Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ahmed Kalkan Ve Aşırı Tekfir Hastası Ebu Hanzala Munazarası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ا Çevrimdışı

التوحيد

Üyeliği İptal Edildi
Banned
hop hop ne demek " namazlar kadınlar gibi evde kılınıyor "
bende Namazı evde kılanlardanım ne demek bu şimdi ?

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
size gidin diyanetin arkasında namaz kılın demiyorum...ama unutmayalımki biz bir cemaat olarak bir arada kalabilsek Allahın izni ile mescitlerimizi inşa edebiliriz...bir araya gelsek elimizi biraz cebimize atsak ve toplumdan soyutlanmış bir halde davranmasak...bu taviz değildir...bizim hayallerimiz (idallerimiz) vardır tamam doğru ama unutmayalımki birde realite dediğimiz...günümüzün gerçekleri vardır...örn. hasan hocanın mescidleri buralarda 5 vakit namaz kılınıyormu? evet...eee ...unutmayınki ahmed bin hanbelin mezhebinde cemaatle namaz kılmak farz dır.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Bu konuşmaya münazara denmez. Dense dense hoca talebe ilişkisi denir. Zira delilleri sunan, ve tekfir etmek isteyipde delil getiremeyen çok net bellidir.

Ve konuşmada kimin art niyetli olduğuda bellidir. Hem sizi tekfir etmem hem de böylelerini tekfir ederim demek saçmalıktır.

Halis, Ahmet hocayı zorla tekfir etmeye çalışıyor ancak HAK karşısında o kadar eğiliyorki komik duruma düşüyor bu saçmalıkla.

Ahmet hoca özellikle soruyor burada nerede şirk var, adam olaya nesnel bakacağına tutup kendi at gözünden bakmakta. Bu da tekfirde önde gidenlerin en bariz özelliklerindendir.

Evet bir tekfircinin delil karşısında hazin bir sonunu daha dinledik. Bu manzaralar bu şekilde devam edecektir zira Hak karşısında batıl her zaman eğilip bükülecektir : ))

Gelelim hüsnü zan ile bakıp iki tarafıda olumlu görenlere.

Bu kişiler ya ne dediklerini bilmiyorlar ya da son derece ahmaklar.

Siz Halisle konuştunuz mu acaba, gidip konuşsanız ya siz ya da sizin aile bireylerinizden herhangibirini adam çok bariz tekfir etmektedir. Tekfirin ne anlama geldiğinden haberiniz yok sanırım.

Eşiniz, bacınız varsa bu kişilere helal, malınız varsa bu kişilere helaldir. İşin ucu buraya kadar gitmişken, subhanAllah nasıl olur da tekfircilere olumlu bakarsınız anlamış değilim.

Evet tekfircileri savunan varsa bu sohbette mesala halisi savunan, çıksın mertçe yazsın. Halis gibi hem okula gidenleri tekfir ediyorum hem de sizi tekfir etmiyorum diye kaypaklık yapmasınlar.

Ayrıca bu sohbet daha önce elimize bir kardeş vasıtasıyla ulaştı, kimsenin hakkına girmemek, kişileri zora sokup kul hakkına girmemek için yayınlamadık. Yayınlandıkdan sonra yapacağımız birşeyde olmayacağını Abdulmuizz zaten yazmış bu konuda ahirette sorumlu olmadığımızı da ayrıca bildiririm.

T Çevrimdışı

The Zulkarneyn

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Siz Halisle konuştunuz mu acaba, gidip konuşsanız ya siz ya da sizin aile bireylerinizden herhangibirini adam çok bariz tekfir etmektedir. Tekfirin ne anlama geldiğinden haberiniz yok sanırım.
Halis bey en azından tekfir etmemek için baya çaba harcıyor ama siz ;
s.nursi ile alakalı bölüme baktığımda çok rahat bi şekilde Allah c.c kelamını
kullanan din kardeşlerinizi tekfir edebiliyorsunuz subhannAllah !

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
s.nursi ile alakalı bölüme baktığımda çok rahat bi şekilde Allah c.c kelamını
kullanan din kardeşlerinizi tekfir edebiliyorsunuz subhannAllah !

lütfen tekfir yapılmıştır !!! dediğiniz pasajı yeri belirtirmisiniz.yapılan hataları delilleri ile beraber insanların gözüne sokmak ne zamandan beri tekfir oluyor??????

T Çevrimdışı

taruz

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yanlız şunu unutmamak lazım hoca kurandan delirlerle bu insanların kafir olduğunu söylüyor ve burada Allah cc hükümde taksime gitmediğini ama ahiretteki azapta ise taksime gittiğini söylüyor benim buradan anladığım şu 1. müslüman olanlar var 2-şirk içinde olanlar var 3-kafirler var

2 ile 3 dünyada kafir ama 2 guruba girenlerin ( cahillikle mi fasıt tevillemi ) ahirette azapları Allah cc kalmış diyor

T Çevrimdışı

The Zulkarneyn

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
lütfen tekfir yapılmıştır !!! dediğiniz pasajı yeri belirtirmisiniz.yapılan hataları delilleri ile beraber insanların gözüne sokmak ne zamandan beri tekfir oluyor??????

Sevgili ahi bana yazdırılmadı ,) her halde gördüm ki oraya neşrettim,
şimdi bunun açıklamasının sizden beklemiyorum. Mesele din kardeşinizi Kur'an-ı Kerime ters düşmediği müddetçe tekfir edemezsiniz ama sizler bir münazarada hoşunuza gitmeyen bir cevap karşısında hemen tekfir damgasını yapıştırabiliyorsunuz işte asıl mesele budur bu konuya dikkatinizi çekmek isterim. Tabi buda sizlerin bileceği bir iş ama uyarmak istedim.Demagoji yaptığımıda söylemeyin gerçekleri neşrettim.

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Mesele din kardeşinizi Kur'an-ı Kerime ters düşmediği müddetçe tekfir edemezsiniz ama sizler bir münazarada hoşunuza gitmeyen bir cevap karşısında hemen tekfir damgasını yapıştırabiliyorsunuz

Kasteddiginiz seyi anlayabilmek icin sormak isterim.
Burada demek istediginiz sey ;

'' Siz, Qur-an'a ters dusmedigi halde sizinle ayni dusunmedigi icin din kardesinizi Tekfir Ediyorsunuz ''

'' Halis Bey bu munazarada Ahmed Hocayi tekfir etmemek icin cok ugrasti ve bakildiginda soylediklerinin Qur-an'a ters olan bir yani da yok, usulune gore konusuyor ama sizin gibi dusunmedigi icin o ve onun gibilere hemen Tekfirci damgasi yapistiriyorsunuz '' dan hangisidir ?

S Çevrimdışı

salih2

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Allah hem Ahmet hocadan hemde Halis kardesten razi olsun. Ahmet hoca Halis kardesin tekfirdeki bazi hatalarini guzel acikliyor ama buna ragmen Halis kardesi sevdigini, kardesi olarak gordugunu ve kendisine hayir dua etmesini istiyor. Olmasi gerekende buydu. Tekfir konusunda (okul meselesi haric) sadece uslup farki oldugunu dile getiriyor.

Halis kardes'in ismi gibi niyetininde halis olduguna inaniyorum. Tevhid ehli oldugu icin ona husnu zan ile yaklasmak istiyorum. Muslumana dusen gorev budur. Tekfirdeki hatalarini duzelttigi takdirde ummete bircok faydasinin olacagini dusunuyorum. Ve bu yonde ona dua etmeye devam edecegim.

Ayirca Halis kardesin Ahmet hoca gibi dusunenleri tekfir edecegine, canlarini ve mallarini helal sayacagina hic inanmiyorum. Zanla hareket ederek bir kardesi degerlendirmek dogru olmaz. Ummetin zayif dustugu su zamanda ihtilaflari degil ittifaklari dile getirmek en dogrusu olur.

Rabbim butun muvahhidleri tek cati altinda toplasin. Amin.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sen samimi misin bu dediğinde ? Bunu nerede gördün ? Yoksa Halisin karşısındakiler mi cahilane, ateşli şekilde tekfir etmemek için mi çaba sarf ediyor herkes görüyor?
Halisin Türkiyede tekfir etmediği iş ve işçi kaldı mı?

Said Nursi meselesinde, bizim kendisini tekfir etmemeize gerek kalmamaş ki, herif kendi sapıklığını kendi ağzından söylüyor. Kendi kitabındaki İslam dışı sözlerden başka Biz extra bir şey demedik ki. Zaten ölmüş gitmiş, yeni bir sözünü duymamız da mumkun değil. Kitabındaki sapıklıkları , İslam inancıyla alakalı olmayan, aksine şirk inancına ait akideleri savunuyorsan , en azından İslam görüyorsan o da senin durumunu gösterir. ( Apaçık sapkınlıklara rağmen tevhid eri görüyorsan; inşeallah kürt -duygusal- değilsindir.)

Allah hem Ahmet hocadan hemde Halis kardesten razi olsun. Ahmet hoca Halis kardesin tekfirdeki bazi hatalarini guzel acikliyor ama buna ragmen Halis kardesi sevdigini, kardesi olarak gordugunu ve kendisine hayir dua etmesini istiyor. Olmasi gerekende buydu. Tekfir konusunda (okul meselesi haric) sadece uslup farki oldugunu dile getiriyor.
Halis kardes'in ismi gibi niyetininde halis olduguna inaniyorum.
Ayirca Halis kardesin Ahmet hoca gibi dusunenleri tekfir edecegine, canlarini ve mallarini helal sayacagina hic inanmiyorum. lur.

Okul meselesi hariç anlaştıkları konu yok. Ahmed Kalkan , aklı başında, delilleri bilen , tekfircilere karşı dinini savunabildiği için Okul konusu hariç tekfir edilememiştir! Yoksa Okul haricinde diğer konularda anlaştıkları yoktur. Halis yine halis, yine oy kullanan herkesi, toptan tekfir etmekte, yine askere giden herkesi niyetine, savunmasına, tekfirin manilerine bakmadan tekfir etmektedir. Bu konularda sadece kendisine katılmasa da Ahmed Kalkanı tekfir edememiştir. Fakat tüm ümmet gibi okul konusunda Ahmed Kalkanı da tekfir etmiştir. He belki en az (!) Ahmed Kalkanı tekfir ettiği için seviyorsa o da kendisinin bileceği bir iştir. Fakat şu bir gerçek ki, bu toplumun tamamı , Ahmed Kalkan gibi Oy kullanma mevzuunu, askerliği vs savunamayacağı için Ahmed Kalkan gibi (o meselelerde) tekfirden kurtulamayacaktır! Yani Halis, Ahmed Kalkan ile görüşmesinde en azından Oy kullanma ve askerlik mevzularında dahi ibret/nasihat almamıştır! Ahmed Kalkanı sessizce geçip, sanki bir şey yokmuş gibi, askerlik ve hakimiyet meselelerinde yine ummeti tekfir etmeye devam edecektir. Okul konusunda aşırı duygusal saplantısından dolayı hatasını görmek istememiştir . Hırsının kurbanı olmuştur. " Hocam siz örneksiniz, size bakanlar okula gönderir" diye tekfir olmaz!

Tekfir meselesinde ister sadece okul olsun, ister tüm meselelerde olsun tekfir tekfirdir. Tekfir eden kişinin illa açıktan "Ben senin Kanını, karını, malını kendime helal görüyorum" demesine gerek yoktur. Hüküm budur. Duygusallıkla hukumler değişmez! Kendimize gelelim...

ا Çevrimdışı

التوحيد

Üyeliği İptal Edildi
Banned

Halis kardes'in ismi gibi niyetininde halis olduguna inaniyorum. Tevhid ehli oldugu icin ona husnu zan ile yaklasmak istiyorum. Muslumana dusen gorev budur. Tekfirdeki hatalarini duzelttigi takdirde ummete bircok faydasinin olacagini dusunuyorum. Ve bu yonde ona dua etmeye devam edecegim.

Ayirca Halis kardesin Ahmet hoca gibi dusunenleri tekfir edecegine, canlarini ve mallarini helal sayacagina hic inanmiyorum. Zanla hareket ederek bir kardesi degerlendirmek dogru olmaz. Ummetin zayif dustugu su zamanda ihtilaflari degil ittifaklari dile getirmek en dogrusu olur.

Kardeş Allah razı olsun gerçekten de çok güzel özetlemişsin.
Karısını, kızını helal görme meselesinde bir takım münferit olaylar üzerinden genellemeye gitmek çok yanlış.
Ebu Hanzala'nın tekfir konusundaki hatalarını düzelteceğine bende inanıyorum zira aynı ders halkasında diz çürütmüş fakat tekfir konusunda Ebu Hanzala'dan ayrı düşmüş bir kardeşin "Halis iyi niyetli samimiyetinden şüphe etmediğim bir kardeşimizdir" sözlerine, onu daha yakınen tanıyan birisi olması hasebiyle hüsnü zanla yaklaşılmasının daha doğru olacağına inanıyorum.

Ayrıca fanatik harici zihniyetli darultawhid sitesinin açıklamalarını hep beraber gördük işte.
Hata ettiklerini itiraf ettiler. Neden olmasın?

I Çevrimdışı

izminçik

Üye
İslam-TR Üyesi
Halis'in iyi niyetinden şüphe etmeyenler-eğer doğruysa ki ben Ahmet hoca'ya inanırım- ,birinin evine girip gizlice konuşmaları kaydetmelerini nasıl bir niyete bağlıyorlar acaba,çok merak ediyorum..
Tekfirden kurtulması için dua etmek kadar misafirliğe gittikleri evlerde gizlice konuşmaları kaydetme huyundan da kurtulması için dua etmek lazım..
gizlice veya değil şu anda bu görüşmenin nete düşmesi ve Ahmed hoca'nın başına gelebileceklerin vebali onların..

A Çevrimdışı

abdullah ebu muslim

Üye
İslam-TR Üyesi
Münazarayla ilgili –ilmi olmamakla birlikte- ben de birkaç kelam etmek istiyorum inşallah. Allah(cc) kusurlarımızı affetsin.
Evvela,
Ahmed Hoc a sohbetin bazı bölümlerinin mahrem olduğunu söylemsine rağmen bu kaydı internet ortamına kim yüklemişse vebal altına girmiş, ahmed hocanın hakkını çiğnemiştir. Dünyadayken hocadan helallik istemesi gerekir. İnşallah bunu internet ortamına yaymalarının amacı hocanın tekfirine zemin oluşturmak değildir.

İçeriğe gelecek olursak,
Halis’i veya halis gibi düşünenleri dinleyen islama uzak ya da islam’ı yeni tanıyan birisi ümmetin en büyük derdinin tekfir olduğunu zanneder. Bu şekilde bir hassasiyete sahip olmalarının nedeni sanırım, tekfir etmemenin ödün vermek olduğunu zannetmelerindendir. Ahmed hocanın çocuğunu okula gönderdiğini bildirmesinden sonraki halis’in şaşkınlığı bu ihtimali güçlendiriyor.

Tekfir hususunda halis’in aşırıya kaçtığını ben de düşünüyorum ancak bu, bizi itidale davet etmekten alıkoymamalıdır. Ümmetin vahdetini sağlamak adına hatalarını söylemeye devam etmeli (hocanın yaptığı gibi), onları daha da sivrileştirecek tahriklere başvurmaktan ise kaçınmalıyız.

Bunun haricinde hem halis’e hem de ahmed hocaya katılmadığım hususlar da var. Misal; selefin bazı hususlarda(tasavvufa yeterince cephe almamak) gevşek davrandığını ima etmeleri. Yine burada da ahmed hocanın ayaklarının yere daha sağlam bastığını görüyoruz. Keza ahmed hoca daha konunun başında kendisini ehli sünnete veya selefe nisbet etmediğini söylüyor. Kendisini sadece Müslüman olarak tanımlıyor. Halis ise kendisini ehli sünnete ve selefe nisbet etmesine rağmen tüm selefin belirtilen hususta zayıf kaldığını ima ediyor. Bu mantıkla da kendisini tutarsızlaştırıyor.

Her şeye rağmen bu münazara hem taraflara hem de bize doğruları gösterme hususunda fayda sağlar inşallah. İnşallah ebu hanzala ve arkadaşları daha mutedil bir konum seçip, celadetlerini ve güçlerini küfür ehline yönelterek ümmetin vahdetine katkı sağlarlar.

Allah(cc) bu ümmeti şerden, fitnelerden muhafaza eylesin; bizi vahdeti sağlayan takva ehli müminlerden kılsın.
Amin, velhamdulillhi rabbilalemin.

ا Çevrimdışı

التوحيد

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Arkadaş konuyu saptırıp lütfen niyet okumaya girişme. Daha önce de burada zikrettik aynı Ebu Emre meselesinde
olduğu gibi istemediği halde Ebu Emre'nin yazısı nete düştü. Kendisine sorulduğunda asla böyle bir niyetinin olmadığını söyledi ama bir şekilde sanala düşmüştü işte.

Konunun hangi boyutuna vakıf oldun da zanla hareket ediyorsun? El-İnsaf ve hüsnü zan

I Çevrimdışı

izminçik

Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaş konuyu saptırıp lütfen niyet okumaya girişme. Daha önce de burada zikrettik aynı Ebu Emre meselesinde
olduğu gibi istemediği halde Ebu Emre'nin yazısı nete düştü. Kendisine sorulduğunda asla böyle bir niyetinin olmadığını söyledi ama bir şekilde sanala düşmüştü işte.

Konunun hangi boyutuna vakıf oldun da zanla hareket ediyorsun? El-İnsaf ve hüsnü zan

Arkadaş bence sen duygusal davranıyorsun ve görülmesi gerekeni görmüyorsun..
Cahiliye düğünlerinde havaya mermi sıkıp küçük bir yavrucağı öldürenin niyetinin asla böyle bir şey yapmak olmaması gibi bir şey bunun nete düşmesi ve Ahmet hocanın bu rizke düşürülmesi..Üzgünüm ama Allah kalbimi biliyor,hiç hüsnü zanda bulunamıyorum..
Çok da uzatmanın anlamı yok aslında,hatta bu konu ve münazaranın linki silinse Ahmed hoca için daha hayırlı olur sanıyorum

B Çevrimdışı

berae24

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ebu hanzala bağlardaki kırıklar gişbi konuşuyor uslubu da aynen onlar gibi... bağların anarşist gençleri gibi... önce bu karakterinden vazgeçmeliiiii

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
berae24 kardeş....uslub hiç hoş değil netice de bu insanın etrafında toplanmış kendisinden ilim tahsil eden insanlar var...yanlışları vermıdır yokmudur onu tartışmıyorum...ama tabir hiç hoş değil ..her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır..

T Çevrimdışı

taruz

Üyeliği İptal Edildi
Banned
hocaların farkı nerede birisi kati konuşuyor şu şu küfürdür diyor ötekide küfürdür diyor birisi bu küfürleri sürekli işleyenler islam dışı olur diyor öbürüde içlerinden çok azı belirli nedenlerle mazur görülebilir diyor birisi herşeyeden beri okul askerlik ...... konuştuğunu yaşıyor ötekide kendisini istisna olan guruba dahil ediyor hocada onun bu durumunu istisnaya dahil etmiş kendisini tekfir etmemiş. kesin bilgisi olan varsa ehlinden şu hususlarda bizi aydınlatmasını isteyebilirmiyim

kuranda bir kafir zümresi var birde müşrik zümresi bu ibareler hala günümüzdeki yaşayan insanlarda var mı varsa müşrik olması için insan ( müslüman ) ne yapması lazım net ifadeyle günümüzden müşrik ve kafir örnekleri verebilirmisiniz Allah cc razı olsun

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kendi sahislarimiza olan insafi elden birakmamak lazim.
Buram buram havaric kokan bu ve bunun gibiler size acaba ayni sekilde merhametli midir ?
Yukarida Fida akhinin yazdiklarini okumadik mi acaba, Halis ve onun gibi dusunenler bizleri Kafir olarak goruyor, tâgut bir yonetimin altinda bu kadar azginlasan bu guruh acaba ellerine bir de kuvvet gecirseler burada ona rahmet okuyacak kadar sasirmis bazilarini ve bizleri, dillerinden zaten gecirdikleri gibi bir kiliclarindan gecirmeye kalkmazlar mi ?
Bu sozum o sapiklardan cekindigimiz gibi bir manaya gelmesin, ki bunlari akil hocalari, ilk imamlari olan Havaric'in babalari da Ali bin Ebi Tâlib'i (r.a.) tekfir etmisler, ama kendisi onlara sadece teblig icin sahabe gondermistir ve bu gorusmeler benim bildigim kadari ile 2 defa olmustur.
Ne zaman ki o azginlar bir Muslumanin kanini doktuler ki, o zaman Imam Ali de onlarin kanini dokmustur, Allah ondan razi olsun.

Bugun bu cografyada yasayan bu cahillerden siddetle beri olmak gerekir, bunlarla konusudukca kendi yollarini dogru sanmakta ve hezeyanlari artmaktadir.
Bir de merakimi mâzur gorunuz lutfen, Halis icin Allah razi olsun diyenler kendisini ne kadar tanimaktadir, hic yuzyuze gorusme firsatlari olmus mudur ?

kanepe21 Çevrimdışı

kanepe21

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bismillahirrahmanirrahim.
başından beri yazılanları takip ediyorum.ve çoğuda anladığım kadarı ile ebu hanzalanın,çocuklarını okula gönderenleri,oy kullananları v.s gibi tekfir ediyorlar.kendisinin sohbetlerini hiç dinlemedim şuana kadar.ama burada okuduğum kadarı ile genelleme yaparak oy kullanaları,okula gidenleri tekfir etmesi çok şaşrıtı beni.ve eğer sadece onun ve onun giblerinin sohbetlerini dinlesem ve onların söyledikleri ile kendimi değerlendirsem benim kurtuluşum yok tekfir meselesinde.çünkü bende okula gittim onların ortamında bulundum.beni de benim gibi olanlarında durumlarını bilmeden tekfir hükmünü direk verirler.
gerçekten ne yazacağımı bilemiyorum.ya birini tekfir etmek bu kadar kolay mı?onlar genelleme yaparak herkesi takfir etmekle hakkı anlatıklarını mı zanediyorlar?onların böyle yapmaları insanları islamdan uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramaz bence...çünkü şöyle bir değerlendirmeyi kendim açımdan yaparsam,onun gibiler bana islamın i sini anlatmadan direk kafir hükmünü vermeleri beni islamdan daha çok uzaklaştırır.ve onların yaptıklarıda islamı kolay anlaşılır bir halden çıkarıp zor hale sokar.yani islamı bilmeyen ama öğrenmek isteyen ve inancı gibi yaşamak isteyen birileri olduğu zaman,onların tekfir meselesi ile karşılaştıkları vakit islamdan uzaklaşırlar....ve gerçeği bir daha görmek bile istemezler belkide.
her ne olursa olsun birini tekfir etmek çarşıdan ekmek alır gibi kolay olmamalı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt