Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bir Başka Sapık : Mustafa İ.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
yine aynı tatışma....girmek istemiyorum..bende hadis kabul ederim..fakat kuran ile hadis değerini bilerek hadis kullanmaktan yanayım..ne kadar sahih olursa olsun.kurana ters bir hadisi kabul etmem.sadece hadis değil tarihsel kültür ,gelenekleride baz alabilrim.dediğim gibi bunlar daima redde açıktır.biz allah resulunu ,tarih bize bildirdiği için değil,kuran bildirdiği ve onayladığı için kabul ediyoruz..
düşün ,allah c.c ,insanlara tüm zamanlarda yetecek ,hidayete nasip ebedek bir kitab indirmeye kadir değilmidir?

tabiki kadirdir.o ise kurandır.o kutsaldır.hadisin kutsallığı olmaz..tıpkı incil gibi ,tevrat gibii..çünkü şirk bulaşmıştır
slm

Sahih hadis Kur'an-ı Kerime aykırı olmaz! Hadis usulu hiç okudun mu? hadisin sahihleme şartlarını bilir misin?

Ummetin sahihliğine ittifak ettiği hadisi inkar eden Kafirdir!

Sahih bir hadis Kur'ana ters olur mu? Bir örnek gösterir misin?

Abdulmuizz Fida

Admin
Konuyu okurken ;
yeri geldiğinde laf attığınız ve akidesini beğenmediğiniz (Alparslan Kuytul -ABDÜLAZİZ BAYINDIR) gibi insanlardan alıntılar yapıp bir sapkın insan olan Mustafa İ. ' a cevap vererek yanlışını ortaya çıkarıyorsunuz !
Bu nasıl bir mantıktır ya tamamen adamları terk edin yada biz bunları beğeniyoruz değin kendinizle ters örtüşmeyin !

Bak kardeşim bilmediğin meselenin ardına düşme?

Bir meselede gerektiği zaman herkesin yazısı , videosu koyulabilir. Sofiyye ile ilgili bir konuda olabilir. Yoksa bir adamın 100 konuda konuşmuşsa 100 ü de İslama göre yanlış, aykırı olacak diye bir şey yok. Saydığın kişilerin kiminin Cihad konusunda zaafiyeti olurken , kiminin hakimiyet, Kuran ve sunnete rağmen felseve yorum/tevilleri ile batıla düşüyorsa , doğrularını inkar mı edelim? Çocukluğu bırakın. Başka konu arayın . Siz bu kişilerin sayılan sapıklıklarını onaylıyormusunuz?

S Çevrimdışı

Slow and Sure

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bak kardeşim bilmediğin meselenin ardına düşme?

Bir meselede gerektiği zaman herkesin yazısı , videosu koyulabilir. Sofiyye ile ilgili bir konuda olabilir. Yoksa bir adamın 100 konuda konuşmuşsa 100 ü de İslama göre yanlış, aykırı olacak diye bir şey yok. Saydığın kişilerin kiminin Cihad konusunda zaafiyeti olurken , kiminin hakimiyet, Kuran ve sunnete rağmen felseve yorum/tevilleri ile batıla düşüyorsa , doğrularını inkar mı edelim? Çocukluğu bırakın. Başka konu arayın . Siz bu kişilerin sayılan sapıklıklarını onaylıyormusunuz?

ne yani sizler bunların sapıklıklarını onaylamıyor musunuz ! ?

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
slow and sure zorlama yapma lafı afedersin başka tarafından anlama ne yazdığı açık ortada...bu kişilerin sapık yönleri var ama sapık olmayan yönleri de var diyor arkadaş...yani bazısının akaid konusunda sıkıntıları var bazısının hakimiyet...bazısının hadis konusunda sıkıntısı var...bazısın tevil....mesel adam hakimiyet konusnda çok sert ama kredi almaya falan cevaz verebiliyor gib gibi...

S Çevrimdışı

Slow and Sure

Üyeliği İptal Edildi
Banned
a.kuytula yeri geldiğinde belam diyorsunuz, tekfir ediyorsunuz yeri geldiğinde de alıntılarını meşru görüyorsunuz o vakit bizlerde s.nursiden alıntı yaptığımız zaman sizlerde meşru görün olmaz mı ! anlayış ayını sonuçta süphanAllah !

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
eğer s.kürdi den hak bir söz sadır olmuşsa onu alırız ki mutlaka vardır baştan sona fiyasko dmiyoruz...şahsen a.kuytula ben hiçbirzaman belam demedim diyer arkadaşları bilmiyorum hiç raslamadım...hakkı şeytanda getirse alırız....

S Çevrimdışı

Slow and Sure

Üyeliği İptal Edildi
Banned
eğer s.kürdi den hak bir söz sadır olmuşsa onu alırız ki mutlaka vardır baştan sona fiyasko dmiyoruz...şahsen a.kuytula ben hiçbirzaman belam demedim diyer arkadaşları bilmiyorum hiç raslamadım...hakkı şeytanda getirse alırız....

bu gibi belamlara hoca diye itibar edenler var anlamak mümkün değil

Siz biz bu tür durumlarda açık tavır koymaksak hataları açık demezsek söyler misin bu kişiyi takip eden binlerce taraftarı kimin vesilesi ile doğruları görecek.
.
.
.

a.kuytulu tüm site belam olarak görüyor ama senin haberin yok !
amacım sizleri kötülemek değil sizleri Allah için seviyorum , ama böyle durumlarda da neden böyle yapıyorsunuz anlam veremiyorum.

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kim ne derse desin ben sohbetlerini seviyorum sevmediğim tek yönü mücahitlere bizim baktığımız gözle bakmıyor...onun dışındaki Allahualem...am ne olursa olsun iyi yönlerini alırız...faydalanırız kötü yönlerini de yeri geldimi eleştirirz....

Abdulmuizz Fida

Admin
Sapık sapıktır!
Biz alıntılama yapsak da yapmasak da sapıktır. Kimi az sapıktır, kimi çok sapıktır.
Tasavvufçuların özellikle cubbeli bayraklının hezayanlarından dolayı bahsettiğin isimler yazmış veya konuşmuş ise bunu buraya koymamızdaki sebeb Alıntıladığımız şahsı her konuda doğru görüyor, % 100 sağlam bir adam olduğu için değil , bahsi geçen konuda isabetli konuştuğundan, "Kuytul, Mustafa bile bunlar hakkında böyle diyor" demek içindir. Yoksa Bizim Kuytulla hanefi taasubu ve cihad konusunda ; Mustafa İ. ; Abdulaziz B. ile Hakimiyet, Cihad, Sahih hadisler, kavmiyetçilik, vsvs hassas konularda tabab tabana farkı düşündüğümüz, kendilerinden ayrıldığımız, ve bahsi geçen konularda kendilerinin Sapıttığına inandığımızın, zaten sitemizin yapısından bilmeniz lazım. Bunlarda sayılan konularıdan fazladan olarak sofiyye ehlinde Tasavvufi konularda bulunmaktadır. Tasavvufcunun sapıtmalarına karşı, Alparslan K. Mustafa i. Abdulaziz B. gibilerden alıntılamamızda sorun görmüyorum. Aynı şekilde Mustafa İ. ve Bayındırın Hakimiyet , oy kullanmada sapıtmasına karşı Kuytuldan alıntılamada da sorun görmüyorum.
Biz bu alıntıları yaparken zaten kendimizden olan alıntıları da veriyoruz. Extradan bunlardan alıntı vererek , Bakın bu şahıslar bile size böyle diyor demektir kastımız! Yoksa o kişilerin tüm sapkınlıklarını onayladığımızı göstermemektedir.
Böyle alakasız konuşarak Bu sapıkları aklayamazsınız!

gavsazam Çevrimdışı

gavsazam

Üyeliği İptal Edildi
Banned
evet okudum..hadis kritiğide okudum..hadis için ne kadar kritik yaparsan yap ,hadis e asla bir garanti getirmez..Hadis reddini neye göre kufürle suçlaya biliyorsun..çok büyük sorumluluk alıyorsun..

Hadislerin hiç bir kutsiyyeti yoktur.kutsal olan kurandır. yardımcı bir envanterdir. okadar..

Muhammed Yusuf Çevrimdışı

Muhammed Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
evet okudum..hadis kritiğide okudum..hadis için ne kadar kritik yaparsan yap ,hadis e asla bir garanti getirmez..Hadis reddini neye göre kufürle suçlaya biliyorsun..çok büyük sorumluluk alıyorsun..

Hadislerin hiç bir kutsiyyeti yoktur.kutsal olan kurandır. yardımcı bir envanterdir. okadar..

namazı nasıl kılacağını nerden öğrendin sen,kutsiyeti olmayan hadislerden!! öğrenmedin mi hani şu garantisi olmayan hadisler ....biraz omurganız varsa namazınızı da hadislerden arındırın .....

Abdulmuizz Fida

Admin

Hem okudum diyorsun , hemde Ehl-i sunnetin ; ummetin mutevatir dediği hadisi inkar edeni tekfir ettiğini (Serahsi, Usul, I-292.) .bilmiyorsun?

Rasulullah (s.a.v.): “Size Allah (c.c.)’ın kitabı ve onun elçisinin sünneti olmak üzere iki şey bıraktım. Onlara sarıldığınız muddetçe ebediyyen sapıklığa düşmeyeceksiniz" (el-Hakim, Mustedrek; Malik, Muvatta)

Hz. Peygamber “Haberiniz olsun, bana Kur’an ve onunla birlikte misli verildi” ( Ebu Davud, Sünen, no 4604) demesi, sünnetin vahyi yönüyle Kur’anın mesabesinde olduğunu gösterir

"O'nun buyruğuna aykırı hareket edenler, başlarına bir belanın gelmesinden veya can yakıcı bir azaba uğramaktan sakınsınlar" (Nur: 63).

Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):
"Namazı ben nasıl kılıyorsam, benden gördüğünüz gibi kılın"; keza: "Hac'la ilgili menâsiki (rükünleri teferruatı) benden alın" emretmiştir.

O, hevâdan (arzularına göre) konuşmaz.
O(nun konuşması kendisine ) vahyedilenden başkası değildir. (Necm Surasi 3-4)

Tabiiun'dan biri, “Hz. Peygamber Efendimiz (sav)’in nasıl bir ahlaka sahip olduğunu” merek etmiş, Hz.Aişe (r.anha) validemize sormuş ve şu cevabı almıştır: “Rasul-u Ekrem (s.a.v.)’in ahlakı, Kur’an-ı Kerim’den ibaretti. Sen Kur’an-ı Kerim’i okumuyor musun ?”(Muslim)

"Ey imân edenler! Allah'a itaat edin Peygambere ve sizden buyruk sâhibi olanlara itaat edin. Eğer bir şeyde ihtilafa düşer anlaşamazsanız -Allah'a ve ahiret gününe inanmışsanız- o meselenin hallini Allah'a ve Peygamber'e bırakın. Bu hayırlı ve netîce itibariyle en iyi yoldur" (Nisa: 4/59)

"Biz her peygamberi ancak Allah'ın izniyle itaat olunması için gönderdik... Hayır, Rabbine andolsun ki, aralarında çıkan anlaşmazlıklarda seni hakem tayin edip, sonra da senin verdiğin hükmü, içlerinde bir sıkıntı duymadan (yani tam bir memnuniyetle) olduğu gibi kabul etmedikçe inanmış olmazlar" (Nisa: 64-65).

gavsazam Çevrimdışı

gavsazam

Üyeliği İptal Edildi
Banned
aziz dostum ne dediğin farkındamısın.mütevatir hadisi red edecem kafir olacağım?Yalan yanlış bulaştığı sabit olan kitabları inkar nasıl beni dinden çıkarıyor?ancak kuranın tasdiklediğini red beni dinden çıkarır

hadis kitablarındaki hadislerin kutsiyyeti yoktur.redde açıktır.yardımcı kaynakdır..isteyen kullanır ..

veda hutbesini 150 bin müslüman dinledi.bu hadisin son cümlesi çok dikkat çekicidir.
"ben size bir emanet bırakıyorum ,ona sımısıkı sarılırsanız asla dalalete düşmezsiniz"O ise kurandır"
başka bir kaynak "ben size bir emanet bırakıyorum ,ona sımısıkı sarılırsanız asla dalalete düşmezsiniz.o ise kuran ve sünnetimdir.
başka bir kaynak "ben size bir emanet bırakıyorum ,ona sımısıkı sarılırsanız asla dalalete düşmezsiniz.o ise kuran ve sünnetim,ehli beytim..

yani 150 bin kişi dinlemiş olduğu bir hadis,kaynakdan çıktığı gibi gelememiş.sünnetciler sünneti,aliyi sevenlerde ehli beyti eklemiş..

kabede gittik gördük ,kimi el bağlıyor ,kimi bağlamıyor,kimi ayak yıkıyor kimi sadece mesh ediyor..resulu ekrem ümmetine yıllarca bu basit eylemleri öğretemedimi ,ümmet hemen ayrılmaya başladı..?
Hadis reddini asla ve asla küfürle suçlayamazsın.

hadislerin kutsiyyeti yoktur.Allahın garantörlüğü yoktur.
yalana açıktır.

Abdulmuizz Fida

Admin
Way hadis inkarcısı sapık way !

İnsan ehli sunnet yerine ehli heva olursa sonu böyle oluyor demek ki.
Sen hangi ilim , delille , ummetin mutevatir hadislerini kafana göre çürütüp reddedeceksin?
Veda hutbesini baban mı yaptı da kafana göre değiştiriyorsun Sünnetsiz!

"Mü'minler!
Size iki emânet bırakıyorum. Onlara sımsıkı sarıldıkça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. Bu emânetler, Allah'ın kitabı Kur'ân ve O'nun Peygamberinin sünnetidir. " (Veda Hutbesi)

Abdulmuizz Fida

Admin
MUTEVATİR HADİS

Mutevatir hadis, Sahabeden itibaren her devirde yalan üzerinde birleşmeleri aklen tasavvur olunamayan topluluklar tarafından rivayet edilen hadistir. Başka bir ifade ile, mutevâtir haberin şartlarını kendisinde toplayan hadistir.
Aklın yalan üzerine ittifak etmelerini kabul etmeyeceği kalabalık bir topluluğun, aynı şekilde kalabalık bir topluluktan rivâyet ettikleri hadise denir. Mütevâtir hadisin bu şekilde aktarılmasına da tevatur denir.

Mutevatir haber, ilm-i zarurî ifade eder. İlm-i zarurî, reddi mümkün olmayan, kabul edilmesi zorunlu olan bilgi demektir. Böyle bir bilginin doğruluğundan şüphe edilmez. Mutevatir hadisler, Kur'ân'dan sonra en güçlü dinî delildir. İnanç esasları dahil olmak üzere dinî bütün konularda delil teşkil eder. Hz. Peygamber'in mutevatir olan hadislerini inkar eden kâfir olur. Hükmünün bağlayıcılığı yönünden Kur'ân âyetleriyle aynı konumdadır.

Bir hadisin mutevâtir sayılabilmesi için aşağıdaki şartları taşıması gerekir:

I) Mutevâtir hadis her devirde pek çok kimse tarafından rivayet edilmiş olmalıdır. Ancak her tabakadaki ravilerin asgarî sayısı için herhangi bir sınır tayîn ve tesbiti şart değildir. Gerçi yalan üzerinde anlaşmaları düşünülemeyecek kalabalığın en az 4, 5, 10, 12, 20, 40, 70 ve 300 küsur olması gerektiğini söyleyenler varsa da, bunların hiçbiri sözünü bu konuyla ilgili ciddî bir delile dayandıramamıştır (Subhi es-Sâlih, Hadis İlimleri ve Hadis Istılahları, Ankara 1973, s. 120-122). Önemli olan, hadisi, yalan üzerinde -kasıtlı veya kasıtsız- ittifaklarını aklın kabul edemeyeceği bir topluluğun nakletmiş olmasıdır.

2) Ravilerin sayısında her hangi bir nesilde azalma olmamalıdır. Aksine sayının artışı haberin doğruluğunu teyid eder.

3) Olayı veya haberi ilk nakledenlerin görmüş veya duymuş olmaları gerekir. Aynı zamanda nakledilen husus mümkinattan olmalı, muhal olmamalıdır (Abdullah Sirâcuddîn, Şerhu'l-Manzûmeti'l-Beykûniyye, Halep 1372, s. 40).

Mutevâtir hadis lafzî ve manevî olmak üzere ikiye ayrılır:

a) Lafzî mutevatir: Senedin başından sonuna kadar her tabakada bütün ravilerin aynı lafızlarla rivayet ettikleri hadistir. Peygamber Efendimizin sözlerini her devirde pek çok kimsenin kelimesi kelimesine aynen nakletmesi tabiatıyla mümkün olamamıştır. Eğer böyle bir şart konulsaydı, harfiyyen akılda tutulamayacak bütün hadisler tamamen unutulmaya mahkum olurdu. Manâ ile rivayetin caiz görülmesi sebebiyle lafzî mütevâtir hadisler oldukça azdır.
Aşağıdaki hadisler lafzî mutevâtire örnektir.

"Kim bilerek bana yalan isnad ederse Cehennem'deki yerine hazırlansın"; "Sarhoşluk veren her içki haramdır". "Kim Allah rızası için bir cami yaparsa Allah da ona Cennet'te bir ev hazırlar"; "Kur'an yedi harf üzere inmiştir".

a) Manevî mutevatir: Raviler tarafından değişik lafızlarla nakledilen bir mesele veya olay manâca mütevâtir sayılır. Bu tip rivayetlerde müşterek olan taraf mütevâtir demektir. Manevî mütevâtir hadisler hayli çoktur. Beş vakit namaz, oruç, zekât, hac gibi ibadetler hep manevî mutevatir derecesindedir. Meselâ, Hz. Peygamber'in dua ederken ellerini kaldırdığına dair yüz kadar hadis rivayet edilmiştir. Ancak bunlarda müşterek olan taraf ellerin kaldırılmasıdır ve bu yönü mütevâtirdir.

Muhaddislere göre, mutevâtir hadisin ravilerini tek tek incelemeye gerek kalmaz. Ravilerin çokluğuna itibar edilir. Çünkü onların yalan üzerine ittifak edemeyecekleri kabul edilir. Dolayısıyla hem lafzî hem de manevî mutevatir hadisin kesin bilgi verdiğinde bütün hadisçiler müttefiktirler (Nureddin el-Itr, Menhecu'n-Nakd fi Ulumi'l-Hadîs, Dımaşk 1392/1972, s. 382; Subhi es-Sâlih, a.g.e., s. 124).

Mutevâtir hadisler, Akâid konularında bile tek başına delil sayılırlar. Bu yüzden mutevâtir olan haber-i Rasulu inkâr eden küfre girer. Çünkü böyle bir haberi inkâr etmek, Peygamberi inkâr demektir. O da şüphesiz küfürdür (Ahmed Naim, Tecrid-i Sarîh Tercemesi, Ankara 1976, Mukaddime, s. 102).

S Çevrimdışı

soru işareti

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sayın Abdulmuizz Fida arkadaşım,

Hadis inkarcısı değilim ancak Kur'an'a uymayan rivayetleri mütevatir de olsalar, Buhari'de de geçseler kabul etmiyorum.
Hadisler ne kadar sahih de olsalar Kur'an kadar kesin değildirler. Kur'an haktır ancak hadis zandır. Küfür, hakkı örtmek, kabul etmemektir. Oysa ki hadis hak değil sadece zandır. Peygambermizin söylediğini kendimiz duyup, yaptıklarını da kendimiz görseydik kabul ederdik ancak aradan 1400 yıl geçmiş ve bunlar başka insanların ağızlarından aktarılmıştır. Bu yüzden zandırlar. Zannı kabul etmemek ise insanı kafir yapmaz. Kur'an'dan bir harfi bile inkar etmek küfür iken, tüm hadis külliyatını inkar etmek küfür olmaz. Kur'an'a teslim olan/iman eden herkes müslümandır/mümindir. Kaldı ki hadisleri kabul edeceksek eğer; Neden şianın kaynaklarını değil de ehl-i sünnetinkini kabul etmeliyiz? Bir kaynakta Kur'an ve peygamber sünnetine uyulması istenirken, başka bir kaynakta ise Kur'an ve peygamber ailesine (ehl-i beyt) uyulması isteniyor; Hangisine uyacağız? Şia yalancı diyeceksek neye göre diyeceğiz? Ehl-i sünnet yalancıdır diyenlere ne cevap vereceğiz?

Abdulmuizz Fida

Admin
Mutevâtir hadis : Her devirde pek çok kimse tarafından rivayet edilmiş olmalıdır. Ancak her tabakadaki ravilerin asgarî sayısı için herhangi bir sınır tayîn ve tesbiti şart değildir. Yalan üzerinde anlaşmaları düşünülemeyecek kalabalığın (en az 4 sahabe) olması gerekir.

1 - Farazalarla konuşmayalım ki itibar edilelim ! Bana bir tane ummetin mutevatir dediği bir hadisi getir ki Kurana aykırı olsun!

2 - "Onlar ki, O Ummî peygambere uyarlar, yanlarındaki Tevrat ve İncil'de yazılmış bulacakları o peygambere uyup, onun izinden giderler ki, O , onlara iyiyi emreder ve onları kötülüklerden alıkoyar, temiz ve hoş şeyleri kendilerine helâl kılar, murdar ve kötü şeyleri de üzerlerine haram kılar, sırtlarından ağır yükleri indirir, üzerlerindeki bağları ve zincirleri kırar atar, işte o vakit ona iman eden, ona kuvvetle saygı gösteren, ona yardımcı olan ve onun peygamberliği ile birlikte indirilen nuru izleyen kimseler var ya, işte asıl murada eren kurtulmuşlar onlardır."(A'raf 157)
Ayetteki altı çizgili yerleri açıklar mısın?

3- Rasulullah (s.a.v.)in söz ve davranışların yazıldığı hadisleri , 1400 senedeir ehl-i sunnetin hadis usulu ilminin tetkiklerine, sahih, mutevatir olarak kabul ettiği hadisleri hangi ilimle reddedebiliyorsunuz fakat; Yine Rasulullahın (s.a.v.) kendisine vahyedilen hadisleri söyleyerek yazılan Kur'an-ı Kerim'i hangi ilminizle kabul ediyorsunuz?

Acil cevap bekliyorum. Cevabından sonra devam edeceğim . (Sorularım hadis inkarcısı herkesi bağlar)

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sayın Abdulmuizz Fida arkadaşım,

Hadis inkarcısı değilim ancak Kur'an'a uymayan rivayetleri mütevatir de olsalar, Buhari'de de geçseler kabul etmiyorum.
Hadisler ne kadar sahih de olsalar Kur'an kadar kesin değildirler. Kur'an haktır ancak hadis zandır. Küfür, hakkı örtmek, kabul etmemektir. Oysa ki hadis hak değil sadece zandır. Peygambermizin söylediğini kendimiz duyup, yaptıklarını da kendimiz görseydik kabul ederdik ancak aradan 1400 yıl geçmiş ve bunlar başka insanların ağızlarından aktarılmıştır. Bu yüzden zandırlar. Zannı kabul etmemek ise insanı kafir yapmaz. Kur'an'dan bir harfi bile inkar etmek küfür iken, tüm hadis külliyatını inkar etmek küfür olmaz. Kur'an'a teslim olan/iman eden herkes müslümandır/mümindir. Kaldı ki hadisleri kabul edeceksek eğer; Neden şianın kaynaklarını değil de ehl-i sünnetinkini kabul etmeliyiz? Bir kaynakta Kur'an ve peygamber sünnetine uyulması istenirken, başka bir kaynakta ise Kur'an ve peygamber ailesine (ehl-i beyt) uyulması isteniyor; Hangisine uyacağız? Şia yalancı diyeceksek neye göre diyeceğiz? Ehl-i sünnet yalancıdır diyenlere ne cevap vereceğiz?

savunduğunuz şeyi bir düşünürmüsünüz bir kitap kuran dahi olsa yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir( doğru fıtratta olanlar müstesna ) örneğin bir ayette yukardakinden emin mi oldunuz der başka bir ayette ise o Allah cc hem yerde hem göktedirder birileri çıkar bu ayeti alır bir başkası öbür ayeti ve ihtilaf kaçınılmaz olur ama eğer bu ayetlerde anlatılmak isteneni sünnet veya hadisle desteklerse mümin ihlilaflar sona erer şöyleki cariye hadisi olaya son noktayı koyar biz ne anlarız bu olaylardan Allah cc neredeymiş semada kendi kürsisinde ve şunu unutma kardeş eğer hadisler tahrif edilirse sıra kuran gelir çünkü bu iki kaynağıda bize akratan insanlar aynı insanlar bilmem söylemek istediğimi anlıyormusunuz ve şundanda emin hadisleri inkar edenlerin çoğu sapıktır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt