Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Aldığımız İkinci Eve Zekat Düşer mi?

A Çevrimdışı

arena

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm kardeşlerim yeni olduğum dan konuyu nereye açmam gerektiğini bilmediğim için buraya açıyorum hakkınızı helal edin Sorum olacak cevaplar iseniz Allah razı olsun sorum şöyle benim ikamet ettiğim evimden hariç ev aldım bu evi de ileride ya biz geçeriz yada çocuklarımdan birine veririm niyeti ile aldık bu evimize zekat vermek düşer mi şimdiden teşekkürler

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykumselam ve rahmatullah
Hoşgeldiniz öncelikle

Ticari olarak almadığınız için zekat düşmez.Kira da olduğu müddetçe senelik nisap miktarının üzerinden zekatınızı veriyorsunuzdur zaten.

Ticari amaçlı al sat,al sat gibi bir durum söz konusu ise malın tamamına zekat düşer.
Allahu alem

Yanlışım varsa @Abdulmuizz Fida abi duzeltirmisin beni

A Çevrimdışı

arena

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
hoşbulduk kardeşim senelik nisap miktarı derken mesela aylık 2000 tl yada yıllık 18 bin tl olarak kiraya veriyoruz çocuklar büyüdüğünde onlar geçer yada ilerde kaderimiz de ne var ne yok bilinmez belki satarız bu şartlar altında kiraya versek kira parasından mı vereceğiz eğer öyle ise kaçta kaçı yada evinin değerinin tamamı hesaplanıp o şekilde mi zekatını vereceğiz eğer öyle ise kaçta kaçı çok teşekkür ederim ilginiz için

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
hoşbulduk kardeşim senelik nisap miktarı derken mesela aylık 2000 tl yada yıllık 18 bin tl olarak kiraya veriyoruz çocuklar büyüdüğünde onlar geçer yada ilerde kaderimiz de ne var ne yok bilinmez belki satarız bu şartlar altında kiraya versek kira parasından mı vereceğiz eğer öyle ise kaçta kaçı yada evinin değerinin tamamı hesaplanıp o şekilde mi zekatını vereceğiz eğer öyle ise kaçta kaçı çok teşekkür ederim ilginiz için

Bu geliri Senelik zekat malının üzerine koyduğunuz maldan verip hesaplama yapacaksiniz.

Ayrı hesaplama yapmanız için al sat yapmanız gerekir sürekli.

Nisab miktari 80,18 gr altın üstünden bir sene geçtiği takdirde zekatla mukellefsiniz.

A Çevrimdışı

arena

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bu geliri Senelik zekat malının üzerine koyduğunuz maldan verip hesaplama yapacaksiniz.

Ayrı hesaplama yapmanız için al sat yapmanız gerekir sürekli.

Nisab miktari 80,18 gr altın üstünden bir sene geçtiği takdirde zekatla mukellefsiniz.

Allah Razı olsun Güzel İnsan Teşekkür Ederim

Üst Ana Sayfa Alt