Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bediüzzaman Sadi Nursinin Tavsiyesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
zalim izzetinde, mazlum zilletinde kalıp buradan göçüp gidiyorlar. demek bir mahkeme-i kübraya bırakılıyor.

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
bu dünya fanidir. en büyük dava, baki olan alemi kazanmaktır. insanın i'tikadı sağlam olmazsa, davayı kaybeder.

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
kur'an yıldızlarına perde çekilmez. gözünü kapayan yalnız kendi görmez, başkasına gece yapamaz.

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
madem rahim bir halıkımız var; bizim için gurbet olamaz. madem o var, bizim için herşey var.

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
gençlik nimetine bir şükür olarak, o tatlı nimeti iffetle, istikamette sarf etmek lazım ve elzemdir.

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
bir adamın imanını kurtarmak ise, on mümini velayet derecesine çıkarmaktan daha mühim ve daha sevaplıdır.

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
VE DAHA BUNUN GİBİ MİLYINLARCA HAKİKATI İNSANLARA ANLATMAK İÇİN BÜTÜN ÖMRÜNÜ HARCAYAN VE HİZMET EDEN BİR ADAMA İNSANFLA BAKMAK LAZIMDIR....

SELAM VE DUA İLE ONUN SÖYLEDİKLERİNE İYİCE BAKIP ANLAMAIZI TAVSİYE EDERİMM..

SADECE ONA DEĞİ BÜTÜN AİLİMLER AYNI MUSAMAHA İLE BAILMALI..

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Sorularımızı saboto ettiğin için 1 gün uzaklaştırıyorum sizi. Adam akıllı yazana kadar tölarans göstermeyeceğim kalbiniz ne kadar katılaşmış soru soruyorum görmezlikden gelip hala copy etmeye devam ediyorsunuz..

1 gün sonra yazıma yanıt vermeden tekrar copy yapıştır usulu konuya yazarsanız bu kez ceza daha ağır olacaktır.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Sorumu Tekrar soruyorum...

Şimdi siz bunu normal birşey olarak görüyorsunuz bak aynı mesele yalancı peygamberlerin çoğaldığı halife hz ömer r.a döneminde de oluyordu..

Ben size mevzuyu direk anlatayım. Bir gün Hz.Ömer r.a'a gelen bir sahabe felan kişi bana ilham geliyor demekde dediğinde Hz.Ömer r.a vallahi o kişi doğruyu söylüyor zira şeytan da dostlarına ilham eder diyor :D

Devam edelim kardeş madem samimice yazıyorsunuz size bir kaç soru sorayım ancak hepsini birden sormayacağım tek tek kısa kısa soru cevap yapalım.

Kitaplarda Hz. Ali nin kendi kitaplarına isim verdiğini iddia ediyor.

Bu risalenin öyle bir ehemmiyeti var ki; İmam-ı Ali (R.A.) gaipten gösterdiği kerametlerle bu risaleye, “Âyet-i Kübra” ve “Asâ-yı Musa” adlarını vermiştir”

[Şuâlar, Yedinci Şuâ, c. I, s. 895 ]

Hatta Hz. Ali nin kendi kitaplarını vesile kılarak Allahtan yardım dilemesi sapkınlığın ve sapıklığın bir başka boyutu...

Said Nursî diyor ki: “İmam-ı Ali (R.A.) , Nur’un bölümlerinden haber verdiği sırada “Ayet’ül-Kübrâ hakkı için beni ani ölümden koru” deyip o Âyet-ül Kübra’yı şefaatçı yaptı ..

[ Şuâlar, On Beşinci Şuâ, c. I, s. 1116 ]

“Lâ ilâhe illallah’ın delili, basılı Âyet-ül Kübra Risalesidir. O emsalsiz hüccetin hârikalığı içindir ki; İmam-ı Ali (R.A.) , onu şefaatçi yapmıştır

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
kısa kısa yazana kadar direk konuyu saptırmadan yanıt verde görelim.

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
Sorularımızı saboto ettiğin için 1 gün uzaklaştırıyorum sizi. Adam akıllı yazana kadar tölarans göstermeyeceğim kalbiniz ne kadar katılaşmış soru soruyorum görmezlikden gelip hala copy etmeye devam ediyorsunuz..

1 gün sonra yazıma yanıt vermeden tekrar copy yapıştır usulu konuya yazarsanız bu kez ceza daha ağır olacaktır.

sevgili kardeşim ben sorunuzu tam olarak anlayamadım sizin takıldığınız yer ilham meselesi mi yoksa hazreti alinin kitaplara isim verilemesi meselesi mi?

ben ilham meslesini kendim açıklamaya çalışacağım... ama orjinali risale-i nur da var. oryaıda buraya kopyalıyacaığm belki ben hakkı ile anlatamam da.. siz oradan daha iyi anlarsınız...

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
açıklamaya geçmeden önce bir iki şeyi söylemek istiyorum.... bu cümleler bediüzzaman aittri...

bediüzzaman diyor ki:

insan hatadan hali olamaz...

ben kendimi beğenmiyorum beni beğeneneleri de beğenmiyorum.....

madem nefsim emrader önce kendi nefsimden başlarım.....

nefsini ıslaha edemeyen başkasını islah edemez......

üzümdeki o güzeliğin üzüün kuru çubuğuna verimesi yanlıştır.. benim yaptığım hizmetinde bana verimesi yanlış bir şeydir.. bu allahın yarıdımı ve inayetidir....

biz farkında olmadan bir el bizi bu iman hizmetinde çaılıştıryor..

biz farkında olmadan yüce allah bizi koruyor...

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
bismillah

sevgili abilerim ve üstadalarım... şüpehsiz ben sizin kadar ilimsahibi değilim.. çünkü maşşallah siz kendinizi kuran ve sahih sünnetle besliyorsunuz.. bu çok güel bir durum keşke her müslüman bunu yapsa....

şimdi gelelim ilham meselesine..
bediüüzaman bir çok yerde ilham edildi.....

yazdırıldı....
ihtiyarsız oldu....

....

demesinin en büyük sebebi: hayatını iman hizmetine verdiği için günlüne bir şeylerin doğduğunu ifade etmek için kullanmıştır.... haşa yüz bin defa haşa birileri bunu vahiy şeklinde ele almamalıdır.... çünkü ilham çok ayrı bir meseledir.. daha önce de söyledğim gibi en basite bir şair bile ilham geldi der ve bir iki dize yazar.. işte iman hizmetinde ilgilenen ve hayatını veren ve bunun için hapishanalede sürgünlerde hayatını harcayan... bunun için dünya zevki bimyeyen.. davası için 19 defa zehirlene bir insan iman hizmeti için günlüme bir şey doğdu yada ilham edildi demesinin bir sakıncası yoktur...

çünkü kuran ve hadisi şerifle çelişen bir şey demiyor ki.....

hatta diyor ki sözlerimi kuran ave hadisin mihengine vurun altın çıkarsa alın n-bakır çıkarsa almayaın....

bediüzzaman ilham meselesini anlatırken bide nahıl süresi 68 ayeti arıya bal yapmasını ilham ettik ayeti üzerinde de durmakta ve hayvanları hayatlarını devam ettirmeleri için onlara da ilham edildiğini anlatmaktadır....

kendisinin de bir insan olmas hesabı ile hizmet insanı olması hesabı ile ilham edimesinin bri sakıncası omamalıdır.. tabi bunu doğru tahlil etmek lazım..

eğer yanlış tahlil yapılaırsa allalhmuhafaza küfre kadar gidile bilir.....

allah muhafaza....

sevgili kardeşlerim risale-i nurda geçen yeride burya kopyalıyacağım orda da bakrsınız inşallah..ç.

şöyle bir şey söylemek istiyorum..

birilerini kafir veya münafık ve ya münker ilan etmek kimseye bir fayada vermez... yani bir insanın cehenneme girmesi kimsaye bir fayada vermez....

öeemli olan birilerinin elinden tutup bu küfür devrinde allah yoluna ulaştırmamızdır... işte bizkuranın talabeleri (nur talebeleri) bunu yapmaya çalışıyoruz.. birbirimiz ile boğuşmanın bir anlamaı yok.....

birlik olup allahın danı dünyanı her yerine yayıp ulaştırmız gerktiğine inanıyorum....

bizim birbirimizle uğraşamızın müslüam ve imanlı insanlara hiç bir faydası yok....

bu boğuşmanın yani müslümanların bir birbirlrtini iankar etmenin yada şuşlar itinad etmenin tek faydası din düşmanlarına ve kafirleredir.....

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
sevgili abilerim ve sevgili hocalarım....
ben bir nurcu yani risale-i nur talebesi olarak daima sizleri taktir ediyurm.... hizmetlerinizin çok güzel olduğunu anlatıyorum...

ne olur yanlış anladığınız bir iki nokta için aimlere düşman olamayın ve onları küfür ile suşlamayın.. bildiğiniz gibi bir müslüman bir müslüman küfür suşu istinat etmesi çok büyük bir meseledir.. allah muhafaza eğer istinad ettiği o suç onda yoksa bunun mesuliyetini nasıl ödeveyecek.......

bakın sevgili kuran talabesi kardeşlerim ve abilerim....

biz nurcular yada risale-i nur talebeleri olarak diyoruz ki risale-i nur kuranın bu zamandaki binlerce tevsirlerinden bir tanesidir ve o niyetle onu okuyuruz.....

yani biz risale-i nuru kuranı anlamak için okuyuruz yoksa allah muhafaza onun yerine koumuyoruz.....

risale-i nur kuranı anlamak için basamak olarak kullanıyoruz.....

yani sizin de bildiğiniz gibi bizim ana kaynağımız kuranı kerim ve sahih sünnettir....

ne our biraz insaflı bakalım olaylara.....

bu küfür ortamında türkiye gibi bir memlekette milyonlarac nurcu var ve hepsinin de tek vazifesi iaman hizmet edmektir..

bizim dusturumuz: kendi imanımızı kurtarmakla veraber kardeşlerimizin ianlarının takviyesine çalışmaktır....

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
VE DAHA BUNUN GİBİ MİLYINLARCA HAKİKATI İNSANLARA ANLATMAK İÇİN BÜTÜN ÖMRÜNÜ HARCAYAN VE HİZMET EDEN BİR ADAMA İNSANFLA BAKMAK LAZIMDIR....

SELAM VE DUA İLE ONUN SÖYLEDİKLERİNE İYİCE BAKIP ANLAMAIZI TAVSİYE EDERİMM..

SADECE ONA DEĞİ BÜTÜN AİLİMLER AYNI MUSAMAHA İLE BAILMALI..

bu arad yünetici kardeşimden özür diliyorumm.. geçen günü kopyala yapıştır yaparken kimseyi kızdırmak gibi bir amacım yktu.. sadece said nursinin söylediği bir kaç cümleyi buraya taşıdım.......
hakkınınızı helal edein inşallah...

N Çevrimdışı

nurnurcu

Üye
İslam-TR Üyesi
bu arada yedinci şuada o ön kısma takılmadan yedinci şuayı bir okumanızı tansiye ederim.....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...