Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

2021 Sahurcular Konusu

Abdulafuv Çevrimdışı

Abdulafuv

Hak Ehli Susarsa Batıl Ehli Kendini Hak Zanneder
İslam-TR Üyesi
Amr ibni As Radiyallahu Anhın rivayet ettiği bir hadiste Resulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem bu farkı şöyle bildirir:

"Bizim orucumuzla Ehl-i Kitabın orucunu ayıran fark sahur yemeğidir."

(Müslim, Sıyam: 46; Ebu Davud, Savm: 15; Tirmizi, Savm: 17; Nesai, Savm: 27)

Hayırlı sahurlar kardeşlerim

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
İlim ehline yakışan şey şartlar ne olursa olsun vakardır, tevazudur, sözünün değerini yere düşürmemek ve ilmin izzetini korumaktır. Öfkeden, sözün şehvetinden, gündemin ve güncelin akışına kapılmaktan her koşulda uzak kalmayı bilmektir.

Ferhat Kardaş

Hutve Çevrimdışı

Hutve

Cihadın farz oldğu yerde gözyaşı dğl ter dkmk grkr
İslam-TR Üyesi
Şeyh Abdurrahmân es-Sa'di (rahmetullahi aleyh)

''Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır'' ayetinin tefsirinde şöyle dedi:

''Bu gecede yapılan bir amel, böyle bir gecenin bulunmadığı bin aydaki amelden daha üstündür, daha hayırlıdır. Bu ise akılları hayrete ve dehşete düşüren işlerden biridir. Çünkü yüce Allah, güç ve takati çok cılız olan bu ümmete böyle bir gece ile lütufta bulunmuştur. Bu gecede yapılan bir amel, bin aylık bir gecedeki amele denk, hatta daha üstün ve değerlidir. Bu ise yaklaşık seksen küsûr gibi oldukça uzun ömür yaşayan bir insan ömrüne denktir.''

Tefsiru'l-Kerimi'r-Rahman,
Şeyh Abdurrahman es-Sadi

Abdullahyuşa Çevrimdışı

Abdullahyuşa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Eğâr ibn Yesâr el Müzenî (Allah Ondan razı olsun)'den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuşlardır:

"Ey insanlar Allah'a tevbe edin, O'ndan affedilmenizi isteyiniz, çünkü ben O'na günde yüz defa tevbe ederim."

(Müslim, Zikir 42)

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
Ramazan'ın son on günü ilk yirmi gününden daha faziletlidir. Her sevabı büyük olan amelin son on günde ecri daha da büyüktür. Bu günlerde ki az amelin mizanda karşılığı çoktur.

-Abdulaziz al-Tarifi

Ahzab21 Çevrimdışı

Ahzab21

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey insanlar! Ben size nasihat ediyorum. Ben size karşı şefkatliyim. Kabrin dehşetinden korunmak için gece yarısı namaz kılın. Kıyametin sıcağından korunmak için oruç tutun, en zor günün korkusundan uzak durmak için infakta bulunun.

Ebu Zer Gıfari (Radiyallahu anh)

bahadır571 Çevrimdışı

bahadır571

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
'Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin. Göklerin ve yerin yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin. Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat.'
Yûsuf Suresi 101. Ayet

Hutve Çevrimdışı

Hutve

İslam-TR Üyesi
Dün ikindi namazından sonra sabah-akşam zikirlerini yapacaktım. İftardan sonra yaparım deyip akşam zikirlerini erteledim. İftardan sonrada akşam zikirlerini yapmadım. Akşam yaslandığım duvarda akrep varmış sırtımdan maalesef beni soktu. Hastaneye gidene kadar zehir omuzundan başlayıp sırtıma, koltuk altima doğru yayıldı. Hastanede panzehir iğnesi vurdular. Elhamdülillah iyi oldum. Diyeceğim o ki, sabah-akşam zikirlerini ertelemeyin : )

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Dün ikindi namazından sonra sabah-akşam zikirlerini yapacaktım. İftardan sonra yaparım deyip akşam zikirlerini erteledim. İftardan sonra akşam zikirlerini yapmadım. Akşam yaslandığım duvarda akrep varmış sırtımdan maalesef beni soktu. Hastaneye gidene kadar zehir omuzundan başlayıp sırtıma koltuk altima doğru yayıldı. Hastanede panzehir iğnesi vurdular. Elhamdülillah iyi oldum. Diyeceğim o ki, sabah-akşam zikirlerini ertelemeyin : )

Allah şifa versin kardeşim geçmiş olsun

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
‏أحسن نيتك يحسن الله حالك، وتمنى الخير لغيرك يأتيك الخير من حيث لا تحتسب

İyi niyetli ol ki Allah da halini güzelleştirsin. Başkasına Hayrı temenni et ki hayır sana hiç ummadığın yerden gelsin.

Nazenin34 Çevrimdışı

Nazenin34

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"Ölü kalbin sahibiyle arkadaşlık kurmak, insanı hasta eder. Onunla sosyal ilişkilerde bulunmak, zehirler. Arkadaşlığı ve sosyal ilişkiyi sürdürmek ise helak eder."

Nefis Terbiyesi, İbni Kayyim El Cevziyye

Üst Ana Sayfa Alt