Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Selamun Aleykum

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben ilk girisi karşılaştırmalı dinler tarihi uzerine araştırmalar yapan william chittik ile basladim.
Okuduğum bolumun yan dali olarak felsefeyi sevdiğimden islam felsefesi uzerine gittim ve karşıma 3 ciltlik seyyid huseyin nasr cikti.
Batidan yola cikinca ian dallas simdiki adi abdulkadir es sufi.
Mesela ne bilim hamilton gibb isimler.
Watt da burada karsima cikti.
Watta ilgi duymamin sebebi ozellikle arastirmasinda usenmeyip tum cahiliye zamanlari siirlerini dibene kadar incelemesi vs idi.
Ne var ne yoksa tariyorum.

Ailem de yüksek öğrenim gormemis kimse yoktur.
Tum kıyamette çevresel faktörden dolayı cikti zaten.

Zira tesettur kariyere engeldir ! Görüşü uzerine.
Su kitaplari okumanizi tavsiye ederim abla,

1.Gelin musluman olalim/mevdudi
2.islam oncesi mekke donemi-mekke iskence donemi-medine cihad donemi\ihsan sirri sureyya
3. Hayatus sahabe serisi mahmut sakir

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
M.Esma kardeşime hitaben,

Forumdaki bazi yorumlari okudugun zaman goreceksin ki pek çoğumuzun hayatlari ikiye ayrılıyor oncesi ve sonrasi diye.
Bazilarimiz bunu hafif atlatabilirken bazimizin hayatinin ise daha cafcaflı olduğunu göreceksin.

Reel de tanışmış oldugum insanlarin evvelki yaşamlari kitap olacak şekilde.

Bir sürü insanla istişare yaptım. Cikmaza girdim.
Yeri geldi pes ettim yeniden basladim.

Herkes kendi ailesi, cevresi,mensup olmus olduğu cemaatle sekillenirken vermis olduklari tavsiyeler pek cok ortak noktada bulustu.
Fakat en onemlisi -> Sabır..

Şu da cok önemli.
Kadin olmamiz hususundan dolayi bu icinde bulunduğumuz durum istismara da açıktır ki,
Tirnak icinde "Musluman" olsun ya da olmasin inan bana bundan istifade etmek isteyecek insanlar da vardir. Inan bana çok dinledim.

Benim şu dunyada bir sirt cantam vardir.
Hayatim onun icinde. Onceden de boyle idi seyyahligi sevdiğim için.( garip ki bu ailem tarafından cok da destek görmüştür)

Babam bana sirt cantami verip kapıyı gösterdiği vakit " bana samimi oldugunu ispat et o zaman" diye evden gonderdiginde, peki dedim sadece.

Ama inan ne yapacağımi bilmeden.

Teyzem Allah ondan razı olsun, aynı goruste olmasak da beni himaye etti ve ayri eve ciktik.

Burada bir yerde yazmistim.
Hafta sonlari dışında ailemin evine girmeme babam musaade etmiyor zira kucuk kardeslerimi de etkliyecegimi düşünüyor.

Şunu ozellikle belirtmek de isterim.
Ne annem ne de babam ne de araya giren aile buyuklerimin hicbiri ile kavga etmedim.

Zaten bu söz konusu olamaz da ( aile ici kaideler)
Babam anlatti ben dinledim
Annem ağladı ben dinledim
Sartlar koyuldu, bozuldu, yıldırma politikaları uygulandı,beyni yikandi diye psikologlara götürüldü vs. Neler neler...

Tesetture meselesine kadar hevestir gecer ile idare ettik.

O vakte kadar bazen basimi kapatiyor eve girişte açtığım oluyor kimse pek anlamiyordu ama
Bu bana cok riyakarca geliyordu.

Benim hic hayatimda gri olmamistir, Esma kardeşim,
Ya siyahtir ya beyaz.
Bunu aşılayan da babamdir üstelik.

Geçen sene ramazan buna son verip kapandim.
6 aydan fazladir ayri yasiyorum.

Fakat bunun da cok zor oldugunu bilmelisin.
Sıfır hayat, ev, geçim bitmek bilmeyen masraflar cok zor.

Sabr et
Bolca dua et.
Uyanik ol.
Duygusal çöküşlerinde hata yapmamaya çalış, istifade etmek isteyenlere temkinli ol
Kimseye güvenme öyle.
Kendine mukayyet ol.
Acele karar verme.
Aile içi çözüme odaklan.
Çevrendeki insanlar konusunda seçici ol.
Zaman geçince ilk alevi kalmıyor.
Taraflar sakinlesiyor, bir yol bulunuyor.

Watsabi kaldirmadan once babam bana bir karikatür gonderip

Ay alketa musluman olmus diye mesaj atmisti

Bende ona tek derdimiz bu olsun birader diye karşılık vermiştim:))

İlişkim bu şekil bu aralar:))
Duzelecek insallah.

Allah hepimize yardim etsin.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Su kitaplari okumanizi tavsiye ederim abla,

1.Gelin musluman olalim/mevdudi
2.islam oncesi mekke donemi-mekke iskence donemi-medine cihad donemi\ihsan sirri sureyya
3. Hayatus sahabe serisi mahmut sakir

2. Numarayi okudum.

1 numarayi forumda tavsiye uzerine gordum not almistim.

3 le beraber sipariş ederim insallah tesekkur ederim sagolasin.

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biz daha ne yaşadık ki kardeşlerim hiç. Ben iki evladımdan oldum, yuvam yıkıldı sırf akideyi yaşıyorum peçeliyim diye. Ama öyle hayatlara şahit olup duydum ki, vallahi utandım şikayetimden ve durdum. Demem o ki sahabenin yaşadığının binde biri nispetinde bişey yaşamış değiliz inanın ki. Rotası dünya olan insanlara bazı şeyleri anlatmak zordur unutmayın. Yapılacak şey belli sükunet ve sabır. Rabbim hidayet dilemiş ise onu geri çevirecek olan yoktur dilememişse de biz yine sabır eder duamızı ederiz bi iznillah. Rabbim ayaklarımızı dini üzre sabit kılsın. Allahumme Amin..

Muhammed El Turki Çevrimdışı

Muhammed El Turki

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
‘’(Ey müminler) yoksa siz, kendinizden öne geçen (ümmet)lerin (yaşanıp) mesel (olmuş hal)leri, siz(in başınız)a da hiç gelmeden cennete gireceğinizi mi zannettiniz? Onlara (öylesine) şiddet (korku, fakirlik)ler ve sıkıntı (hastalık ve acı)lar isabet etti ve (öyle) sarsıldılar ki, peygamber(leri) ve onunla beraber iman edenler:’Allah’ın yardımı ne zaman gelecek’ dediler. (İşte o zaman Mevla Teala tarafından onlara) ‘Haberiniz olsun ki, şüphesiz Allahu Teala’nın yardımı pek yakındır’ denildi.’’(Bakara 214)

Allah sabrini versin abla