Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Evliliğe Nasıl Bakıyorsunuz?

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
es selam u aleykum kardeşlerim ,
o zaman ilk soru benden...
kardeşlerim evliliğe nasıl bakıyorsunuz ?
sünnet , ama ben bu devirde namus diye bi kavram kalmadığı için kinseye güvenemiyorum bu yuzden evlenme niyetinde değilim ... siz bu duruma nasıl bakıyorsunuz ?
@nereyeboyle
Bence namustan ziyade itikadi acidan uyumlu birini bulmak daha zor. Yani namuslu (tesetturlu) bayanlar var cevremizde ancak ya milli goruscu oluyorlar ya da nurcu.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ya akhi, vallahi ben öyle çok akidevi konuları bilmem... yani tevhidi anlayışım öyle karmaşık değil ... tevhidin özünün anlatıldığı İhlas suresindeki gibi oldukça basit bir şekilde anlıyorum tevhidi ...
o yuzden benim önceliğim namuslu hatta eldeğmemiş olması ...
gördüğüm ve duyduğum kadarıyla,
tesettürlü veya değil kimseye karsı güven kalmadı ...
yani bu söylediğimden namuslu insan kalmadı anlasılmasın. .. ben güvenemiyorum ...
hatta öyle ki eldeğmemiş kızı mağara dibinde arasam gene bulamam gibi bir şüphe ve düşünce yer edindi bende .. Bu yuzden evlenmek niyetinde değilim diyebilirim

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Peygamberim diyor ki ;
bir adamın namahrem kadının eline dokunmasındansa başına ateşten bir demir saplanması iyidir diyor (hatırladığım kadarıyla)

bir de düşün ki, sevdigin kadının helalin olmadan eline dokunmak buysa,
başka bir adamın helalin olacak kadının eline baskasının değmesi nasıldır?
vallahi bu benim için zulumdur , bu konuda çok kıskanç ve katıyım. .. o yuzdne evlenmek cok zor görünüyor benim için

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Peygamberim diyor ki ;
bir adamın namahrem kadının eline dokunmasındansa başına ateşten bir demir saplanması iyidir diyor (hatırladığım kadarıyla)

bir de düşün ki, sevdigin kadının helalin olmadan eline dokunmak buysa,
başka bir adamın helalin olacak kadının eline baskasının değmesi nasıldır?
vallahi bu benim için zulumdur , bu konuda çok kıskanç ve katıyım. .. o yuzdne evlenmek cok zor görünüyor benim için
Bu videoyu aklıma getirdin kardeşim

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ya akhi, vallahi ben öyle çok akidevi konuları bilmem... yani tevhidi anlayışım öyle karmaşık değil ... tevhidin özünün anlatıldığı İhlas suresindeki gibi oldukça basit bir şekilde anlıyorum tevhidi ...
o yuzden benim önceliğim namuslu hatta eldeğmemiş olması ...
gördüğüm ve duyduğum kadarıyla,
tesettürlü veya değil kimseye karsı güven kalmadı ...
yani bu söylediğimden namuslu insan kalmadı anlasılmasın. .. ben güvenemiyorum ...
hatta öyle ki eldeğmemiş kızı mağara dibinde arasam gene bulamam gibi bir şüphe ve düşünce yer edindi bende .. Bu yuzden evlenmek niyetinde değilim diyebilirim
Akhi ahlaki Açıdan koyduğun kriterler biraz gerçekçi olmalı. Bu devirde cahiliye hayatı yaşamamış birini bulmak pek mümkün değil (Allah'ın rahmet ettiği kulları müstesna)..
Hem kendi geçmişlerimiz çok mu düzgün ki karşımızdaki kişide böyle özellikler arıyoruz?

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yani zaten eskiden oldugu gibi çokeşli filan olamıyoruz .. madem bi tane olucak o da tertemiz olsun istemem de ne sakınca var anlamıyorum ... yani sünneti çiğnemek olmaz ama , bilmiyorum öyle birini buluncaya kadar evlenmem herlade :(

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi ahlaki Açıdan koyduğun kriterler biraz gerçekçi olmalı. Bu devirde cahiliye hayatı yaşamamış birini bulmak pek mümkün değil (Allah'ın rahmet ettiği kulları müstesna)..
Hem kendi geçmişlerimiz çok mu düzgün ki karşımızdaki kişide böyle özellikler arıyoruz?
inan ki kardeşim benim elim bir kızın eline değmemişken, üstekik normalde sosyal ve cesur özgüvenli bi insanken haram işlemediysem bunu istemekte cok mu haksızım ?

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
inan ki kardeşim benim elim bir kızın eline değmemişken, üstekik normalde sosyal ve cesur özgüvenli bi insanken haram işlemediysem bunu istemekte cok mu haksızım ?
Akhi geçmişteki hatalarından tövbe ettiyse ve artık İslam'a uygun bir hayat yaşamaya karar verdiyse bunu sorun yapmak hem kendimize hem de o kişilere zulüm olur..

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi geçmişteki hatalarından tövbe ettiyse ve artık İslam'a uygun bir hayat yaşamaya karar verdiyse bunu sorun yapmak hem kendimize hem de o kişilere zulüm olur..
Allah şahidim olsun ki , tertemiz biriyle evleneyim diye kimseyle birşey yaşamadım. .. fırsatlar yok muydu .. ki ben övünmek gib i olmasın lider karakterli bi insanımdır. .. yani hitabetim iyi oldugu için etkilenenler olmasına rağmen ben dogru bildigim yolda kimsenin iffetine en ufak dokunmadım. .. sende haklısın tabii. .. Allahın affettiğini n ben nasıl afffetmem ? ama bu konuda cok takıntılıyım yani ... şimdi geçmişini bilsem kızın ona yaşamı dar edecek biriyim çünkü ben :/

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah şahidim olsun ki , tertemiz biriyle evleneyim diye kimseyle birşey yaşamadım. .. fırsatlar yok muydu .. ki ben övünmek gib i olmasın lider karakterli bi insanımdır. .. yani hitabetim iyi oldugu için etkilenenler olmasına rağmen ben dogru bildigim yolda kimsenin iffetine en ufak dokunmadım. .. sende haklısın tabii. .. Allahın affettiğini n ben nasıl afffetmem ? ama bu konuda cok takıntılıyım yani ... şimdi geçmişini bilsem kızın ona yaşamı dar edecek biriyim çünkü ben :/

Ebu Zerr (Radıyallâhu Anh) şöyle anlatmıştır: Akkâf ibni Bişr et-Temîmî adında bir adam Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in huzûruna girdiğinde Nebî (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) ona:

“Ey Akkâf! Senin eşin var mı?” diye sordu. O: “Yok” diye cevap verince, “Cariyen var mı?”diye sordu, o yine: “Yok” diye cevap verince, “Sen mal bakımından zengin misin?” diye sordu. O: “Evet, maddî durumum iyi” deyince Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem):

“O zaman sen şeytanların kardeşlerindensin. Hristiyanlar arasında bulunsaydın onların ruhbanlarından olurdun. Bizim sünnetimiz nikâhtır. Sizin en şerlileriniz bekârlarınızdır, ölülerinizin en kötüleri de bekârlarınızdır.

Yoksa siz şeytanın faaliyetini mi yürütüyorsunuz?!

Sâlih kimseleri bozmak için şeytanın kadınlardan daha üstün bir silahı yoktur.

Ancak evli olanlar müstesna, çünkü onlar zinâ gibi müstehcen işlerden uzak tutulan temiz kalmış kimselerdir.

Yazık sana ey Akkâf! Gerçekten kadınlar Eyyûb’un, Dâvûd’un, Yûsuf un ve Kürsüf’ün(başına bela olmuş) arkadaşlarıdırlar” buyurdu.

Bunun üzerine Bişr ibni Atiyye: “Yâ Rasûlüllâh! Kürsüf de kim?” diye sorunca, Rasûlüllâh(Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem):

“O, deniz sahillerinden birinde gündüzleri oruç tutup, geceleri teheccüd kılarak üç yüz sene Allah’a ibadet etmiş bir adamdı.

Sonra âşık olduğu bir kadın sebebiyle Yüce Allah’ı inkâr ederek evvelce sahip bulunduğu Allâh-u Azze ve Celle’ye ibadet halini terk etti.

Ama daha sonra evvelce yaptığı bazı iyilikler nedeniyle Allâh-u Te’âlâ ona yetişip tevbe (ve îmân) nasîb etti.

Yazık sana ey Akkâf! Hemen evlen, yoksa sen (iyilerle-kötüler arasında) bocalayan kimselerden sayılırsın” buyurdu.

Bunun üzerine Akkâf: “Yâ Rasûlüllâh! Sen beni evlendir” deyince Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem):

“Muhakkak seni Gülsüm el-Himyerî’nin kızı Kerîme ile evlendirdim” buyurdu. (Ahmed ibni Hanbel, el-Müsned, no:21488, 5/163; Abdurrezzak, el-Musannef.no: 10387, 6/171)

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ADAM ya :D

Allah sana hayırlı bir eş nasip eylesin kardeşim.
amin inşeallah aynı şey senin içinde olur kardeşim :)
valla utandırdın beni akhim :D
ne diyeceğimi bilemedim şimdi :D
estagfirullah o senin adamlığın akhi :p

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
N Çevrimdışı