Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bütün Maturidiler Tarikatçı mıdır?

كوكهان Çevrimdışı

كوكهان

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
1- Maturidilerin hepsi sofi midir, tasavvufa ve tarikatlara sıcak bakarlar mı?
2- Tarikatları reddeden, hatta tarikatları İslam dışı gören, tekfir eden Maturidiler var mıdır?
3- Tağutu reddeden, tevhid ehli Maturidiler var mıdır?

Bu soruyu soruyorum, çünkü kafamda Maturidilik ile sofilik örtüşmüş durumda. "Bir insan Maturidi ise o zaman sofidir, tasavvuf ehlidir, tarikat ehlidir." şeklinde bir algı var kafamda.

İmam Ebu Hanif Çevrimdışı

İmam Ebu Hanif

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Maturidiyim ama sofi değilim kardeşim yani imamın görüşlerini kabul eden biriyim

3. Sorunun cevabı var mesala kaplancılar cemaleddin kaplan öyle biriydi

bide illaki herkes selefi olacak diye bir şey yok. Taliban eskiden beri hanefi maturidi demokrasi ve laiklik karşıtı tağtları red eden bir yapı

tewhidwetakwa Çevrimdışı

tewhidwetakwa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
1- Maturidilerin hepsi sofi midir, tasavvufa ve tarikatlara sıcak bakarlar mı?
2- Tarikatları reddeden, hatta tarikatları İslam dışı gören, tekfir eden Maturidiler var mıdır?
3- Tağutu reddeden, tevhid ehli Maturidiler var mıdır?

Bu soruyu soruyorum, çünkü kafamda Maturidilik ile sofilik örtüşmüş durumda. "Bir insan Maturidi ise o zaman sofidir, tasavvuf ehlidir, tarikat ehlidir." şeklinde bir algı var kafamda.
Sofilerden bile Tevhid ehli var. Misal hasan el Benna biz sofiyiz ama selefiyiz diyordu birde Türkiye sayıları çok olmadada Maturidî Tevhid ehli kardeşlerde var misat vasat ümmet buna dahildir. Youtube arama çubuğuna vasat ümmet yazarsan onlar maturudi Tevhid ehli dir.

Birde Pakistanda Tevhid ehli sofiler var onlar gerçektem Tevhid ehli ler aralarında hüccet ulaşmayanda var bu benim gözlemi tabi ben onları takip ederim bizim kabirperet sofiler gibi değiller.

Link atıyorum bakarsın buradan beni şaşırtan mesele ise onların bütün cemaatin alınlarından secde izi var hele Bi tıkla da gör sırf bu durum yüzünden bende eşrari olmayı bile düşündüm İmam eşrari eğer ki sleefe dönmeseydi

Son düzenleme: