Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Cami İmamlarının Arkasında Namaz Kılmak (Kılabilmek)

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Cami İmamlarını Komple Kafir Gören Sapıkların Mesnedsiz İbretlik İddialarına Reddiye
https://www.islam-tr.org/konu/cami-...mesnedsiz-ibretlik-iddialarina-reddiye.24729/

Memurluk Yemini ve Küfür İçerikli Sözleşmelere İmzanın Hükmü Nedir?
https://www.islam-tr.org/konu/memur...i-sozlesmeleri-imzalamanin-hukmu-nedir.18863/

Küfür Maddesi İçeren Andlaşmalara İmza Atmak Caiz mi?
https://www.islam-tr.org/konu/kufur-maddesi-iceren-andlasmalara-imza-atmak-caiz-mi.27655/

Resmi Nikah ve Sözleşmelerdeki Maddeler, Tağutun Mahkemeleri ve Atılan İmzanın Durumu?
https://www.islam-tr.org/konu/resmi...n-mahkemeleri-ve-atilan-imzanin-durumu.31265/

Yasir El-Qureyşi Çevrimdışı

Yasir El-Qureyşi

Hasbunallahu Ve Nimel Vekil
İslam-TR Üyesi
Diyanete bağlı imamların tamamına yakını kafirdir çünkü imam olmadan önce memurluk yemini ediyorlar ve o yeminde de "Atatürk ilkelerine, TC Anayasasına bağlı kalacağıma... ...şerefim ve namusum üzerine yemin ederim" geçiyor başı da sonu da şirk olan bir yeminken bu da yetmezmiş gibi hutbeleri d/h iyanet hazırladığı için kendileri hazırlamıyorlar ve o hutbeyi okumak zorundalar ve o hutbede de zaman zaman tağutlar övülüyor.

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

Fe terabbasû innâ meakum muterabbisûn
İslam-TR Üyesi
Diyanete bağlı imamların tamamına yakını kafirdir çünkü imam olmadan önce memurluk yemini ediyorlar ve o yeminde de "Atatürk ilkelerine, TC Anayasasına bağlı kalacağıma... ...şerefim ve namusum üzerine yemin ederim" geçiyor başı da sonu da şirk olan bir yeminken bu da yetmezmiş gibi hutbeleri d/h iyanet hazırladığı için kendileri hazırlamıyorlar ve o hutbeyi okumak zorundalar ve o hutbede de zaman zaman tağutlar övülüyor.

Peki güzel kardeşim ben şimdi kalben bunu tasdik etmeyenler ve buğz edenler kafir midir değil midir Allah bilir. Ben böyle bir yemine tabi ki karşıyım ama kalben kabul etmeyenleri tekfir de etmiyorum desem beni de tekfir eder misin?

Yasir El-Qureyşi

İslam-TR Üyesi
Peki güzel kardeşim ben şimdi kalben bunu tasdik etmeyenler ve buğz edenler kafir midir değil midir Allah bilir. Ben böyle bir yemine tabi ki karşıyım ama kalben kabul etmeyenleri tekfir de etmiyorum desem beni de tekfir eder misin?
Seni tekfir etmem. Ama imamları tekfir etmemin tek sebebi bu yemin değildir, 2.sebebi belirtmiştim: tağutları övmeleri.

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İbn-i Teymiye Rahimehullah özetle şöyle der: “Kim küfür olan bir sözü söyler veya küfür olan bir ameli işlerse, kafir olmayı kastetmemiş olsa bile, bu fiili sebebi ile tekfir edilir. Çünkü, Allahu Teala dilemedikleri dışında kimse küfrü kastetmez.” (Es-Sarimu’l-Meslul, 177-178, 370)

Nurettin Zengi Çevrimdışı

Nurettin Zengi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Git konuş birkaç imamla böyle bir yemin ettiniz mi diye, cevapları hayır olacaktır. Bu yemin kanunlar da var mı bilmiyorum ama varsa da çoğunlukla uygulanmıyor. Ayrıca tağut öven mürcie imamlar çok olsa da(ki bu da tekfir etmek için yeterli bir sebep değil)tağutun övüldüğü bölümleri atlayan veya kendi hutbesini okuyan da çok var. İnternetten videolarla veya yazılarla öğrendiğimiz ama doğruluğundan emin olmadığımız bilgiler bunlar hep. Bir de imamlarla konuşsak bu konuların doğruluğunu daha isabetli olur.

Yasir El-Qureyşi

İslam-TR Üyesi
Git konuş birkaç imamla böyle bir yemin ettiniz mi diye, cevapları hayır olacaktır. Bu yemin kanunlar da var mı bilmiyorum ama varsa da çoğunlukla uygulanmıyor. Ayrıca tağut öven mürcie imamlar çok olsa da(ki bu da tekfir etmek için yeterli bir sebep değil)tağutun övüldüğü bölümleri atlayan veya kendi hutbesini okuyan da çok var. İnternetten videolarla veya yazılarla öğrendiğimiz ama doğruluğundan emin olmadığımız bilgiler bunlar hep. Bir de imamlarla konuşsak bu konuların doğruluğunu daha isabetli olur.
ben memur olan abime sormuştum öyle bir yemin yok demişti ama bununla ilgili kanun var ve şirk olanda o kanuna tabii olmak zaten

Nurettin Zengi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ben memur olan abime sormuştum öyle bir yemin yok demişti ama bununla ilgili kanun var ve şirk olanda o kanuna tabii olmak zaten

Kardeş okulda okurken de belli kanunlara tabii oluyoruz. Ehliyet alırken de vs. Sosyal medyaya kaydolurken bile amerikadaki bilmemne mahkemesinin kurallarından bahsediyor ve biz o sözleşmeyi onaylıyoruz.

1. soru: O zaman yukardaki yazdıklarımı yapan da mı müşrik olur?

2.soru: Muasır ulemadan bu kanunlara tabii olan imamları veya memurları toptan tekfir eden bir alim biliyor musunuz?

Yasir El-Qureyşi

İslam-TR Üyesi
Kardeş okulda okurken de belli kanunlara tabii oluyoruz. Ehliyet alırken de vs. Sosyal medyaya kaydolurken bile amerikadaki bilmemne mahkemesinin kurallarından bahsediyor ve biz o sözleşmeyi onaylıyoruz.

1. soru: O zaman yukardaki yazdıklarımı yapan da mı müşrik olur?

2.soru: Muasır ulemadan bu kanunlara tabii olan imamları veya memurları toptan tekfir eden bir alim biliyor musunuz?
Bu kanuna bağlı olmak şirk çünkü buna imza atılıyor. O anlamda demiştim

Abdulmuizz Fida

Admin
Kardeşim bu mesajı yazdığın bölümün bir üstündeki mesajda ilk linki okusaydın, senin tekfire "Çünkü" diye başladığın sebeblerin ilmi değilde hevai olduğunu anlardın. Senin bu itikadı aldığın bir alim adı verebilir misin? Saydığın sebeblerin hiç biri sebebiyle o işi yapanları sorgusuz sualsiz tekfiri gerektirmez. Ayrıca tamamına yakını tekfir ederken, yakın olmayan azınlığın (istisnai) tekfir edilmeme sebebleri nelerdir?

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

onların arkasında namaz kılanları da tekfir edersiniz siz şimdi.... bu nasıl bi tekfir kafası Allah ümmetin gençlerini muhafaza etsin.

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

İslam-TR Üyesi
Diyanetin İmamları memurluk yeminine imza atıyor mu atmıyor mu? Kesin bilgisi olan yok mu bu konuda?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biz ALLAH in yolunda bir adammi yoksa uydurmasyon yolda adammi ona bakiyoruz.
Arkasinda namaz kilacagimiz imamda.

Bu imza isine bu kadar neden kafa takiyorsunuz ki namazi imza kildirmiyor

Yemin diyorlarda neyin yemini bu o denli yapan varmi varsa da 100 imamda 20.
Diyanetin İmamları memurluk yeminine imza atıyor mu atmıyor mu? Kesin bilgisi olan yok mu bu konuda?

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bizler her nekadar takiye ve takiyecileri pek sevmesekte İslamda takiye vardır. ve bu bağlamda hüsnü zanla bakmak kesinlikle genelleme yapmadan olayı değerlendirmek gerekir. Diyanet imamlarının yakınına yakını gibi bir ifade çok sakat bir ifade zira yapılan tekfirin semayı dolaşıp geri kendisine geldiğini bilmemek büyük hatadır cehalettir. Zaten çok az tekfirci alim gördüm ama asıp kesen önüne geleni tekfir eden çook kardeşimi gördüm. cami imamlarınınn arkasında namaz kılmamak ayrı birşey tamakmına yakını kafrdir demek ayrı birşey. Rabbim ümmetin gençliğini muhafaza etsin

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

İslam-TR Üyesi
Biz ALLAH in yolunda bir adammi yoksa uydurmasyon yolda adammi ona bakiyoruz.
Arkasinda namaz kilacagimiz imamda.

Bu imza isine bu kadar neden kafa takiyorsunuz ki namazi imza kildirmiyor

Yemin diyorlarda neyin yemini bu o denli yapan varmi varsa da 100 imamda 20.

Neden bu kadar kafaya takıyoruz biliyor musunuz, İsra suresi 73-74-75. ayetler ve rivayet edilen nüzul sebeplerinden dolayı.

Ayrıca namazı imza kıldırmıyor diyorsunuz oy vermek, demokrasiyi araç olarak kullanmak konusunda ne dersiniz? Namazı oy pusulası kıldırmıyor da diyor musunuz acaba merak ettim?

Abdulmuizz Fida

Admin
Ebu Emir, sitemizde imzanın hükmüyle ilgilili alimlerin ictihadları mevcuddur.
Sizin kabul ettiğiniz imza atan kafirdir kaidesine dayandığınız akide fetvasını buraya koyar mısınız?
Yazıya imza atanların ve yazı söz gibi değildir diyen alimlerin fetvalarına uyanların Kayıtsız şartsız kafir olmaz diyenlerin fetvalarını koyar mısın?

Ebu Emir Çevrimdışı

Ebu Emir

İslam-TR Üyesi
Ebu Emir, sitemizde imzanın hükmüyle ilgilili alimlerin ictihadları mevcuddur.
Sizin kabul ettiğiniz imza atan kafirdir kaidesine dayandığınız akide fetvasını buraya koyar mısınız?
Yazıya imza atanların ve yazı söz gibi değildir diyen alimlerin fetvalarına uyanların Kayıtsız şartsız kafir olmaz diyenlerin fetvalarını koyar mısın?

Ben memurluk yemini altına imza atan kesinlikle kâfir olmuştur demiyorum. Bildiğim kadarıyla ''talak'' sözle yapılabildiği gibi yazıyla da yapılabiliyor. Dolayısıyla yazı ve söz apayrı şeylerdir diyemeyiz. İmza meselesinde; Allah katında imanın kabul olmaması gibi bir risk varken, bazı alimler yazı söz gibi değildir diyor diyerek, neden böyle bir riske giresin? Şunda herkes ittifak ediyordur ki iman nimeti, memurluktan daha kıymetlidir.

İmamların arkasında namaz kılmaya gelince, zaruri bir durum olmadıkça diyanet imamların arkasında namaz kılmıyorum. Kılmak durumunda kalmışsam da kendim tekrar iade ediyorum. Çünkü namazlarımı riske etmek istemiyorum dediğim gibi. Allah hepimize hidayet etsin.

Nurettin Zengi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İmamların arkasında namaz kılmaya gelince, zaruri bir durum olmadıkça diyanet imamların arkasında namaz kılmıyorum. Kılmak durumunda kalmışsam da kendim tekrar iade ediyorum. Çünkü namazlarımı riske etmek istemiyorum dediğim gibi. Allah hepimize hidayet etsin.

Kılıyorsan niye iade ediyorsun iade ediyorsan niye kalıyorsun.

Abdulmuizz Fida

Admin
Ben memurluk yemini altına imza atan kesinlikle kâfir olmuştur demiyorum. Bildiğim kadarıyla ''talak'' sözle yapılabildiği gibi yazıyla da yapılabiliyor. Dolayısıyla yazı ve söz apayrı şeylerdir diyemeyiz. İmza meselesinde; Allah katında imanın kabul olmaması gibi bir risk varken, bazı alimler yazı söz gibi değildir diyor diyerek, neden böyle bir riske giresin? Şunda herkes ittifak ediyordur ki iman nimeti, memurluktan daha kıymetlidir.

Kardeşim, uyduğun namazının imamın itikadında (içinde) şubhe duyuyor haldeyken iade edeceğini bile bile namaz kılmanın delilini nereden aldın?
İmza meselesinde de tekfir edilir görmüyorsan salt bu meseleye takılarak namazı terk etme yahud iade etme. Diğer meseleler (konunun ilk mesajındaki) daha önemli.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Neden bu kadar kafaya takıyoruz biliyor musunuz, İsra suresi 73-74-75. ayetler ve rivayet edilen nüzul sebeplerinden dolayı.

Ayrıca namazı imza kıldırmıyor diyorsunuz oy vermek, demokrasiyi araç olarak kullanmak konusunda ne dersiniz? Namazı oy pusulası kıldırmıyor da diyor musunuz acaba merak ettim?

yani su konusmadan ben sunu anliyorum sahsen

Sanki camiye gittigin vakit secden ALLAH icin degilde baska birsey icin

biz onumuze putmu koyuyoruzda ALLAH la ona yada adina kurban mi kesiyoruz cahiliye araplari gibi yada ne bileyim sadakalarimizi putcuklar tagutcuklar icinmi veriyoruz.

Oy meselesi ayri bir is kardesim
ALLAH in ayetlerini inkar eden apacik bir imam varmi varsada zaten once cemaat dover bu adami sen ne diyorsun diye.

Evet ulkemiz karisik hatta imzasiz hicbir is yok
bir kimse apacik ALLAH in kanunlarini rasulallahi reddediyorsa kalben ve fiilen bundan zaten musluman diye birsey olurmu.

Bu adam cikipta ayet okuyup namaz kildirabilirmi.

Ulkemizin %90 bidatlarle yetismis bir cemaat

Bunun onune gecmek icin evvela bidatlerin kalkmasi lazim.

Oda mumkunmu su an icin degil cunku her noksanlik bidatten dolayi yahu bu yanlis diyorsun rasulallah boyle demis diyor ee uydurma diyorsun.. Adam kendi bilmedigi icin kabullenmek istemiyor uzuyor gidiyor en guzeli ne biliyormusun

Alacaksin yanina 3 5 arkadas kendi cemaatini kendin yapacaksin.

O imamida davet edeceksin gel bak
Sana diyecegi cevap su olacak biz farkli birseymi yapiyoruz ?

Üst Ana Sayfa Alt