Soru Günahtan Sıkıntı Duymamak Küfür müdür?

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum hocam,

1.) günah işlediğimiz anda veya sonrasında günahtan sıkıntı duymamak küfür müdür?

2.) Günahı açıktan işlemek veya ilan etmek küfür müdür?

3.)
Kurre (bin Eyâs bin Hilâl), (Radıyallâhü anh); Şöyle demiştir :

Resûlullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) beni, babasının (ölümünden sonra) karısıyla evlenen bir adamın boynunu vurmak ve malını müsadere etmek üzere ona gönderdi." (İbn Mace, Hudud: 35)

Busiri, Zevaidu İbni Mace’de şöyle demiştir: Bu, sahih bir isnaddır, ricali sikadır (güvenilirdir). Bunu ayrıca Nesai, Darakutni, Hakim ve Beyheki Sunen’ul Kubra’da rivayet etmiştir. (Misbah’uz Zucace, 3/116’dan özetle)

Üvey annesiyle evlenen kişinin, bu kişiyi kafir kabul eden alimlere göre, kafir olmasının delili, illeti nedir? Günahını ilan etmesi mi yoksa helal gördüğü için mi? Helal gördüğü için ise bu nasıl tespit edilmiştir, hadiste o kişinin bunu helal gördüğü geçmiyor, peygamberimiz onun itikadı ile ilgili vahiy mi almıştır?

Günümüzde bazı aşırılar, günahtan sıkıntı duymaması ve günahtan memnun olması bahanesiyle açıktan alkol satan, tesettürsüz sokağa çıkan, haramda ısrar eden ve bunun gibi kişileri tekfir ediyorlar, delil olarak da bu hadisi kullanıyorlar. Çünkü mesela daima sokağa tesettürsüz çıkan bir kadın bunu artık normal görüyor, içinde sıkıntı duymuyor diyorlar, buna nasıl cevap verilir?
 

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt