Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Başörtüsü Için Ilk Kez Kim Sınıftan Çıkarıldı

A Çevrimdışı

anaksunamum

Üye
İslam-TR Üyesi
baş örtüsü ilk kez ne zaman okullarda yasaklanmıştı?bu yasağı duyduğumuzda nasıl şaşırdığımızı hatırlayalım.
ilk kez kimi "başını açarsan ders notun 100 olur" tekliflerini geri çevirdiği için sınıftan dışarı çıkarmışlardı?bunu öğrendiğimiz zaman canımızın nasıl yandığını hatırlayalım!
ilk kez kimi başı örtülü olduğu için "dini siyasete alet etmekten" yargılamışlardı?bunu da hatırlayıp sinirlerimizin iyice yıpranıp yıpranmadığını kontrol edelim.
görevlerinden alınan baş örtülü öğretim görevlilerini,"bilime bile ara verin,yeterki yasağı uygulayın" diyen rektörleri,ikna odalarını,bizlere" modern dünyada kabul görecek daha modern inanışlar" vaad ederek maneviyatımızla alay edercesine zihinlerimizi bulandıran fetvaların öncüsü hocaları,karışık cemaatin ortasında başı açık namaz kılan kadınları,neyin nasıl olduğunu anlamadan "kanaat önderi" sıfatı kazandırdığımız(!) işgüzarların güya baş örtüsünü savunurken aslında bizi yerden yere vuruşlarını hatırlayalım..
bütün bunları bir tarafa bırakıp 71 yaşındaki kanser tedavisi görmek için İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesine giden Medine Bircan'ı başka türlü hatırlayalım.Medine Bircan acılar içinde kıvranırken "fotoğrafında başı örtülü!é diyebilen doktorları ve Medine Bircanın "birilerinin vicdanının sızlamasını"beklerken ölüp gittiğini hiç unutmayalım!
yasaklar art arda gelirken hangisini makul bulmuştuk?baş örtüsünün günün birinde sokakta da yasaklanacağını ilk kim söylemişti?bunu ilk duyduğumuzda "provokatif ve başarısız bir çaba" olarak mı yorumlamıştık?
işte baş örtüsü artık dışarda da yasak!kararın "bundan sonraki davalara örnek teşkil edeceği"nin kutlandığı düğünler çoktan başladı.YÖK Başkanı erdoğan teziçin ebesobe oyununu tarif edercesine danıştayın kararını yorumlarken söylediklerini okuyalım: "yolda yürüyprsunuz.tesettürlü bir kadınsınız.polis, sizi tanımakta güçlük çekiyorum dediği zaman yüzünüzü açmak zorundasınız.sizi tanımakta güçlük çekiyorum dediği anda orası kamusallaşır..eviniz olsa bile..ama polis teşekkür ederim deyip gittikten sonra yine özel alan olur..."
fakat artık buna inanalım.ötesine de inanalım..günün birinde evimize girip başımızdaki örtüye karışacaklarını...

H Çevrimdışı

hümam

Üye
İslam-TR Üyesi
Başörtüsü için ilk kim sınıftan dışarı atıldı bilmiyorum ama ilk olmadı.bitmeyecek de bu zulüm galiba.(yanlış hatırlamıyorsam ilk önce başörtülü bir profesör üniversitedeki görevinden alındı onca başarılı çalışmalar yapmasına rağmen)İlk önce imam hatip liselerinin orta kısımları kapatıldı daha sonra üniversitelerde yasaklandı örtümüz,sonra imam hatip öğrencileri bile okullarında başlarını kapatamadılar.90'lı yıllarda Mesut Uçakanın çektiği 'yalnız değilsiniz' adlı film bu çekilen sıkıntıları bir kez daha koydu insanların gözleri önüne.Art arda yapılan mitingler,protesto gösterileri,okulunu geri isteyen kız öğrencilerin çığlığı onlar olmadan derslere girmeyen kahraman erkek öğrencilerin cesareti bir türlü bu yasağın kaldırılmasına yetmedi.Elele yürüyüş mitingine binlerce başörtülü öğrenci ve onlara destek için başıaçık arkadaşları katıldı ama o da bir fayda vermedi.Ozamanlar sadece okula girmak yasaktı başörtüsüyla artık nerdeyse yaşamak bile yasaklanacak.Rabbim o örtü düşmanı canilerin kalbine öyle bir korku versin ki neyle uğraştıklarını bilsinler.

Ö Çevrimdışı

Özlem

Üye
İslam-TR Üyesi
bu yazı bana lise yıllarımı hatırlattı(aihl okuyordum) ve o zaman ki çektiğimiz zülümleri,hakaretleri,acıları ...
ilk zamanlar müdürler,öğretmenler sözde anlayışlı şekilde bize başınızı açın dedi ağlamaklı ses tonlarıyla ,daha sonra inatlara karşı baskıcı ama yine anlayışlı!!!! konuşuldu ve en acı kısım hocalarımızdan duyduğumuz şu oldu '' ben burda ekmek paramı kazanmaya çalışıyorum sizler yüzünden işimden olamam!!!!'', isteyen açar başını istemeyen kapı orda.....
ve daha ne sözler ne gözyaşları çok zordu...
gerçekten anlatması çok zor bunları yaşayan bilir;inşallah bu ve bundan sonraki kardşlerimiz bu acıları yaşamaz inşallah herşey hayırlı şekilde yoluna girer.
çok güzel bir konuydu sağol.biraz yara deşilince işte böyle yazıyorum.hakkınızı helal edin .

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
kuranı kerimi toplatıp okutulmasını yasaklayan, ezanı türkçe okutturup islamı camilere hapsedenlerin zihniyetleri daha ölmedi. aynı ebu cehillerin,firavunların,nemrutların zihniyetlerinin ölmediği gibi. onlar bacılarımızın tesettürlerine el uzatacaklırı zaman bizlerin elleri armut toplayacak değil ya. elbet bizlerin arasındanda sütçü imamlar çıkıp örtüye el eluzatmaya çalışan kişilere hadlerini bildirecek. bu eylemi lise kapılarında,üniversite kapılarında yapamadık. bu bizim yüreklerimizi dağlayan büyük bir acı ve Allaha hesabını veremeyeceğimiz zor bir imtihandı. ama işler evlere kadar düşerse bu iş okadar kolay olmaz. o noktadan sonra hesabını Allahın verdiği bileklerimizle sorarız demek geliyor içimden. aklımda ise sürekli ama lar var. bir imam hatip,ilahiyat senaryoları evlerimizdede yaşanırmı acaba. :?

T Çevrimdışı

tonyukuk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bu zülum elbette bitmez. çünkü işe hiç kimse rahmani açıdan yakşalmıyor. siyasetin eline düştüğü için bu mesele, zor yani. sabır niyaz ediyorum.

E Çevrimdışı

eebbrruu

Üye
İslam-TR Üyesi
saol kardesim yazı için ya bende imam hatip lisesine gidiyorum ve gurur duyuyorum okulumla ama bi ders var milli güvenlik onda binbası derse giriyor ve biz basımızı acıyoruz ve bazıları peruk takıyor ilk derst girmedim baktım disiplin sucu sonraki derslerde ben aglıyorum ve bir hafız olacak arkadasım hocada bize bakıp gülüyor ya sinir oluyorum paylşasım için saol ve ben yeni üyeyim ve siteyi cok begendim

R Çevrimdışı

ramle

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
s.a.
bende ihl mezunuyuz ve çok sıkıntılı bir dönemde mezun oldum.son senemde baska bir sehire gitmek zorunda kalmıstık sınıfta basımızı acmıyorduk coğu hocamız fedakarlıkta bululnup acmamamıza göz yumuyordu diger dersledede bas örtümüzün üzerine peruk takıyorduk bir olayı anlatıcam 2.dönem saglık dersine yeni bir ögretmen tayin olmustu ben ve benim gibi bir arkadsda basımızı acmamıstık hoca sınıfın ortasında bizi sözleriyle parcalamıstı ve üstüne acmıyoruz diye sınıftan kovmustu ve bize cok cektirmişti.allah hidayete erdirsin insallah.son senem ve sevilen bir ögrenci odugum için 46 gün devamsızlıkla sınıfı gecmiştim:)

Üst Ana Sayfa Alt