Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Duyuru 2022 Ramadan Bayramı (Şevval) Hilali Gözetleme, Tâkib ve Duyuru Buradan Yapılacaktır

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Dün geceden beri kişisel gönderilerime öyle tepkiler aldım ki: Biz ne zamandan beri ayet ve hadisleri bırakıp, sahih olan görüşleri bırakıp, cumhurun görüşünü sebepsiz yere "hocalar öyle diyor" diye terk eder ve zayıf görüşlere uyar olduk; vallahi anlam veremiyorum.

İşin özü: normalde şafii olmayanların bile birden şafii olasının tutmasının sebebi olarak: "bir fitne çıkarmama çabası var" gibime geliyor. Ancak kimse merak etmesin, yanlışa tepki koyan fitne çıkarmış değildir; fitne çıkarmak "yanlışı başlatanın" yaptığına denir. Fitneci fitnesini ortaya attığında, bizim uslu/uyumlu olmak için onun fitnesini kabullenmemiz mi gerekiyor? Yoksa, fitneyi reddetmek mi?

Bilmiyorum, ya bende tuhaflık var, ya bu fitne konusundaki çok ılımlı kişilerde... Ben "yanlışa yanlış demek"le emrolunduk sanıyordum; sırf çatışma çıkmasın diye "yanlışa evet demek"le değil.

Tekraren: fitneyi başlatan olmayın hiçbir zaman. Ancak başlatılmış bir fitneye karşı nasıl davranmak gerektiğini de tekrar gözden geçirin. Çünkü bazı şeyler çok karışmış gibi duruyor.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Moonsighting for Shawwal 1443

zaten yıllardır bu işi yapanlar da 1 Mayısta kırmızı çizgide (Afganistan’ı kapsar) teleskopla görüntülenebileceğini söylüyor. Ki öyle de oldu.
29243

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dün geceden beri kişisel gönderilerime öyle tepkiler aldım ki: Biz ne zamandan beri ayet ve hadisleri bırakıp, sahih olan görüşleri bırakıp, cumhurun görüşünü sebepsiz yere "hocalar öyle diyor" diye terk eder ve zayıf görüşlere uyar olduk; vallahi anlam veremiyorum.

İşin özü: normalde şafii olmayanların bile birden şafii olasının tutmasının sebebi olarak: "bir fitne çıkarmama çabası var" gibime geliyor. Ancak kimse merak etmesin, yanlışa tepki koyan fitne çıkarmış değildir; fitne çıkarmak "yanlışı başlatanın" yaptığına denir. Fitneci fitnesini ortaya attığında, bizim uslu/uyumlu olmak için onun fitnesini kabullenmemiz mi gerekiyor? Yoksa, fitneyi reddetmek mi?

Bilmiyorum, ya bende tuhaflık var, ya bu fitne konusundaki çok ılımlı kişilerde... Ben "yanlışa yanlış demek"le emrolunduk sanıyordum; sırf çatışma çıkmasın diye "yanlışa evet demek"le değil.
Hocam bence bu tarz konulari avam tabakasiyla cok dillendirmemek gerekir.Yeri geliyor dinden aforoz ediyorlar.Hatta bir cok cahil naslari alaya aliyor.Ben suana kadar bunu anladim dogru mu yanlismi bende bilemedim???

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Hocam bence bu tarz konulari avam tabakasiyla cok dillendirmemek gerekir.Yeri geliyor dinden aforoz ediyorlar.Hatta bir cok cahil naslari alaya aliyor.Ben suana kadar bunu anladim dogru mu yanlismi bende belemedim???
İşin tuhaf kısmı, yukarıdaki mesajımda bana tepki verenler tevhid ehli idiler. Diğerleri sessiz karşılıyor senelerdir, zaman zaman konuştuğumuzda biraz biraz anladıklarını görüyorum. Ve birisi de misal hilal gözlemeyi bugün benden öğrendi, ilgili hadislere binaen haramdan kaçarak orucunu bozdu.

Yani bilmiyorum, sıradan halk olmakla alakalı bir durum değil bu, herhangi bir tabakadan her tür tepkiye hazır olmak gerekiyor son itibari ile. Bilgisi olmayandan alim gibi hareketler, bilgisi olanlardan da tam tersi durumlar gözlenir oldu. Rabbim sanki tutunacağımız şeyleri bize tekrar hatırlatıyor gibime geliyor; hani kimselere değil, hani beşer şaşar, hani hata eder, insandır... "Sağlam görüşe tutunmak" konusunda bir hatırlatma...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Tevafukun 2mayısa kadar siteden engellenmiştim. Yoksa dün paylaşabilirdim ama olsun her şeyin hayırlısı.

isin sakasi o kardes, yoksa nasacilar sizden bizden daha cok nasayi takip ediyor. 2 mayis engelinide normalde acacaktim ama daha sonra kendi iradenizle banlanma tercihinde bulundunuz ben de buna saygi duyup bani kaldirmadim. bayrami görmeniz icin 1 gün önce baniniz acildi, bunu bayram hediyesi olarak kabul eder misiniz bilemem.

U Çevrimdışı

ubeybinkaab

Üye
İslam-TR Üyesi

zaten yıllardır bu işi yapanlar da 1 Mayısta kırmızı çizgide (Afganistan’ı kapsar) teleskopla görüntülenebileceğini söylüyor. Ki öyle de oldu.
Ekli dosyayı görüntüle 29243

Ekli dosyayı görüntüle 29243
Burdan benim anladığım 1 Mayıs akşamında yani bu akşamda gri ve kırmızı bölgelerden teleskopla görülebileceğini ifade ediyor. Gözle görülebilir demiyor.

Açıklamanın tercümesi de şu:
Görülmedi, ancak diğerleri gördüğünü iddia etti: Kabil'den MCW üyesi Engr M İbrahim Mayar bildirdi: Bugün, 1 Mayıs 2022 Pazar; Şevval yeni ayı, Kabil şehrinin GB'sindeki sakinimden 10x50'lik iki gözümle görülemedi. Güneş batarken, yerel saatle 18:32'den 19:00'a kadar batı ufkunun çaprazında yeni ay aramaya başladım.Ayrıca Kabil'in batı gökyüzünün aşağısı ayı görecek kadar açık değildi, kalın bulut parçaları vardı. ilave olarak. Şevval hilalini görme girişimlerim boşa çıktı. Ancak, 30 Nisan Cumartesi akşamı Afgan Yüksek Mahkemesi, Şevval hilalinin Afganistan'ın iki güney ilinde birden fazla tanık tarafından görüldüğünü ve 1 Mayıs 2022 Pazar günü görüldüğüne dayanarak, 1 Mayıs 2022 Pazar günü bayramın ilk günü olarak ilan edildi. ülke.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
İşin tuhaf kısmı, yukarıdaki mesajımda bana tepki verenler tevhid ehli idiler. Diğerleri sessiz karşılıyor senelerdir, zaman zaman konuştuğumuzda biraz biraz anladıklarını görüyorum. Ve birisi de misal hilal gözlemeyi bugün benden öğrendi, ilgili hadislere binaen haramdan kaçarak orucunu bozdu.

Yani bilmiyorum, sıradan halk olmakla alakalı bir durum değil bu, herhangi bir tabakadan her tür tepkiye hazır olmak gerekiyor son itibari ile. Bilgisi olmayandan alim gibi hareketler, bilgisi olanlardan da tam tersi durumlar gözlenir oldu. Rabbim sanki tutunacağımız şeyleri bize tekrar hatırlatıyor gibime geliyor; hani kimselere değil, hani beşer şaşar, hani hata eder, insandır... "Sağlam görüşe tutunmak" konusunda bir hatırlatma...

Tevhid ehli insanlar da değişti çünkü Ayse abla. Benim bu sitede taniştigim gorustugum arkadaslar su an çok başka ortamdalar. Cok keskin net olan tavirlari artik yok. Yani kokten aileden de tevhid ehliler aslinda ama en son kusaklarda da bozulmalar var.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Burdan benim anladığım 1 Mayıs akşamında yani bu akşamda gri ve kırmızı bölgelerden teleskopla görülebileceğini ifade ediyor. Gözle görülebilir demiyor.

Açıklamanın tercümesi de şu:
Görülmedi, ancak diğerleri gördüğünü iddia etti: Kabil'den MCW üyesi Engr M İbrahim Mayar bildirdi: Bugün, 1 Mayıs 2022 Pazar; Şevval yeni ayı, Kabil şehrinin GB'sindeki sakinimden 10x50'lik iki gözümle görülemedi. Güneş batarken, yerel saatle 18:32'den 19:00'a kadar batı ufkunun çaprazında yeni ay aramaya başladım.Ayrıca Kabil'in batı gökyüzünün aşağısı ayı görecek kadar açık değildi, kalın bulut parçaları vardı. ilave olarak. Şevval hilalini görme girişimlerim boşa çıktı. Ancak, 30 Nisan Cumartesi akşamı Afgan Yüksek Mahkemesi, Şevval hilalinin Afganistan'ın iki güney ilinde birden fazla tanık tarafından görüldüğünü ve 1 Mayıs 2022 Pazar günü görüldüğüne dayanarak, 1 Mayıs 2022 Pazar günü bayramın ilk günü olarak ilan edildi. ülke.
İşte kimisi görmüş kimisi görmemiş kardeşim herkes görse bu kadar ihtilaf olmazdı zaten.

U Çevrimdışı

ubeybinkaab

Üye
İslam-TR Üyesi
Yalniz bahsi gece
İşte kimisi görmüş kimisi görmemiş kardeşim herkes görse bu kadar ihtilaf olmazdı zaten.
Yalniz bahsi geçen resim 1mayis akşamı için. 1mayista bayram yapmak için 30 nisana bakmak gerek. Paylaştığın görüntüde iki resim arasındaki yazının çevirisi şöyle:

""" 30 Nisan Ay dünyanın hiçbir yerinde görülemez. 1 Mayıs'ta dürbünle Kanada ve Kuzey Güney Amerika'da görülebilir; ABD'de kolayca görülecektir. 2 Mayıs'ta ay tüm dünyada görülebilir (Görünürlük eğrilerine bakın) ."""

29248

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220502-061050.png
    Screenshot_20220502-061050.png
    221.4 KB · Görüntüleme: 91
A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaw o değil de, benim anlamadığım Afganistan'da,adamlar çıplak gözle hilali görüyor. Ötekiler teleskopla o kadar alet edevatla,teknolojiyle nasıl hilali göremiyorlar, gözlerine perde mi iniyor nedir bu imansızların.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yalniz bahsi gece

Yalniz bahsi geçen resim 1mayis akşamı için. 1mayista bayram yapmak için 30 nisana bakmak gerek. Paylaştığın görüntüde iki resim arasındaki yazının çevirisi şöyle:

""" 30 Nisan Ay dünyanın hiçbir yerinde görülemez. 1 Mayıs'ta dürbünle Kanada ve Kuzey Güney Amerika'da görülebilir; ABD'de kolayca görülecektir. 2 Mayıs'ta ay tüm dünyada görülebilir (Görünürlük eğrilerine bakın) ."""

Ekli dosyayı görüntüle 29248
1mayıs akşamı mı yoksa sabahı mı? Taliban 30 nisanı 1mayısa bağlayan gece açıklama yaptı. Onlara göre akşam bize göre gece yarısından sonra. Yani hem günün 24saat olması hem Hicri takvime göre gün başlangıcının akşam vaktinde olması hasebiyle bu konular armutla elmayı karşılaştırmaya benziyor. Velhasıl kelam ben 2gündür oruç tutmuyorum, Afganlılar kardeşlerin ayı gördükleri konusundaki şahitliklerine inanıyorum. Afganistan’ın bayram kararına güveniyorum, uyuyorum. Herkes kendi kararını verecek Allah ihtilafa düşülen konularda beni isabetli kılsın ve samimi her mümini.