Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dört İmamın Taklitten Sakındıran Sözleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
F Çevrimdışı

ferdiosman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yok yok bu ehl-Hadis gerçekten okuduğunu anlamıyor?Birde içtihada yelteniyor.Biz bunları hadis imamlarını taklid etmeden anlat diyoz?Mesela Hasen tabirini ilk kullanan Tirmizi derler ,sen de çok kullanırsın hadislerinde tabiiki kimi zaman ehlini taklid ederek,kimi zaman ehli olmayanı...

1.Soruya cevap veremediği gibi yine eserlere yönlendiriyor,bakın ki şuna taklide karşı.....Alakasız bir rivayet nerede Sahih,zayıf,hasen ,garip ehad,mütevatir nerden çıktı bunlar oysa çokça kullanırsın birilerini Taklid edip..
2.Soruya Allah'u tealanın sünneti koruyacağı buyruklarını getiriyor,nerede Buhari'nin en sahih kitap olması anlayamadım.anlayan varsa çıksın 1 adım öne.
3.Soruda yine kötülediği Taklide başvurmamızı istiyor ,bu ne tezad ? Arkadaş onları taklid etmeden söyle dedi? Gerçekten okuduğu anlamıyor.
4-Soru Aynı muğalatalar yiyen yedi.......

Bir an için senin gibi düşünüp Sorsam sana Tevhidi niye (Rububiye,Uluhuyet,İsim sıfat ) üçe ayırıyorsunuz? ya belkide doğrudur onu bilmem .Bildiğim bir şey var Peygamberimiz ,Sahabe bu ayırmı yapmamıştır.

Tevhidi üçe ayırmak hayırlı bir şey mi? Ya da bunu ayıran senin taklid ettiğin insanlar hayırlı bir iş mi yapmışlardır?

Tahminen sen;Hayırlı bir iştir...diyeceksin

Sonra sana; Bu hayırdan Nebi sallallâhu aleyhi ve sellem ve sahabeleri bihaber miydi? desem

sende bana;Evet böyle bir hayırdan habersizdir ...der isen
Ancak, böyle birşey imkansız. Bu söz konusu hayır yada başka bir meselenin Allah rasûlü ve sahabelerine gizli kalması mümkün değildir, demen gerekir. Bizler İslamı ve imanı Muhammed sallallâhu aleyhi ve sellem`in yolu ile öğrendik. Nebi sallallâhu aleyhi ve sellem`in bilmediği bir hayrı bizler nasıl olurda biliriz.
.O halde "Sizleri Allaha yakınlaştıracak hiçbir şey yok ki, onu sizlere öğretmiş olmayayım" hadisi hatırlatalım.

Sen; Evet haberdardır...der isen
Bu yapılan hayırlı bir iş de haberdar olsaydı onu önce peygamber ve sahabeleri yapmazmıy dı?Peki bu ayrımı niye yapmadılar?Ayrıca Allah rasûlü sallallâhu aleyhi ve sellem`in şu hadisini sen de biliyorsundur;
"İnsanların en hayırlısı benim asrım(daki ashâbım)dır. Sonra onları takib edenler, sonra onları takib edenlerdir." Bu hadisi, Buhari ve Müslim rivâyet etmiştir. Peygamberin asrı ile onun yaşadığı zaman ve sahabeler kast edilir. Onları takip edenler, . . İlim ve amel bakımından o kimseleri geçtiğimiz bir hayırın var olabileceğine inanıyor musun? Bu sence mümkün müdür?Ancak bu ilim kişiyi, Allah katında değerini arttırmaz ve hayırla yâd olunan nesillerin önüne geçirmeye yeterli olmaz. İnsanı bildiği şer-i ilim değerini artırır. Sana sorduğum soruları daha dikkatle dinlemelisin. Allah seni mübarek eylesin. Sen bizim sahabelerden şer-i ilimler konusunda daha ileride olabileceğimize inanıyor musun? ..Onlar, Kur`ân tefsirini bizlerden daha iyi biliyordu. Allah rasûlü sallallâhu aleyhi ve sellem`in hadislerinin açıklamasını da elbette bizlerden çok daha iyi biliyorlardı. Sonuç olarak onlar, İslam dini ile ilgli, bizlerden daha çok bilgiliye sahip kimselerdi.O (sav) Yemek yemekten tutta ,tuvaletimize kadar ne söyleyeceğimizi anlatmıştır.Sizle onlardan daha mı hayırlısınız?ya da taklid ettiğiniz insanlar?

Sen;Bu Selefte lafzen olmasada manen var der isen;
Bizde;Lafızlardan ve bize ulaşmayan manalardan dolayı ehlini taklid ediyoruz ?Hasen ceyyid,sahih ,kısaca hadis usulü,Fıkıh vd....İştebu yüzden İbni Hacerler 5'e ayırrken ,İzz b. Abdusselamlar ,İmam Neveviler bu hadis usulünü hasene Bidatlar içerisinde saymışlardır.Bizde onları taklid ederek kabullenmişizdir..

Son bir soru bu şekildeki ayrımı kabul ve taklid etmesem Tevhid (1 )dir desem , diğer ayırımlar ise bidattır desem durumum nice olur?
(Bu diyolog sana tanıdık gedimi?).

F Çevrimdışı

ferdiosman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Birde Fakihleri taklid ederiz ama sahih hadise uygunsa ,(Sahih hadis içtihadı saha ve anlıyorlar ya!) diyenler var!Biz içithad etmiyor onlara uyuyoruz diyenler......

Suçları kabahatlarından büyük. Hayallerinde oturtmuşlar karşılarına mez-heb imamlarını, yine hayalen onları teker teker her mesele hakkında konuşturuyorlar. Mezheb imamları sanki talebe, bunlar da imtihan heyeti. Veya mezheb imamları maznun, bunlar da hüküm heyeti, hâkimler. Hayallerinde mezheb imamlarını dinledikten s...onra,

“Bu meselede sen, sen, sen yanlış söyledin. Sadece
seninki doğru; ikinci meselede de seninki doğru”

diyerek, bir meselede birinin ictihadını diğer bir meselede başka birinin ictihadını kabul ederek mezheb çorbası yapıyorlar. Onların bu halleri, gözü iyi görmeyen bir devenin bir oradan bir buradan otlamasına benzer ki, bunun ilmî adı “Mezheblerde telfik”, ulemânın bu tavır hakkındaki hükmü ise şudur: Zındıklık…(Ali Eren)

K Çevrimdışı

Kübra-22

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sen sadece havadan sudan yazmışın. Yani soruma cvp verememişsin kardeş. Sen bu sorularıma hep imamları taklit ederek cvp vermişsin. Ben kuran ve hadisten cvp istedim. Şimdi diğer sorularımdan bir kaçını sorayım. Aklı selim olan kardeşlerime düşünme fırsatı vermiş olurum da belki hatalarını anlarlar. Ancak kardeşim kuran ve hadisin dışına çıkmadan cvp ver. Hüküm verme konusunda Allah ve resulünün yerine ne sen geç ne de başka bir imamı sok. Yoksa seninde mukallitlerden farkın kalmaz. Kısaca güttüğün davaya tam sahip çık. Mukallitlere laf atıpda mukallit olma.

1-Sen ve bütün taklite karşı çıkanlar! Size Basit bir sorum var! Bildiğiniz gibi 7 tane kıraat imamı var. Peki kardeşlerim siz imam asımın kıraatnı taklit ederken diğer kıraatları araştırıp da mı taklit ettiniz ve ediyorsunuz? Yoksa Cahilce, körükörüne mi asımın kıraatını taklit ediyorsunuz? Beş vakit kıldığınız her namazda kıraat yaparken körü körüne hiç araştırmadan imam asımı taklit edipde takliti inkar eden zavallılar cvp verin! Kuran ve hadis le cvp istiyorum.

2-İlmi talep etmek her müslümana farzdır. Şimdi güzel sorum şudur: İlim talep etmenin farziyyeti ve fazileti hadislerden anlaşılmıştır. Ancak Alim kime denir? Kişinin Alim olduğuna kim karar verir? Alim olmak için kaç sene okumak lazımdır? Ne tür bir medresede okumak lazımdır? Hangi kitapları okumak lazımdır? Kısaca Bu gün Alim olmak için konulan bütün bu sıtandartları kuran ve hadisten açıkça gösterebilirmisiniz? Sahabeler bu gün konulan bu sıtandartlara göre mi alim oldular?

Hiçbir imamı taklit etmeden cvp lütfen. Günde beş defa imam asımı körü körüne araştırmadan taklit edipde takliti inkar edenler bakalım nasıl cvp verecekler.

Not: Yukarıdaki sorularıma da sadece kuran ve hadisle açık ve net cvp verin ehli hadis bey.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Simdi taklid kelimesine iki turlu bakalim birincisi insanlari baskasina tabir ederken tanitmaya calisirken onun yaptigi hareketleri karsisindaki insana gosterme meselesidir alay etme dalga gecme fiili yok ise gercekten guzel ogretim sistemidir diyebiliriz,daha fazla acmaya hacet bile yok,ikincisi ise dini meselelerde ayetler hadisler isiginda farzedelimki imamsafii r.h bir hukum verdi bir konuda adamin cezasi yuz sopahadislerden ornegi mevcut simdiki alimde ayni cezayi ongoruyor ise buda aslinda bir taklid olup ayni anlama geliyor fakat burada son cezayi veren kisi alim bunu ayetler isiginda hadisleredayanarak yaptigini bilmesi gerekiyor bu yazdiklarima kimsenin elcevap ters bir sey soyleyecegini zannetmiyorum…gelelim ilimi arama alim olma meselesine bugun gunumuzde bir insanin din alimi olmasi cok ama cok zordur sebeblerini birazdan anlayacaksiniz farz edelim birimiz sahabelerden HZ.Omer r.h.a in cok yakin arkadasi idi bu kisinin ne dort mezhep imamina ne buharilere muslumlere,tirmizilere vs,,,,,ihtiyaci olurmuydu ELCEVAP OLMAZDI HEMDE KESINLIKLE,ama simdi insanin alim ilim alabilmesi icin enaz 400 kitapki hepsi bin sayfa hepsi degisik telden caliyor ISTE SAHABENIN USTUNLUGU BURADAN KAYNAKLANIYOR.suyu kaynagindan icmek bu olsa gerek,,, dolayisi ile taklid olayini yaparken yaptigin isin oyle olmasi gerektigini kuran ve sunnet ile iliskilendiriyorsan yapabiliyorsan mesele yok bunlari yapabilme konusunda ALLAH celle celaluhu ya hamd olsun haramlar ve helaller konusunda soylenecekler soylenmis simdiye kadar kimsenin yeni bir icat yapmasina gerek yok ,,,,geriye ne kaldiki iman ve tevhid te zaten istesenizde taklid yapamazsiniz(kisilerdeki el izi ne ise kisilerin imani tevhidi de oyledir kalpde olandan bahsediyoruz) bizlere dusen kuran ve sunnet isiginda yasamak dusuyor …ALLAH celle celaluhu simdiye kadar yasamis ISLAM a hizmeti gecmis tum alimlerden razi olsun,,BIZLER BIZLERE SORULACAK OLANLAR ILE UGRASALIM,,,,ALLAH celle celaluhu ya emanet olun..

K Çevrimdışı

Kübra-22

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Benim sorum taklit inkarcılarınadır. Sırasıyla arkası da gelecektir. Bana kuran ve hadisten cvp versinler. Ya taklidi kabul edin yada sorulara cvp verin. En büyük sözleri de körü körüne araştırmadan bir mezhep taklit edilir mi derler. Bal gibi edilir. Yukarda sorduğum gibi her namaz da 5 kere körü körüne asımı taklit ederken birşey olmuyor.

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
inspeak diye bir proğram var bunu indirin Kur'un kurduktan sonra burdan bir nick alıyorsunuz ondan sonra ordan Balkan türkiş var oraya tıklayın Kuran ve Sünnet nasihat odası var oraya gelin orda size sesli olarak cevaplarını teker teker vereyim....inş

F Çevrimdışı

ferdiosman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yine hüsran yine hüsran ,Ehli-Hadis nickli üye yine cevaplar veremedi,benim için bu konuda kapanmış'tır.

J Çevrimdışı

jihat fisabilillah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben hala demogoji üzerinden bu tartışmanın nasıl devam ettiğini anlamadım

imam hanefi bir konuyu alıyor aklına yatana olur diyor ve mezhepleri savunanlar bunu taklit ederim , uygularım diyor

herhangi bir hadis imamı iki hadis buluyor.ikisini de okuyor hoşuna gidene aklına yatana sahih diyor.sen bu hadisi kullanır mısın veya bir hadis imamı böyle bir şey yapsa bu kişinin yazdığı kitap dikkate alınır mı ?veya bu kişi tarih sayfasında yer alabilir mi ?imam hanefi bu hadisi kullanır mıydı?

işte hadis ile mezheplerdeki hükümler arasındaki fark budur

Arkadaş demiş ki hadisin sahih olduğuna nasıl karar veriyorsunuz.Bu Kur'an da ve sünnette var mı diyor.Kur'an da surelerin bir araya toplanması ve bir bütün olarak okunması gerektiğini söyleyen bir ayet var mıydı da Hz Osman topladı?Bunlar varolanın fiziksel aktarımlarıdır yeni icatlar değildir.

Son olarak da mezhepleri savunanlara şunu derim.Eğer taklitsiz olmaz diyorsanız cevapım gayet açıktır .Rivayete ve sistematik eliminasyona dayanan hadisleri taklit ediyorum.Zaten %100 doğru olan bir şeyi yapıyorum deseydim hadise Kur'an muamelesi yapmış olurdum .öyle bir şey demediğime göre mesele ne?

hitman Çevrimdışı

hitman

Üye
İslam-TR Üyesi
asıl bu tartışmadan çıkarılması gereken hazin bir sonuç varsa o da ne yazık ki islam-tr nin birkaç sene önce durduğu noktadan uzaklaştığı gerçeğidir. hayat koşuşturmacasından mı acaba abdulhak hocanın siteyle artık pek ilgilenemediği gibi bi kanım var. mekan sanki akp leşmiş; çoğunluğu oluşturan ve doğal olarak sesi gür çıkan üyeler de türk halkının ortalama din anlayışını yansıtır, hatta propaganda eder gibi... eskiden ortam daha bi "tevhidi" daha bi "hard" dı. kullanıcı profili değişiyor daha kötüsü moderatörlerin profili de değişiyor gibi.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
asil mesele insanlarin taklid etmesi yada edilmesi mevzuundan cok insanlarin bilgisayar marifeti ile kendilerini alim ,ilim sahibi ,muctehid gibi hissetmeleri harddisklerine yukledikleri binlerce hadislere kurani kerim meallerine bakinca ya ammadaa bilgi var makinada arama motorlarida devreye girince hadis programlarinda kisiler hemen basliyorlar zirvalamaya sahabede kimmis ,imami,azamda kimmis ornekleri gibi onlar benim kadar hadismi biliyorlardi diye yasadigimiz su cagda yedigimiz ekmekten,giydigimiz kumaslara ,yasadigimiz evlere kadar bulasmis olan haram,bidat vs...icerisinde iken insanlarin kendilerini havalarda ustun gormeleri bende yaparim edalari ilehangi gudulerine hizmet ettigi ortadadir bu konu hakkinda milyarlarca yazida yazilsa malesef degisen bir sey olmayacaktir insanoglu yaradilisi itibari dogal olarak yaptiklarini yapmaya devam edecektir ......ALLAH celle celaluhuya emanet olun......

K Çevrimdışı

Kübra-22

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
inspeak diye bir proğram var bunu indirin Kur'un kurduktan sonra burdan bir nick alıyorsunuz ondan sonra ordan Balkan türkiş var oraya tıklayın Kuran ve Sünnet nasihat odası var oraya gelin orda size sesli olarak cevaplarını teker teker vereyim....inş

Kardeş soruma kısaca buradan cvp verebilirsin. Ben bayanım sesimi duyuramam. Tabi cevabı biliyorsan. Çok basit ve kolay sorular.

Allah c.c kuranda allaha ve resulüne itaat edin buyuruyor. Şimdi ben senin davetine uysam ve sende sorularımı cvplasan(gerçi vermen mümkün değildir. Öyle olsaydı burda verirdin) Ben allah ve resulüne mi uymuş olacaktım yoksa sana mı? Sana uyarsam Allahın dediğine ters hareket etmiş olmazmıyım? Eğer senin vasıtanla Allah ve resulüne uymuş oluyorsam Şunu bil ki ebu hanife r.h bu konuma senden daha layıktır. Yani onun ilmine güvenerek kuran ve sünneti anlamak sana güvenmekten daha efdaldir.

Seni taklit etmek yanlış olmazken Ebu hanifeyi taklit etmek neden yanlış oluyor? Çok komik bir saçmalık.

Her neyse kardeşim ben sorularıma devam edeyim. İlk başta 4 soru sormuştum ama cvp veremedin. Baktım ki sana ağır geldi bu sorular ve sayıyı düşürdüm. Şimdi sadece bir soru soracağım. Tekrar ediyorum sadece kuran ve hadisten cvp istiyorum!

Soru: Farz, Sünnet, ve Mekruh neye denir? Bunların her birisinin tanımını ayet veya hadisle açıklayın. Yani farzın, sünnetin ve mekruhun tanımını ayetle ve hadisle yapın. Ve şöyle diyerek örnek de verebilirsiniz: Namazda elleri kulak hizasına veya göğüse kadar kaldırmak farzdır veya sünnettir. Ancak bunun farz olduğunu ayetle veya peygamberimizin sözüyle isbat ediniz.

Değerli kardeşim kuran ve hadisle kimseyi taklit etmeden bu basitcik sorularıma cvp veriniz. Burda muhatap olarak seni seçtim. Arada yazanlara iltifat etmiyorum çünkü konu dağılır. Ancak varsa birisi cvp verebilri. Çok kolay bir ayet veya bir hadis. Bakın seviyeli ve edepli tartışıyorum.

Saygılarımla...

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ilk başta sorduğun soruların hepsine cevap verdim Dikkatli okusaydın cevaplarını orada bulacaktın sen daha benim yazdıklarımı anlıyamıyorsan sizin kendisini taklit ettiğiniz o Ebu Hanife'nin sözlerini nasıl anlıyacaksınız..Benim seni davet ettiğim yer çoğunluğun bildiği bir yerdir.Orda senin konuşmana gerek yok oraya geldiğin zaman sorularının cevaplarının hepsini alırsın inş çünkü sen benim yazdığım şeyleri dahi anlıyamamışsın çünkü sende o anlayış yok gördüğüm kadarıyla .......bende bundan dolayı sesli bir şekilde anlatmayı daha uygun gördüm senin bileceğin bir şey öğenmek istiyorsan oraya gelebilirsin ...istemiyorsanda oda senin bileceğin bir şey ....

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ehli hadis kardes bak cok acik bir cevap yaz hadisle yada eyetle degil .diyelimki ben korum gozlerim gormuyor sana bir sey danistim sen de bana hadislerden ornek verdin bende sana ALLAH celle celaluhu razi olsun dedim ve dedigini yaptim ben kimi taklit etmis olurum ?????? lutfen sadece soruya cevap ver

K Çevrimdışı

Kübra-22

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ehli Hadis efendi. Sadece haline güldüm geçtim. Sana soru soruyorum ve taklit etmeden cvp istiyorum ama sen mutlaka ayet ve hadisin dışına çıkıyorsun. Mert ol ve taklit etmenin gerekli olduğunu hem de delil sormadan gerekli olduğunu kabul et. Aksi takdirde körü körüne delilsiz olarak imam asımın kıraatını neden taklit ettiğini cevapla! Ayrıca sorduğum bütün soruları mı cevapla! Sadec sorduğum ilk dört soruya cvp verdiğini sanmışsın. Geri kalan soruların yanından bile geçmemişsin. Çünkü geçmen de çok zordur. Hadi bekliyorum. Sözünüzün eri olarak taklit etmeksizin cvp lütfen.

DAVA Çevrimdışı

DAVA

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Islamda Körü Körüne Taklit yoktur, Tabi olmak vardir, tabi ile taklidin arasinda daglar kadar fark vardir,

Tabi olmak demek ne yaptiginin suurunda oldugunu bilmen demektir,
Taklit etmek demek ise Hayvanlarin boynunda ip oldugu ve onu sürüklemedikce ne ileri nede geri gidemeyen ahmak gibidir, demektir...

Sayin Kübra kardesim, Arzu ederseniz Ibn Kayyimin ve Diger Taklit ile ilgili eserleri okuyabillirsiniz..
Gerci Ellinizde ibn Kayyim´in Taklit Risalesi adli eseri artik yok, basilmiyor ama bullamazsaniz insaALLAH yazabillirim size problem degil, yanliz baya bir zaman alir...

Ümmet Taklit ede ede, Ne hale geldi geriledi gitti..

tawh1d Çevrimdışı

tawh1d

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Islamda Körü Körüne Taklit yoktur, Tabi olmak vardir, tabi ile taklidin arasinda daglar kadar fark vardir,

Tabi olmak demek ne yaptiginin suurunda oldugunu bilmen demektir,
Taklit etmek demek ise Hayvanlarin boynunda ip oldugu ve onu sürüklemedikce ne ileri nede geri gidemeyen ahmak gibidir, demektir...

Sayin Kübra kardesim, Arzu ederseniz Ibn Kayyimin ve Diger Taklit ile ilgili eserleri okuyabillirsiniz..
Gerci Ellinizde ibn Kayyim´in Taklit Risalesi adli eseri artik yok, basilmiyor ama bullamazsaniz insaALLAH yazabillirim size problem degil, yanliz baya bir zaman alir...

Ümmet Taklit ede ede, Ne hale geldi geriledi gitti..

Taklid :kafaçakma:eek:uch2: Imam ne diyor? ... ha öylemi tamam, mutlaka dogrudur... arastirmaya gerek yok...

Ittiba :smartass:;) Ne diyor Imam? Hmm... öylemi. Dur bi bakayim... Hmmm evet su Sahih Hadiste ve su Ayetleri delil getiriyor... Diger imamlarin dediklerinde bir bakayim...

Kavga etmiyelim :friends_1_1:

:D

F Çevrimdışı

ferdiosman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Muhataplarımız cevap veremediğine göre konuyu şu şekilde toparlamak okuyucuları fitneden korumak adına şunları söyleyebiliriz;

Hattabi nickli üyenin''Dört İmamın Taklitten Sakındıran Sözleri'' şeklinde açtığı başlığındaki Seleften gelen ''Sahih hadise yönlendirip,taklide karşıymışlar gibi aktarılan '' sözlerin muhatabı bizzat bu sözleri bize nakledenlerin şahitliğinden anlamaktayız ki;İçtihad seviyesindeki ulemadır.İbni Abidinin İmamı Azamın bu sözünü nakl ettikten sonra şu notu düşmüştür,biz bu kardeşlerimizden bunları da nakl etmelerini beklerdik.

''İmam Şarani'de bu sözü 4 mezhep imamındandan nakletmiştir.Bunun nasları ,muhkemini mensuhunu incelemeye ehil olan kimselere mahsus olduğu aşikardır..Mezhep uleması delili incelerde onunla amel ederlerse ,bunun mezhebe izafe edilmesi doğru olabilir.çünkü mezhep sahibi buna izin vermiştir.....''
Başka bir yerde ise ''Bunun mezhepteki bir görüşe uygun olması şartının konması gerekir.Çünkü İmamlarımızın üzerinde ittifak ettikleri delili bırakıpta ,onların terk ettiği bir bir delili alarak içtihad etmeğe izin verilmemiştir.Çünkü İmamların içtihadı ,o kimsenin içtihadından daha kuvvetlidir.Belliki İmamlar o kişinin gördüğü delilden daha kuvvetli bir delil görmüşler ve bu delile göre hareket etmişlerdir.''

İbni Abidin'in haşiyesindeki bu sözle ilgili şartını Alleme ,Müfessir,Muhaddis,Fakih Şeyh Abdulğaffar uyunu's-Süd el-Hanefi nakletmiş ve şöyle demiştir. ''Bu yerinde bir şart (kayıt) tır.Çünkü biz zamanımızda ,ilim ehliolduğunu sanan ve aşağıların aşağısında olduğu halde kendini Sürayya'dan daha yükseklerde gören pek çok kimseye rastlamaktayız.Bazen bu kimseler -mesela- Kütübü Sitte'den birini okur ve Hanefi mezhebine muhalif bir hadis görür ,sonrada ''Ebu Hanife'nin mezhebini yere çalın ve Resullahın hadisiyle amel edin '' der.Halbu ki bu hadis mensuh olabilir veya ,senedi daha sağlam bir hadise muhalif olma vb. amel edilmemeyi gerektiren bu durumda olabilr, o da bunu bilmez .Eğer hadislerle amel edilmesi bu gibilere kayıtsız şartsız havale edilse,pek çok meselede hem kendileri dalalete(hataya) düçar olur,hem de kendilerine soru soranları delalete düçar ederler.(Def'u'l -Evham an Meseleti'l-Kıraati Halfe'lİmam sh15)

İmam Şafii'den gelen benzer söz içinde İmam Nevevi el-Mecmu adlı eserinin mukaddimesinde (I,104) şöyle demektedir.''Eş-Şafii'nin bu sözü ,sahih bir hadis gören herkesin ''Şafiii'nin Mezhebi budur '' deyip hadisin zahir manasına göre amel edeceği anlamına gelmez.Bu ancak ,mezhebe içtihad mertebesinde olanlar içindir ve şartıda,eş-Şafi 'nin bu hadisi görmediğine ve ya Sahih olduğunu fark etmediğine dair zannı galip olmasıdır.Bu ise ancak ,eş Şafii'nin bütün eserlerinin ve benzerlerinin mütealasında sonra hasıl olur .Bu öyle zor bir şarrtır ki pek az kimse yerine getirebilir.....''

Artık''Siz ,sünnet ile amel eden ve insanlara hadis mücebince fetva veren bir kimsenin dalalette olduğuna nasıl hükmedersiniz''?
itirazıda yersiz olmaktadır.Muhammed Avvame'nin dediği gibi;Evet bu makama ehil olmadıkça buna hükmederiz.Bu hükmü bizden önce ,hadis ve fıkıh imamlarından birisi ,,yani İmam Ebu Muhammed Abdullah b.Vehb el-Mısri Medinei Münevver'de İmam Malik''in Mısırdada el-Leys b.Sad 'ın önde gelen tilmizlerinden idi ''Hadis Alimler hariç insanların dalalete düşmelerine sebeb olur demiştir''. Keza Kadı İyaz'da Tertibu'l Medarik I.96'da aynı şeyi söylemiştir.Nedeni ise İbni Hacer Fethul Bari'de(I.413) dediği gibi;''Nice hadisler vardır ki,hadis ilmi bakımından Sahih olduğu halde Mensuhtur.'' Bunları ve ilintili ilimleri bilmeden ,şurda yazdığımız soruyu anlamaktan aciz kardeşlerimiz,İmam Şafii'nin bir fıkhi görüşünü anlamaktan aciz olan insanlar ,bunlara İmam Şafiinin ''Sahih hadis benim mezhebimdir'' sözüyle amel etmeleri caiz olabilir mi? Tabiiki Hayırrr....

E Çevrimdışı

Ehli_Hadis

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ehli hadis kardes bak cok acik bir cevap yaz hadisle yada eyetle degil .diyelimki ben korum gozlerim gormuyor sana bir sey danistim sen de bana hadislerden ornek verdin bende sana ALLAH celle celaluhu razi olsun dedim ve dedigini yaptim ben kimi taklit etmis olurum ?????? lutfen sadece soruya cevap ver..

Eğer Ben sana bu konuda Ayet ve hadis getiriyor isem sen beni taklit etmiş olmazsın Allah ve Rasülü'ne İttiba etmiş olursun...Yani sen Kur'an ve Sünnet ile amel etmiş olursun ...Taklit ise:Bir kişinin sözüne sahibinin onda hiç bir delili olmadığı halde başvurmak ve ona müracaat etmektir.

Bu konu Hakkında Geniş bilgi almak istiyor iseniz Buyurun Size İbn Kayyım rahımullah'ın Taklit risalesi Okuyun:

Dowlond link: http://www.uploadace.com/1bvu1wtfkvgf/taklitkayyim.rar.html

hitman Çevrimdışı

hitman

Üye
İslam-TR Üyesi
tıklanırsa indirmeksizin anında okunabilir...

Taklid Risalesi - İbn Kayyim el Cevziyye rah.

merak etmediğim -çünkü cevabını biliyorum- şey şu...

taklid/mezhepçilik konusunda yanlışa saplanan bidatçı tipler başka bazı temel meselelerde nasıl düşünüyorlar acaba?

mezarperestlik hakkındaki fikirleri ne, şiiler hakkındaki fikirleri ne, bidat denince ne anlıyorlar sünnet denince anladıkları şey ne...işte o zaman bunun sadece taklid tartışması olmadığı indirilen dinle uydurulan dinin bitmeyen zıtlığından bir parça -önemli bir parça- olduğu anlaşılır.

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ehli kardes sonunda taklid denilen olayin kurana ve sunnete dayandigi muddetce aslinda gene taklid oldugunu ama kuran ve sunnete uyma konusunda ki taklidin delili olduktan sonra yapilacak zaruri taklid olmasi konusunda anlasabildik hamd olsun......TAKLID EDILEMEYECEK TEK SEY IMAN VE TEVHID DIR AYNI EL IZLERIMIZ GIBI FARKLI DIR YANI KALPLERDEKI SEVIYELERI FARKLIDIR AYNI OLMASIDA DUSUNULEMEZ...SELAMETLE KARDESIM....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...