Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Cami İmamlarının Arkasında Namaz Kılmak (Kılabilmek)

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bende size bunu soruyorum zaten bu konuda bilgilenmek istiyorum ama konu döndü dolaştı bana karşı müttefikleşmeye dönüştü....
Senin maksadın sormak değil , etkilendiğin birilerinin reklamını yapmak. Sitede soru bölümü bellidir. Bu konular defalarca yazıldı. Konuya iyice hakim olmadan bu tür tekfiri konularda hüküm verici şekilde konuşma ki ...

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardeşim sen bu soruları beni anlamak için değil benim hakkımda hüküm vermek için sorduğunu düşünüyorum: cahil, ahmak, beyinsiz. Bu konuda senin gibi şartlanmış bir zihniyetim yok. Ben kafire küfrü apaçık sabit olduğu zaman kafir derim. O kişinin eylemi te'vil edilemezse, sıradan akl-i selim (ilim sahibi olmayan) bir müslümanında o kişiye kafir diyeceği kişiye kafir derim. Sanırım bu kadar yeter benim (düşük) ilmi seviyemi göstermek için.

size göre eğer tevhidi anlamak insanları tekfir etmekten geçiyorsa yanılıyorsun. Çünkü tevhidi anlamak küfrün ve şirkin NE olduğunu anlamaktan geçer.

Sen tekfir hakkinda bu kadar emin, kesin, konustugun icin sordum. Ve tekfirden ne anladigini anlamak icin sordum. Zira tekfirin bir tek manasi yok. Veya daha dogrusu sadece bir mesele icin kullanilmiyor. Onun icin tekfirden ne anladigini anlamak istiyorum. Sorularim:

Tekfir'in manası nedir? Kişi hangi sebepten dolayı tekfir edilir? Tekfirin çeşitleri var mıdır? Bunları cevaplarsan seni daha iyi anlıyacağımı umuyorum bi iznillâh.

Bir muvahhid, (şeyhi hazır bulunmadığı halde) "yetiş/yardım et ya şeyhim" diyen birini görse ve bu şahsın müşrik olduğuna itikad etse, onu orda boğazlaması mı gerekir?

Bir şahıs yukardaki misalde olduğu gibi, açık şirk işleyen bir insanın, (bu açık şirkine rağmen) müslüman olduğuna itikad etse. Bunu itikad eden şahıs İslâmı, Tevhidi, Şirki, tanıyor sayılır mı? Yani müslüman mıdır, muvahhid midir?

Kisi eger müslümani, müsrikten ayirdedemiyorsa, sirki ve tevhidi tanimiyor demektir. Yoksa bunun aksine bir iddiada mi bulunmak istiyorsun?

Lalekai Çevrimdışı

Lalekai

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Küfür devletine bağlılığı, devletin bekâsına çalıştığını nasıl % 100 emin oldun da KÂFİR hükmü veriyorsun, ya da veren sapığa katılıyorsun?
Diğer tüm memurları da tekfir ediyor musun? Delilleriyle ..

Bazı kişiler bir metin hazırlıyıp bu hazırladığı metinlerde Allah ve rasulune küfür etse sonra altına imza atıp bunu kabul etse ayriyetten sözlü olarak kabul etse,biz bu kişilere durun siz bunu yaparak Allah ve rasulune küfrü mü irade ettiniz diye soracağız yoksa bu yaptıkları fiillerden dolayı tekfir ediceğiz.?Hemde ortada hiç bir ikrah olmaksızın.Ayrıca bu namaz kıldırma memurları ne zaman tağutu inkar ettilerki biz onları işledikleri küfürlerden dolayı tekfir edelim.

Allah bizleri basiret sahibi kılsın.

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bazı kişiler bir metin hazırlıyıp bu hazırladığı metinlerde Allah ve rasulune küfür etse sonra altına imza atıp bunu kabul etse ayriyetten sözlü olarak kabul etse,biz bu kişilere durun siz bunu yaparak Allah ve rasulune küfrü mü irade ettiniz diye soracağız yoksa bu yaptıkları fiillerden dolayı tekfir ediceğiz.?Hemde ortada hiç bir ikrah olmaksızın.Ayrıca bu namaz kıldırma memurları ne zaman tağutu inkar ettilerki biz onları işledikleri küfürlerden dolayı tekfir edelim.

Allah bizleri basiret sahibi kılsın.

Bak SAKALLI. Lalekai misal olarak burda, "tekfiri"; kisi müslüman olduktan sonra isledigi küfür sebebi ile kafir olarak görülmesine hamletti. Bu tekfir kelimesinin kullanildigi bircok meseleden sadece bir mesele. Lalekaiyin yazdiklarindan bunu anladim. Eger yanlis anladiysam düzeltir insaAllah.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Anlamak mi istemiyorsunuz, yoksa anlamiyor musunuz?

Ben de size sorsam ki, hic bir zorlama olmaksizin, elektrik,su,telefon abonesi olurken, buz dolabi camasir makinesi, bilgisayar alirken pesinen kabul etmis sayildiginiz tagutun hükümleri ile hüküm olmanin hükmü nedir?

Not: Konuyu o derece sulandiriyorsunuz ki, ilk konuyu okumadan sanki tüm imamlar tevhidi gibi lanse edilmisde siz göya yanit vermissiniz gibi anlasiliyor bu da olaya nasil yaklastiginizi gösterir.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kisi eger müslümani, müsrikten ayirdedemiyorsa, sirki ve tevhidi tanimiyor demektir. Yoksa bunun aksine bir iddiada mi bulunmak istiyorsun?

Evet tam aksini söylüyorum:

Müslümanı müşrikten kıyamet günü Allah c.c. ayırtedecektir hiç şüphen olmazsın.
"O gün bir takım yüzler beyazlaşır bir takım yüzler de kararır. Yüzleri kararanlara gelince... "(Onlara) iman ettikten sonra küfre mi girdiniz? Küfre girdiğiniz için tadın azabı" (denir)." (Al-i İmran: 106)

Kişi şirk ve küfrü imandan ayırıyorsa tevhidi anlamış ve biliyor demektir (müslümanı müşrikten değil).
Allah'tan başka ilah olmadığını bil ve kendi günahına, inanan erkeklerin ve inanan kadınların günahları için Allah'tan mağfiret dile. Allah, gezip dolaştığınız ve duracağınız yeri bilir. (Muhammed: 19)

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bak SAKALLI. Lalekai misal olarak burda, "tekfiri"; kisi müslüman olduktan sonra isledigi küfür sebebi ile kafir olarak görülmesine hamletti. Bu tekfir kelimesinin kullanildigi bircok meseleden sadece bir mesele. Lalekaiyin yazdiklarindan bunu anladim. Eger yanlis anladiysam düzeltir insaAllah.

Tekfir etmek kişiyi kafir "görmekle" aynı anlamı taşıyor kardeşim. Kişiye kafir "damgası vurmak" tekfir etmektir.

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Evet tam aksini söylüyorum:

Müslümanı müşrikten kıyamet günü Allah c.c. ayırtedecektir hiç şüphen olmazsın.
"O gün bir takım yüzler beyazlaşır bir takım yüzler de kararır. Yüzleri kararanlara gelince... "(Onlara) iman ettikten sonra küfre mi girdiniz? Küfre girdiğiniz için tadın azabı" (denir)." (Al-i İmran: 106)

Kişi şirk ve küfrü imandan ayırıyorsa tevhidi anlamış ve biliyor demektir (müslümanı müşrikten değil).
Allah'tan başka ilah olmadığını bil ve kendi günahına, inanan erkeklerin ve inanan kadınların günahları için Allah'tan mağfiret dile. Allah, gezip dolaştığınız ve duracağınız yeri bilir. (Muhammed: 19)

Sen meseleleri ya kasten karistiriyorsun, yada beni hic anlamiyorsun. Biz ahiretteki nihai hükümden hic bahsetmiyoruz. Ben bastan beri ahiretteki hükümden hic bahsetmedim. Bizi ilgilendiren dünyadaki muameleler.

Sorularima hala yanit bekliyorum.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim madem müslümanı müşrikten ayırmak tevhidi anlamak ile eş anlamı taşıyor münafıklarıda ayırt edelim ozaman. Sorularana daha önce cevap verdim ilmim anca o kadar yazmama el veriyor ben neyapıyım?

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Anlamak mi istemiyorsunuz, yoksa anlamiyor musunuz?

Ben de size sorsam ki, hic bir zorlama olmaksizin, elektrik,su,telefon abonesi olurken, buz dolabi camasir makinesi, bilgisayar alirken pesinen kabul etmis sayildiginiz tagutun hükümleri ile hüküm olmanin hükmü nedir?

Not: Konuyu o derece sulandiriyorsunuz ki, ilk konuyu okumadan sanki tüm imamlar tevhidi gibi lanse edilmisde siz göya yanit vermissiniz gibi anlasiliyor bu da olaya nasil yaklastiginizi gösterir.

Ben böyle bir aboneyi hic okumadigim icin hic birsey diyemem.

Ben imamlar hakkinda hicbirsey yazmadim. Ben yalniz SAKALLI adli üyenin tekfir anlayisini ögrenmek istiyorum. Zira simdiye kadar hala cözemedim.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben böyle bir aboneyi hic okumadigim icin hic birsey diyemem.

Ben imamlar hakkinda hicbirsey yazmadim. Ben yalniz SAKALLI adli üyenin tekfir anlayisini ögrenmek istiyorum. Zira simdiye kadar hala cözemedim.

Faturayı geciktirdiğinde faiz ödeyeceğini sözleşmede kabul ettiğini bilmiyormusun? Daha başka sözde şirk sözleşmelerde var istersen onlarıda paylaşayım

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Kardeşim madem müslümanı müşrikten ayırmak tevhidi anlamak ile eş anlamı taşıyor münafıklarıda ayırt edelim ozaman. Sorularana daha önce cevap verdim ilmim anca o kadar yazmama el veriyor ben neyapıyım?

Allah SvT bizlere gayb ilmini vermedigi icin münafiklari tesbit edemiyoruz. Ama Tevhid ve Sirk "Zarurat-i Diniyye'den" olan ve her müslümanin bilmesi gerektigi kavramlar. Eger kisi sirki taniyorsa müsrikleri tanir, tevhidi taniyorsa müslümanlari tanir. Gaybi bilseydik münafiklarida tanirdik. Rasulullah Savs münafiklari biliyordu vahiy ile bildirildigi icin. Ama biz gaybe vakif olmadigimiz ve vahiy almadigimiz icin münafiklari tesbit edemeyiz. Münafiklarin bütün sifatlarini tasiyan kisilere ise dünyada münafik muamelesi yapilir. Bu yine ayir bir konu. Konulari karistirmamamiz lazim.

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Faturayı geciktirdiğinde faiz ödeyeceğini sözleşmede kabul ettiğini bilmiyormusun? Daha başka sözde şirk sözleşmelerde var istersen onlarıda paylaşayım

Aslinda konuyu hic sulandirmamiza gerek yok. Ne olursa olsun. Acik bir sekilde küfre razi olmak veya küfrü kabul etmek küfürdür. Bu sözlümü oldu, yazilimi oldu, fiilen mi oldu farketmez.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Lalekaie yazmistim.

Bircok memurda biz böyle bir madde okumadik, demekte.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aslinda konuyu hic sulandirmamiza gerek yok. Ne olursa olsun. Acik bir sekilde küfre razi olmak veya küfrü kabul etmek küfürdür. Bu sözlümü oldu, yazilimi oldu, fiilen mi oldu farketmez.

İnternet abonesi olurken çoğu zaman okumadan imzaladığımız sözleşmelerde sözleşmeye aykırı hareket halinde veya ihtilaf halinde karşı tarafın Tagutun tayin ettiği mahkemelerde 'hukuki sürecin' başlatmasına onay veriyorsun ve kabul ediyorsun. Bu da şirk değil mi ozaman? Meseleyi Tagutun mahkemesinde çözmeye tamam diyorsun.

Abdullah kardeş bu arada teşekkürler çok güzel bir örnek oldu bu konu için.

Abdulmuizz Fida

Admin
Konu başlığının içeriğinden çıkılmıştır.
Cami imamları meselesi haricinde konuşulacaksa, ilgili başlıkta ya da yeni başlık açarak konuşulsun inşeallah.

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İnternet abonesi olurken çoğu zaman okumadan imzaladığımız sözleşmelerde sözleşmeye aykırı hareket halinde veya ihtilaf halinde karşı tarafın Tagutun tayin ettiği mahkemelerde 'hukuki sürecin' başlatmasına onay veriyorsun ve kabul ediyorsun. Bu da şirk değil mi ozaman? Meseleyi Tagutun mahkemesinde çözmeye tamam diyorsun.

Abdullah kardeş bu arada teşekkürler çok güzel bir örnek oldu bu konu için.

Internet abonelerinin hepsi ayni ibareyi tasiyor mu? Tam olarak hangi ibare geciyor? Orjinal (güncel) bir ibare var mi? Bu anlasmalari sollamak hic mümkün degil mi? Allah SvT yol arayanlara yol gösterir bi iznillah. Eger bir anlasmada acik acik küfrün kabulü varsa bu küfürdür. Ne yapayim, internet lazim diyemez hic kimse. Bir anlasmada "Imza ile Isa'nin Allah'in oglu oldugunu kabul etmis sayilirsin;" yazsa, ne yapalim, camasir makinasi, internet ve saire lazim, mi diyecegiz?

Küfre riza küfürdür. Konulari dedigim gibi sulandirmaya gerek yok. Ama okul meselesinde oldugu gibi, mutlaka bunlari bir sekilde sollamak icin yollar vardir bi iznillah. Hic yol yoksa, internet, bulasikmakinasi, camasirmakinasi kullanmazsin. Allah SvT kullarina hic tasiyamiyacaklari yükler yüklemez. Cikar yol mutlaka vardir da, cogulari aramiyordur.

En dogrusunu Allah Svt bilir.

Abdulmuizz Fida

Admin
U Çevrimdışı

uksimu

Aktif Üye
Frm. Yöneticisi

kardeş böle yazmışsında iam ebu hanifi fetvasına göre yazı söz gibi değildir. bunalr ehli sünnet bu konuda ihtilaf etmiştir. yazı söz gibimidir değilmidir diye. sen burda nasıl buakdar kati konuşabiliyorsun .

M Çevrimdışı

Muhaajir

Üyeliği İptal Edildi
Banned
kardeş böle yazmışsında iam ebu hanifi fetvasına göre yazı söz gibi değildir. bunalr ehli sünnet bu konuda ihtilaf etmiştir. yazı söz gibimidir değilmidir diye. sen burda nasıl buakdar kati konuşabiliyorsun .

Eger fetva mevcutsa buraya asabilir misin? Hangi konuda bunu söylemis? Kinayeli sözler hakkinda mi? Yoksa acik sözler hakkinda mi? Ve yazi söz gibi degildir derken neyi murad etmis. Yazinin neyi söz gibi degildir? (Ihtimalen) Kisiye kesin ait olup olmama yönü mü?

Selametle, ...

Üst Ana Sayfa Alt