Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Evrime Giriş & Teori Olarak Evrim Safhası

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
bu konu başlığını da evime giriş diye hep okuyorum :)

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bana yazın karpuzun kışın portakalın Nasıl evrildiğini bir evrimci anlatabilir mi en çok ben onu merak ediyorum , zekaya bak ağaçlarda ki bitkilerdeki demişler ki insanoğlu nun bize ihtiyacı olacak bir mevsim sen ol bir mevsim ben olayım .... Bu evrimcilerin 80 küsür yaşında bir üstadı adını unuttum bu yaşa kadar savundum araştırdım ömrüm boşa gitti diye kitap yazdı diye taptıkları Ada'mı hain ilan etmişler .)))

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bana yazın karpuzun kışın portakalın Nasıl evrildiğini bir evrimci anlatabilir mi en çok ben onu merak ediyorum , zekaya bak ağaçlarda ki bitkilerdeki demişler ki insanoğlu nun bize ihtiyacı olacak bir mevsim sen ol bir mevsim ben olayım .... Bu evrimcilerin 80 küsür yaşında bir üstadı adını unuttum bu yaşa kadar savundum araştırdım ömrüm boşa gitti diye kitap yazdı diye taptıkları Ada'mı hain ilan etmişler .)))

Evrim teorisine uyan kişilerin çoğu sığ düşünceli ve akılları 1856 yılına çakılı kişilerdir. Bunun nedeni uzundur. Ama ben bir iki maddede anlatmaya çalışacağım. Birincisi; evrim teorisi bir varsayımdır. Yani kanıtlanmamıştır. Halbuki bunu benimseyen kişilerin çoğunluğu bilim adına bu teoriye olumlu bakar. Oysa bilim kanıt ister ve evrim bir kaç varsayım sayarak kanıtlanamaz. İkincisi; Archaeopteryx(Arkeopteriks) bilinen en eski kuş fosiliydi (1861 yılında keşfedildi). Ancak 2011’de yapılan filogenetik analizler, Archaeopteryx’in kuş değil, tüylü dinozor olduğuna işaret etti. Analizlerin doğru olması halinde, uçabilme özelliğinin omurgalılarda en az dört kez evrim geçirdiği ortaya konmuş olacaktı. Ama bu tez 2013 yılında Çin'de bulunan Aurornis xiu isimli fosilin en eski kuş fosili kalıntısı olduğu kanıtlanarak çürütüldü. Çünkü omurga yapısı vs şimdi ki kuşlarla hemen hemen aynı...

Sözün özü evrim teorisini savunanlar yaratılışı savunanları bilgisiz diyerek suçlaya dursunlar. Halbuki kendileri 19.yy da kalarak, 21.yy biliminin evrim teorisini çürüttüğünü görmezden geliyorlar...

Gelelim biz müslümanlara.. Bizler Allah'a iman ediyoruz, bizi ve evrendeki herbir canlı yada cansızı yarattığına iman ediyoruz. Ve bilimin her söylediğine yakin bir şekilde inanmıyoruz. Çünkü en iyisini bilen Allah'tır. Bu bilimi göz ardı etmek demek değildir. Çünkü bilim insanı Allah'a yaklaştırır. Dolayısıyla onu kullanmak ve kullandıkça da Allah'a yakınlaşmak gerekir. Bilimin inançsızlığa sevk ettiği kişilerin çoğunluğu cahil kişilerdir. Ciddi manada bilim ile hemhal olmuş her bir birey dünyanın ve evrenin bir Yaratıcısı olduğuna iman etmiştir. Bunun örnekleri çoktur. Sözün özü eğer bilim ile ilgilenmek sizi Allah'tan uzaklaştırıyorsa kendinize bir dur deyin... Ve Allah'a sığının... Ve herşeye akıl yoluyla yahut bilimsel bir mâhitte yanaşmayın. İlk önce inancınızı yani Allah'a ve İslamın temeli olan inanç sistemine imanınızı oturtun. Ve imanınızı kaybetmekten korkun. Çünkü o giderse geriye azabı bol bir ateş kalır. MazaAllah.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cogu konuda ilimden cok cedel var

Yani tartisalabilir tamamda hakaret kismini iyi dusunun.
Ve tartisirken de kirici degil ilimle yapici olun yikmayin yapin

Ve agzinizdan cikan yani kaleme doktugumuz her cumle ve kelimeden sorumluyuz.

Onun icin reel yasamda sarfedemeyeceginiz cogu seyi birbirinize kullanmayin.sanal deyip hafife alirsaniz
Bununda hesabini elbet ALLAH zulcelal sorar.

::IM4M`UL-HAREMEYN:: Çevrimdışı

::IM4M`UL-HAREMEYN::

Tevhid ve Cihad
İslam-TR Üyesi
Tam da konuşulması gereken bir konu.. (!) İslam Ümmeti'nin tek derdi: Evrim (!)

C Çevrimdışı

cosmo

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Kuyruk, hepimizin bildiği gibi, pek çok hayvanda denge ve kimi zaman tutunma amaçlı bir organ olarak kullanılmaktadır. Gecko kertenkelelerinin duvarlar arası geçişlerde kuyrukları olmadan son derece başarısız oldukları bilinmektedir. Kuyruklarını 5. kolları gibi kullanan örümcek maymunları, ağaçlar üzerinden atlayarak saatte 60-80 km/h hızlarla hareket edebilir. Kuyruk, genellikle yerden yüksek yaşayan hayvanlar için önemli bir organdır.

Süreçsel bir takım durumlar sonucu nadiren de olsa görülebiliyor. niçin ve nasıl oluyor, alıntılayalım:

insan (homo sapiens) türünde de normalde, gebeliğin 4. haftasında genomumuzda kalmış olan "kuyruk üretimi" ile ilgili kısmı okunur ve insan yavrularının ana karnında kuyrukları çıkar. kuyruğumuz, embriyo 31-35 günlükken en büyük uzunluğa ulaşır.

ancak genomun bir diğer kısmında, evrimsel süreçte edindiğimiz "kuyruk apoptosisi (programlı hücre ölümü)" genleri sayesinde, normal bireylerde kuyruğu üreten hücreler öldürülür ve kuyruk yok olur. ancak kuyruk sokumumuzun (coccyx) varlığı, kuyruğumuzun bir zamanlar var olduğunu ve bizim evrimsel süreçte kuyruklu hayvanlara bağlı olduğumuzu göstermektedir.

kimi zaman, bazı mutasyonlar sonucunda eğer apoptosise sebep olan genler kapanırsa ya da bozulursa, kuyruk yok edilemez ve kuyruklu doğum meydana gelir. 1884'ten bu yana 23 kuyruklu bebek doğumu vakası bildirilmiştir. en günceli 2001 yılında hindistan'da 33 santimetrelik bir kuyrukla doğan insan yavrusudur.

özetle, milyonda bir görülüyor olsa da, eğer çocuğunuz kuyruklu doğarsa şaşırıp paniklemeyin. eskiden kuyruklu doğan bebekleri ne yapıyorlardı, öldürüyorlar mıydı, yoksa kuyruklarını kesip normal bireyler gibi yetiştiriyorlar mıydı bilemeyiz. bu konuda pek bir kayıt yok. fakat artık biliyoruz ki, normal bir durum bu...

edit; öğrendiğim kadarıyla eskilerde kuyruklu doğumlarda bebekler şeytan, onları doğuran anneleri ise cadı vs sayıldığı için öldürülüyormuş.

Vakalara ait bazı görseller aşağıda verilmiştir:

thumb.php

388678_269324836458932_376630749_n.jpg

405480_269324896458926_92118984_n.jpg

403723_269324956458920_1416130782_n.jpg

377869_269325016458914_2142292511_n.jpg

387274_269325079792241_1935585750_n.jpg

Ne alakasi var.sacmalik...dogumlarda ki bu kuyruk omurganın devamıdır.bazi durumlarda omurganın sakrumla eklem yapan kismi(koksiks) oluşumunu tamamladıktan sonra programlı hücre ölümü yaşanmaz ve hücreler bölünmeye devam ederek dışa doğru bir çıkıntı oluşturacak şekilde bu uzantıyi oluşturur.bu görüldüğü gibi genlerin okunusundaki bir eksiklikten ötürü böyle olur.anomali bir durumdur.kuyruk falan değildir.ayrica evrim birkere insanın "kuyruksuz "maymunlardan geldiğini söylüyor sen gelmiş ne diyorsun.kuyruksuz diyor bak.kisaca iddian yazın saçmalık.insanda kuyruk geni olsa anomali durumlar hariç herkesin kuyruğu olur zaten.bunuda akıl edemiyorsan daha da bişey demiyorum.biraz biyoloji oku.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Homo Sapiens, homo erectus, homo habilis vb insansı türlerin kafatasları ve kalıntıları bulundu. Bulunan kalıntılardan yola çıkılarak günümüz insanına benzeyen insanların animasyonları yapıldı. Bu evrime işaret değil mi ?

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Homo Sapiens, homo erectus, homo habilis vb insansı türlerin kafatasları ve kalıntıları bulundu. Bulunan kalıntılardan yola çıkılarak günümüz insanına benzeyen insanların animasyonları yapıldı. Bu evrime işaret değil mi ?

Evrim teorisine uyan kişilerin çoğu sığ düşünceli ve akılları 1856 yılına çakılı kişilerdir. Bunun nedeni uzundur. Ama ben bir iki maddede anlatmaya çalışacağım. Birincisi; evrim teorisi bir varsayımdır. Yani kanıtlanmamıştır. Halbuki bunu benimseyen kişilerin çoğunluğu bilim adına bu teoriye olumlu bakar. Oysa bilim kanıt ister ve evrim bir kaç varsayım sayarak kanıtlanamaz. İkincisi; Archaeopteryx(Arkeopteriks) bilinen en eski kuş fosiliydi (1861 yılında keşfedildi). Ancak 2011’de yapılan filogenetik analizler, Archaeopteryx’in kuş değil, tüylü dinozor olduğuna işaret etti. Analizlerin doğru olması halinde, uçabilme özelliğinin omurgalılarda en az dört kez evrim geçirdiği ortaya konmuş olacaktı. Ama bu tez 2013 yılında Çin'de bulunan Aurornis xiu isimli fosilin en eski kuş fosili kalıntısı olduğu kanıtlanarak çürütüldü. Çünkü omurga yapısı vs şimdi ki kuşlarla hemen hemen aynı...

Sözün özü evrim teorisini savunanlar yaratılışı savunanları bilgisiz diyerek suçlaya dursunlar. Halbuki kendileri 19.yy da kalarak, 21.yy biliminin evrim teorisini çürüttüğünü görmezden geliyorlar...

Gelelim biz müslümanlara.. Bizler Allah'a iman ediyoruz, bizi ve evrendeki herbir canlı yada cansızı yarattığına iman ediyoruz. Ve bilimin her söylediğine yakin bir şekilde inanmıyoruz. Çünkü en iyisini bilen Allah'tır. Bu bilimi göz ardı etmek demek değildir. Çünkü bilim insanı Allah'a yaklaştırır. Dolayısıyla onu kullanmak ve kullandıkça da Allah'a yakınlaşmak gerekir. Bilimin inançsızlığa sevk ettiği kişilerin çoğunluğu cahil kişilerdir. Ciddi manada bilim ile hemhal olmuş her bir birey dünyanın ve evrenin bir Yaratıcısı olduğuna iman etmiştir. Bunun örnekleri çoktur. Sözün özü eğer bilim ile ilgilenmek sizi Allah'tan uzaklaştırıyorsa kendinize bir dur deyin... Ve Allah'a sığının... Ve herşeye akıl yoluyla yahut bilimsel bir mâhitte yanaşmayın. İlk önce inancınızı yani Allah'a ve İslamın temeli olan inanç sistemine imanınızı oturtun. Ve imanınızı kaybetmekten korkun. Çünkü o giderse geriye azabı bol bir ateş kalır. MazaAllah.

M Çevrimdışı

mert4141

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
evrim teorisi tüm bilim dünyası tarafından kabul edilmiştir tartışılmaz, avrupada veya amerikada bunu tartışanlar hristiyanlardir.
bir kardeş islamla veya Allah a olan inançla tamamen ters düştüğünü söylemiş bu çok büyük yanlış. aynı cümlede Allah ın Hz. Isa nin yaratılışını Hz. Adem 'in yaratılışı gibi olduğunu da söylemiş doğrusunu rabbimiz bilir fakat tam homi cinsinden olan bir canlı karnında Allah Hz Ademi yaratmış olabilir. Simdiki tasiyici anne gibi. Çünkü Hz Isa nin yaradılışından örnek vermiş Allah.
Evrim teorisini sadece insan evrimi olarakda düşünmemeliyiz. Evrim tüm canlılarda devam eder ve bu konuyu bilen inançlı insanlar için hiçte ters birşey değildir. Çünkü Allah yaratmayada her an her şekilde devam eder. Inançlı çok fazla biyolog bulunmakta.
Teori ilk olarak ortaya atıldığında Islam dünyasından hiç bir şekilde ters tepki almadı sadece vatikan ve papazları karşı çıktı halada onlar devam ettirmekte malesef bizim ülkemizde de vatikan tarafından beslenen harun yahya gibi kişiler yüzünden evrim teorisi hıristiyanların karşı teorileriyle ülkemizde anlatıldı ve o şekilde hafızada kaldı.
Daha darwin teorisini ortaya atmadan önce çok fazla müslüman düşünür evrimi dile getirmişti.
Gerçekten evrime karşı çıkarken söylenen karşı argümanlar hep hıristiyanlardan bize gelenler bunuda göz önünde bulunduralim.

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
evrim teorisi tüm bilim dünyası tarafından kabul edilmiştir tartışılmaz, avrupada veya amerikada bunu tartışanlar hristiyanlardir.
bir kardeş islamla veya Allah a olan inançla tamamen ters düştüğünü söylemiş bu çok büyük yanlış. aynı cümlede Allah ın Hz. Isa nin yaratılışını Hz. Adem 'in yaratılışı gibi olduğunu da söylemiş doğrusunu rabbimiz bilir fakat tam homi cinsinden olan bir canlı karnında Allah Hz Ademi yaratmış olabilir. Simdiki tasiyici anne gibi. Çünkü Hz Isa nin yaradılışından örnek vermiş Allah.
Evrim teorisini sadece insan evrimi olarakda düşünmemeliyiz. Evrim tüm canlılarda devam eder ve bu konuyu bilen inançlı insanlar için hiçte ters birşey değildir. Çünkü Allah yaratmayada her an her şekilde devam eder. Inançlı çok fazla biyolog bulunmakta.
Teori ilk olarak ortaya atıldığında Islam dünyasından hiç bir şekilde ters tepki almadı sadece vatikan ve papazları karşı çıktı halada onlar devam ettirmekte malesef bizim ülkemizde de vatikan tarafından beslenen harun yahya gibi kişiler yüzünden evrim teorisi hıristiyanların karşı teorileriyle ülkemizde anlatıldı ve o şekilde hafızada kaldı.
Daha darwin teorisini ortaya atmadan önce çok fazla müslüman düşünür evrimi dile getirmişti.
Gerçekten evrime karşı çıkarken söylenen karşı argümanlar hep hıristiyanlardan bize gelenler bunuda göz önünde bulunduralim.

hz.adem'i homosapiens mi doğurmuş,bakalım daha neler duyacaz

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Teori ilk olarak ortaya atıldığında Islam dünyasından hiç bir şekilde ters tepki almadı
Ortaya atılan ilk teoriyi ve karşı çıkmayan islam dünyasını(ulemasını, ilim ehli insanlarını) yazar mısın?

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Sana Kitabı indiren O'dur. O'ndan Kitabın anası (temeli) olan bir kısım âyetler muhkemdir; diğerleri ise müteşabihtir. Kalplerinde bir eğrilik/kayma olanlar fitne çıkarmak ve olmadık te’vilini/yorumlarını yapmak için ondan müteşabih olanına uyarlar. Oysa onun te’vilini Allah'tan başkası bilemez. İlimde râsih olanlar (derinleşenler) ise: ‘Biz ona inandık, tümü Rabbimizin katındandır’ derler. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp düşün(e)mez.” (Ali İmran 7)

Allah (suphanehu ve teâlâ ) Hz.Adem'in nasıl yaratildiğini bilmemizi isteseydi at izini it izine karıştırmaya çalışan insanların ağzına almalarına izin vermezdi.
Veyl olsun onlara ki,bilmeleri onlara fayda vermeyecek bir konu hakkında demogoji yapıp

"Ve onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler. Boş yere söylenilen sözden ve işlerden sakınırlar." (Müminun 3)

Âyetini sırtlarının arkasına atarlar. Sizlere ne oluyor ki Rabbi'nin Asr Suresinde'ki

"1. Yemin ederim zamana. 2. İnsanlar hüsranda. 3. Ancak şunlar müstesna: İman edip makbul ve güzel salih amellerde işleyenler, Bir de birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler."

Buyruğundan ders çıkarıp hak olan dururken aklı butlan ile meşgul etmenin sarhoşluk olduğunu anlamıyorsunuz. Kalbinizdeki eğriliğin çapı bu kadar mı geniş de Hz. Adem'in yaradılışı hakkında bilgisizce tezler sunuyorsunuz. Hele ki bu tezleri üreten kafirler iken?!

Kendimize gelelim ve silkelenelim. Şeytan bile Hz.Adem'in yaradılışı ve keyfiyeti hakkında konuşup kibirlendi ve sonsuz azabı tadacaklar arasında yer aldı. Bu ne yürek yemişliktir ki hakkında size bilgi gelmemişken boş keseden sallıyor belki cehenneme isabet edecek atışlar yapıyorsunuz?!

R Çevrimdışı

rainfall2535

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ehlisünnet hocalarının çoğu reddediyor bu teoriyi.
ben şöyle inanıyorum yapay bir evrim olabilir şeklinde.
İnsanoğlunun laborotuvarda ortamında yapabildiği.
Bu arada insanları aşağılamadan kibar bir dil kullansak daha iyi olur.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Düşünce yapılarımızı ne zaman Kuran'a göre değiştireceğiz acaba. İsviçreli bilim adamları "kadınlar erkeklere oranla daha geridir" dese tepkimiz "valla mi ben de hep boyle dusunuyordum zaten araba da kullanamiyorlar" olacak. Ama Allah subhanehu teala "Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır." Deyince kem küm mırın kırın.

Kimi der maymundan geldik kimi der uzaylilar indirdi kimi der fasulye kovugundan ciktik, mesele kimin ne dedigi degil. Bizim onlarin onayina tanimasina ihtiyacimiz yok. Bizim dogrularimiz deger yargilarimiz onlarinkiyle ortusmek zorunda degil. Siyrilin artik bu kaliplardan.

M Çevrimdışı

mert4141

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'ın herşeye gücü yeter biz buna iman ederiz. Bir ağacı topraktan ufak ufak yetiştirerek oluşturması ağacı onun yaratmadığı anlamına gelmez, veya bizi anasız babasız direk çocuk ve hatta 30 lu yaşlarda bir gelişim, oluşuma tutmadan da yaratabilirdi. Allah kanun koyandır. Kanunları o koyar bizim ilmimiz coğuna anlam veremez bu yüzden evrim teorisini ateist bilim adamları ve genelde ateistler savunuyor diye karşı çıkmak bize bir şey kazandırmaz.

K Çevrimdışı

KÜBRACAN

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dün gece bir TV kanalında Allah razı olsun bir din yazarı şunları söyledi; ''... gavur olmak ne kadar bir şey ben acıyorum onlara'' Gerçekten de inançsız olmak çok zor bir durum.

Üst Ana Sayfa Alt