, insan ve toplum meselelerinin hâlline yönelik bir ideolocya manzumesine bağlı olarak ESATİR ve MİTOLOJİ’ye el atarken, onun Peygamberler tarihinin salkım saçak görünümlerinin usaresi olduğunu ve hurafeye karışmış dinî ve mistik motiflerin, tarih, ilim, sanat vesaireye âit verilerin aslı İslâm’da gösterilmesine âit, seçmeler niteliğinde; merkezde tecelli eden Peygamberlere âit hikmetler olmak üzere, niyeti çevreden merkeze bir usûl… Eserimizin ismi, hâliyle ESATİR ve MİTOLOJİ… Üstadım’ın, tarihçi Tonbe’ye atfen “İstikbâl İslâmındır, denenmemiş bir o var!” sözüne işaret ederek, NE GÜZEL BİR MEVZUUN VAR diye bana hazırlattığı İSTİKBÂL İSLÂMINDIR isimli eserim için, buna nisbetle bir İSLÂM TARİHİ’ne yer vermem istenmişti. O eserin benden istenişinin mânâsı, ne olduğu ve onun tarafından nasıl değerlendirildiği malûm… Bu eseri, Peygamberlerde tecelli eden hikmetler şeklinde ve sıra kaydında olmaksızın, İSLÂM TARİHİ, ama Allah Sevgilisi’nden bugüne uzanan çizgide değil de, Adem Aleyhisselâm’dan bugüne, zıtların onları hatırlatıcı ilgisi içinde, seçme ve tedaî usûlüyle verdik; İSTİKBÂL İSLÂMINDIR’ın mahiyetine bitişik addediyorum."

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
1. Mesele

Arkadaşlar vallahi ben bundan sıkıldım.
Ben zaten kiz olduğumu hic saklamadim ki.
Ilk mesajimda zaten belirttiğim gibi forum icinde yer alan bazi tesettur konularinda da belirttim.
Fakat bana akhi diyenede hayir ben akhi degilim de diyemem ki.
Birkac arkadas da adimin degisikligi uzerinden yorum atip abla olduğumu da belirtmis idi.

Ilk mesajimda da fida hoca tesettur bahsine kadar uslubumdan dolayi beni erkek sanmış idi.
Fakat bunun icin ozel bir cabam da yok.
Olduğu gibi yaziyorum,düz.

Erkek degil de kiz oldugum cikmis olsun hadi
Allah askiniza ne değişecek?

Herkesin cizgisi net, duruşu belli olduktan sonra ne değişebilir?

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Sayin Esma, o gunden bugune ne değişti aileme karsi tavrım ve onlarin bana tavrı nasil oldu sahur vakti ozet gecerim.
İse yarar olanlari alir
Bu bana uymaz dediğiniz yasanmisliklari almazsiniz.

E Çevrimdışı

Ebu Huzeyfe eş Şami

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
1. Mesele

Arkadaşlar vallahi ben bundan sıkıldım.
Ben zaten kiz olduğumu hic saklamadim ki.
Ilk mesajimda zaten belirttiğim gibi forum icinde yer alan bazi tesettur konularinda da belirttim.
Fakat bana akhi diyenede hayir ben akhi degilim de diyemem ki.
Birkac arkadas da adimin degisikligi uzerinden yorum atip abla olduğumu da belirtmis idi.

Ilk mesajimda da fida hoca tesettur bahsine kadar uslubumdan dolayi beni erkek sanmış idi.
Fakat bunun icin ozel bir cabam da yok.
Olduğu gibi yaziyorum,düz.

Erkek degil de kiz oldugum cikmis olsun hadi
Allah askiniza ne değişecek?

Herkesin cizgisi net, duruşu belli olduktan sonra ne değişebilir?
yanlis anlattim galiba. duruşta bir problem yok sadece şaşırdım o kadar.

M Çevrimdışı

M. Esma

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Ukhti sana kiz misin diye sormamin sebebi eger kizsan bu konu hakkinsa konusuruz diyecektim erkek olsaydin ozele yazmayacaktim ama kizsan konusabiliriz bu konuyu ama rahatsiz olacaksan bilemem yazmak istersen yazarsin bu konuya yazarak hata mi ettim su an bilemedim