Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Açık Hanımla Evlilik Görüşmesi Yapmak Caiz midir?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İsteyesi geliyor değil, isteniyor zaten. 2000 kazanan adamdan ev isteyen, imkanı olandan yatta ister katta.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hersey Rahat Yasamak Icın

Evın varmı Var Bıraz DAha buyuk olsun Ihtıyac

Araban varmı var Bu cok kucuk Bıraz daha genıs olsun Ihtıyac

Eee ISın varmı Var e daha ıyısı olsun Iyı yasarız.

Tek sıkıntı ne bılıyormusunuz Su ıhtıyac Kavramını Bır turlu Kavrayamamıs olmamızdır.

Ashaba bakıyorum. adamlar herseyını vermıs oylekı ac kalsalar dahı bır lokmasını dahı paylasmıs

E rasule bakıyorum oylekı gıderken hıc bırsey bırakmamıs..

Bız Bız gercekten agır bır ımtıhandan gececegız Bu ıhtıyac kavramını anlayamadıgımız muddetcede cok evladımız bu sekılde evlılık sıkıntısı cekmeye devam edecek..

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Suriler çok itaatkar oluyormuş bizim bir abi var geçen ay evlendi öyle diyor sabretmesini de, şükretmesini de çok iyi biliyorlarmış. Bizim de iş yaş olunca bunu ciddi olarak düşünmeye başladım :D

Bugün itibariyle bende düşünmeye başladım. Gösterdiğin sevginin ve ilginin kıymetini bilirler bari.

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evlilik olmuyor demedim ki. Bu maddi şartları koymayan bazı açık bayanlar var. Mesele bekarlıktan kurtulmak olsa bunlardan biriyle evlenir geçerdim. Dindar çevreden kız almak istediğim vakit karşılaştığım protokol ve masraflardan dolayı açık bayanlarda şansımı denemekte beis olup olmadığını anlamaya çalışıyorum.
Ama genelleme yaptın.Burada konunun açık veya kapalı olmadığını anlamak gerekiyor.Bireysel olarak yapılan davranışlar bizi genel bir yargıya götürmemeli.Bu konuyu buraya açıyorsan evlenmek istiyorsun demektir.Evliliğin olmamasını da ayrıntıya bağlayıp dindar kadınların isteklerinden dem vurdun kardeşim.Bunun da yanlış bir düşünce olduğunu düşünüyorum.Çünkü bu tür şeyleri isteyen erkekler de var.Kimisi güzellik olmadığında evlenmekten vazgeçiyor.Kimisi için ise amaç güzellik veya çirkinlik değil Allah rızası ve haramdan kurtulmak.Açık kadınların bu tür isteklerde bulunmamalarının sebebi belki din değil bunu da hesaba katmak gerekiyor.O yüzden konuyu genelleştirmekten ve yargılamaktan çok Allah rızası için sabretmek ve dindar kadını aramak daha doğru olmaz mı? Belki de senden isteklerde bulunan kişiler karşılarına başka birisi çıktığında hiçbir istekte bulunmayacaklar.Bu kulların değil Allah'ın takdiridir.Senin için en uygununu verecektir merak etme.Sadece sabır ve tevekkül bizim için en önemli araç olmalıdır.Suriyelilere gelirsek evet içlerinde itaatkar olanlar olduğu gibi farklı durumlarda da olanları olabilir.Türk veya Suriyeli, arasındaki ayrım belki de aileden gelen yetişme tarzıdır.Benim de tanıdıklarım var Suriyelilerle evlenip boşanan.Senin evlendiğin Suriyeli diğerlerinin evlendiği gibi olacak diye bir kaide de yok aslında.Sonuç olarak Allah'a güven ve sabrının ve tevekkülünün bozulmasına izin verme inşallah.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ama genelleme yaptın.Burada konunun açık veya kapalı olmadığını anlamak gerekiyor.Bireysel olarak yapılan davranışlar bizi genel bir yargıya götürmemeli.Bu konuyu buraya açıyorsan evlenmek istiyorsun demektir.Evliliğin olmamasını da ayrıntıya bağlayıp dindar kadınların isteklerinden dem vurdun kardeşim.Bunun da yanlış bir düşünce olduğunu düşünüyorum.Çünkü bu tür şeyleri isteyen erkekler de var.Kimisi güzellik olmadığında evlenmekten vazgeçiyor.Kimisi için ise amaç güzellik veya çirkinlik değil Allah rızası ve haramdan kurtulmak.Açık kadınların bu tür isteklerde bulunmamalarının sebebi belki din değil bunu da hesaba katmak gerekiyor.O yüzden konuyu genelleştirmekten ve yargılamaktan çok Allah rızası için sabretmek ve dindar kadını aramak daha doğru olmaz mı? Belki de senden isteklerde bulunan kişiler karşılarına başka birisi çıktığında hiçbir istekte bulunmayacaklar.Bu kulların değil Allah'ın takdiridir.Senin için en uygununu verecektir merak etme.Sadece sabır ve tevekkül bizim için en önemli araç olmalıdır.Suriyelilere gelirsek evet içlerinde itaatkar olanlar olduğu gibi farklı durumlarda da olanları olabilir.Türk veya Suriyeli, arasındaki ayrım belki de aileden gelen yetişme tarzıdır.Benim de tanıdıklarım var Suriyelilerle evlenip boşanan.Senin evlendiğin Suriyeli diğerlerinin evlendiği gibi olacak diye bir kaide de yok aslında.Sonuç olarak Allah'a güven ve sabrının ve tevekkülünün bozulmasına izin verme inşallah.

Eyvallah hocam. Suriye'den gelen hanımefendilere yönelip şansımı o yönde deneme kararı aldım. Belki Allah oradan nasip eder. Allah hayırlı eş nasip etsin, nasibimizede bizi hayırlı etsin. Amin.

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
E Çevrimdışı

Elhamdulillah

Üye
İslam-TR Üyesi
dindar kızlar, dindar aileler deyip durmayın. dindar değillermiş demek ki öyle isteklerde bulunmuşlar. (anlattığınıza göre)

ayrıca ortalığı karıştırmak için uğraşmayın. çok göze çarpmaya başladınız. kendinize çeki-düzen verin.

UmmRevaha Çevrimdışı

UmmRevaha

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
düzeltme001

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
konunun hepsini ve cevapları tamamen okumadım ama okuduğum bir kaç yorum çok taraflı ve hatta suçlayıcı geldi.Bu çok rahatsız edici.Bizim müslümanlar olarak toptancı olmamız çok yanlış.
Konuşulanların haklı yönleri olduğunu biliyorum şimdi bayan kardeşlerimizi bazıları evlenirken ahiretleri için değil de dünyaları için evleniyorlar ki bu bilinç eksikliğinden ileri geliyor bence. Ama bütün ( konuşulan tabir ile) dindan bekar kardeşleri aynı kefeye koyarak konuşmamız çok yanlış bence.
beyefendi bir kardeşimizin en fazla on hanımefendi ile görştüğünü varsayarsak bu sayıya göre bütün müslüman türkiye sakini bekar kardeşleri aynı kefeye koyması çok afedersiniz ama dar bakışlı ve önyargılı olduğunu gösterir.
Bir de yanlış neden hep karşıda aranır anlayamıyorum. insan hanım veya bey farketmez önce kendine dönmeli değil mi Rabbimin bişeyleri nasib etmemesinin hikmetleri olamaz mı.Manevi anlamda eksiklikler, bizim için daha büyük bir hayır dilemesi gibi...

Şunu da belirtmeden edemeyeceğim çok evlenen insan gördüm doğal olarak, hiç bir şey istemeden evlenen de , dünyayı isteyerek evlenen de. Tecrübe ile konuşuyorum. Mal mülk isteyerek evlenen hanımlar niyeyse daha bir kıymetli oluyor... :) tabi dünyalık bakınca böyle Allahu Tealanın katındakini yalnızca o bilir.
Ben pahalıya satın aldığım ayakkabıyı daha dikkatli giyiyorum. Hanımı pahalıya alanların ki de bu şekilde işliyor galiba.

Kusura bakın, ben bu işi alışverişe çevirenler için satın alma-satın alınma terimini kullanıyorum.

Üst Ana Sayfa Alt