Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cihad Mı Hac Mı?

H Çevrimdışı

Hattab Amedi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cihad mı Hac mı?

Zirar bin Amr şöyle dedi: “Ben çok uzun bir süremi cihadda geçirdim ve kalbimde hac için bir özlem oldu. Gitmek için hazırlıklarimi yapmıştım sonra da kardeşlerimle selamlaşmaya gittim. Ishak bin Ebu Ferva’ya veda etmeye geldiğimi söyledim. Bana “Nereye gidiyorsun” diye sordu: “Ben hacca gidiyorum,” dedim: ”Cihad hakkındaki görüşün mü değişti ne oldu?” dedi: “Hayır! Uzun bir süre için burada cihad etmekteyim ve hac için özlem duyuyorum ve Allah’ın Evini ziyaret etmek istiyorum” deyince Bana şunu söyledi:

“Zirar! Sen sevdiğini değil Allah’ın sevdiğini yapmalısın. Ey Zirar, bilmiyor musun ki Resulullah
(Saaws) sadece bir kez hac yaptı, ama Allah’la buluşana kadar o hayatını cihad ederek geçirdi. Ey Zirar! Eğer hac edersen o zaman sadece hac veya umre için ödüllendirilirsin. Fakat cihad etmekte sabit kalır ve Müslümanları korumak için burada durursan Allahın evi 100000 tane hacı tarafından da ziyaret edilse, bu hac edenlerin hepsinin ve kıyamete kadar da orayı ziyaret edecek olan kadın erkek tüm müminlerin hac sevabını alırsın! Çünkü kim inananları korursa Adem a.s zamanından kıyamet gününe kadar onları korumuş gibi olur. Ayrıca kafirlere karşı savaşmandan ötürü Adem a.s dan kıyamete kadar geçen zaman için de ödüllendirilirsin çünkü her kim bugün onlara karşı savaşırsa Adem a.s yaratıldığı günden kıyamet gününe kadar savaşmış gibi ödüllendirilir. Ayrıca Tevrat, İncil ve Kur’an’daki her harf miktarınca da ödüllendirilirsin çünkü sen Allah’ın nuru söndürülmesin diye savaşmaktasın.

Ey Zirar bin Amr! Peygamberlerin konumuna âlim ve mücahitten daha yakın kimse olmadığını bilmiyor musun? Dedim, “Bu nasıl olur?” Bana dedi ki: “Gerçeği başkalarına öğretme ve onlara rehberlik etmede alimler Peygamberlerin rolünü üstlenirler. Mücahit ise Peygamberlerin getirdiği şey için mücadele eden ve Allah’ın kelimesini en üstün yapmak ve kafirlerin sözünü de alçaltmak için savaşandır.
Zirar dedi:” Ben hacca gitmekten vazgeçtim ve ölene ve Allah ile buluşuncaya kadar cihadda kalmaya karar verdim.”
1288. Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallallahu aleyhi ve sellem’e:
-Hangi amel daha faziletlidir? diye soruldu.

-”Allah’a ve Resûlüne inanmak” buyurdu.

-Sonra hangisi? denildi.

-”Allah yolunda cihad etmek” karşılığını verdi.

-Bundan sonra hangisi? denilince:

-”Allah katında makbul olan hactır” buyurdular.

(Buhârî, Îmân 18, Hac 4, Tevhîd 47; Müslim, Îmân 135. Ayrıca bk. Tirmizî, Fezâilü’l-cihâd 22; Nesâî, Hac 4, Cihâd 17)
Şeyh Enver El Evlaki

Ya Abidel Harameyn - turkce alt yazi

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aklima takilan konulardan biriydi. Allah swt razi olsun.

Üst Ana Sayfa Alt