Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Taliban'nın Pakistan'daki Askeri Okula Baskını

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cehalet başa bela.
Mükellef olmak ergenlikle başlar. Bu tek basina yeterli bir cevap bence. Ayrica askeri eğitim verilen bir noktadan bahsediliyor. Resimlerdeki kazik kadar herifler mi cocukmus. Biraksinlarmis onlari Onlar da sonra elinde silahla mucahite kursun sıksın
Islami kurallari islama göre tarif edilmeli.

Yazık. Yapılan yorum ve Analizler in cogu kimilerinin cehaletini ne de guzel ortaya çıkarmış

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bilge bir sokak serseri abim derdi ki "daha iyisini yapamıyorsan susacaksın." :)

cihad etmeyip evden eleştirmek çok basit değil mi? dediğim gibi eleştirecekse cihad ehli eleştirsin biz değil çünkü gerçekten cihad hakkında insanların kafası zaten kaymaya meyilli bari biz yapmayalım.

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abi bankaya saldırı düzenlemenin sebebi nedir ve bu saldırıda kim hedef alındı?

abi haberde söyle yaziyor:

"Afganistan güvenlik güçleri mensuplarının maaşları, bu banka üzerinden ödeniyor."

Saldirinin sebebi bu olabilir

heycan Çevrimdışı

heycan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bilge bir sokak serseri abim derdi ki "daha iyisini yapamıyorsan susacaksın." :)

cihad etmeyip evden eleştirmek çok basit değil mi? dediğim gibi eleştirecekse cihad ehli eleştirsin biz değil çünkü gerçekten cihad hakkında insanların kafası zaten kaymaya meyilli bari biz yapmayalım.
sokak serseri abi doğru demiş : )

Sayfullah at-Turki Çevrimdışı

Sayfullah at-Turki

حَسْبُنَا ٱللَّهُ وَنِعْمَ ٱلْوَكِيل
İslam-TR Üyesi
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Pakistan subay - astsubayları hangi okul mezunlarıdır ?

Böyle sorduguna göre gecen Pakistan Talibaninin saldirdigi okuldan mezunlardir muhtemelen.

Bir sey demedim seyh kardes bir soru sormus bende cevap verdim. : )

Abdulmuizz Fida

Admin
Taliban allah onlardan razi olsun cevabi vermis zaten.

"Saldırıyı üstlenen Taliban ise, ölenlerin Amerikan özel kuvvetlerinden olduğunu ileri sürdü."
İstişhadi yapan şehid mucahid, ölenlerin kimliklerini mi bildirmiş?
Amerikalıların öldüğü vâki, fakat öğrenciler de öldü. Çünkü kırtasiye malzemesi dağıtılıyorken eylem yapılıyor. Ayrıca Taliban, eylemde öğrenci ölmedi diye bir açıklama da yapmıyor.

Haber:

Afganistan’ın Pervan kentinde bir okulda, Amerikan askerlerinin malzeme dağıttığı sırada düzenlenen intihar saldırısında ikisi polis 13 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda ölenlerin 11′i öğrenci.

Pervan kentin Bagram ilçesinin Emniyet Amiri Muhammad Masum Farzayi, Amerikan askerlerin bir okulda kırtasiye malzemesi dağıtığı sırada bir intihar eylemcisinin okula girip yanındaki bombayı patlattığını söyledi. Farzayi, “Patlama sabah erken saatlerde meydana geldi. 11 lise öğrencisi ve iki polis hayatını kaybetti. Yedi sivil ile bir polis de yaralandı” dedi.

Saldırıda Amerikan askerlerinin de zarar gördüğünü belirten Farzayi, bu konuda daha fazla bilgiye sahip olmadığını kaydetti.

Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid ise yaptığı yazılı açıklamada, Pervan kentinin Bagram ilçesinde düzenledikleri bir intihar saldırısında 15 Amerikan özel kuvvet mensubunun öldüğünü öne sürdü. Taliban sözcüsü, olayda Afgan polisinin de kayıp verdiğini iddia etti.

http://www.haber999.com/2014/07/08/afganistanda-okulda-intihar-saldirisi-13-olu/

Afganistan’da intihar saldırısı: Voleybol maçında en az 40 kişi öldü
http://www.diken.com.tr/afganistanda-intihar-saldirisi-voleybol-macinda-en-az-40-kisi-oldu/

Kuteybe Çevrimdışı

Kuteybe

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben medyanin iddialarina degil talibanin aciklamasina bakiyorum. Taliban ogrencileri hedef almamis direk amerikan ve kukla polisleri hedef almistir. Eger bu saldirida istemeden bor cocuk olmusse bu talibanin isteyerek yaptigini ve cocuklari hedef aldigini gostermez. Ikiz kulelerde de cocuk olabilirdi ama kimse cocuklar olsun diye orayi secmedi. Arada bariz fark var

Abdulmuizz Fida

Admin
İkiz kulelere gitme hemen. Okulda öğrencilere kırtasiye dağıtılırken istişhad yapılıyor!
Bir taraf 11 öğrenci öldü açıklaması yapıyor ve 2 amerikalı öldü deniyor.
Diğer tarafta, Öğrenci ölmedi demiyor, fakat amerikalı öldü deniyor.

Taliban, kendi eylem yapıyor, farklı bir açıklama yapması beklenemez. Ama biraz o ortamları .. neyse .

Yâni kardeşim, böyle bir yerdeki (Askeri olmayan okul !) eylemde sivil öğrenci ölmesi kuvvetli muhtemel, hatta ölmemesi mucize gibidir.
Nitekim Pakistan Talibanının da askeri okulda yaptığı eylemde subaylardan da ölen vardı!

Bu tür eylemleri yapabilen Afgan Talibanının, Pakistan Talibanının eylemi hakkında açıklamasındaki siyaseti düşünemezsen, böyle mucahidleri kınar ve çelişkiler içerisinde kalırsın! Çünkü Afgan Talibanının tek eylemi bu da değildir. Ben bunu Afgan Talibanını kınadığımdan değil, onayladığımdan, aksine sizi kınadığımı belirtmek için yazıyorum!

Kuteybe Çevrimdışı

Kuteybe

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İkiz kulelere gitme hemen. Okulda öğrencilere kırtasiye dağıtılırken istişhad yapılıyor!
Bir taraf 11 öğrenci öldü açıklaması yapıyor ve 2 amerikalı öldü deniyor.
Diğer tarafta, Öğrenci ölmedi demiyor, fakat amerikalı öldü deniyor.

Taliban, kendi eylem yapıyor, farklı bir açıklama yapması beklenemez. Ama biraz o ortamları .. neyse .

Yâni kardeşim, böyle bir yerdeki (Askeri olmayan okul !) eylemde sivil öğrenci ölmesi kuvvetli muhtemel, hatta ölmemesi mucize gibidir.
Nitekim Pakistan Talibanının da askeri okulda yaptığı eylemde subaylardan da ölen vardı!

Bu tür eylemleri yapabilen Afgan Talibanının, Pakistan Talibanının eylemi hakkında açıklamasındaki siyaseti düşünemezsen, böyle mucahidleri kınar ve çelişkiler içerisinde kalırsın! Çünkü Afgan Talibanının tek eylemi bu da değildir. Ben bunu Afgan Talibanını kınadığımdan değil, onayladığımdan, aksine sizi kınadığımı belirtmek için yazıyorum!
Dikkat edersen ben bu olaylara iliskin degil genele yonelik aciklama yaptim. Islamda cocuk buluga ermeyen kimselere denir. Bati literaturunde ise 18 yasina basmamis kisiye.

Pakistanda olenlerin yasini bilmiyorum. Islama gore cocuklar oldurulmez onu biliyorum.

Bir yanlisi bize yakin insanlarin yapmasi onu mesru kilmaz. Peygamber efendimiz ya rabbi halidinyaptigindan beriyim demisti hatirlarsaniz.

Burda afgan talibanida olayin islama gore yanlis bir hedef olduguna bakarak biz bundan beriyiz demis olabilir. Nitekim pazaryerlerine ve ibadet hanelere yapilan saldiridan beriyiz demeleri gibi.

zindabad Çevrimdışı

zindabad

زينداباد
İslam-TR Üyesi
ESSELAMU ALEYKUM
TTP NİN YAPTIĞI BU SALDIRIYI ELEŞTİRME KONUSUNDA , GÖRDÜĞÜME GÖRE BAZI KARDEŞLER İFRATA BAZI KARDEŞLERDE TEFRİTE KAÇMIŞ.
BİR ÇOK MESELEDE OLDUĞU GİBİ BU MESELEDE DE BAZI KARDEŞLER AT GÖZLÜĞÜ TAKARAK YORUM YAPAN KARDEŞLERİN TAM OLARAK NEDEMEK İSTEDİĞİNİ ANLAMAMIŞ. BURASI BİR FORUMSA HERKES EDEBİ ÖLÇÜLER DAHİLİNDE DÜŞÜNCESİNİ PAYLAŞABİLİR. SİZE GERÇEKTEN AÇIK OLAN BİR MESELE BAŞKA BİR KARDEŞE AÇIK OLMAYA BİLİR.SAVUNDUĞUMUZ ŞEYİ DAVETÇİ KİMLİĞİNE BÜRÜNÜP KARŞI TARAFA ANLATMALIYIZ.AYRICA HER PAYLAŞILAN KONUYU PAYLAŞAN KİŞİ SAVUNUYOR ANLAMINDA DÜŞÜNMEMEK LAZIM.
SALDIRI HAKKIN DA :
KARDEŞİM BİR ALİMİN YAPTIĞI BİR AMELİ ANCAK YİNE NASIL BİR ALİM ELEŞTİRE BİLİRSE , BİR MÜCAHİD GRUBUN YAPTIĞI VE ANLAŞILMASI ZOR, KAPALI OLAN BİR AMELİ YİNE FERASETLİ RABBANİ BİR MÜCAHİT GRUP VE ALİM ELEŞTİRE BİLİR. (KABUL VE RED AÇISINDAN). VE BİR MUCAHİDİ ELEŞTİRMEK ONDAN BERİ OLDUĞUMUZ MANASINA DA GELMEZ.TIPKI EL KAİDE VE AFGAN TALİBANIN, TTP NİN YAPTIĞI BU SALDIRIYI ELEŞTİREREK ONLARDAN BERİ OLMADIĞI GİBİ.
BUNDAN SONRA BİZE DÜŞEN BU BU MÜCAHİT GRUPLARIN YAPTIĞI ÖLÇÜDE ELEŞTİRİ YAPMAK OLMALIDIR.
BAZI KARDEŞLERİN ÇOK TEKRARLADIĞI '' BÖYLE KLAVYENİN BAŞINDA OTURARAK MÜCAHİTLERİ ELEŞİREMEZSİN, SEN YERİNDE OTURUYORSUN KARININ YANINDA VS. GİBİ SÖZLERİNDEN VAZGEÇMELERİ LAZIM. KARDEŞ BURDA KİMSE KİMSENİN MÜCAHİD OLUP OLMADIĞINI BİLMİYOR. KİMİN CİHADA GİDİP GELDİĞİNİ , KİMİN GİDEMEDİĞİNİ,KİMİN MÜCAHİTLER İÇİN NELER YAPTIĞINI KİMSE BİLMİYOR GENEL OLARAK. KİMSEDE BÖYLE FORUMLARDA BEN MUCAHİDİM DEMEZ.KALDI Kİ AÇIK OLAN BİR MESELEDE MÜCAHİD OLSUN OLMASIN BİR MÜSLÜMAN, EDEB ÖLÇÜSÜNDE BİR MÜCAHİD HAKKINDA KONUŞA BİLİR. KİMSE CİHADETTİ DİYE CENNETİ GARANTİLEMEDİ. CİHAD ETMEK BAŞKA BİR ŞEY CİHAD EDİP MÜCAHİD HAYATI YAŞAMAK BAŞKA BİR ŞEY.
ZAHİREN, TTP NİN YAPTIĞI BU AMELİYEYİ, EL KAİDENİN YAPTIĞI VE İÇİNDE SİVİL , ÇOCUK KADINLARIN ÖLDÜĞÜ AMELİYLER GİBİ İÇİMİZ RAHAT BİR ŞEKİLDE KABULLENEMİYORUZ, AMA TALİBAN VE HALKININDA MEŞRU SAVUNMA HAKKININ ONLARI BU YAPTIKLARI EYLEME SÜRÜKLEMEK ZORUNDA BIRAKTIĞINI DÜŞÜNÜP ONLARA OLAN HÜSNÜ ZANNIMIZI ASLA KAYBETMİYORUZ. PAKİSTAN HALKINININ YAŞADIĞI BU ACIYI TALİBAN HALKI YILLARDIR YAŞAMAKTADIR HEMDE YEDİDEN YETMİŞE.
TÜM MESELELERDE OLDUĞU GİBİ TÜRKİYELİ CEMAAT ÖNDERLERİ TALİBAN HALKINA YAPILAN ZULUM HAKKINDA YILLARCA SINIFTA KALMIŞTIR.AMA KAFİR MEDYANIN YAYGARASINA KAPILIP BÜTÜN DÜNYA DEVLETLERİNDEN BİLE MEŞRU VE ADİL OLAN TALİBANI YERDEN YERE VURARAK KAFİRLERİN EKMEĞİNE YAĞ SÜRMÜŞTÜR.VARSA BU YAZIYI OKUYAN O CEMAAT ÖNDERLERİNİN MENSUPLARINA SESLENİYORUM HOCALARINIZA SÖYLEYİNKİ BİRAZDA ABD NİN AFGAN HALKINA ÇİNLİLERİN TÜRKİSTAN HALKINA. BUDİSTLERİN ARAKANLILARA VS. VS. YAPTIĞI İNSANLIK DIŞI BARBARCA ZULUMLERDEN BAHSETSİNLER. AMA SESLERİ TALİBANI ELEŞTİRDİKLERİ KADAR YÜKSEK ÇIKSIN, AMA GÖZLERİNDEN EL KAİDEYİ, ZEVAHİRİYİ,USAMEYİ, ELEŞTİRİRKEN ÇIKAN ALEVİ GÖRMEK İSTİYORUZ,3 AY 5 AY TC ZİNDANLARINDA KALIP VELVELE YAPAN HOCALAR EBU GARİP, GUANTANAMO, PAKİSTAN ZİNDANLARINDA YERALTLARINDA YATAN MÜMİN VE MÜMİNELER İÇİN DE BİR DUA BİR HAYKIRIŞ LUTUF BUYURSUNLAR.NE O KAFİRLERE KARŞI MERHAMETLİ MÜMİNLERE KARŞI ACIMASIZLARMI YOKSA.

Son düzenleme:
dogeradem Çevrimdışı

dogeradem

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim büyük harfle okumak zor oluyor :)

buyrun buradan okuyun :)

esselamu aleykum

ttp nin yaptığı bu saldırıyı eleştirme konusunda , gördüğüme göre bazı kardeşler ifrata bazı kardeşlerde tefrite kaçmış.

bir çok meselede olduğu gibi bu meselede de bazı kardeşler at gözlüğü takarak yorum yapan kardeşlerin tam olarak nedemek istediğini anlamamış. burası bir forumsa herkes edebi ölçüler dahilinde düşüncesini paylaşabilir. size gerçekten açık olan bir mesele başka bir kardeşe açık olmaya bilir.savunduğumuz şeyi davetçi kimliğine bürünüp karşı tarafa anlatmalıyız.ayrıca her paylaşılan konuyu paylaşan kişi savunuyor anlamında düşünmemek lazım.

saldırı hakkın da :

kardeşim bir alimin yaptığı bir ameli ancak yine nasıl bir alim eleştire bilirse , bir mücahid grubun yaptığı ve anlaşılması zor, kapalı olan bir ameli yine ferasetli rabbani bir mücahit grup ve alim eleştire bilir. (kabul ve red açısından). ve bir mucahidi eleştirmek ondan beri olduğumuz manasına da gelmez.tıpkı el kaide ve afgan talibanın, ttp nin yaptığı bu saldırıyı eleştirerek onlardan beri olmadığı gibi.

bundan sonra bize düşen bu bu mücahit grupların yaptığı ölçüde eleştiri yapmak olmalıdır.
bazı kardeşlerin çok tekrarladığı '' böyle klavyenin başında oturarak mücahitleri eleşiremezsin, sen yerinde oturuyorsun karının yanında vs. gibi sözlerinden vazgeçmeleri lazım. kardeş burda kimse kimsenin mücahid olup olmadığını bilmiyor. kimin cihada gidip geldiğini , kimin gidemediğini,kimin mücahitler için neler yaptığını kimse bilmiyor genel olarak. kimsede böyle forumlarda ben mucahidim demez.kaldı ki açık olan bir meselede mücahid olsun olmasın bir müslüman, edeb ölçüsünde bir mücahid hakkında konuşa bilir. kimse cihadetti diye cenneti garantilemedi. cihad etmek başka bir şey cihad edip mücahid hayatı yaşamak başka bir şey.

zahiren, ttp nin yaptığı bu ameliyeyi, el kaidenin yaptığı ve içinde sivil , çocuk kadınların öldüğü ameliyler gibi içimiz rahat bir şekilde kabullenemiyoruz, ama taliban ve halkınında meşru savunma hakkının onları bu yaptıkları eyleme sürüklemek zorunda bıraktığını düşünüp onlara olan hüsnü zannımızı asla kaybetmiyoruz. pakistan halkınının yaşadığı bu acıyı taliban halkı yıllardır yaşamaktadır hemde yediden yetmişe.

tüm meselelerde olduğu gibi türkiyeli cemaat önderleri taliban halkına yapılan zulum hakkında yıllarca sınıfta kalmıştır. ama kafir medyanın yaygarasına kapılıp bütün dünya devletlerinden bile meşru ve adil olan talibanı yerden yere vurarak kafirlerin ekmeğine yağ sürmüştür.

varsa bu yazıyı okuyan o cemaat önderlerinin mensuplarına sesleniyorum :

hocalarınıza söyleyinki birazda abd nin afgan halkına çinlilerin türkistan halkına. budistlerin arakanlılara vs. vs. yaptığı insanlık dışı barbarca zulumlerden bahsetsinler.

ama sesleri talibanı eleştirdikleri kadar yüksek çıksın,

ama gözlerinden el kaideyi, zevahiriyi, usameyi, eleştirirken çıkan alevi görmek istiyoruz,

3 ay 5 ay tc zindanlarında kalıp velvele yapan hocalar ebu garip, guantanamo, pakistan zindanlarında yeraltlarında yatan mümin ve mümineler için de bir dua bir haykırış lutuf buyursunlar.

ne o kafirlere karşı merhametli müminlere karşı acımasızlar mı yoksa.?