Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bedelli Askerlik Hakkında Haberler

E Çevrimdışı

Ebu Huzeyfe eş Şami

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
evet işte sapla samanı birbirine karıştırmak diye buna diyorlar herhalde....ve son nokta kesin hüküm..MÜRTED..vur kelleyi..Allah size akıl fikir versin..
Kusura bakma da ben sapla samanı karıştırıyorsam sen de hak ile batılı karıştırıyorsun. Ben ortada bizim adımıza savaşan birini göremiyorum. Ve sen burada "gençler sizin yerinize gitsin" vs edebiyatı yapıyosun. Bahsettiğin şey sanki cihad...

TekDinİslam Çevrimdışı

TekDinİslam

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
evet işte sapla samanı birbirine karıştırmak diye buna diyorlar herhalde....ve son nokta kesin hüküm..MÜRTED..vur kelleyi..Allah size akıl fikir versin..

Sen hala bitmedin mi???

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Fadl ahi;Allah senin, benim ve tüm muvahhidlerin yardımcısı olsun

Hilafet Sancağı Çevrimdışı

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
varsa paran bastır askerlikte yapma...nasıl olsa senin adına savaşacak bir sürü genç var...hemde gönüllü..sen keyfine bak canım kardeşim...

sen tağutun avukatlığını yapmaktan ne zaman vazgeçeceksin?bu söylediğin söz tağutun askerliğini yapmaya teşvik etmektir.Oysaki elimizdeki her türlü imkanla bundan korunmak için mücadele etmeliyiz.Para varsa onuda kullanmak kişinin tercihidir.Bu pis ve küfür amelden sakınmak için her imkan kullanılmalı.Eğer ki yakalanıp çaresiz kalıp askere giden bir kişi olduğu zaman ise bu kişiyi zaten tekfir etmiyoruz.Geçerli ikrahı olan kişiyi niye tekfir edelim ki?Ama laik devletten razı olup laik sistemi seven, "en büyük asker bizim asker" diye birde slogan atıp sevine sevine askere gidenlere ne demeli?ikisini bir mi tutuyoruz?tabiki hayır asla ikisini bir tutmayız.Laik sistemden razı olup kendi isteğiyle seve seve askere gidenler ise vakit varken hayat nimeti elinde iken tevbe edip Allah'tan af dilemelidir.Yarın öbür gün ahirete göçtüğünde pişman olmamak için.

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bak benim kardeşim... ben şunu söylemek istiyorum... şu durumda bir adam askere gitse de ( gönülsüz ) ona kafir dememiz kardeşimimizi anlamamış ona sor çevirmiş olmamız anlamına gelir .... nedenmi ? şu anda askere gitmeyen adamın evine polis geliyor.... sokakta polis tutup götürüyor... iş yerine ; bu adamı işten çıkarın eğer çıkarmazsanız size 1 ile 3 yıl arası hapis var diye uyarı yazısı geliyor... 30-40 bin tl para cezası geliyor.... toplum baskısnı saymıyorum bile... bu adam şu toplumda hayatını zor idame ettiriyor... korku ile yaşanırmı? bazı durumlarda bazı hükümler değişir.... hee gitsin o zaman bu diyardan diyebilirsin... bu adam ibadet yhapmak için bile ne umreye ne hacca gidemiyor..... yani adam köle , köleden yükümlülük kalkıyor zaten.... adamın hicret etmesine bile mğsade yok... gayri remi yollardan gidebilirmi ? belki ama bu hayatı tek başına yaşamıyor....

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
laik sistemi reddedip gönülsüzce gidenleri de durumlarını net bilemediğim için ve yeterli ilmim olmadığı için tekfir etmiyorum.Benim tekfir ettiğim sadece laik sistemi(devleti)kabul eden,bu sistemi seven ve seve seve askerlik yapan kişilerdir.Umarım durumu anlatabilmişimdir.Mümkün olduğunca haksız tekfirden sakınıyorum.

E Çevrimdışı

ENSARİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben gidin size askerlikmi yapın diyorum tc cumhuriyetinde yaşayıp onların yasasının hükmüne tabi olupta,paranda yoksa ne yapacaksınız başka bir alternatifinizmi var..önce onu söyleyin..ha asker kaçağı olupta kurtulayım dersen ya pkk ya gidersin yada ısıd e en kolay yol o...

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben gidin size askerlikmi yapın diyorum tc cumhuriyetinde yaşayıp onların yasasının hükmüne tabi olupta,paranda yoksa ne yapacaksınız başka bir alternatifinizmi var..önce onu söyleyin..ha asker kaçağı olupta kurtulayım dersen ya pkk ya gidersin yada ısıd e en kolay yol o...

neden pkk ya da ışıd a gidelim gidilecek başka biryer yokmu ? elhamdulillah biz müslümanlardanız pkk ile ne işimiz var hem ışıddan da beriyiz... onları allah ıslah etsin..

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ensari kardeş, alternatif yol diye birşey yok elinde ne gibi imkan varsa onu değerlendireceksin,eğer gitmek zorunda kalırsan(ikrah altında) ondan dolayı kimseyi kınamayız.Hatta laik devleti reddetmek ve bu küfür amele buğzetmek şartıyla tam ikrah oluşmadan gideni bile ben temkinli olmak açısından tekfir etmiyorum.Bu işi alimlere bırakırım.Ama sen bedelli askerlik gibi bir kurtuluş metodunu yapanı eleştiriyorsun.Ben işte buna karşı çıkıyorum.Parası olan kendini bu yolla kurtarabilir.parası olmayan,hicret imkanı olmayan aciz düşen kişileri kınayıp tekfir edenlerden değilim.Onları da ötekileride herkesi Allah yargılayacak.Herkes elinden gelen çabayı göstermek zorunda.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında parayı verip askerliğe gitmeyenmi?yoksa gönüllü olmadığı halde askere gidenmi daha iyi yapıyor onu sorgulamak lazım.
Bir kere sen devlete verdiğin o para her türlü işte kullanılıyor,belkide kurşun olup bir müslümana değecek veya genelevdeki görevli polisin maaşı veya bir din düşmanı ateistin maaşı olacak veya devletin içkili verdiği bir resepsiyon aaltyapı olacak,kısaca o verdiğin para çok işe yarayacak..

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bunu bende düşünüyorum ama kendi mantığımıza göre hareket edemeyiz bu din kuran ve sünnet kaynaklıdır.Küfür amelden kaçınma imkanı az şey midir?Öncelikle kendimizi küfürden korumaya çalışmak gerekir.strateji ancak islama uygun olan şekliyle yapılır.oy vermek meselesinde de aynı şeyi düşünüp mantığını dinin önüne geçirenler o küfür amelini işliyorlar.O yüzden böyle düşünmemelisin.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Küfürden kaçmak için küfre yakıt vermek,onu güçlendirmek ve kuvvetli hale getirmek....Bunlar mantık soruları değil,itikadi meselelerdir.
Öyleyse oy verme hususunda,islama faydalı olabilecek birileri varken,oy vermeyip,verenleri şirke veya küfre girmekle suçlamak,ama bedelli olunca,ver parayı ve kurtul demek ne kadar doğrudur?
Acaba oy vermeyenler 2 yıl hapse girecek denilse,ama hapis cezasıda 20 milyar(bedelli gibi)gibi bir paraya çevrilse,bunu gidip oy vermekmi gerekir,yada islama faydalı olabilecek birisine gidipte oy vermekmi faydalı?yada oy vermem ama parayı veririmmi demek lazım..
Bir kere o parayı verince,sisteme mükemmel hizmet etmiş olmuyormusun?senden alınan para ile ifsad ve isyanın yaygınlaşmasına sebebiyet vermiyormusun?halbuki diğerine verseydin,parayı vermene gerek kalmazdı,ayrıca eğer güzel bir hizmet yapılırsa bunda pay sahibi olabilirdin..

Yanlış anlama,mesele oy verelim vermeyelim meselsi değil,sadece konuyu genişletmek ve onun özerinde hasbihal etmektir amacım,biraz farklı ve aykırı olarak meseleyi konuşalım.

ENSAR Çevrimdışı

ENSAR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
laik sistemi reddedip gönülsüzce gidenleri de durumlarını net bilemediğim için ve yeterli ilmim olmadığı için tekfir etmiyorum.Benim tekfir ettiğim sadece laik sistemi(devleti)kabul eden,bu sistemi seven ve seve seve askerlik yapan kişilerdir. akhi bu yazından anladığım ,devleti seven vede askere gidenleri tekfir ettiğin ,bunların %99 cahil ,bu yüzden ben tekfir etmiyorum...bu konuda cehalet mazeret midir değilmidir?

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hattab amedi,anlatamıyor muyum?bu bedelli askerlik parasını kendi isteğinle vermiyorsun.iki seçenek olarak düşün askerlik ve bu.bu para bir nevi kurtuluş fidyesi gibi birşey.Durup dururken vermiyorsun.Kurtulmak için fidye vermek caiz diye biliyorum ama askerlik yapmaktan kurtulma seçeneği varken askerlik yapmak caiz değildir.Burada mantık geçerli değil.Neyin caiz olup olmadığı önemli.Sınırları kendi mantığımız çizmiyor islam sınırları belirler.

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kafana silah dayatılmamış ve rehinde alınmamışsınki fidye veresin.Burada diğer seçenek varken neden para veriyorsun diyorum?para verme ama git askerliğini yap,elbetteki davullu zurnalı gitmiyorsun,hatta nefret ediyorsun ama para verip onu güçlendireceğine,katkı sunma diyorum.Paran var diye fidye veriyorsun,peki parası olmayan ölsünmü?o zaman sen nasıl bir seçeneğe sarılıyorsan,parası olmayanda senin gibi başka seçeneği kalmadığı için gidiyor.Sen o parayı verdin diye ,parası olmadığı için gidenden daha takvalı olamazsın.ikiside eşit ve aynı oluyor.Birisi zengin veya parası var gitmiyor,diğeride fakir ve imkanı olmadığı için gidiyor,hepsi bu...

Hilafet Sancağı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ensar, laiklik sistemini ve böyle bir devleti sevenler için cehalet mazeret değil.Cehalet meselesi için mesela oy vermek örneğinden gideyim bu örnekte maslahat için oy vermek saçmalığını yapan adam için cehalet,tevil mazeretleri geçerli olur.Oysaki laik devlet sistemini kabul edenlere cehalet mazeret değil.Bunu yapıpda(laik devleti sevme işini)sonra oy kullanan kişi mazeretli değil.

Üst Ana Sayfa Alt