Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Birden Fazla Kızla Evlilik Maksadiyla Görüşmek ve Nihayetinde Birini Tercih Etmek Kul Hakkına Girer mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

3-4 kızla evlilik üzere görüşüp hangisiyle olursa diğerlerini elemek süretiyle bir süreç yürütmek caiz midir?

Örneğin 3 numara ile oldu ve diğerlerini bıraktık, bu kul hakkına ve aldatmaya girer mi?

Bu hanımların hiç biriyle duygusal bağım yok, gerekmedikçe konuşmuyorum ve buluşmalarda tokalaşma dahi olmuyor.

Helal çerçevede evlilik öncesi süreci yönetmeye çalışıyorum ve bilgilerinize ihtiyacım var. Hayırlı günler.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kızların yanında velileri olmalı görüşürken bir de senin duygun olmayabilir ama onlar sana karşı his geliştirebilir o yüzden fazla uzatmamakta çok hayır var bu evlilik görüşmelerini.

Y Çevrimdışı

Yusuf D.

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İslami usullere uygun şekilde birden fazla kişiyle görüşmen uygundur .Dinen 4 evlilige ruhsatin var çünkü

R Çevrimdışı

Rakun

Üye
İslam-TR Üyesi
Anlamadım ki; aynı anda mı birden fazla kızla görüşmeyi soruyorsun? Yani biri olmadan diğeri ile görüşmeyi mi?Yani biri neticeye kavuşmadan diğeri ile görüşmek mi?Yazdıklarından öyle anlaşılıyor.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Anlamadım ki; aynı anda mı birden fazla kızla görüşmeyi soruyorsun? Yani biri olmadan diğeri ile görüşmeyi mi?Yani biri neticeye kavuşmadan diğeri ile görüşmek mi?Yazdıklarından öyle anlaşılıyor.
4 kızla görüşme halindeyiz, en beğendiğimden başlayıp evlilik şartlarımı sunup bana uyum sağlayan denk gelince diğerlerini sonlandırmayı düşünüyorum. Bir tanesi baya bir istekli, sevecek diye korkuyorum, severse bırakınca kull hakkına girmiş olurmuyum orası sıkıntı işte.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kızların yanında velileri olmalı görüşürken bir de senin duygun olmayabilir ama onlar sana karşı his geliştirebilir o yüzden fazla uzatmamakta çok hayır var bu evlilik görüşmelerini.
Onların besleyeceği duygular benim sermayem. Malesef benim görüntümden ve fiziğimden başka kozum yok, kendime bağlayıp mehrini helal ettirip nikahtan evlenecek şekilde kendime bağlamam lazım. Bunun için artık bir kaç hanımın sıkıntı yaşamasını göze almak durumundayım.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Onların besleyeceği duygular benim sermayem. Malesef benim görüntümden ve fiziğimden başka kozum yok, kendime bağlayıp mehrini helal ettirip nikahtan evlenecek şekilde kendime bağlamam lazım. Bunun için artık bir kaç hanımın sıkıntı yaşamasını göze almak durumundayım.
yukaridaki mesajinda kul hakki yemekten korktugunu soylemissin simdi de göze almak zorundayim diyorsun. Kozun dinin olsun, fakir oldugun icin degil haram oldugu icin dugun yapma. Zaten bu durumu karsindaki kiz sezecektir ve omur boyu bunun ezikligini yasayabilir.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İki günah arasına sıkışırsam küçük olanı seçmek durumunda kalacağım. O bakte kadar Allah dualarımı kabul edip banada nimet verirse işin seyri değişir.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ayrıca kozun dinin olsun diyorsunuzda ben bir kızla tokalaşmadım diye "siz işitmiydi neydi ondan mı oluyonuz" diye dalga geçti. Bunları takan yok, hatta dalga konusu oluyoruz.

Y Çevrimdışı

Yusuf D.

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
yukaridaki mesajinda kul hakki yemekten korktugunu soylemissin simdi de göze almak zorundayim diyorsun. Kozun dinin olsun, fakir oldugun icin degil haram oldugu icin dugun yapma. Zaten bu durumu karsindaki kiz sezecektir ve omur boyu bunun ezikligini yasayabilir.
Düğün yapmanin haram olduğunu nereden cikardin ? Cahiliye düğünlerini kasdediyorsan o ayri tabiki

S Çevrimdışı

Selmanifarisi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
öncelikle kendini zeki sanma yaptğn şey yanlş. Deil müslam olasn kafirde olsan hiç bi bayan bunu kendine yedirmez onlar bunu bilmiyorsa kul hakına girersin onlardan helallik alp son ver bu işe eğer biliyorlarsa bu duruma razıysalar o ayrı ama sen onları peçete gibi kulanamazsn Allah hiç bi kulunun hakından vazgeçmez Allah hidayet versin vicdanını rahatlatmak için dini alet etme işlerine

S Çevrimdışı

Selmanifarisi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
yapiyosanda Allahtan effetmesini iste vicdan rahatlatmak için bişeyleri bahane etme kusura bakma bende aynsını yaptm puşmanm

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Kardesim, yapmis oldugun durum bana göre cok yanlistir. Zira bu sekilde nefis devamli baska seyleri arzu edecek ve bir sekilde bu is uzayacaktir. Bunun makbul olan yoluna gelince yine bana göre diyorum, önce evlenmek icin kafandaki kriterleri yazarsin akabinde kimlerden bu konuda aracilik yani destek aliyorsan durumunu anlatirsin akabinde biriyle görüsürken sadece oraya yogunlasirsin ki kafan yani nefsin baska yerlere gidip gelmesin. Aksi halde seytanin galabesi calmasi cok kolay yok onun kasi kisamiydi yok onun gözünün üstünde kas varmiydi yokmuydu diye diye asil evlenme gayesi olan kriterlerinden uzak kaldigin gibi hayirli olan bir isi islam disi bir duruma sokmak da an meselesi zira her insan nefis tasiyor.

Diger yandan bu durum karsi taraflar icin de hic hos degildir, sonucda pazardan karpuz alinmiyor, duygusal yaklasmak gerek ki kimsenin duygularini kirmayalim.

Biri cikip 4 evlilik vs demesin zira suan türkiye de 4 koyunu güdemeyecek kapasitede olanlarin 4 evliligi sünneti ala diye dillerine dolamalari hos degil, evlilik cok ciddir bir ameldir ciddiyetle yaklasmak gerek.

Ondan dolayi bu durumu bir an önce sonlandirip asil neyi istedigini kendi icinde karar verip Allaha tevekkül edip ilk görüstügün kisiyle evlilik olacaksa ya da olmayacaksa digerlerini karistirmadan istisareleri ilkinden yürütmen dogru olandir, ne zaman ki ilki olmaz o zaman ilki sonlandirip daha sonraya bakman makbuldür.

Allah dininiz, dünyaniz ve ahiretiniz icin basarili bir karar verebilmeyi nasip etsin ama harama ve insanlarin haklarina bulastirmadan. amin.

Not: Görüsme usullerinin islami oldugunu düsündügümden bu konuya deginmedim.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aracı veli falan yok bende. Kendim etraftan buluyorum, dediğiniz gibi yapmaya çalışayım o halde.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bi kere kendin "etraftan" bulamazsin. Velisiz nikah olmaz ve kizla gorusmelerde de kizin velisi bulunmali. Bunun amaci da zaten duygusal yakinlasmayi onlemek, yaninda babasi varken hicbir kiz lakaytlasip gevseyemez. Ayrica tokalasmadigin icin seninle dalga gecen bir kadinla evlenmek istememelisin/dusunmemelisin. Demek ki baskalariyla gayet tokalasiyor falan. Neyse islamforever gayet güzel konusmus Allah yoljnu acik etsin ve sana saliha bir es bulmayi nasip etsin kardesim.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam etraftan bulunmaz diyorsunuzda Allah gökten zembille eş mi atacak önüme bu kısmını anlamadım. Benim ailem dağınık olduğu için aile desteği olmadan çözmeye çalışıyorum. Annemin ayrı babamın ayrı hayatları var. Anneme gidiyorum ben senin için bir şey yapamam diyor, babama gidiyorum herkes evlenmek zorunda değil otur oturduğun yerde diyor. Ben elin kızıyla yazışıp boş işle zaman harcamaya bayılmıyorum. İmkanım yok diye sızlanmakta istemiyorum. İnce eleyip sık dokuyarak küçük günahtan kaçınırken büyük günaha düşmekten korkuyorum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam etraftan bulunmaz diyorsunuzda Allah gökten zembille eş mi atacak önüme bu kısmını anlamadım. Benim ailem dağınık olduğu için aile desteği olmadan çözmeye çalışıyorum. Annemin ayrı babamın ayrı hayatları var. Anneme gidiyorum ben senin için bir şey yapamam diyor, babama gidiyorum herkes evlenmek zorunda değil otur oturduğun yerde diyor. Ben elin kızıyla yazışıp boş işle zaman harcamaya bayılmıyorum. İmkanım yok diye sızlanmakta istemiyorum. İnce eleyip sık dokuyarak küçük günahtan kaçınırken büyük günaha düşmekten korkuyorum.
bekar muslumanlarin cogu bu durumda zaten kardesim. Sabir sabir sabir dua yani. Evli arkadaslarindan,kendi eslerinin senin icin bir es sorusturmasini istemelisin eger annen baban ilgilenmiyorsa. araya mumkun oldugunca araci sokmak gerek benim bildigim ogrendigim bu. Baska bir sey bilen varsa soylesin.

B Çevrimdışı

belkide

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

3-4 kızla evlilik üzere görüşüp hangisiyle olursa diğerlerini elemek süretiyle bir süreç yürütmek caiz midir?

Örneğin 3 numara ile oldu ve diğerlerini bıraktık, bu kul hakkına ve aldatmaya girer mi?

Bu hanımların hiç biriyle duygusal bağım yok, gerekmedikçe konuşmuyorum ve buluşmalarda tokalaşma dahi olmuyor.

Helal çerçevede evlilik öncesi süreci yönetmeye çalışıyorum ve bilgilerinize ihtiyacım var. Hayırlı günler.

cevabı çok basit.aynı şeyi sana yapsalar ne düşünürsün ne hissedersin. yada bacına yapsalar ve sen bunu öğrendiğinde ne düşünürsün ne yaparsın.? bunu cevabını kendine ver sonra eğer normal karşılayabiliyorsan git istediğini yap. düşün görüşmeye başladığın için sevmeye başladığın bir kız var.
ama kız elini bile tutturmuyor sana .!!! sonra onu başka bir erkekle görüyorsun. bunun nedenini sorduğundan senin bu açıklamanı yapıyor sana. çekip vururmusun, var ..rospu mu dersin yoksa aaa öylemiydi. tamam bacım sorun yokmu dersin.
yada dediğim gibi bir gün eve geliyorsun ve kız kardeşin ağlıyor. ne olduğunu soruyorsun. "abi bir erkekle grüşüyordum. ama valla elini vermiyor toklaşmıyordu bile benimle.bugün öğrendimki benim gibi 4 kızla daha görüşüyormuş. aramızdan birini seçecekmiş." dediğinde aaa öylemi kardeşim. o zaman biraz kendini göster seni seçsin. veya kardeşini seçmediğinde " kısmet değilmiş kardeşim" mi diyeceksin. yoksa çabuk beni o şerefsize götür diyip adamı benzetmeye mi gideceksin. sorunun cevabı işte bu kadar basit.

İslami usullere uygun şekilde birden fazla kişiyle görüşmen uygundur .Dinen 4 evlilige ruhsatin var çünkü

sana gelince kardeşim. ne saçmalıyorsunuz siz ya. siz dini nereden öğreniyorsunuz. kim demiş 4 evliliğe hakkın ruhsatın var diye. o 4 evlilik zevkine kafana göre sorgusuz sualsiz yapabileceğin evliliklermi? boyle saçma bilgilerle insanlarıda zehirliyorsunuz. bir defa evliysen ikinci hanım için mutlaka ilk hanımının rızası olmalı. ayrıca kafana göre ben bunu sevdim, bunuda sevdim, ilkini bıraktım başkasını sevdim... bu iş bu kadar basitmi yahu. evet 4 evliliğe ruhsat var. sen kendin demişsin.ruhsat diye. yani zorunluluk hallerinde verilen izin. yani eğer kadın zor durumdaysa, mesela geçimini sağlayamıyorsa, namusuna halel gelme durumu varsa onu korumak ve/veya günahtan alı koymak için başka bir çıkar yol kalmadıysa eşin rıza verirse evlenebilirsin. yoksa benim kabim geniş herkesi severim diye peşpeşe dizilirmi yahu. nasıl görüyorsunuz siz dinimizi.nereden öğreniyorsunuz bunları.
lütfen

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt