Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Forum Günlüğü...

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Foruma girdiğimde konuları okuyorum bende bir şeyler yazayım diyorum ama bilgisayar bozuk telefondan yazmak içinde yaş ilerledikçe yakından yazıları görmek baya zorlaştı, yazdıklarımı okumak bazen işkence gibi, gözlüğe de alışamadık , yönetici arkadaşlardan ricam yanlış bir şey yazarsam bunu dikkate alın lütfen,(bunu yazarken bile kaç defa düzelttim sayamadim : ) )

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
abla selamınaleyküm 3üncü üniversiteni okuduğun için soruyorum :D

ben denizcilik okuyorum, ama hayatımın sonuna kadar denizcilik yapamayacağıma göre bu sene tekrar üniversite sınavına girip ikinci bir üniversiteyi açıktan okumak istiyorum. derslerimin zor olduğu ve seneye en az 6 ay gemide olacağım için açıktan olması benim için önemli. ekonomi, lojistik vs gibi 2 senelik ama ileride yine denizcilikle ilgili bir sektörde işime yarayabilecek bir bölüm okumak istiyorum.

sen birden fazla okumanın bir faydasını gördün mü? sınavlar online mi oluyor? ya da en öncesinde aynı anda iki farklı okulda okuma diye birşey var mı? kontenjan varsa girmek mümkün diye birşeyden bahsetmişsiniz o nasıl mümkün oluyor yoksa tekrardan sınava mı girmek lazım? yoksa boşverip okul bittikten sonra yüksek lisans mı yapayım

kusura bakmayın biraz uzun oldu ne zamandır aklımdaydı rastgele gördüm xd

niye deniz mi bitiyor, niye hayatinin sonuna kadar denizcilik yapamiyon emekli olurdun isinde :D

repentant cevap vermis aslinda okurken ayni anda aciktan 2. uniyi okuyabilirsin. lojistik uzerine yuksek lisans filan var mi ki varsa yuksek lisans yap, bi yandan da iktisat oku.

pandemi doneminde sinavlar online idi. ama simdi sinav zamani sectigin bolgedeki okullarda sinavlara giriyon. gectigimiz hafta sonuydu sinavlar. ingilizcen varsa ondan muaf oluyon, yarim saatten 4 5 sinava giriyorsun. daha evvel cikmis sorular uzerinden goz gezdirirsen 3 5 soru oralardan çıkıyor.

faydasini mesleki anlamda gordum bilincli okudum. ama bu son ascilik olayini mutfak beceriksizligimdan dolayi teknik bisiler bileyim bari diye dedim. kitap alsam daha iyiymis sayfalarca icki bilgisi okudum. tekila kaktusten yapiliyomus. halbuki bana kek kaliptan kolay nasil cikar bilgisi lazimdi:D
sen karar ver ne yapmak istiyon.

ben olsam denizcilik uzerinden yureyebildigim kadar yürürdüm.

( repentant diyecek "500 kelimelik makale yazmis yine 3 cumle ile anlatabilecek seyi ")

Son düzenleme:
musabelkurdi Çevrimdışı

musabelkurdi

Üye
İslam-TR Üyesi
niye deniz mi bitiyor, niye hayatinin sonuna kadar denizcilik yapamiyon emekli olurdun isinde :D

repentant cevap vermis aslinda okurken ayni anda aciktan 2. uniyi okuyabilirsin. lojistik uzerine yuksek lisan filan var mi ki varsa yuksek lisans yap, bi yandan da iktisat oku.

pandemi doneminde sinavlar online idi. ama simdi sinav zamani sectigin bolgedeki okullarda sinavlara giriyon. gectigimiz hafta sonuydu sinavlar. ingilizcen varsa ondan muaf oluyon, yarim saatten 4 5 sinava giriyorsun. daha evvel cikmis sorular uzerinden goz gezdirirsen 3 5 soru oralardan çıkıyor.

faydasini mesleki anlamda gordum bilinci okudum. ama bu son ascilik olayini mutfak beceriksizligimdan dolayi teknik bisiler bileyim bari diye dedim. kitap alsam daha iyiymis sayfalarca icki bilgisi okudum. tekila kaktusten yapiliyomus. halbuki bana kek kaliptan kolay nasil cikar bilgisi lazimdi:D
sen karar ver ne yapmak istiyon.

ben olsam denizcilik uzerinden yureyebildigim kadar yürürdüm.

( repentant diyecek "500 kelimelik makale yazmis yine 3 cumle ile anlatabilecek seyi ")

deniz bitmiyor da insanın bir limiti var :D her sene en az 6 ay gemide yaşamak sıkıntılı bir durum hep genç kalmayacam sonuçta insanın bir noktada aile falan da kurması lazım :D ondan dolayı 10-12 sene birinci zabit olduktan sonra bırakırım ondan sonrası için planlama vs yapıyorum abla.

büyük ihtimalle hem bu sene sınava girerim duruma göre ikinci üniyi ordan okurum ya da üniye girdiğim senedeki puan geçerliyse o şekilde tercih yaparım gemi makine mühendisliği okuyorum lojistik iktisat falan dediğin gibi benim ilerideki planlarım için mantıklı olabilir aslında abla

ayrıca sizin aşçılardan bizim gemilerde de oluyor 2500 dolar aylıkları var gemisine göre :D belki düşünürsün kim bilir xd

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
deniz bitmiyor da insanın bir limiti var :D her sene en az 6 ay gemide yaşamak sıkıntılı bir durum hep genç kalmayacam sonuçta insanın bir noktada aile falan da kurması lazım :D ondan dolayı 10-12 sene birinci zabit olduktan sonra bırakırım ondan sonrası için planlama vs yapıyorum abla.

büyük ihtimalle hem bu sene sınava girerim duruma göre ikinci üniyi ordan okurum ya da üniye girdiğim senedeki puan geçerliyse o şekilde tercih yaparım gemi makine mühendisliği okuyorum lojistik iktisat falan dediğin gibi benim ilerideki planlarım için mantıklı olabilir aslında abla

ayrıca sizin aşçılardan bizim gemilerde de oluyor 2500 dolar aylıkları var gemisine göre :D belki düşünürsün kim bilir xd

Yuh

chrome_screenshot_1674555923736.png

musabelkurdi Çevrimdışı

musabelkurdi

Üye
İslam-TR Üyesi

30245

2500 biraz abartmışım galiba xd ama bunlar gayet normal hatta zabitlere oranla az bile :D şartlar zor olunca böyle oluyor maalesef 3500-15000 dolar arası değişiyor gemi türüne ve kıdemine göre.
para alarak hapse girmişsin gibi birşey sonuçta. internet çoğu zaman yok, ailen yok, arkadaşların yok, her istediğini yapamıyorsun, deniz psikolojini bozuyor falan filan... insan karada yaşamak için yaratılmış bir varlık sonuçta bazen keşke bu bölümü seçmeseydim diyorum hatta. o yüzden çok yapmayı düşünmediğim için başka bölümlere odaklanmayı düşünüyorum

A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Foruma girdiğimde konuları okuyorum bende bir şeyler yazayım diyorum ama bilgisayar bozuk telefondan yazmak içinde yaş ilerledikçe yakından yazıları görmek baya zorlaştı, yazdıklarımı okumak bazen işkence gibi, gözlüğe de alışamadık , yönetici arkadaşlardan ricam yanlış bir şey yazarsam bunu dikkate alın lütfen,(bunu yazarken bile kaç defa düzelttim sayamadim : ) )
Ah mustafa abim ah bizim de yazmaya çalıştıklarımız var da çıkmıyor işte gönül den yazamıyoruz gözümüz görse de görmüyor.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 30245

2500 biraz abartmışım galiba xd ama bunlar gayet normal hatta zabitlere oranla az bile :D şartlar zor olunca böyle oluyor maalesef 3500-15000 dolar arası değişiyor gemi türüne ve kıdemine göre.
para alarak hapse girmişsin gibi birşey sonuçta. internet çoğu zaman yok, ailen yok, arkadaşların yok, her istediğini yapamıyorsun, deniz psikolojini bozuyor falan filan... insan karada yaşamak için yaratılmış bir varlık sonuçta bazen keşke bu bölümü seçmeseydim diyorum hatta. o yüzden çok yapmayı düşünmediğim için başka bölümlere odaklanmayı düşünüyorum

fena değilmiş aslında parası. bence gayet iyi meslek. bitir bu bölümü. sonra karaya transfer olacam illa diyosan olursun. aciktan okuma ile ilgili kayit zamanlarina bakiver kaydini ol. bi yandan onu da okur bitirirsin.
illa baska bolumden devam edicem dersen yine sinavlara girersin ama bunu bitir kesinlikle.
nihayetinde daha yasin genc acik hava deniz manzarali hapishane o kadar da kotu degildir be. surekli mi deniz. yani bu gemi yakit makit almiyo mu karaya yanasmiyor mu.
orada karada zipla et biraz. bu zenginler yatta filan nasil yasiyor acaba :unsure:

yani işin ayaginin altinda aslinda
sabah bi uyaniyon istesin. trafik filan yok.
deniz boyle dalgali malgali olunca ne yapiyorsunuz, kusuyo musunuz.
meslegin hakkinda zerre fikrim yok yav.
1 gecede cahil kaldim resmen.

musabelkurdi Çevrimdışı

musabelkurdi

Üye
İslam-TR Üyesi
fena değilmiş aslında parası. bence gayet iyi meslek. bitir bu bölümü. sonra karaya transfer olacam illa diyosan olursun. aciktan okuma ile ilgili kayit zamanlarina bakiver kaydini ol. bi yandan onu da okur bitirirsin.
illa baska bolumden devam edicem dersen yine sinavlara girersin ama bunu bitir kesinlikle.
nihayetinde daha yasin genc acik hava deniz manzarali hapishane o kadar da kotu degildir be. surekli mi deniz. yani bu gemi yakit makit almiyo mu karaya yanasmiyor mu.
orada karada zipla et biraz. bu zenginler yatta filan nasil yasiyor acaba :unsure:

yani işin ayaginin altinda aslinda
sabah bi uyaniyon istesin. trafik filan yok.
deniz boyle dalgali malgali olunca ne yapiyorsunuz, kusuyo musunuz.
meslegin hakkinda zerre fikrim yok yav.
1 gecede cahil kaldim resmen.

tabi gemi limana yanaşır yanaşmaz hoplar zıplarım :D
arada geliyo dediğin gibi yakıt, kumanya, kargo için vs
benim de ilk önceliğim burayı bitirmek zaten, ama sonsuza kadar yapmam herhalde. gemi stajını yaparken ortam pek hoşuma gitmemişti. inşallah diğer gemilerde farklıdır.

ama şey güzel harbiden yaşadığın yer senin iş yerin, 6 ay boyunca kendinle ilgilenmek için çok vakti oluyor insanın kafayı yemezse tabi. inşallah kendimi geliştirmek için kullanabilirim vaktimi.

dalgalı olunca herkesi deniz tutuyor bu arada :D alışmak gibi bir durum yok. bir tane ilaç var hava gelmeden onu kullanıyoruz kulak arkasına yapıştırmalı bant gibi birşey, denge sistemini uyuşturarak mide bulantısını vs engelliyor.

yarın büt var dersler bir tık olmasa süper olacaktı ama yapacak birşey yok xd... gecenin 3ünde gemiye korsan baskını durumunda yapılacakları çalışıyorum....

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
tabi gemi limana yanaşır yanaşmaz hoplar zıplarım :D
arada geliyo dediğin gibi yakıt, kumanya, kargo için vs
benim de ilk önceliğim burayı bitirmek zaten, ama sonsuza kadar yapmam herhalde. gemi stajını yaparken ortam pek hoşuma gitmemişti. inşallah diğer gemilerde farklıdır.

ama şey güzel harbiden yaşadığın yer senin iş yerin, 6 ay boyunca kendinle ilgilenmek için çok vakti oluyor insanın kafayı yemezse tabi. inşallah kendimi geliştirmek için kullanabilirim vaktimi.

dalgalı olunca herkesi deniz tutuyor bu arada :D alışmak gibi bir durum yok. bir tane ilaç var hava gelmeden onu kullanıyoruz kulak arkasına yapıştırmalı bant gibi birşey, denge sistemini uyuşturarak mide bulantısını vs engelliyor.

yarın büt var dersler bir tık olmasa süper olacaktı ama yapacak birşey yok xd... gecenin 3ünde gemiye korsan baskını durumunda yapılacakları çalışıyorum....

yani gemi icinde bi süreliğine takilsan eglenceli aslinda, ama daimi iş olunca insani gerer cidden.
korsanlar var mı hala yav, akdeniz de fink atmaya devam mi ediyorlar.
gerci tom hanks'in bi filmi vardı öyle. 3 4 kisi koca gemiye saldiriyordu. lissül bahr denilen korsan cinsinden.
halbuki bizim gibi gaziul bahr denilen korsanlığa kalite getiren denizcilerimiz vardı.hey gidi hey:D

yani gemi eğlence sektoru icindeyse bu cok zor bi meslek ortamsal olarak.
gırtlağıma kadar denizciliğe battım kardeş.

biri denize düşse ilk once simit mi atıyorsunuz, "yakala abla simiti yüze yüze gel." gibi sorularla daha fazla devam etmeden sonlandirayim mevzuyu.

sonuç olarak bu kadarcik bilgiyle benden kesinlikle denizci olmazmiş. parasi guzel ama gemi aşçısı da olmazmış.
seni takdir ediyor basarilarinin devamini diliyorum birader.:D

musabelkurdi Çevrimdışı

musabelkurdi

Üye
İslam-TR Üyesi
yani gemi icinde bi süreliğine takilsan eglenceli aslinda, ama daimi iş olunca insani gerer cidden.
korsanlar var mı hala yav, akdeniz de fink atmaya devam mi ediyorlar.
gerci tom hanks'in bi filmi vardı öyle. 3 4 kisi koca gemiye saldiriyordu. lissül bahr denilen korsan cinsinden.
halbuki bizim gibi gaziul bahr denilen korsanlığa kalite getiren denizcilerimiz vardı.hey gidi hey:D

yani gemi eğlence sektoru icindeyse bu cok zor bi meslek ortamsal olarak.
gırtlağıma kadar denizciliğe battım kardeş.

biri denize düşse ilk once simit mi atıyorsunuz, "yakala abla simiti yüze yüze gel." gibi sorularla daha fazla devam etmeden sonlandirayim mevzuyu.

sonuç olarak bu kadarcik bilgiyle benden kesinlikle denizci olmazmiş. parasi guzel ama gemi aşçısı da olmazmış.
seni takdir ediyor basarilarinin devamini diliyorum birader.:D

korsanlar olmaz olur mu tabiki varlar :D akdenizde gaza eden değil ama somali, yemen, babülmendep bide nijerya civarlarından yamyam korsanlar var xd
o tom hanks'in filmi var ya, heh işte tamamen aynı şekilde... daha 1-2 sene önce bir türk gemisi kaçırıldı 2.kaptanı öldürüp 15 kişiyi rehin aldılar falan normal şeyler bunlar pdjgklsdjg

eğlence sektörü değil genelde petrol konteyner falan ama maalesef tayfa çoğu zaman müslüman olmuyor. Koskocaman metal yığını fırtınalı denizde batmadan giderken rablerini değil, unutmak için içki içmeyi hatırlıyor kimisi.

teşekkür ederim bu arada abla. inşallah yüzen hapisanemde hz.yusuftan ders almayı öğrenirim. sana da yaptığın kek pastalarda kolaylıklar :D

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
korsanlar olmaz olur mu tabiki varlar :D akdenizde gaza eden değil ama somali, yemen, babülmendep bide nijerya civarlarından yamyam korsanlar var xd
o tom hanks'in filmi var ya, heh işte tamamen aynı şekilde... daha 1-2 sene önce bir türk gemisi kaçırıldı 2.kaptanı öldürüp 15 kişiyi rehin aldılar falan normal şeyler bunlar pdjgklsdjg

eğlence sektörü değil genelde petrol konteyner falan ama maalesef tayfa çoğu zaman müslüman olmuyor. Koskocaman metal yığını fırtınalı denizde batmadan giderken rablerini değil, unutmak için içki içmeyi hatırlıyor kimisi.

teşekkür ederim bu arada abla. inşallah yüzen hapisanemde hz.yusuftan ders almayı öğrenirim. sana da yaptığın kek pastalarda kolaylıklar :D

Hz. Yunus olmasın o ? :D diyecektim ( baliğin karni, deniz vs diye) sonra hapishaneye atılmasini hatirladim Hz. Yusuf'un.
hepsini 2.5 saniyede düşündüm.
tam kek pasta yapmalik kafa bendeki.

Allah yardimcin olsun kardesim petrol filan resmen zenginlik icinde fasfakir bi hayat seninki :D

ban yememek icin tatli yapmiyodum ama sanirim bu hafta sonu bi deneme daha yapicam.

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
hocalarin hocasi olarak(mecaz-elkatadan daha fazla uni okudum) size tavsiyem.

su soruyu kendinize sorun.

ben ileride kendimi nerede görmek istiyorum.(ne is yapmak istiyorum.)

Tek alan secin ve hayata öyle atilin. Ondan sonra hobi olarak alketa gibi ascilik okumanizi tavsiye ederim ablanin öyle bir hobisi varki göya ascilik okuyor bir pasta yapiyor 1 hafta foruma giremiyoruz iste bu durum keyfdir-hobidir. Ama ülkemizde malesef asolan ilk uni asil yapman gereken ekmek kazanabilecegin bölümdür. iste siz bu ekmek kazanacaginiz bölümü hem keyifle yapabileceginiz hem de harama bulasmadan calisabileceginiz ortami birlestirecek bir secim bulabilirseniz nurun ala nurdur.

Bu arada bende hobi olarak arkeoloji isterdim.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
hocalarin hocasi olarak(mecaz-elkatadan daha fazla uni okudum) size tavsiyem.

su soruyu kendinize sorun.

ben ileride kendimi nerede görmek istiyorum.(ne is yapmak istiyorum.)

Tek alan secin ve hayata öyle atilin. Ondan sonra hobi olarak alketa gibi ascilik okumanizi tavsiye ederim ablanin öyle bir hobisi varki göya ascilik okuyor bir pasta yapiyor 1 hafta foruma giremiyoruz iste bu durum keyfdir-hobidir. Ama ülkemizde malesef asolan ilk uni asil yapman gereken ekmek kazanabilecegin bölümdür. iste siz bu ekmek kazanacaginiz bölümü hem keyifle yapabileceginiz hem de harama bulasmadan calisabileceginiz ortami birlestirecek bir secim bulabilirseniz nurun ala nurdur.

Bu arada bende hobi olarak arkeoloji isterdim.

yarin bi gün, memleketin göbeğinde tatlici açsam, bu ünvanım yuzunden 3 gunde meşhurum abi. :D Olaģan üstü pazarlama becerim ve eser miktar zeka kokulu yeteneğimin katkisiyla 7 iklim 3 kitada meşhur bir tatlici olurdum.
insanlar sirf meraktan, bi giden bi daha gitmiyor oyle bi lezzet dunyasi ki diye reklamimi yapsa, iyi para kazanirdim.
sonra dukkani kapatir dunya turuna cikardim

pastanemin ismi;
GÖRÜNÜŞE ALDANMA EY INSAN PASTANESİ
GEL NE OLURSAN OL YINE GEL.
BU PASTANE UMITSIZLIK PASTANESI DEĞILDIR
BIN KERE TATLI YEMIŞ OLSAN DA YINE GEL.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
hobi olarak arkeoloji okusam sahaya gitsem
bin yillik testi bulsam
aa ne guzel testi bu ayran çalkalarim bunla deyip eve gotururdum.
ilime bilime boyle de aşiğim:D

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Ayran içecem diyerek alıp gangesterlere çok fahis fiata satacak olmayasin : )

yapma ihtimalik yuksek abi. 500 yildir zengin olmanin yollarini ariyorum. :D
...

bugun de sehir ici bir tura katildim.
yani toparlayabilirsem gezi rehber kismina atacam. bir hayli yer gezdim.
yani bizim memleket elini atsan tarihi yer tarihi eser.

o kadar cok ki, tarihi eserin degeri kalmamis çokluktan. hal boyle olunca eseri bulan satmış :D

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Camiler neden ısıtılmıyor yahu ?
Buz gibi.
Geçen gün
Karaköydeki Yeraltı cami nispeten ama nispeten yani eser miktar, yani tatlıdaki tuz miktari kadar ılık gibiydi.
Bugün mihrimah sultan'da ciğerimi düşerebilirdim.
isinmak icin 10 dakka lcw magazasina girdim durduk yere kazak baktım çıktım.
yani son 1 haftada 10 farklı camiye gidip namaz kılmışımdır hepsi buzhane.

yani isimiz gucumuz var.
bir yerden yere gidince vakit giriyor cikiyor
15 dakka namaz kilip ayni zamanda isinsak da yola revan olsak.
kemiklerimiz vaktinden önce romatizmal bir etkinlik baslatti kendi icinde yav

Allah disarda kalmak durumunda olan
zorda kalanlarin yardımcısı olsun.

Üst Ana Sayfa Alt