Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2016 Ramadan Bayramı - Şevval Hilali Gözüktü Mü?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
ÖNEMLİ Duyuru:

Hilal gözükmediğinden dolayı yarın Ramadan'ın 30. günü olub, Bayramın 1. Günü Çarşamba'dır.

Her sene lâik devlet, vatandaşlarını 'İslam ülkeleri olarak bu sene vahdet üzerine anlaştık, müslumanlar aynı anda bayram yapacak' diye ilan edib kandırarak, 2 sene önceden Ramadan'ı 29 gün olarak Salı gününü takvimde basarak Bayram ilan eden Türkiye tek kaldı! Ramadan'ın 30. günü bayram yapıp yiyeyecek!
Malezya, Endonezya, Avustralya, Japonya, Kuzey Amerika, Avustralya, Suudi Arabistan, Irak, Bahreyn, Ürdün, Nijerya, Mısır, Filistin, Sudan, Yemen, Kongo, Katar, ve birçok Arab ülkesinde ise bayramın 1. günü Çarşamba'dır.

Salı günü Ramadan'ın 30'u olduğundan, oruc tutmak farzdır. Kur'an-ı Kerim ve Sunnete göre hareket eden İslam Ummetine uyalım.

Suudi Arabistan Yüksek Yargısından yapılan açıklamada, "Ramadanın 29'u pazartesi günü yapılan toplantı sonucu hilalin görülmemesi ve Peygamber Efendimizin, 'Hilali görmediğiniz zaman ramazanı 30 güne tamamlayın' hadisine binaen Salı günü Ramadan ayının 30'uncu günü olarak oruç tutulacak" ifadesine yer verildi.
Ramadan Bayramının 1'inci gününün 6 Temmuz Çarşamba günü olacağı vurgulanan açıklamada, ramadanda yapılan ibadetlerin kabul ve bayramın İslam dünyası için hayırlı olması temenni edildi.

Ürdün devlet televizyonunun haberinde de Başyargıç Ahmed Halil'in yanı sıra üst düzey din adamlarının yer aldığı şura, bugün ramadan ayının son günü olduğunu ve Ramadan Bayramı'nın çarşamba başlayacağını bildirdi.

Irak'ta Sunni Vakfı da Çarşamba gününün Ramadan Bayramı'nın ilk günü olacağını duyurdu.

Sünni Vakfı'ndan yapılan açıklamada, salı gününün ramazan ayının son günü olacağı, Ramadan Bayramı'nın da çarşamba günü başlayacağı belirtildi.
Benin'deki İslam Konseyi bayramın ilk gününü Çarşamba olarak duyurdu.

Not: Haberi Suudi Arabistanda ilim talebesi kardeşimden de teyid ettim

Rasulune uyanla, rejimine uyanı;
Kitabına uyanla, kitabına uyduranı ortaya çıkaran Allah'a hamd olsun.

B Çevrimdışı

Bir tutam ilim

إِنَّ الدِّينَ عِندَ اللّهِ الإِسْلاَمُ
İslam-TR Üyesi
bayram namazı nasıl kılacağız ?

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Diyanet hilali gözeten bir kurum olmadığı için elbette aralarında itilaf olacaktır. Türkiyeden hilali gözetleyen kardeşlerimiz var, onlardan gelecek mesajı bekliyorum. ALLAH (c.c) bu konuda quran ve sünnete uyan kardeşlerimizden razı olsun
Ahi sonucu burayada yazalım inşeallah

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Elhamdülillah bir gün daha nasip oldu son teravih namazımızı eda edelim inş

Ebu Hayseme Çevrimdışı

Ebu Hayseme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selâmün aleyküm benim yarın tutmam çok zor.Ailem ile iç içe yasamaktayim üstüne memleketteyim.durumum ve davranislarim doğrultusunda sapık ilan edildim zaten.Sözlerimin tesiri yok.ne yapmamı önerirsiniz ? Allah razı olsun.

Dualaşalım seninle inşaAllah, zira aynı durumdayız. Eğer sabah kahvaltı sıkıntısı olursa uyuyuver.

E Çevrimdışı

Ebu Munzir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum. İmam şafii ve imam şibli bayram konusunda beldenizdekilere itaat edin diyormuş ? Biri bana boyle dedi. Doğru mu ?

Kardes, İmam Şafi ve Şibli'nin bu sözü söyleyip söylemediklerini bilmiyorum ama söylemiş olsalar bile bu sözü iki adil müslümanın hilali gördüm şehadetini Darul İslamdaki mümin veliyulemri kabul ettiği için itaat edin demişlerdir büyük ihtimal.

Zira tüm mezhep imamları hilalin gözetlenmesi gerektiği konusunda ittifak etmiştir. Yani icma var bu konuda. Ayrıca itaat'ten bahsetmişsin? Türkiye İslam devleti değil, başımızda ululemr yok. Biz kafir bir devletin kurumuna (hıyanete) veya memurlarına neden itaat edelim?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Selâmün aleyküm benim yarın tutmam çok zor.Ailem ile iç içe yasamaktayim üstüne memleketteyim.durumum ve davranislarim doğrultusunda sapık ilan edildim zaten.Sözlerimin tesiri yok.ne yapmamı önerirsiniz ? Allah razı olsun.

Yanıma gel akhi

HCT Çevrimdışı

HCT

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Dualaşalım seninle inşaAllah, zira aynı durumdayız. Eğer sabah kahvaltı sıkıntısı olursa uyuyuver.

Mücadeleye devam kardeşler, ben de geçtim aynı sıkıntılardan şimdi çok şükür tabii oluyorlar. Allah yardımcınız olsun

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İkna konusunda hadisi sununca bir sorun olmadi elhamdulillah yarin orucuz aile ile ic ice yasayanlar sabah kalksin namaza cikiyorum diye gitsin 2 saat sonra eve gelsin sonra gene gitsin yemek vakitlerinde goz onunde olmayin yeter :) ALLAH ZULCELALİ VEL İKRAM YARDİMCİMİZDİR. HASBUNALLAHİ VE NİMEL VEKİL.RASULE UYUN Bİ İZNİLLAH

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum...
Kardeşlerim...
Bizzat şevval hilalini gözetlemeye çikamadim.
Aldigim sağlam bütün bilgilere gore yarin bayram degil.
Bayram Allahin izniyla ve lutfuyla ÇARŞAMBA GÜNÜ olacaktir.
Rabbim amellerimizi makbul buyursun...

(FİKRETTİN KOÇ)