Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bu Alimlere Ehli Sünnet Dışı Diyen Selefi Alim Var mıdır?

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selam aleykum kardesler, biliorumki bir cok selefi bu akidede. Özellikle bu asrin son suud Alimleri.

Maturidi Esariyeye Bidat akidesi, ehli sünnet degil diyenler. Ve bunlara bidatci diyenler.
Neden dürüstce cikip da: Ibn Hacer El Askalani, Imam Nevevi, Imam Kurtubi, Imam taberi, Imam Suyuti, Ibnul Cevzi, Ibn hacer Heytemi, Fahruddin errazi, IMam gazzali, Izz b. Abdusselam..

Bunlarin hepsi ehli sünnet disi, bunlari bidat akidesinde, bunlar Allahin sifatlarini saptirdi, bunlar Kelamci vs vs.

Neden Maturidi esariye bidatci ehli sünnet degil diyenler, hergün bu alimlerde istifade edior? Bu alimlere ehli sünnet degil diyen bitane Selefi gördünüzmü? Hayir, neden ozaman Maturdii esari aleyhinde, iste Hanefi Safi görüsünden ayrildi bidat yapti fln diye ileri geri konusmalar yapilior?

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
..ozan27k kardeşim sen hangi akideyi benimsiyor ve taklit ediyorsun.? saydığın alimlerin ehli sünnet dışı olduğunu ilk senden duydum. derler ya bir yaşıma daha girdim.!

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
..ozan27k kardeşim sen hangi akideyi benimsiyor ve taklit ediyorsun.? saydığın alimlerin ehli sünnet dışı olduğunu ilk senden duydum. derler ya bir yaşıma daha girdim.!

Bu saydigim alimlerin hepsi Esari veya maturidir.

Esari ve Maturidiligin bir sapma ve ehli sünnet olmadigini diyen bircok selef alimi yokmu!?

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Öyle saçmalık mı olur? Maturidi Ehl-i Sünnetir.. Kitabüt Tevhid isimli kitabını hatta sünnet ehlini müdafa için yazmıştır.

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu nifak tohumu bir kere atılmış. Ne yaparsan yap bunu biteremezsin.
Kendini ehli sünnete nispet eden müminlerin yüzde 90 ı belki fazlasi ya maturidir yada safi. Alim dediğimiz kitaplarını okuduğumuz sahsiyetlerde bu orana sahip.
Benim kanaat su ki ; kafir müslümanların yarasını iyi biliyor. Onlar işaret ediyor maalesef biz kaşıyoruz.

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi
Nakil kürsüsündr Tarık ebu abdullah hoca ehli sünnet değil ama yakınlar diyor.

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu nifak tohumu bir kere atılmış. Ne yaparsan yap bunu biteremezsin.
Kendini ehli sünnete nispet eden müminlerin yüzde 90 ı belki fazlasi ya maturidir yada safi. Alim dediğimiz kitaplarını okuduğumuz sahsiyetlerde bu orana sahip.
Benim kanaat su ki ; kafir müslümanların yarasını iyi biliyor. Onlar işaret ediyor maalesef biz kaşıyoruz.

Selefi geçinenlerin selefle zerre alakası yok. Onlar şiddet eğilimli, içlerindeki canavarlığı, bölücülüğü, tekfirciliği, müslümanı üzen şeyleri yapıp kendini ayrı gösterme çabasında olanlar..

Gerçekten selefe yani ilk 3 nesile bağlı olsalardı ümmette bölücülük yapmazlardı. Eşari ve Maturidiyi eleştirmek, İslam tek hizmetleri, bomba patlatıp adını karalatan, merhametsiz gibi gösterenlerin haddine asla değildir. Herkes meyvesinden tanınır. Kendine ister iyi ağaç deyin, ister kötü meyveniz kötü ise siz de kötüsünüz.

Maturidi'nin İslam dünyasına hizmeti ortada, ilimden başka bir şey bırakmamıştır.
O selefi bilinenlerinde hizmeti ortada, selefle alakaları da yok zaten..

Ben Maturidi'nin kitabını okudum. Orada çok iyi bir sünnet savunması, kelamı olarak Şia, maddeciler ve diğer sapkın mezheplere karşı çok güzel savunmalar var. Maturudi'yi, Eşari'yi İmamı Azam'ı eleştirenler açık konuşmak gerekirse, onun tuvalet bezi bile olamazlar. Adı ister alim ister zalim olsun..

Bir ömrünü bu ümmet için yaşayan bu değerli alimler bunlar.. Onlara laf söylemek bunca sene sonra kimsenin haddine değildir. Sen sen ol kardeşim, aşırı sapkınlardan, tekfircilerden uzak dur.. Onlar Allah'lık iddiasında olan kişiler.. Onlar Allah'ın kullarına vereceği hüküm yerine, kendileri müslümanı, kafiri belirleme dertlerindeler.. Peygamber bir sahih hadisinde, savaşta bir kafiri öldüren müslümana bile diyor ki, son anda imana geliyor o şahıs, kalbini açıp içine baktın mı?

O yüzden, müslümanları tekfir edip, İslam düşmanlarına, selefi ve vahabbi geçinen İngiliz ajanlarına fırsat vermeyiniz. Selefin yolundan, sahih hadisten, Kuran'dan ayrılmayınız. İyilikler yaparak, merhameti her daim hayat ilkeniz yaparak yaşayınız. Bidat ve şirkten uzak durun.. Faiz, kumar ve diğer haramlardan sakının.. Bence bu kadarı yeter.. :)

Allah bu dini bize yük olsun diye indirmemiştir. Aksine mutluluğumuz için indirmiştir. Bizim kimsenin imanı hakkında son sözü söylemek gibi bir görevimiz yoktur. Bunu ancak Allah yapar, ve elbette vahyettiği kişiler onun dışında bunu kimsenin demeye hakkı yoktur. Herkes yerini bilmeli..

Üst Ana Sayfa Alt