Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Evet Kardeşlerim Aranıza Bir Kişi Daha Katılmış Bulunmaktadır Selamün Aleyküm

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
a.s.
Kardes burda mesaj yazmadan temel konularda bilgi edinmelisin InsaAllah ...
Bir iki mesajinda bilgisizlik ve iftira var. Bunlari düzeltmeden bu sitede fazla tutunamazsin ....
(Vahabilik veya asli olan) Selefilik hakkinda bu sitede arastirma yap. Hemen yalan dolan "Ingilizlerin isi" gibi yaftalar vurma ...

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
a.s.
Kardes burda mesaj yazmadan temel konularda bilgi edinmelisin InsaAllah ...
Bir iki mesajinda bilgisizlik ve iftira var. Bunlari düzeltmeden bu sitede fazla tutunamazsin ....
(Vahabilik veya asli olan) Selefilik hakkinda bu sitede arastirma yap. Hemen yalan dolan "Ingilizlerin isi" gibi yaftalar vurma ...

kardeşim vahhabiler kardeşimizdir benim mesajlarımda bilgisizlik yoktur zira ben bilmeden konuşmam herkes farklı inançlara sahiptir ama birinin çıkıp bana kafir demesini hazmetmem

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir mesajında vahabilikden tövbe edin ... bu sapıklıktır küfürdür ... beladır diyen sensin ... seni kimse tekfir etmemiş ama selefin yolundan giden herkesi tekfir etmişsin

kardeşlerim size çağrım şudur vallahi yanlış yoldasınız bu yaptığınız sapıklıktır küfürdür vahhabilik çok büyük bir beladır bu yoldan dönün heva ve heveslerinize kurban gitmeyin

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bir mesajında vahabilikden tövbe edin ... bu sapıklıktır küfürdür ... beladır diyen sensin ... seni kimse tekfir etmemiş ama selefin yolundan giden herkesi tekfir etmişsin

ben kafir demedim sapıklıktır dedim zira bir müslümana kafir diyen kendisi kafir olur En doğru hükmü ise Allah bilir vahabilere niye sapık dedımin sebebi ise şudur:
vahabiler muhammed bin abdülvehhaba kadar hiçbir alimin savunmadığı görüşleri savundular helal olanı haram kıldılar Müslümana Kafir dediler bu büyük bi vebaldir

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim küfür demişsem bu benim kendi düşüncem değildir o an aklımdan o sözcük geçmiştir ve yazmışımdır bunun için özür dilerim ama diğerlerine katılıyorum

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah islah etsin ...
Hem tekfir ettin sonra ağzımdan çıktı kusura bakmayın diyorsun ...
hem de sapıklık ve bela konusunda ... arkasındayım diyorsun ...
Bu iftiralar sana yeter de artar ...
Biz heva ve heveslerimize değil selefin yoluna uyuyoruz ... sapık tasavvufcuların, tağut yalakalarının ve zındıkların yolundan gitmiyoruz ...

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bakın tasavvuf ve tarikatları bende savunmuyorum ama
Allah islah etsin ...
Hem tekfir ettin sonra ağzımdan çıktı kusura bakmayın diyorsun ...
hem de sapıklık ve bela konusunda ... arkasındayım diyorsun ...
Bu iftiralar sana yeter de artar ...
Biz heva ve heveslerimize değil selefin yoluna uyuyoruz ... sapık tasavvufcuların, tağut yalakalarının ve zındıkların yolundan gitmiyoruz ...
bunlar dışında birçok yanlışınızın olduğunu düşünüyorum

ben kendisine açıkça kafir demeyen birine kafir demem demişsem yanlışlıkla olmuştur

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bakın tasavvuf ve tarikatları bende savunmuyorum ama

bunlar dışında birçok yanlışınızın olduğunu düşünüyorum

ben kendisine açıkça kafir demeyen birine kafir demem demişsem yanlışlıkla olmuştur

birçok yanlışımız varsa neden bunları söylemek yerine sapık,küfür,vs kelimeler kullanıyorsunki
derdini söyleki derman bulasın
misal selefiler doğum günü kutlamadığı için sapıktır diyebilirsin
bidatların hasenlerini bile kabul etmezler hatta maide3 ayetiyle dinin tamamlandığını söyleyerek rabıta,vird türü ibadetleri inkar eder bu sapıklar diyebilirsin.
elle tutulur birşey söyleki cevap verilsin.

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
birçok yanlışımız varsa neden bunları söylemek yerine sapık,küfür,vs kelimeler kullanıyorsunki
derdini söyleki derman bulasın
misal selefiler doğum günü kutlamadığı için sapıktır diyebilirsin
bidatların hasenlerini bile kabul etmezler hatta maide3 ayetiyle dinin tamamlandığını söyleyerek rabıta,vird türü ibadetleri inkar eder bu sapıklar diyebilirsin.
elle tutulur birşey söyleki cevap verilsin.

1-) Allah için mekan belirtmek
2-) türbeleri ziyaret
3-) mevlidi şerif
4-) namaz kılmayanan kafir
5-) allah hareket eder
6-) muhammed bin abdülvehhaba kadar alilmlerin fikir birliği etmediği meseleleri ortaya atıp alimleri kötülemek
7-) peygamber aracılığı ile dua edilmez
bunlar sizin düşünceleriniz diye biliyorum yanlışsa düzeltin değilse açıklayın lütfen

ayrıca benim bildiğime göre vahhabi inancında şu an ben hanifiyim ve bu yüzden kafirim doğru mu?

namaz kılmayan mürted olduğundan dolayı idam mı edilir

bu soruları la tahzen kardeşimle konuştum ve forumda arayıp bulabileceğimi söyledin madem istedin buyur

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
2-) türbeleri ziyaret
3-) mevlidi şerif
5-) allah hareket eder
6-) muhammed bin abdülvehhaba kadar alilmlerin fikir birliği etmediği meseleleri ortaya atıp alimleri kötülemek
bunlar sizin düşünceleriniz diye biliyorum yanlışsa düzeltin değilse açıklayın lütfen

ayrıca benim bildiğime göre vahhabi inancında şu an ben hanifiyim ve bu yüzden kafirim doğru mu?

bu soruları la tahzen kardeşimle konuştum ve forumda arayıp bulabileceğimi söyledin madem istedin buyur

hee şöyle.. bak bunlar net söylemler
bunlara en güzel cevabı abdulmuiz hocam verecektirde sen cevabı beklerken boş durmayıp bu sözlerine delil bul bir zahmet
misal türbe ziyareti ...mezar üzerine bina yapmanın delili nedir?
mevlidi şerif (doğum günü) islamdaki delili nedir?
haşa Allaha hakaret eden selefiyi getirki bizde tekfir edelim
peygamber aracılığıyla Allaha dua etmenin delili nedir?

Aziz Tutal Çevrimdışı

Aziz Tutal

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
mevlidi şerifin ayet ve hadiste dayanağı olmamakla birlikte okunmasında sıkıntı yoktur bu peygambere saygı olarak yapılan bişeydir ayrıca peygamberimiz her pazartesi Allah'a hamd için oruç tutarmış
hakaret deil hareket bence Allah istiva etti demek bile hakarettit
Hz.Adem Peygamberizin Adı ile dua ettikten sonra afv olmuştur

T Çevrimdışı

Tarık Yıldız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
2-) türbeleri ziyaret
3-) mevlidi şerif
5-) allah hareket eder

Cevap vermek bana düşmezdi belki ama...
1)Allah için "Mekan" deyimini kullanmamakla beraber tüm nas ve deliller Allah'ın Arş'ta olduğunu kanıtlar.Temas ve Oturma şeklinde diyerek Allah'ı cisimlendirmiyoruz.Tüm anslarda bu mevcuttur.Bunu inkar eden tek bir nas yoktur.Allah'ın Arş'ta olmadığı inancını ilk Cehmiler ortaya atmıştır.İstersen bu konuda delilleri de yazarız.
2)Türbeleri ziyaret etmiyoruz çünkü Resulullah(sav) kabirlerin üstüne bina dikilmesini nehyetmiştir.Bu sonrada çıkmış bir Bid'attir.Bu yüzden bunlara itimat etmeyiz.
3)Mevlidi Şerif'ten kastın Mevlid kandili ise onu reddetme sebebimimizde Sahabenin yapmamış olmasıdır.Kaynağı delili yoktur.İsmi bile III Selim döneminden kalmıştır.Aliyyul Kari gibi Hanefi alimlerde reddetmiştir.
4)Görüş farklılığı vardır.Müçtehit imamlar Namaz kılmayana farklı muameleleri öğütlemiştir.
5)Allah'a hakaret? Haşa.Bunu yapan müslümna mı olur?
6)Muhammed Bin Abdulvahhab kendisi hiç bir mevzu ortaya atmış değildir.Öncekilere uymuş ve o dönemdeki Bidatleri reddetmiştir.Eğer bidatleri reddetmek "Yenilik" ise....
7)Tevessülden bahsediyorsun ki onuda Abdulmuizz Hoca'nın yazılarından okuyabilrisin.Arama motoru işine yarar.

Ve Hanefi olduğun için kafir değilsin.Vahhabi (aslen SELEFİ) inancı akide mezhebidir.Amelde dahi Arabistan'daki Selefiler Hanbeli'dir.Ve İmam Ebu Hanife diğer müçtehitlere saygıları vardır.Onlara hakaret etmezler ettirmezler.Nitekim Aliyyul Kari,İbn Ebil İzz,Ayni ve benzeri alimler Hanefi oldukları halde Selefiler nezdinde çok değerlidirler.
Namaz kılmayanın durumunu dediğim gibi Selefiler değil 4 müçtehit imam belirtmiştir.

T Çevrimdışı

Tarık Yıldız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
mevlidi şerifin ayet ve hadiste dayanağı olmamakla birlikte okunmasında sıkıntı yoktur bu peygambere saygı olarak yapılan bişeydir ayrıca peygamberimiz her pazartesi Allah'a hamd için oruç tutarmış
hakaret deil hareket bence Allah istiva etti demek bile hakarettit
Hz.Adem Peygamberizin Adı ile dua ettikten sonra afv olmuştur
Mevlidi Şerif "Şiirini" ne niyetle okuyorsun.Şiir diye mi İbadet diye mi?

Abdulmucib Çevrimdışı

Abdulmucib

لا اله الا الله
Site Emektarı

@Aziz Tutal sana yolladığım konuların uzunluğuna bakarak söylüyorum: Konuları okumadan bana geri dönüş yapıyorsun. Gerçekten öğrenmek istiyorsan, sana verilen cevapları gözden geçirme; OKU. Olur mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...