Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

evet kenyadaki olayla ilgili bilgi?

M Çevrimdışı

MuhammedRabbani

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
AVM katliamında ölü sayısı yükseliyor - Milliyet

AVM katliamında ölü sayısı yükseliyor
Kenya'nın başkenti Nairobi'de Westgate' isimli alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 59'u buldu 175 kişi ise yaralandı. El Şebap terör örgütünün üstlendiği saldırı halen sürüyor ve alışveriş merkezinin içinden silah sesleri yükseliyor.

Temmuz ayı sonunda Mogadişu'da Türk Büyükelçili'ne düzenlediği intihar saldırısında bir Türk polisi şehit eden, 4 polisin de yaralanmasına yol açan Somali'deki El Kaide yanlısı El Şebab terör örgütü, bu saldırıdan tam iki ay sonra dün, Kenya'nın başkenti Nairobi'deki alışveriş merkezinde 39 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırıyı da üstlendi.

Kenya'daki saldırı kurbanları arasında Amerikalı ve İngilizlerin bulunduğunun açıklanması ile ABD ve İngiltere ayağa kalktı. Kenya televizyonunda saldırıda en az 39 kişinin öldüğü, 150 kişinin de yaralandığını açıklayan Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta, ölenler arasında ailesinden de kişilerin bulunduğunu, saldırganlardan birinin aldığı kurşun yaralarıyla öldüğünü söyledi. Saldırının amacının Kenya halkına gözdağı vermek, halk arasında korku ve umutsuzluk yaymak olduğunu belirten Kenyatta, terörü bir kere daha yenecek güçte ve kararlılıkta olduklarını vurguladı.

El Şebab örgütünden üst düzeyde bir kişi, TV kanallarına bağlanarak örgütün saldırıyı üstlendiğini açıkladı.

Ölen 39 kişiden birinin diplomat, iki kişinin Kanadalı, ikisinin de Fransız olduğu öğrenildi. Görgü tanıkları, AVM'yi basan 10 kişinin otomatik silah ve el bombalarıyla ortalığa ateş açtığını söyledi.
'MÜSLÜMANLARIN ÇIKMASINA İZİN VERDİLER' İDDİASI
BBC'nin verdiği haberlere göre saldırganlar, alışveriş merkezinde Müslüman olanların dışarı çıkmasını isteyerek Müslüman olmayanları rehin aldı. Sabaha kadar alışveriş merkezinden patlama ve silah sesleri duyuldu. Rehine sayısı tahmin edilemiyor. Güvenlik güçlerinin teröristlerle pazarlık yapıp yapmadığı da merak ediliyor. El Şebab'ın saldırı taktiklerini bilenler, örgütün pazarlık etmektense ölmeyi tercih edeceğine dikkat çekiyorlar.

-THE MAİL ON SUNDAY: HZ MUHAMMED'İN ANNESİ 'AMİNE'Yİ BİLMEYENLERİ VURDULAR
The Mail on Sunday'de çıkan habere göre Nike, Adidad, Woolworth, Converse gibi ünlü markaların bulunduğu Nairobi'deki Westgate Mall Alışveriş Merkezi'ni basan maskeli El Şebab terör örgütüne mensup teröristler, kaçmaya kalkışanlara Hz. Muhammed'in annesinin ismini sordular, "Amine" yanıtını veremeyenlere kurşunu sıktılar.

Nairobi'yi ziyaret eden İngiliz turist Hannah Chisholm, silahlı saldırganlarla karşılaşmamak için 60 kişiyle birlikte kendilerini büyük bir depoya kapattıklarını BBC'ye şöyle anlattı: "Değişik yönlere koştuk fakat silah sesleri iyice yükselince kendimize büyük bir depoda barikat kurduk. Bizle beraber saklanan çocuklar da vardı. İçimizden biri vuruldu" İngiltere'nin Kenya'ya özel bir komando timi gönderdiği öğrenildi.

El Şebab'ın Somali'de, 4 bin Kenyalı askerin bulunmasına tepki olarak bu saldırıyı yaptığı belirtiliyor.

soru:1-islami olarak bunun hükmü varmı .
soru:2-bu doğrumu (yani içeri girerek herkezi taramışlarmı .)

F Çevrimdışı

furkan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşler islami haber siteleri bttimi ki kafir haber sitelerde kaynak olarak gösteriyoruz

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
AVM katliamında ölü sayısı yükseliyor - Milliyet

AVM katliamında ölü sayısı yükseliyor
Kenya'nın başkenti Nairobi'de Westgate' isimli alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 59'u buldu 175 kişi ise yaralandı. El Şebap terör örgütünün üstlendiği saldırı halen sürüyor ve alışveriş merkezinin içinden silah sesleri yükseliyor.

Temmuz ayı sonunda Mogadişu'da Türk Büyükelçili'ne düzenlediği intihar saldırısında bir Türk polisi şehit eden, 4 polisin de yaralanmasına yol açan Somali'deki El Kaide yanlısı El Şebab terör örgütü, bu saldırıdan tam iki ay sonra dün, Kenya'nın başkenti Nairobi'deki alışveriş merkezinde 39 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırıyı da üstlendi.

)
İĞRENÇ

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
İslam da çocuga kadına yaşlı ya kafirde olsa dokunulmaz peygamber sav kendi si buna dikkat etmiştir .ıslamı bizmi bilmiyoruz onlarmı?savaşında mücadelinin de bir kaidesi var

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kenya’daki operasyona İsrail askerleri de katıldı

22.09.2013, 17:13

Kenya’nın başkenti Nairobi’de bir alışveriş merkezinde silahlı kişilerce tutulan rehineleri kurtarmak için güvenlik güçlerinin başlattığı operasyona İsrail askerleri de katıldı.
İngiliz BBC televizyonunun verdiği habere göre kısmen İsrailli işadamlarına ait alışveriş merkezinde şu anda 30 rehine bulunuyor. Kenya İçişleri Bakanı Joseph Ole Lenku, militan sayısının 10-15 kadar olduğunu açıkladı.
Somali’de faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı Eş Şabab örgütünün alışveriş merkezinde düzenlediği katliamda 59 kişi hayatını kaybetti.
Ölenler arasında Fransa, Kanada, Çin ve Hindistan vatandaşları ile Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Keniata’nın akrabaları ve Afraka’da popüler Ganalı şair Kofi Avunor var.
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, terörist saldırının kurbanları arasında İngiltere vatandaşlarının da olabileceğini dışlamadı.
Yaklaşık 200 kişi yaralandı.
Eş Şebab örgütü temsilcileri, Nairobi’nin en lüks alışveriş merkezlerinden Westgate’a saldırının Kenya ordusunun Somali’deki varlığına bir tepki olduğunu açıklamıştı.
Somali Dışişleri Bakanlığı, Kenya’daki saldırıyı şiddetle kınadı.

turkish.ruvr.ru

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Bunu bilmek mi ölçü müslümanlıkta ? Başka birşey bulamamışlar mı ? Bir çok müslüman bunu bilmez o zaman onlarda mı müslüman değil ? O panikte korkudan bunu bilende unuturdu zaten.Ben orada olsam ve bi anlık bana sorsalar 5 - 10 saniye düşünürdüm herhalde cevap vermek için.Artık 10 saniye beklermiydiler,yoksa 9.saniye de kafama mı sıkarlardı orasını bilemem.

Dip not : Kafir medyaya itibar etmiyorum.

Her olay medyanın üzerine yıkılmamalı. Zira insanları böyle gerekçelerle öldürenler var.

SURİYELİ ŞOFÖRLER BÖYLE KURŞUNA DİZİLDİ - YouTube

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeş biraz sakin ol. Ben kimseye iftira atmadım. Sadece her olayda medyanın suçlanmasının doğru olmadığını söylemeye çalıştım. Medyanın da suçlu olduğu durumlar vardır ancak böyle basit gerekçelerle insanları öldürenler de var. Isıtıp ısıtıp aynı videoyu verdiğimi ise hatırlamıyorum. Eğer vermişsem hatırlar mısın? Daha önce hangi başlıkta bu videoyu paylaşmışım? Ayrıca bu videoyu bir koz amaçlı da koymadım buraya. Sadece böylelerinin de olduğu iddiasını desteklemek için koydum. Dine imana küfredenlerin olması, küfürlerin ve/ya videonun silinmesini gerektirmez. Kur'an'da, Allah'ın ayetlerinin inkar edildiği ve alaya alındığı durumlarda öyle ortamları terk etmemiz gerektiği yazar. Bu durumda bize düşen o tarz yorumları terk etmek, okumamak olabilir. Son olarak, müslümanları da suçlamış değilim. Müslümanları suçladığımı hangi ifademden çıkardınız anlayamadım. Kardeş bence sen biraz dolmuşsun gibi. Başta da dediğim gibi, biraz sakinleş.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Her olay medyanın üzerine yıkılmamalı. Zira insanları böyle gerekçelerle öldürenler var.

SURİYELİ ŞOFÖRLER BÖYLE KURŞUNA DİZİLDİ - YouTube

Savaş, hoşunuza giden bir iş olmadığı halde size farz kılındı. Bazan hoşunuza gitmeyen birşey hakkınızda hayırlı olabilir, buna karşılık hoşunuza giden birşey de hakkınızda kötü olabilir. Allah bilir, fakat siz bilmezsiniz(Bakara/216)

Bu bizim hoşumuza gitmeyen olaylarda bizim bilemediğimiz çok sebepler olabilir.

Kardeşler,biz koltuğumuzda oturarak,canını,malını Allah için ve şeriatını hakim kılmak için feda eden mücahitler için eleştirisel boyutlarda fikir telakkisinde bulunmaktan kaçınalım.Kendimize göre yaptığımız eleştirileri tevil mantığı ile geçiştirip cihad edenleri yapılan eleştiriyi hedefe koymayalım.Biz cihad edemiyorsak bunun ezikliğini en azından şeriatı hakim kılmaya çalışanlara destek vererek,onlara ve o yola baş koyacaklara moral vererek,onların artmasına çalışarak,çaba sarfetmek yerine kafa bulanıklığına yol açmayalım.Elimizden geliyorsa,haklıyı ve haksızı,doğruyu ve yanlışı çok bilecek kadar ilim ve yetkiye sahipsek onları kendi mahkemelerinde gidip yargılayalım,mahkum edelim.Yoksa oturduğumuz yerde oturmaya devam edelim,ama onlar hakkında hissi davranarak fetva vermeyelim.Bu tür eleştirisel yaklaşımlardan haya etmek gerek.Haya imandandır.
Söylenenler ortaya yapılmıştır.Söylemlerimden beri olan kişiler üzerine alınmasın.

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İtalyan esir: Bana en insanca El Kaide davrandı

Suriye'de 5 ay boyunca esir tutulan İtalyan savaş muhabiri Domenico Quirico, kendisine en iyi El Kaide ile bağlantılı grupların davrandığını söyledi

Suriye’yi bir şer ülkesi olarak bulduğunu söyleyen Quirico, “Her ne kadar tutarsız görülse de, bize insancıl davranan tek gruplar, el Kaide’ye yakın olan gruplardı. Diğer grupların aksine onlar davranış kurallarına sahipler ve esirlere o kurallar çerçevesinde davranıyorlar” dedi

Mücahidleri biz karalarken elin gavuru onlardan övgüyle bahsediyor.Biz medyadan duyup gördüklerimizle konuşuyoruz.
Bu adam esir alınmış ve bu yorumu yapmış

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Savaş, hoşunuza giden bir iş olmadığı halde size farz kılındı. Bazan hoşunuza gitmeyen birşey hakkınızda hayırlı olabilir, buna karşılık hoşunuza giden birşey de hakkınızda kötü olabilir. Allah bilir, fakat siz bilmezsiniz(Bakara/216)

Bu bizim hoşumuza gitmeyen olaylarda bizim bilemediğimiz çok sebepler olabilir.

Kardeşler,biz koltuğumuzda oturarak,canını,malını Allah için ve şeriatını hakim kılmak için feda eden mücahitler için eleştirisel boyutlarda fikir telakkisinde bulunmaktan kaçınalım.Kendimize göre yaptığımız eleştirileri tevil mantığı ile geçiştirip cihad edenleri yapılan eleştiriyi hedefe koymayalım.Biz cihad edemiyorsak bunun ezikliğini en azından şeriatı hakim kılmaya çalışanlara destek vererek,onlara ve o yola baş koyacaklara moral vererek,onların artmasına çalışarak,çaba sarfetmek yerine kafa bulanıklığına yol açmayalım.Elimizden geliyorsa,haklıyı ve haksızı,doğruyu ve yanlışı çok bilecek kadar ilim ve yetkiye sahipsek onları kendi mahkemelerinde gidip yargılayalım,mahkum edelim.Yoksa oturduğumuz yerde oturmaya devam edelim,ama onlar hakkında hissi davranarak fetva vermeyelim.Bu tür eleştirisel yaklaşımlardan haya etmek gerek.Haya imandandır.
Söylenenler ortaya yapılmıştır.Söylemlerimden beri olan kişiler üzerine alınmasın.

Birincisi, neden benim iletimi alıntılayıp ortaya konuşuyormuş gibi yapıp bana laf çarpıtıyorsun?

İkincisi, ben savaşmayalım diye bir şey mi söyledim ki böyle bir ayet yazıyorsun?

Üçüncüsü, ben savaşanları eleştirmedim, savaşta yapılan yanlış bir şeyi eleştirdim. Hiçkimse hatadan münezzeh değildir. Bu yüzden herkes eleştirilebilir ve yanlış nerede, ne zaman, kim tarafından yapılırsa yapılsın yanlıştır. Böyle yanlışlara anında tepki koymak gerekir ki bir daha yaşanmasın.

Dördüncüsü, sizin burada yaptığınız şey hizipçiliktir. Sırf kendinize yakın gördüğünüz bir örgütü eleştiriyorum diye yanlış yapmış oldukları halde onları savunuyorsunuz. Hiç acaba bizim savunduğumuz adamlar yanlış yaptı mı, bu dennab acaba doğru mu söylüyor diye düşünmüyor kimse? Herkes şöyle düşünüyor: "Bu yanlışı yapanlar da bizim gibi radikal, bu dennab ise ılımlı birine benziyor o halde bizim radikaller doğrudur, biz onları tutalım."

ي Çevrimdışı

يَعْقِلُونَ

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim ben sakin felan olamam.Böyle şeyler beni rahatsız ediyor.Ayrıca ben sana ifitira attın demedim.Her yerde bu video var.Forumda da bi kaç kez konusu geçti,tartışmalar oldu.Bak sana yine soruyorum.Sana mücahidlerin o kamyoncuları öldürme gerekçelerinin basit olduğu bilgisini kim verdi ? Elinde bir bilgi varsa paylaş bizde öğrenelim.Bilgin yoksa da bu videoyu baz alarak yok şöyle yaptılar yok böyle yaptılar diyip durma.Sen "ben müslümanları suçlamadım" diyorsun ama videoyu vererek konu hakkında bilgi sahibi olmadan "mücahidler suçsuz yere kamyoncuları öldürmüşler" demeye getiriyorsun.Böyle yaparak da onları suçlamış oluyorsun.

Video altına yapılan küfür yorumları imkan varsa silinmesi gerekiyor.Bu tip videoları youtube gibi yerlerde paylaşırken ya yoruma kapatmak,yada yorumları onaylı yayınlmak gerek.Yoruma kapatmak en garantisi.Müslümanın her tür küfür ortamından kendisini ve diğer müslümanları sakındırması gerek.

Sakin olmalısın kardeş. Haklı olsan bile sinirlerine hakim olmalısın. Benim hiçbir şekilde müslümanları kötülemek gibi bir amacım olamaz ancak bu, onların yanlışlarına göz yumacağım anlamına da gelmez. Yanlışını gördüğüm zaman da eleştiririm ki bir daha aynı hatalara düşülmesin. Diyorsun ki böyle gerekçelerle adam öldürmenin basit bir şey olduğunu nereden biliyorsun? Diyelim ki bilmiyorum. Böyle basit gerekçelerle insanların öldürülebileceğine dair bir delilin var mı peki? Bu insanlar korkularından bilememiş olabilirler. Bir rivayette bir adamın sevincinden dolayı yanlışlıkla Allah'a "Sen benim kulumsun, ben de senin Rabbinim" dediği anlatılır ancak buna rağmen tekfir edildiğine ve öldürüldüğüne dair bir şey anlatılmaz.

İSTİŞHAD Çevrimdışı

İSTİŞHAD

الله لا ينسى أحداً ، هذا أمر كاف ليطمئن قلبك
Admin
‘You’re a very bad man,’ 4-year-old tells terrorist at Kenya mall | Fox News

"4 yaşındaki ingiliz Elliot Prior, mucahidler baskını gerçekleştirdiği sırada annesi ve ablasıyla birlikte oradaydı. Herkes'in korktuğu bir anda mucahidlere: "siz kötü adamlarsınız" dedi. bunun üzerine mucahidlerden biri dönerek: "biz canavar değiliz" dedi. Şebab'a bağlı mucahidler, daha sonra Elliot'ı annesi ve kız kardeşiyle birlikte serbest bıraktı. "biz çocukları öldürmeye gelmedik". diyerek daha sonra alışveriş merkezinde ki bütün çocukların dışarı çıkarılması talimatı verildi ve tahliye edildiler."

"Kenya'daki saldırıda ilginç olay: mucahidlerden biri küçük çocuk küçük bir çocuğa çikolata verip saldı ve "biz canavar değiliz" dedi."

heycan Çevrimdışı

heycan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çeçen mücahidlerde kuzey osetyada okulu bastıklarında rehineleri öldürmemişlerdi ancak rehineleri sözde kurtarmaya gelen ekipler birçok rehinenin ölümüne sebep olmuşlardı kenyadaki baskında da aynı şeylerin olduğunu düşünüyorum,suçu da mücahidlere atıyor kafirler

Üst Ana Sayfa Alt