Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Dar'ul Harbde İnfaz Koruma Memuru / Gardiyan, Memur Olmak Caiz mi?

B Çevrimdışı

Blackeagle

Guest
İslam-TR Üyesi
Selamünaleykum

Adli Cezaevinde(hırsız , uyuşturucu satıcısı vb suçlar)infaz koruma memuru olarak çalışmak caizmi?
Bilen kardeşler bilgi verebilirmi
Allah razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetulah

"Mûsâ, “Rabb'im! Bana lutfettiğin nimetler hakkı için suçlulara asla arka çıkmayacağım” dedi." (Kasas 17)

İmam Alusi bu ayetin tefsirinde şöyle der: “İlim ehli bu ayete dayanarak zalimlere yardım ve hizmet etmeyi câiz görmemişlerdir.

İbn Ebi Hatim, Cabir bin Hanzala’dan şöyle dediğini nakletmiştir:
"Birisi Amr’a “Ben bir kâtibim. Gireni çıkanı yazarım. Bunun karşılığında da mahrum kalmamak için maaş alırım. Siz bu konuda ne dersiniz?” dedi.
Ebu Amr, “Dökülen kanı da yazar mısın?’ deyince,
Adam “hayır” dedi.
Zorla alınan malı da yazar mısın?” deyince,
Adam “hayır” dedi.
Ebu Amr, Adama “Acaba sen Musa (aleyhisselam)’ın şu sözünü işitmedin mi? diyerek “Rabbim! Bana lutfettiğin nimetlere and olsun ki, artık suçlulara asla arka olmayacağım” ayetini okudu.
Ayeti dinleyen bu kişi Ebu Amr’a “Vallahi çok güzel tebliğ ettin ya Ebu Amr! Bundan böyle ben bu kişilere bir satır bile yazmam” dedi.
Ebu Amr’da “Vallahi Allah (Subhanehu ve Tealâ) seni rızıksız bırakmaz” dedi.

Terzinin biri, âlime : Ben zalimlerin elbisesini dikiyorum. Acaba ben Kasas Suresi’nin 17. ayeti gereği zalimlere yardım edenlerden olur muyum?” diye sorar.
Alim şöyle cevab verir: “Hayır, Sen zalimlere yardım eden değilsin. Bilakis Sana iğne satanlar zalimlere yardım edenlerdir. Sen ise bizzat zâlim olmuşsun” diye cevab verir.
(Ebu’s Sena Şihabuddin Mahmud el Alusi , Rûḥu’l-Meʿânî fî tefsîri’l-Ḳurʾâni’l-ʿÂẓîm ve’s-Sebʿi’l-Mes̱ânî, C. 20, Sf: 49)

Ebu Hurayra'den (r.anh) rivâyetle;
Allah Rasulu (s.a.v.) şöyle buyurur: “Ahir zamanda yalancı âlimler (emirler) olacaktır. Kim Onlara yetişirse onlara başkan, vergi toplama memuru, bekçi, polis olmasın..…"

(Taberanî, el-Mûcemu’l-Evsaṭ; el-Mûcemu’ṣ-Saġīr , 398; Mustafa Reşit Filizi, Risalet-ul Huruc'ul Mehdi, Sf: 182)
Taberanî rivâyetin senet zincirinde yer alan bir râvî hakkında “la be’se bih : zararı yok / fena değil” diyerek rivâyetin sıhhatinin biraz zayıf olduğuna işaret ederken, el-Ezdî, “onun çok zayıf olduğunu” söylemiştir.
Nuraddin el Heysemi, bu rivâyetin sıhhati hakkında “râviler arasında tanımadığı bir kimsenin bulunduğuna, geri kalan ravilerin sika olduğuna” işaret etmiştir. (Nuraddin el Heysemi, Mecma'uz-Zevaid, 5/233)

Üst Ana Sayfa Alt